Poniedziałek, 06 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Izoldy, Celestyna, Wilhelma
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2020-03-13, 11:12 Katarzyna Prętkowska/Redakcja

Socjolog UMK: Masowe zakupy to jeszcze nie panika, ale już jej początki

Puste półki w jednym z bydgoskich sklepów/fot. Marcin Kupczyk
Puste półki w jednym z bydgoskich sklepów/fot. Marcin Kupczyk
- Patrząc na to jak Polacy wykupują artykuły spożywcze i higieniczne w sklepach, można powiedzieć, że mamy do czynienia z początkiem paniki w związku z epidemią koronawirusa - mówił w porannej „Rozmowie dnia” w Polskim Radiu PiK prof. Michał Wróblewski. Socjolog UMK podkreślał, że od naszego podejścia zależy jak poradzimy sobie z kryzysem. 
Polacy masowo wykupują środki higieniczne i spożywcze. W sklepach zaczyna brakować makaronu, ryżu, nawet papieru toaletowego. - To świadczy o tym, że mamy do czynienia może nie z paniką, ale z początkiem paniki, która dotyczy postępującej na całym świecie pandemii koronawirusa. Jak się odniesiemy do badań socjologicznych – bo epidemii i panik z nimi związanych było kilka - to wykupywanie towarów ze sklepów, z aptek, to jest jedna z cech podstawowych paniki. Mam wrażenie jednak, że jeszcze nie jest jeszcze tak źle. Były przypadki plądrowania sklepów w literaturze, czy protestów i zamieszek, jeszcze nie jesteśmy na tym poziomie – mówi socjolog.

Jak dodaje, na pewno są cechy tej sytuacji, które przypominają panikę społeczną. - Czujemy niepokój z różnych powodów – np. z tego, że za nie bardzo wiemy z jakim zagrożeniem się mierzymy. Badania pokazują, że im bardziej zagrożenie jest nieznane, tym więcej wywołuje strachu – tłumaczy prof. Michał Wróblewski.

Cała „Rozmowa dnia”- wideo, dźwięk, tekst (fragment)


Wiadomości lokalne

2020-04-05, godz. 20:49 Są w kwarantannie i narzekają na złe warunki. W dodatku muszą zostać dłużej Osoby przebywające w kwarantannie zbiorowej w budynku przy ul. Żytniej we Włocławku  skarżą się na warunki.  Wskazują, że do dyspozycji mają  wspólne łazienki ... » więcej 2020-04-05, godz. 19:49 Oddział urologii ogólnej i onkologicznej w szpitalu miejskim w Toruniu zamknięty Kolejny oddział zamknięty został w szpitalu miejskim w Toruniu. Taką decyzję podjął sanepid z powodów epidemiologicznych. » więcej 2020-04-05, godz. 18:19 17 nowych zakażeń koronawirusem w regionie. Gdzie najwięcej osób w kwarantannie? 17 kolejnych osób jest zakażonych koronawirusem w regionie - informuje Urząd Wojewódzki. » więcej 2020-04-05, godz. 17:10 Pierwsze izolatorium w regionie. Przyjęło 22 osoby z koronawirusem Pierwsze w Kujawsko-Pomorskiem izolatorium działa w sanatorium „Orion' w Ciechocinku. Trafiają tam osoby chore, które przechodzą COVID-19 w sposób łagodny. » więcej 2020-04-05, godz. 16:31 112 osób w szpitalu zakaźnym w Grudziądzu, 35 z nich ma koronawirusa - W szpitalu zakaźnym w Grudziądzu hospitalizowane są 112 osoby w związku z koronawirusem; 35 z nich jest zakażonych - poinformowała w niedzielę rzecznik pras ... » więcej 2020-04-05, godz. 14:58 Misterium w Dolinie Śmierci odwołane, ale można je obejrzeć na Facebooku To miało być jubileuszowe, 20. Misterium Męki Pańskiej w Fordońskiej Dolinie Śmierci. Z wiadomych powodów nie odbędzie się na żywo. Ale będzie je można obejrz ... » więcej 2020-04-05, godz. 12:39 W szpitalu im. Biziela wstrzymano wypisy. Trzy kolejne osoby z koronawirusem Kolejne trzy osoby z personelu Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr Jana Biziela w Bydgoszczy są zakażone koronawirusem. To zatrudnieni w Klinice Położnictwa ... » więcej 2020-04-05, godz. 12:29 MON: wojsko dostarczyło maseczki i płyn do dezynfekcji do 49 placówek medycznych Wojskowi 1. Brygady Logistycznej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych dostarczyli maseczki i płyny do dezynfekcji do 49 placówek medycznych - poinformował na T ... » więcej 2020-04-05, godz. 10:55 Chrystus umarł, Chrystus zmartwychwstał, Chrystus tęskni! Rekolekcje i msze św. w PR PiK W Wielkim Tygodniu w Polskim Radiu PiK będzie można posłuchać rekolekcji, nagranych specjalnie dla Naszych Słuchaczy. W Niedzielę Palmową, Wielkanoc i kolejne ... » więcej 2020-04-05, godz. 09:00 Toruńskie autobusy nie pękały w szwach - ustalili inspektorzy z Bydgoszczy [zdjęcia] Inspektorzy transportu drogowego z WITD w Bydgoszczy sprawdzali, czy w komunikacji publicznej przestrzegane są limity pasażerów. Na szęście, nadliczbowych pod ... » więcej
1234567