Poniedziałek, 06 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Izoldy, Celestyna, Wilhelma
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2020-03-23, 11:54 Michał Jędryka/Redakcja

Wojewoda: Szpital zakaźny jednego dnia przyjmuje około 300 pacjentów [rozmowa]

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz/fot. Archiwum
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz/fot. Archiwum
- Ten tydzień będzie bardzo ważny, a nawet kluczowy. Wszystko zależy od ludzi, którzy albo są odpowiedzialni, albo nie. Jedna osoba potencjalnie zarażona może chorobę roznieść na kolejne 20-30-40 osób, te z kolei na kolejne - mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz w „Rozmowie dnia” w Polskim Radiu PiK.
Michał Jędryka: Jak minął weekend w regionie?
Mikołaj Bogdanowicz: Spokojnie, choć oczywiście zachorowania były. Obecnie mamy w regionie 20 stwierdzonych przypadków koronawirusa. Dwie nowe osoby pochodzą z Bydgoszczy i z Torunia. Ogólnie – choć oczywiście sytuacja dla nas wszystkich jest ciągle nowa i wyjątkowo trudna – to w służbie zdrowia, w szpitalach i społecznie w weekend odbywało się wszystko bez większych zmian.

Jak się czują osoby chore w naszym regionie?
- Jeżeli jest taka możliwość, jest decyzja lekarza i sanepidu, że dana osoba, u której stwierdzono koronawirusa, może zostać w domu, bo się dobrze czuje, to tak się dzieje i takie przypadki w regionie mamy. Ale mieliśmy w minionym tygodniu też takie, że stan zdrowia osoby, która dotąd była w domu pogorszył się i trafiła do szpitala.
Obecnie stan zdrowia wszystkich pacjentów jest dobry, stabilny i nie zagraża ich życiu. Jestem w stałym kontakcie z dyrektorami szpitali, którzy mają na swoich oddziałach chorych z koronawirusem. Poprosiliśmy ich o szybkie informacje, gdyby się stan zdrowia chorych się pogarszał. Na razie takiej sytuacji nie ma, ale nie mamy też sytuacji wyzdrowienia pacjenta. Jak mówi minister Szumowski, potrzeba 14-21 dni, kiedy może dojść do ewentualnego wyleczenia.

W ostatnich dniach rząd podjął decyzję o zwiększeniu kar za kwarantannę. Jak to wygląda w naszym regionie? Mieszkańcy są zdyscyplinowani?
- 3,5 tys. osób jest w tej chwili kontrolowanych przez policję, łącznie to aż 15 tys., do których docierała policja w ostatnich tygodniach. Są osoby – jest ich dość dużo - już wyjęte z kwarantanny przez sanepid, bo np. miały ujemne próbki. Dla przykładu, by pokazać skalę problemu – w ostatni weekend zanotowaliśmy trzy przypadki, które były naruszeniem kwarantanny. Pewnie może być ich więcej, ale wobec tych trzech na pewno będą toczyły się postępowania.

Minister Szumowski przewidywał, że na koniec tygodnia, który minął będzie 1000-1500 zachorowań. Mamy niecałe 700. To daje podstawy do optymizmu, izolacja dobrze działa?
- Na pewno są efekty pozytywne i wysiłki, które wkłada całe społeczeństwo, administracja samorządowa, rządowa, przynoszą efekty. Nie chcę być jednak niepoprawnym optymistą i przestrzegam, że ten tydzień będzie bardzo ważny, a nawet kluczowy. Może dojść do załamania, ale nie musi. Wszystko zależy od ludzi, którzy albo są odpowiedzialni, albo nie. Jedna osoba potencjalnie zarażona może chorobę roznieść na kolejne 20-30-40 osób, te z kolei na kolejne. Słyszałem, że gdzieś w Polsce, osoby, które czuły, że mogą mieć koronawirusa, pojawiały się np. w przychodniach, kontaktowały się z lekarzami, były na korytarzach. Mogły – nawet trochę świadomie, myśląc sobie: „mnie to nie dotyczy”, zarazić wiele osób. Wszystko zależy od ludzi - od nas samych: jaką zastosujemy przezorność, dystans, higienę.

Jaka jest obecnie atmosfera w służbie zdrowia?
- Chciałbym przede wszystkim podziękować wszystkim lekarzom, całemu personelowi medycznemu, który angażuje się przez cały czas, leczy, przyjmuje pacjentów potencjalnie zarażonych, leczy chorych z koronawirusem. Dla przykładu - szpital zakaźny w Bydgoszczy jednego dnia przyjmuje około 300 pacjentów, więc to jest bardzo duży ruch ludzi. Każda z tych osób musi być przebadana, pobrana próbka, stwierdzenie – czy jest podejrzenie, czy nie i decyzja, czy do domu na kwarantannę czy też zostaje na oddziale, bo stan zdrowia tego wymaga.
Służba zdrowia zdaje egzamin, trzeba za to podziękować. Dziś o godz. 15.00 mamy kolejną wideokonferencję z dyrektorami szpitali, będziemy omawiać kolejne wyzwania i priorytety przed nami. Na razie bardzo dziękuję panu dr Rajewskiemu – konsultantowi ds. chorób zakaźnych, bo jego działania, wytyczne, współpraca wprowadzają bardzo dużo ładu i porządku w tej bardzo trudnej sytuacji. (...)

Cała „Rozmowa dnia” - wideo, dźwięk

Wiadomości lokalne

2020-04-05, godz. 20:49 Są w kwarantannie i narzekają na złe warunki. W dodatku muszą zostać dłużej Osoby przebywające w kwarantannie zbiorowej w budynku przy ul. Żytniej we Włocławku  skarżą się na warunki.  Wskazują, że do dyspozycji mają  wspólne łazienki ... » więcej 2020-04-05, godz. 19:49 Oddział urologii ogólnej i onkologicznej w szpitalu miejskim w Toruniu zamknięty Kolejny oddział zamknięty został w szpitalu miejskim w Toruniu. Taką decyzję podjął sanepid z powodów epidemiologicznych. » więcej 2020-04-05, godz. 18:19 17 nowych zakażeń koronawirusem w regionie. Gdzie najwięcej osób w kwarantannie? 17 kolejnych osób jest zakażonych koronawirusem w regionie - informuje Urząd Wojewódzki. » więcej 2020-04-05, godz. 17:10 Pierwsze izolatorium w regionie. Przyjęło 22 osoby z koronawirusem Pierwsze w Kujawsko-Pomorskiem izolatorium działa w sanatorium „Orion' w Ciechocinku. Trafiają tam osoby chore, które przechodzą COVID-19 w sposób łagodny. » więcej 2020-04-05, godz. 16:31 112 osób w szpitalu zakaźnym w Grudziądzu, 35 z nich ma koronawirusa - W szpitalu zakaźnym w Grudziądzu hospitalizowane są 112 osoby w związku z koronawirusem; 35 z nich jest zakażonych - poinformowała w niedzielę rzecznik pras ... » więcej 2020-04-05, godz. 14:58 Misterium w Dolinie Śmierci odwołane, ale można je obejrzeć na Facebooku To miało być jubileuszowe, 20. Misterium Męki Pańskiej w Fordońskiej Dolinie Śmierci. Z wiadomych powodów nie odbędzie się na żywo. Ale będzie je można obejrz ... » więcej 2020-04-05, godz. 12:39 W szpitalu im. Biziela wstrzymano wypisy. Trzy kolejne osoby z koronawirusem Kolejne trzy osoby z personelu Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr Jana Biziela w Bydgoszczy są zakażone koronawirusem. To zatrudnieni w Klinice Położnictwa ... » więcej 2020-04-05, godz. 12:29 MON: wojsko dostarczyło maseczki i płyn do dezynfekcji do 49 placówek medycznych Wojskowi 1. Brygady Logistycznej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych dostarczyli maseczki i płyny do dezynfekcji do 49 placówek medycznych - poinformował na T ... » więcej 2020-04-05, godz. 10:55 Chrystus umarł, Chrystus zmartwychwstał, Chrystus tęskni! Rekolekcje i msze św. w PR PiK W Wielkim Tygodniu w Polskim Radiu PiK będzie można posłuchać rekolekcji, nagranych specjalnie dla Naszych Słuchaczy. W Niedzielę Palmową, Wielkanoc i kolejne ... » więcej 2020-04-05, godz. 09:00 Toruńskie autobusy nie pękały w szwach - ustalili inspektorzy z Bydgoszczy [zdjęcia] Inspektorzy transportu drogowego z WITD w Bydgoszczy sprawdzali, czy w komunikacji publicznej przestrzegane są limity pasażerów. Na szęście, nadliczbowych pod ... » więcej
1234567