Środa, 08 lipca 2020 r.   Imieniny: Edgara, Elżbiety, Eugeniusza
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
relaks
2020-04-09, 15:18 Katarzyna Prętkowska/PAP

Testy na koronawirusa: kolejny szpital je wykonuje. To laboratorium w Juraszu

Laboratorium Szpitala im. Jurasza zaczęło wykonywać testy na obecność koronawirusa./fot. Pixabay
Laboratorium Szpitala im. Jurasza zaczęło wykonywać testy na obecność koronawirusa./fot. Pixabay
Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy przeprowadza testy na obecność koronawirusa — poinformował rzecznik prasowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. Marcin Czyżniewski. W pierwszej kolejności badany będzie personel dwóch uniwersyteckich szpitali.
- Pracownia, która przeprowadza testy PCR, została zlokalizowana w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. Tam są nie tylko odpowiednie urządzenia i przeszkolony personel, ale także pomieszczenia umożliwiające prace z zakażonymi próbkami od początku do końca - podkreślił prof. Czyżniewski.

Dodał, że po kilku dniach próbnych przystąpiono już do wykonywania właściwych testów.

- Tymi testami chcemy w pierwszej kolejności objąć pracowników szpitali uniwersyteckich nr 1 i nr 2. Jeśli okaże się, że mamy jeszcze środki, moce przerobowe, odczynniki, do tego, żeby przeprowadzać więcej takich testów, a nie będzie już takiej potrzeby wśród pracowników naszych szpitali, to będziemy chcieli zaproponować możliwość przeprowadzania takich badań także pracownikom innych jednostek służby zdrowia w naszym województwie - powiedział prof. Czyżniewski.

Podkreślił, że metoda i urządzenia stosowane w szpitalu uniwersyteckim umożliwiają bardzo szybkie testy. Od wprowadzenia próbki do ostatecznego wyniku mija nie więcej niż 3,5 godziny.

Laboratorium może badać jednorazowo nawet 200 próbek.

W regionie działały do tej pory cztery laboratoria badające próbki na obecność koronawirusa: w szpitalu zakaźnym w Bydgoszczy, w Instytucie Genetyki Sądowej w Bydgoszczy, w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i w szpitalu w Grudziądzu.

Z informacji przekazanych w środę wieczorem przez rzecznika wojewody Adriana Mola wynika, że w województwie do tej pory do badań pobrano 5419 próbek. Wynik pozytywny uzyskano w 280 przypadkach. 5 osób zmarło, a 11 uznawanych jest już za ozdrowieńców.
Mówi prof. Marcin Czyżniewski

Wiadomości lokalne

2020-07-07, godz. 21:33 Kandydat na prezydenta odwiedził Kujawy i Pomorze Rafał Trzaskowski, kandydat na prezydenta RP spotkał się dziś ze swoimi zwolennikami w jednym z gospodarstw w gminie Sadki. » więcej 2020-07-07, godz. 19:27 Dyskutowano i uchwalono! Włocławscy radni udają się na wakacje! Ostatni raz przed wakacyjną przerwą obradowali we Włocławku miejscy radni. Sesja okazała się krótka i spokojna. » więcej 2020-07-07, godz. 19:08 Czy Twoje nazwisko widnieje w spisie wyborców? Sprawdź! Dopisz się! Jeszcze tylko dziś, 7 lipca osoby, które chcą wziąć udział w II turze wyborów i zagłosować poza miejscem swojego zamieszkania, mogą dopisać się do spisu wybor ... » więcej 2020-07-07, godz. 18:17 Czy rolnikom będzie żyło się łatwiej? O podniesienie dopłat dla rolników oraz o utworzenie europejskiego unijnego funduszu klęskowego chce zabiegać kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski - zapow ... » więcej 2020-07-07, godz. 17:36 Medale zawisły na piersiach zasłużonych, także znanych z radiowej anteny W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych. Przyznane one zastały mi.in. osobom zasłużonym ... » więcej 2020-07-07, godz. 15:37 Bydgoscy działacze PiS piszą list do Donalda Tuska Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i kandydat na prezydenta Polski, nie odpowiedział na pytania bydgoskich działaczy Prawa i Sprawiedliwości dostarczone do ... » więcej 2020-07-07, godz. 15:33 „Chcemy, by nasza praca godna pozostała”. Protest pracowników oświaty Pracownicy administracji i obsługi w toruńskiej oświacie obawiają się obniżenia wynagrodzeń. Ubrani na czarno spotkali się przed Urzędem Miasta. » więcej 2020-07-07, godz. 14:00 Rozpoznajesz tych mężczyzn? Szuka ich bydgoska policja [zdjęcia] Policjanci z komisariatu Bydgoszcz-Śródmieście proszą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach. Wszyscy, którzy rozpoznają mężczyzn, proszeni ... » więcej 2020-07-07, godz. 10:26 Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Niektórzy piszą w dodatkowym terminie Prawie 175 uczniów z 94 szkół w województwie kujawsko-pomorskim pisze we wtorek egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. » więcej 2020-07-07, godz. 08:21 27 zastępów przez całą noc walczyło z ogniem. Pożar składowiska tworzyw sztucznych To była trudna noc dla strażaków w powiecie inowrocławskim. W poniedziałek po południu wybuchł pożar na terenie otwartego składowiska tworzyw sztucznych w Lis ... » więcej
1234567