Piątek, 03 lipca 2020 r.   Imieniny: Jacka, Anatola, Tomasza
Zablokowana DK nr 10 w Wypaleniskach, na odcinku Bydgoszcz-Toruń. Zderzyły się dwa samochody osobowe i ciężarówka
Zablokowana DK nr 10 w Wypaleniskach, na odcinku Bydgoszcz-Toruń. Zderzyły się dwa samochody osobowe i ciężarówka
Zablokowana DK nr 10 w Wypaleniskach, na odcinku Bydgoszcz-Toruń. Zderzyły się dwa samochody osobowe i ciężarówka
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Skorzystaj z oferty. Kliknij! (OGŁOSZENIE WŁASNE NADAWCY)
2020-03-11, 14:29 Katarzyna Prętkowska/Michał Zaręba/Redakcja

Dzięki dziennikarzom Polskiego Radia PiK wiemy więcej o bohaterze z 1920 roku

Dziennikarze Polskiego Radia PiK dotarli do siostrzenicy Gerarda Pająkowskiego. Fot. Michał Zaręba
Dziennikarze Polskiego Radia PiK dotarli do siostrzenicy Gerarda Pająkowskiego. Fot. Michał Zaręba
Miał co najmniej sześcioro rodzeństwa i był o dziewięć dni starszy niż można wyczytać z pomników wystawionych ku jego pamięci.
Dziennikarze Polskiego Radia PiK - Katarzyna Prętkowska i Michał Zaręba dotarli do aktu urodzenia plutonowego Gerarda Pająkowskiego - jedynego polskiego żołnierza, który w 1920 roku zginął podczas odzyskiwania Kujaw Zachodnich do Wolnej Polski. Udało nam się także odnaleźć siostrzenicę żołnierza śmiertelnie postrzelonego pod Gniewkowem.

– Podobny jest do matki. Tylko moja matka była czarna, a on nie wiadomo jaki był. Moja mama była z domu Pająkowska – powiedziała siostrzenica plutonowego Gerarda Pająkowskiego.

– Akt urodzenia Gerarda Pająkowskiego został zapisany 3 października 1894 roku. Ta data jest w nagłówku dokumentu, natomiast to jest data zgłoszenia urodzenia, ale jako data urodzenia figuruje 24 września 1894 roku – mówi Robert Kardach, Archiwum Państwowe w Bydgoszczy.

Reportaż o losach Gerarda Pająkowskiego „Opowiedz mi tę historię jeszcze raz” można znaleźć na stronie Polskiego Radia PiK. Katarzyna Prętkowska i Michał Zaręba wciąż szukają nowych informacji o polskim bohaterze.
Mówi m.in. siostrzenica Gerarda Pająkowskiego
Toruń

Wiadomości lokalne

2020-07-03, godz. 17:30 „Chcemy pomagać ludziom z małych miejscowości". Wojewoda i minister w terenie Drogi, boiska czy przedszkola wybudowane ze wsparciem budżetu państwa wizytowali dzisiaj w powiecie świeckim i tucholskim  wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i mini ... » więcej 2020-07-03, godz. 16:40 Wiceszef MON: Andrzej Duda gwarantuje, że w Polsce będzie bezpiecznie - Głos oddany na Andrzeja Dudę jest głosem oddanym na polskiej bezpieczeństwo - ocenił w piątek w Toruniu wiceprezes Porozumienia, wiceminister obrony narodow ... » więcej 2020-07-03, godz. 15:14 41-latek przyciśnięty prasą do słomy. Tragiczny wypadek w gminie Dobre Policjanci wyjaśniają, jak doszło do śmiertelnego wypadku w gospodarstwie rolnym w gminie Dobre (powiat radziejowski). Zginął 41-letni mężczyzna, przyciśnięty ... » więcej 2020-07-03, godz. 14:41 Letnie baseny we Włocławku budują się, ale deszcz stopuje budowlańców We Włocławku powstają letnie baseny. Datę zakończenia budowy kąpielisk ustalono na 15 lipca, ale nie wiadomo, czy uda się jej dotrzymać. Prace przy ul. Wysoki ... » więcej 2020-07-03, godz. 13:50 Nie tędy droga! Zła Wieś wciąż próbuje rozwiązać komunikacyjny problem Wójt Dobrcza Andrzej Berdych uczestniczy w mediacjach w sprawie spornej drogi w Złej Wsi. Przypomnijmy: Jacek Stielow, właściciel jednej z posesji, odgrodził ... » więcej 2020-07-03, godz. 12:40 Ilu krwiodawców musi dziennie oddać krew, by region był bezpieczny? Trzystu! - Szpitale w województwie kujawsko-pomorskim potrzebują każdego dnia krew od, średnio, 300 honorowych dawców - mówi dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa ... » więcej 2020-07-03, godz. 11:30 Ci policjanci uratowali życie, zdrowie, pomagali biednym [lista bohaterów] „Kryształowe Serce” jest honorowym wyróżnieniem przyznawanym policjantom za wzorową i ofiarną postawę na rzecz mieszkańców w czasie służby, ale też w czasie w ... » więcej 2020-07-03, godz. 10:28 Pożyczki dla ekologicznych rozwiązań chroniących ziemię, wodę i powietrze Mieszkańcy regionu, samorządy i różne instytucje mogę się starać o dofinansowanie m.in. budowy instalacji oszczędzających wodę. O szczegółach mówił w Rozmowie ... » więcej 2020-07-03, godz. 09:22 Rycerze są już gotowi na starcie. Golub - Dobrzyń wzywa do walki! [program] Determinacją rycerstwa zwyciężyła. W piątek, 3 lipca - z zachowaniem sanitarnych obostrzeń - rozpoczyna się 44. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamk ... » więcej 2020-07-03, godz. 08:30 Przerwa techniczna na neurologii we Włocławku. Chodzi o odpoczynek i o remont Szpital we Włocławku czasowo zamyka jeden z oddziałów. Od 11 lipca do 9 sierpnia przestaje działać Neurologia z Pododdziałem Udarowym. Ten czas jest potrzebny ... » więcej
1234567