Piątek, 03 lipca 2020 r.   Imieniny: Jacka, Anatola, Tomasza
Dwa samochody osobowe i ciężarówka zderzyły się na DK nr 10 w Wypaleniskach, na odcinku Bydgoszcz-Toruń. Ruch wahadłowy
Dwa samochody osobowe i ciężarówka zderzyły się na DK nr 10 w Wypaleniskach, na odcinku Bydgoszcz-Toruń. Ruch wahadłowy
Dwa samochody osobowe i ciężarówka zderzyły się na DK nr 10 w Wypaleniskach, na odcinku Bydgoszcz-Toruń. Ruch wahadłowy
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Skorzystaj z oferty. Kliknij! (OGŁOSZENIE WŁASNE NADAWCY)
2020-02-28, 12:45 Elżbieta Rupniewska/Redakcja

Nie zaprzestali walki. Dziś o nich pamiętamy. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Symboliczne mogiły Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy. Fot. Elżbieta Rupniewska
Symboliczne mogiły Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy. Fot. Elżbieta Rupniewska
Tablica Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy. Fot. Elżbieta Rupniewska
Tablica Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy. Fot. Elżbieta Rupniewska
Uroczystość na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy. Fot. Elżbieta Rupniewska
Uroczystość na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy. Fot. Elżbieta Rupniewska
W Bydgoszczy trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rozpoczęły się mszą w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła.
Następnie wszyscy zgromadzeni - wśród nich minister Łukasz Schreiber i wicewojewoda Józef Ramlau, parlamentarzyści, żołnierze, harcerze i kombatanci oraz rodziny pomordowanych - przejechali na cmentarz komunalny przy ul. Kcyńskiej, gdzie złożono kwiaty przy ścianie pamięci.

- W Bydgoszczy udało się ustalić miejsca pochówku kilkudziesięciu osób na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej, ale ze względu na ponowne pochówki nie wszystkich uda nam się ekshumować i dokładnie określić. Mamy również problem z badaniami genetycznymi, bo nie dotarliśmy do wszystkich rodzin tych, którzy stracili wówczas życie. Oprócz tego wiemy, że nie wszyscy zamordowani w Bydgoszczy Żołnierze Niezłomni spoczęli na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej. Będziemy na wiosnę szukali ich szczątków na terenie aresztu byłego więzienia Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy Wałach Jagiellońskich - powiedziała Alicja Paczoska-Hauke z Instytutu Pamięci Narodowej.

Z cmentarza przy ul. Kcyńskiej delegacje udały się do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego na uroczystość upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych.

Jej częścią jest konferencja edukacyjna zatytułowana „Poszukiwania i identyfikacja ofiar reżimów totalitarnych”.

O ofiarach przypomniał minister Łukasz Schreiber - przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

- W najtrudniejszym czasie walczyli o wolną, niepodległą Polskę. Nie godzili na zamianę jednej niewoli na drugą. Władza PRL za rozkazami płynącymi z Moskwy skazywała ich na zapomnienie. Takich uroczystości miało nigdy nie być - powiedział Łukasz Schreiber.
Materiał Elżbiety Rupniewskiej (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2020-07-03, godz. 18:22 Sztab Rafała Trzaskowskiego w podroży. „To ostatni tydzień, trzeba się zmobilizować” Pociągiem z wolontariuszami, z Torunia w kierunku Jabłonowa Pomorskiego, wyruszył w piątek poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Lenz. » więcej 2020-07-03, godz. 17:30 „Chcemy pomagać ludziom z małych miejscowości". Wojewoda i minister w terenie Drogi, boiska czy przedszkola wybudowane ze wsparciem budżetu państwa wizytowali dzisiaj w powiecie świeckim i tucholskim  wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i mini ... » więcej 2020-07-03, godz. 16:40 Wiceszef MON: Andrzej Duda gwarantuje, że w Polsce będzie bezpiecznie - Głos oddany na Andrzeja Dudę jest głosem oddanym na polskiej bezpieczeństwo - ocenił w piątek w Toruniu wiceprezes Porozumienia, wiceminister obrony narodow ... » więcej 2020-07-03, godz. 15:14 41-latek przyciśnięty prasą do słomy. Tragiczny wypadek w gminie Dobre Policjanci wyjaśniają, jak doszło do śmiertelnego wypadku w gospodarstwie rolnym w gminie Dobre (powiat radziejowski). Zginął 41-letni mężczyzna, przyciśnięty ... » więcej 2020-07-03, godz. 14:41 Letnie baseny we Włocławku budują się, ale deszcz stopuje budowlańców We Włocławku powstają letnie baseny. Datę zakończenia budowy kąpielisk ustalono na 15 lipca, ale nie wiadomo, czy uda się jej dotrzymać. Prace przy ul. Wysoki ... » więcej 2020-07-03, godz. 13:50 Nie tędy droga! Zła Wieś wciąż próbuje rozwiązać komunikacyjny problem Wójt Dobrcza Andrzej Berdych uczestniczy w mediacjach w sprawie spornej drogi w Złej Wsi. Przypomnijmy: Jacek Stielow, właściciel jednej z posesji, odgrodził ... » więcej 2020-07-03, godz. 12:40 Ilu krwiodawców musi dziennie oddać krew, by region był bezpieczny? Trzystu! - Szpitale w województwie kujawsko-pomorskim potrzebują każdego dnia krew od, średnio, 300 honorowych dawców - mówi dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa ... » więcej 2020-07-03, godz. 11:30 Ci policjanci uratowali życie, zdrowie, pomagali biednym [lista bohaterów] „Kryształowe Serce” jest honorowym wyróżnieniem przyznawanym policjantom za wzorową i ofiarną postawę na rzecz mieszkańców w czasie służby, ale też w czasie w ... » więcej 2020-07-03, godz. 10:28 Pożyczki dla ekologicznych rozwiązań chroniących ziemię, wodę i powietrze Mieszkańcy regionu, samorządy i różne instytucje mogę się starać o dofinansowanie m.in. budowy instalacji oszczędzających wodę. O szczegółach mówił w Rozmowie ... » więcej 2020-07-03, godz. 09:22 Rycerze są już gotowi na starcie. Golub - Dobrzyń wzywa do walki! [program] Determinacją rycerstwa zwyciężyła. W piątek, 3 lipca - z zachowaniem sanitarnych obostrzeń - rozpoczyna się 44. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamk ... » więcej
1234567