Piątek, 03 lipca 2020 r.   Imieniny: Jacka, Anatola, Tomasza
Dwa samochody osobowe i ciężarówka zderzyły się na DK nr 10 w Wypaleniskach, na odcinku Bydgoszcz-Toruń. Ruch wahadłowy
Dwa samochody osobowe i ciężarówka zderzyły się na DK nr 10 w Wypaleniskach, na odcinku Bydgoszcz-Toruń. Ruch wahadłowy
Dwa samochody osobowe i ciężarówka zderzyły się na DK nr 10 w Wypaleniskach, na odcinku Bydgoszcz-Toruń. Ruch wahadłowy
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Kręgielnia
2020-03-09, 18:22 Marcin Doliński

Najwyższy czas na remont mogił w Mniszku. Pieniądze dadzą cztery gminy

Mogiła w Mniszku - fragment./fot. Wikipedia
Mogiła w Mniszku - fragment./fot. Wikipedia
Paweł Kułakowski, burmistrz Świecia i Dorota Krezymon, wójt gminy Dragacz podpisali umowe na dofinansowanie remontu miejsca pamięci w Mniszku. Świecie daje 30 tys. na ten cel./fot. Marcin Doliński
Paweł Kułakowski, burmistrz Świecia i Dorota Krezymon, wójt gminy Dragacz podpisali umowe na dofinansowanie remontu miejsca pamięci w Mniszku. Świecie daje 30 tys. na ten cel./fot. Marcin Doliński
Miejsce pochówku 10 tys. ofiar niemieckiego okupanta w Mniszku, w gminie Dragacz koło Świecia zostanie odnowione. Zbiorowe mogiły, pomniki i krzyże, a także chodniki i ogrodzenie są już bardzo zniszczone.
Remont będzie możliwy dzięki wsparciu gminy Świecie. W poniedziałek (09.03.) uroczyście podpisano umowę na dofinansowanie inwestycji.

- Potrzebę gruntownego remontu tej mogiły widzimy już od wielu lat - mówi Dorota Krezymon, wójt gminy Dragacz. - Próbowaliśmy w zeszłym roku stanąć do konkursu ministerialnego na dofinansowanie tego remontu. Przeszkodą natury formalnej stało się jednak to, że gmina Dragacz nie jest właścicielem gruntu.

- Właścicielem gruntu jest Nadleśnictwo Dąbrowa, ale nadleśnictwo jako instytucja do konkursu stanąć nie mogło, a remont jest, myślę, absolutnie niezbędny. Po pierwsze krzyż jest już naprawdę stary, pomnik także. Ten główny krzyż i główny pomnik właściwie wymagają wymiany. Pozostałe 12 pomników poświęconych różnym grupom ofiar wymaga przynajmniej odnowienia. Musielibyśmy skończyć wykładanie kostką miejsca w dole mogiły, koniecznie wymienić ogrodzenie, której jest na tyle stare, że pojawiły się w nim dziury, a to jest las. Uważam za niedopuszczalne, żeby zwierzęta leśne biegały bo grobach.

My, za każdym razem, naprawiamy wszelkie szkody, ale to jest miejsce pamięci narodowej, miejsce pamięci 10 tys. ofiar, i takie sytuacji w ogóle nie powinny mieć miejsca. Zależy nam, w pierwszej kolejności, na wymianie ogrodzenia, na postawieniu nowego krzyża, na wymianie pomnika głównego.

Wójt przypomina, że w ostatnim czasie powstał film o mordzie w Piaśnicy, która jest największym miejscem hitlerowskiej kaźni na Pomorzu.

- Dużo się także mówi o Lesie Szpęgawskim, tam również podejmowane są inicjatywy w celu odnowienia tamtejszego pomnika. Odbywają się w tym lesie uroczystości nawet z udziałem prezydenta Rzeczpospolitej. A o Mniszku, który jest drugim miejscem kaźni z rąk hitlerowców na Pomorzu, właściwie się nie mówi...(...)

Pomoc finansową na ten cel przekażą także gminy Jeżewo i Nowe. Przypomnijmy, że w byłej żwirowni w Mniszku, podczas II wojny światowej okupanci wymordowali 10 tys. Polaków, mieszkańców powiatu świeckiego, chełmińskiego, grudziądzkiego, bydgoskiego i starogardzkiego.

Zbrodnia w Mniszku


Więcej w materiale Marcina Dolińskiego.
Materiał Marcina Dolińskiego (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2020-07-03, godz. 19:10 „Prezydent musi zszyć pęknięte społeczeństwo”. Marek Borowski w regionie Marek Borowski odwiedził w piątek Chełmno i Świecie. Senator przyjechał do naszego regionu, aby  poprzeć kandydaturę Rafała Trzaskowskiego w wyborach  na prez ... » więcej 2020-07-03, godz. 18:22 Sztab Rafała Trzaskowskiego w podroży. „To ostatni tydzień, trzeba się zmobilizować” Pociągiem z wolontariuszami, z Torunia w kierunku Jabłonowa Pomorskiego, wyruszył w piątek poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Lenz. » więcej 2020-07-03, godz. 17:30 „Chcemy pomagać ludziom z małych miejscowości". Wojewoda i minister w terenie Drogi, boiska czy przedszkola wybudowane ze wsparciem budżetu państwa wizytowali dzisiaj w powiecie świeckim i tucholskim  wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i mini ... » więcej 2020-07-03, godz. 16:40 Wiceszef MON: Andrzej Duda gwarantuje, że w Polsce będzie bezpiecznie - Głos oddany na Andrzeja Dudę jest głosem oddanym na polskiej bezpieczeństwo - ocenił w piątek w Toruniu wiceprezes Porozumienia, wiceminister obrony narodow ... » więcej 2020-07-03, godz. 15:14 41-latek przyciśnięty prasą do słomy. Tragiczny wypadek w gminie Dobre Policjanci wyjaśniają, jak doszło do śmiertelnego wypadku w gospodarstwie rolnym w gminie Dobre (powiat radziejowski). Zginął 41-letni mężczyzna, przyciśnięty ... » więcej 2020-07-03, godz. 14:41 Letnie baseny we Włocławku budują się, ale deszcz stopuje budowlańców We Włocławku powstają letnie baseny. Datę zakończenia budowy kąpielisk ustalono na 15 lipca, ale nie wiadomo, czy uda się jej dotrzymać. Prace przy ul. Wysoki ... » więcej 2020-07-03, godz. 13:50 Nie tędy droga! Zła Wieś wciąż próbuje rozwiązać komunikacyjny problem Wójt Dobrcza Andrzej Berdych uczestniczy w mediacjach w sprawie spornej drogi w Złej Wsi. Przypomnijmy: Jacek Stielow, właściciel jednej z posesji, odgrodził ... » więcej 2020-07-03, godz. 12:40 Ilu krwiodawców musi dziennie oddać krew, by region był bezpieczny? Trzystu! - Szpitale w województwie kujawsko-pomorskim potrzebują każdego dnia krew od, średnio, 300 honorowych dawców - mówi dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa ... » więcej 2020-07-03, godz. 11:30 Ci policjanci uratowali życie, zdrowie, pomagali biednym [lista bohaterów] „Kryształowe Serce” jest honorowym wyróżnieniem przyznawanym policjantom za wzorową i ofiarną postawę na rzecz mieszkańców w czasie służby, ale też w czasie w ... » więcej 2020-07-03, godz. 10:28 Pożyczki dla ekologicznych rozwiązań chroniących ziemię, wodę i powietrze Mieszkańcy regionu, samorządy i różne instytucje mogę się starać o dofinansowanie m.in. budowy instalacji oszczędzających wodę. O szczegółach mówił w Rozmowie ... » więcej
1234567