Piątek, 03 lipca 2020 r.   Imieniny: Jacka, Anatola, Tomasza
Zablokowana DK nr 10 w Wypaleniskach, na odcinku Bydgoszcz-Toruń. Zderzyły się dwa samochody osobowe i ciężarówka
Zablokowana DK nr 10 w Wypaleniskach, na odcinku Bydgoszcz-Toruń. Zderzyły się dwa samochody osobowe i ciężarówka
Zablokowana DK nr 10 w Wypaleniskach, na odcinku Bydgoszcz-Toruń. Zderzyły się dwa samochody osobowe i ciężarówka
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Kręgielnia
2020-05-02, 12:04 Jolanta Fischer/Iwona Muszytowska-Rzeszotek

Patriotyzm w sercu i w sieci. Regionalne - kulturalne - obchody Święta Flagi

Flaga Polski/fot. Pixabay
Flaga Polski/fot. Pixabay
Nie będzie wspólnych przemarszów, rodzinnych festynów i pokazów wojskowych, ale wirus nie powstrzyma mieszkańców regionu przed świętowaniem. W tym roku Dzień Flagi ma wyjątkowy charakter - i formę - w całym regionie.
W Bydgoszczy do wspólnego świętowania zaprasza Muzeum Okręgowe, które proponuje internetowe warsztaty z historii barw narodowych, konkurs na muzealne memy, a także wirtualne zwiedzanie wystawy "Ku wolności".

W patriotycznym nastroju jest także Filharmonia Pomorska. Muzycy, w małym składzie i przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa pracowali nad narodowym repertuarem i zapraszają na wyjątkowy koncert patriotyczny, który zagrali przed pustą widownią. Wystąpili: Aldona Cisewska - skrzypce, koncertmistrzyni Orkiestry Symfonicznej FP, Anna Jurgawka - fortepian, pianistka w Klasie Talentów skrzypiec dr Aldony Cisewskiej, słowo: Cezary Nelkowski, zastępca dyrektora FP. W programie: Henryk Wieniawski - Legenda op. 17. Niespodzianka czeka na facebookowym profilu FP.

Włocławek stawia m.in. na harcerzy, którzy w z uroczystego wieszania flag stworzą kolaż zdjęć. Tamtejsze centrum kultury, teatr oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej u Dobrzyńskiej także przybierają narodowe barwy i zapraszają do działania.

Toruńska Orkiestra Symfoniczna o godzinie 18 zaprasza na koncert online. Zabrzmią utwory m.in. Fryderyka Chopina i Krzysztofa Pendereckiego. Warto także zajrzeć na stronę Teatry im. Wilama Horzycy w Toruniu, czeka tam interesująca propozycja związana z flagą narodową, podobnie toruńskie Muzeum Etnograficzne sięgnie do motywu flagi, tym razem w twórczości artystów nieprofesjonalnych.

Więcej w materiałach Jolanty Fischer i Iwony Muszytowskiej - Rzeszotek
Jolanta Fischer - Dzień Flagi w Bydgoszczy
Iwona Muszytowska - Rzeszotek - Dzień Flagi w Toruniu

Wiadomości lokalne

2020-07-03, godz. 18:22 Sztab Rafała Trzaskowskiego w podroży. „To ostatni tydzień, trzeba się zmobilizować” Pociągiem z wolontariuszami, z Torunia w kierunku Jabłonowa Pomorskiego, wyruszył w piątek poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Lenz. » więcej 2020-07-03, godz. 17:30 „Chcemy pomagać ludziom z małych miejscowości". Wojewoda i minister w terenie Drogi, boiska czy przedszkola wybudowane ze wsparciem budżetu państwa wizytowali dzisiaj w powiecie świeckim i tucholskim  wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i mini ... » więcej 2020-07-03, godz. 16:40 Wiceszef MON: Andrzej Duda gwarantuje, że w Polsce będzie bezpiecznie - Głos oddany na Andrzeja Dudę jest głosem oddanym na polskiej bezpieczeństwo - ocenił w piątek w Toruniu wiceprezes Porozumienia, wiceminister obrony narodow ... » więcej 2020-07-03, godz. 15:14 41-latek przyciśnięty prasą do słomy. Tragiczny wypadek w gminie Dobre Policjanci wyjaśniają, jak doszło do śmiertelnego wypadku w gospodarstwie rolnym w gminie Dobre (powiat radziejowski). Zginął 41-letni mężczyzna, przyciśnięty ... » więcej 2020-07-03, godz. 14:41 Letnie baseny we Włocławku budują się, ale deszcz stopuje budowlańców We Włocławku powstają letnie baseny. Datę zakończenia budowy kąpielisk ustalono na 15 lipca, ale nie wiadomo, czy uda się jej dotrzymać. Prace przy ul. Wysoki ... » więcej 2020-07-03, godz. 13:50 Nie tędy droga! Zła Wieś wciąż próbuje rozwiązać komunikacyjny problem Wójt Dobrcza Andrzej Berdych uczestniczy w mediacjach w sprawie spornej drogi w Złej Wsi. Przypomnijmy: Jacek Stielow, właściciel jednej z posesji, odgrodził ... » więcej 2020-07-03, godz. 12:40 Ilu krwiodawców musi dziennie oddać krew, by region był bezpieczny? Trzystu! - Szpitale w województwie kujawsko-pomorskim potrzebują każdego dnia krew od, średnio, 300 honorowych dawców - mówi dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa ... » więcej 2020-07-03, godz. 11:30 Ci policjanci uratowali życie, zdrowie, pomagali biednym [lista bohaterów] „Kryształowe Serce” jest honorowym wyróżnieniem przyznawanym policjantom za wzorową i ofiarną postawę na rzecz mieszkańców w czasie służby, ale też w czasie w ... » więcej 2020-07-03, godz. 10:28 Pożyczki dla ekologicznych rozwiązań chroniących ziemię, wodę i powietrze Mieszkańcy regionu, samorządy i różne instytucje mogę się starać o dofinansowanie m.in. budowy instalacji oszczędzających wodę. O szczegółach mówił w Rozmowie ... » więcej 2020-07-03, godz. 09:22 Rycerze są już gotowi na starcie. Golub - Dobrzyń wzywa do walki! [program] Determinacją rycerstwa zwyciężyła. W piątek, 3 lipca - z zachowaniem sanitarnych obostrzeń - rozpoczyna się 44. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamk ... » więcej
1234567