Poniedziałek, 21 września 2020 r.   Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-03-23, 11:54 Michał Jędryka/Redakcja

Wojewoda: Szpital zakaźny jednego dnia przyjmuje około 300 pacjentów [rozmowa]

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz/fot. Archiwum
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz/fot. Archiwum
- Ten tydzień będzie bardzo ważny, a nawet kluczowy. Wszystko zależy od ludzi, którzy albo są odpowiedzialni, albo nie. Jedna osoba potencjalnie zarażona może chorobę roznieść na kolejne 20-30-40 osób, te z kolei na kolejne - mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz w „Rozmowie dnia” w Polskim Radiu PiK.
Michał Jędryka: Jak minął weekend w regionie?
Mikołaj Bogdanowicz: Spokojnie, choć oczywiście zachorowania były. Obecnie mamy w regionie 20 stwierdzonych przypadków koronawirusa. Dwie nowe osoby pochodzą z Bydgoszczy i z Torunia. Ogólnie – choć oczywiście sytuacja dla nas wszystkich jest ciągle nowa i wyjątkowo trudna – to w służbie zdrowia, w szpitalach i społecznie w weekend odbywało się wszystko bez większych zmian.

Jak się czują osoby chore w naszym regionie?
- Jeżeli jest taka możliwość, jest decyzja lekarza i sanepidu, że dana osoba, u której stwierdzono koronawirusa, może zostać w domu, bo się dobrze czuje, to tak się dzieje i takie przypadki w regionie mamy. Ale mieliśmy w minionym tygodniu też takie, że stan zdrowia osoby, która dotąd była w domu pogorszył się i trafiła do szpitala.
Obecnie stan zdrowia wszystkich pacjentów jest dobry, stabilny i nie zagraża ich życiu. Jestem w stałym kontakcie z dyrektorami szpitali, którzy mają na swoich oddziałach chorych z koronawirusem. Poprosiliśmy ich o szybkie informacje, gdyby się stan zdrowia chorych się pogarszał. Na razie takiej sytuacji nie ma, ale nie mamy też sytuacji wyzdrowienia pacjenta. Jak mówi minister Szumowski, potrzeba 14-21 dni, kiedy może dojść do ewentualnego wyleczenia.

W ostatnich dniach rząd podjął decyzję o zwiększeniu kar za kwarantannę. Jak to wygląda w naszym regionie? Mieszkańcy są zdyscyplinowani?
- 3,5 tys. osób jest w tej chwili kontrolowanych przez policję, łącznie to aż 15 tys., do których docierała policja w ostatnich tygodniach. Są osoby – jest ich dość dużo - już wyjęte z kwarantanny przez sanepid, bo np. miały ujemne próbki. Dla przykładu, by pokazać skalę problemu – w ostatni weekend zanotowaliśmy trzy przypadki, które były naruszeniem kwarantanny. Pewnie może być ich więcej, ale wobec tych trzech na pewno będą toczyły się postępowania.

Minister Szumowski przewidywał, że na koniec tygodnia, który minął będzie 1000-1500 zachorowań. Mamy niecałe 700. To daje podstawy do optymizmu, izolacja dobrze działa?
- Na pewno są efekty pozytywne i wysiłki, które wkłada całe społeczeństwo, administracja samorządowa, rządowa, przynoszą efekty. Nie chcę być jednak niepoprawnym optymistą i przestrzegam, że ten tydzień będzie bardzo ważny, a nawet kluczowy. Może dojść do załamania, ale nie musi. Wszystko zależy od ludzi, którzy albo są odpowiedzialni, albo nie. Jedna osoba potencjalnie zarażona może chorobę roznieść na kolejne 20-30-40 osób, te z kolei na kolejne. Słyszałem, że gdzieś w Polsce, osoby, które czuły, że mogą mieć koronawirusa, pojawiały się np. w przychodniach, kontaktowały się z lekarzami, były na korytarzach. Mogły – nawet trochę świadomie, myśląc sobie: „mnie to nie dotyczy”, zarazić wiele osób. Wszystko zależy od ludzi - od nas samych: jaką zastosujemy przezorność, dystans, higienę.

Jaka jest obecnie atmosfera w służbie zdrowia?
- Chciałbym przede wszystkim podziękować wszystkim lekarzom, całemu personelowi medycznemu, który angażuje się przez cały czas, leczy, przyjmuje pacjentów potencjalnie zarażonych, leczy chorych z koronawirusem. Dla przykładu - szpital zakaźny w Bydgoszczy jednego dnia przyjmuje około 300 pacjentów, więc to jest bardzo duży ruch ludzi. Każda z tych osób musi być przebadana, pobrana próbka, stwierdzenie – czy jest podejrzenie, czy nie i decyzja, czy do domu na kwarantannę czy też zostaje na oddziale, bo stan zdrowia tego wymaga.
Służba zdrowia zdaje egzamin, trzeba za to podziękować. Dziś o godz. 15.00 mamy kolejną wideokonferencję z dyrektorami szpitali, będziemy omawiać kolejne wyzwania i priorytety przed nami. Na razie bardzo dziękuję panu dr Rajewskiemu – konsultantowi ds. chorób zakaźnych, bo jego działania, wytyczne, współpraca wprowadzają bardzo dużo ładu i porządku w tej bardzo trudnej sytuacji. (...)

Cała „Rozmowa dnia” - wideo, dźwięk

Wiadomości lokalne

2020-09-21, godz. 16:18 Wąpielsk koło Rypina zamyka wszystkie szkoły. Powód? Koronawirus Po stwierdzeniu Covid-19 wśród nauczycieli, wszystkie szkoły w gminie Wąpielsk w powiecie rypińskim zostały zamknięte. » więcej 2020-09-21, godz. 15:32 Pół Włocławka bez wody. Przerwa w dostawie do mieszkań na jedenastu osiedlach W poniedziałek (21 września) od godz. 22.30 nastąpi nocna przerwa w dostawie wody w dużej części Włocławka. Nie popłynie z kranów aż do godz. 6.00 we wtorek ( ... » więcej 2020-09-21, godz. 14:34 Sukces Kujawsko-Pomorskiej E-szkoły: 3 mln odsłon i 100 nauczycieli W Urzędzie Marszałkowskim podsumowano działanie Kujawsko-Pomorskiej E-szkoły. Pedagodzy, którzy zaangażowali się w projekt otrzymali specjalne podziękowania o ... » więcej 2020-09-21, godz. 13:23 Bezpłatne badania w szpitalu w Grudziądzu. Sprawdź, co można zbadać Grudziądzki szpital włączył się w kampanię społeczną - Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. » więcej 2020-09-21, godz. 12:36 Uczyli dzieci, jak być bezpiecznym i widocznym na drodze „Jestem bezpieczny, jestem widoczny” - Caritas Diecezji Toruńskiej po raz 12. jesienią uczy najmłodszych jak zachowywać się na drodze. » więcej 2020-09-21, godz. 08:08 Najpierw remont, a później będzie bezpieczniej. Rozpoczynają się prace na Stawowej w Bydgoszczy W poniedziałek (21 września) rozpoczyna się przebudowa ul. Stawowej na Błoniu. Ulica na odcinku od nowego ronda przy ul. W. Broniewskiego do ul. ks. J. Schulz ... » więcej 2020-09-21, godz. 07:03 Pałacyk w Lesie Gdańskim po remoncie. Były biura, będzie muzeum [zdjęcia] Kończy się rewitalizacja zabytkowego pałacyku znajdującego się na terenie stacji wodociągowej Las Gdański. Budynek adaptowany jest na cele muzealne. Wcześniej ... » więcej 2020-09-20, godz. 21:30 Orka jak od linijki. By wygrać konkurs trzeba to robić perfekcyjnie Rolnicy - przedstawiciele wszystkich kujawsko-pomorskich powiatów spotkali się dzisiaj w Podgórzynie koło Żnina aby rywalizować w 7. Wojewódzkim Konkursie Ork ... » więcej 2020-09-20, godz. 20:33 Hałas na rykowisku czyli jesienne amory jeleni rozpoczęte W lasach Kujaw i Pomorza rozpoczęło się rykowisko, czyli okres godowy jeleni. Tu liczy się przede wszystkim głos byka i jego siła. » więcej 2020-09-20, godz. 13:13 Mają bzika na punkcie psów i kotów. Zorganizowali targi PupiLove To impreza skierowana do miłośników psów i kotów. W Bydgoszczy trwają PupiLove Targi. » więcej
1234567