Czwartek, 02 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Władysława, Franciszka, Teodozji
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2020-02-19, 12:36 Elżbieta Rupniewska

W tym sezonie mniej chorych na grypę. Dlaczego?

Cały czas można się tez zaszczepić przeciwko grypie. Fot. Pixabay
Cały czas można się tez zaszczepić przeciwko grypie. Fot. Pixabay
Choć przychodnie pełne pacjentów z objawami grypowymi nie ma mowy o wzroście zachorowań. Przeciwnie! Z danym Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego wynika, że od 1 stycznia do 15 lutego w Kujawsko-Pomorskiem odnotowano o ponad 4 tysiące mniej przypadków zachorowań na grypę niż rok temu.
Od początku sezonu grypowego, czyli od 1 września do połowy lutego stwierdzono o 7 tysięcy mniej zachorowań na grypę, infekcje grypopodobne i ostre zakażenia dróg oddechowych.

To dobra wiadomość, choć trzeba też odnotować, że dwie osoby w naszym regionie zmarły w tym sezonie w wyniku powikłań pogrypowych. Czemu zawdzięczamy spadek zachorowalności?

– Często obserwowane jest takie zjawisko, że jeżeli w jednym roku jest tych zachorowań więcej, to w kolejnym może rzeczywiście być tych zachorowań mniej. My teraz znajdujemy się w sezonie wzmożonych zachorowań, który notowany jest od stycznia do marca – mówi Olga Radkiewicz, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy.

Choć dane epidemiologiczne są optymistyczne w przychodniach falami pojawiają się chodzi z takimi objawami jak katar, kaszel, bóle mięśni i dreszcze.

– Mówimy o nagłym zachorowaniu, wysokiej gorączce powyżej 38 stopni. By zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania trzeba myć ręce, zdrowo się odżywiać, unikać stresu – dodała Olga Radkiewicz.

Cały czas można się tez zaszczepić przeciwko grypie.
Materiał Elżbiety Rupniewskiej
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2020-04-01, godz. 22:35 Przysięgą Hipokratesa w doktora Tomasza Latosa. Prezydent Bruski pisze do posła Prezydent Bydgoszczy pisze list otwarty do posła Tomasza Latosa. Temat to organizacja wyborów prezydenckich. Zarzutów jest sporo. Główny to data głosowania. T ... » więcej 2020-04-01, godz. 21:42 Koronawirus: osiem nowych przypadków w regionie. Jeden stan ciężki, ale stabilny Wojewoda kujawsko - pomorski zawiadamia o kolejnych ośmiu osobach zakażonych koronawirusem w naszym regionie. Łącznie chorują 84 osoby. » więcej 2020-04-01, godz. 21:00 Janikowo: zaczęli od masek, teraz dezynfekują całe miasto. I tak do skutku! Ten samorząd jako bodajże pierwszy w kraju (i jedyny?) rozdawał mieszkańcom pakiety ochronne, teraz zainicjował dezynfekcję ulic, parkingów i wejść do klatek ... » więcej 2020-04-01, godz. 20:21 Pamiętajmy o lokalnych wytwórcach. Kupując od nich pomagamy im przetrwać trudny czas „poMOCNY KOSZYK WIELKANOCNY” to akcja Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej, pod patronatem marszałka województwa. » więcej 2020-04-01, godz. 19:22 Ten prezent osłodzi życie tym, którzy ryzykują życie. Szczególnie teraz - dla nas [zdjęcia] Nie tylko sprzętem ochronnym, maseczkami i rękawiczkami można wspierać w trudnych czasach pandemii służby medyczne, w tym ratowników pogotowia ratunkowego. Os ... » więcej 2020-04-01, godz. 18:04 12 miesięcy dla szpitala w Grudziądzu. Co dalej? Nie wiadomo Nowe otwarcie dla grudziądzkiej lecznicy. Wszystko dzięki specustawie i uchwale grudziądzkiej Rady Miasta. » więcej 2020-04-01, godz. 17:10 Pięć osób nad trumną - rodziny z bólem serca znoszą rygory kwarantanny Jak zorganizować pogrzeb bliskiej osoby w czasie epidemii i kwarantanny, gdy przy trumnie może się spotkać maksymalnie pięć osób? Część rodzin dzieli się na g ... » więcej 2020-04-01, godz. 16:08 Prof. Bogusław Buszewski członkiem Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki Związany z marszałkowską administracją naszego województwa wybitny polski chemik profesor Bogusław Buszewski, jako pierwszy w historii naukowiec Uniwersytetu ... » więcej 2020-04-01, godz. 15:00 Pub wpuszczał klientów tylnymi drzwiami. To się nazywa: nawarzyć sobie piwa! Klienci jednego z pubów w Toruniu wpuszczani byli przez pracującą tam osobę tylnymi drzwiami. Sprawa znajdzie swój finał w sądzie, a osoby, które nie respekto ... » więcej 2020-04-01, godz. 14:28 Na UMK będą badania nad koronawirusem. Jak chcą go powstrzymać? Jest zgoda Komisji Bioetycznej na projekt naukowców z Collegium Medicum UMK, którego celem jest zahamowanie rozwoju koronawirusa. Badania mają objąć zarówno o ... » więcej
1234567