Sobota, 22 lutego 2020 r.   Imieniny: Marty, Małgorzaty, Piotra
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2020-02-14, 13:38 Elżbieta Rupniewska/Redakcja

W leczeniu nowotworów ważna również dieta. Chodzi o zmianę przyzwyczajeń

Grafika: www.co.bydgoszcz.pl
Grafika: www.co.bydgoszcz.pl
Odpowiednie żywienie chorego onkologicznie może tanio, szybko i trwale poprawić jakość jego życia. Dotyczy to zarówno pacjentów przed operacją, po operacji czy pacjentów paliatywnych. W Centrum Onkologii w Bydgoszczy trwa VI sympozjum naukowe „Terapia Żywieniowa w Onkologii”. Obecni są specjaliści z całej Polski.
Jak mówi dr Michał Jankowski - przewodniczący komitetu naukowego sympozjum, rola diety w leczeniu onkologicznym jest wciąż jeszcze niedoceniana.

- W świadomości społecznej dietetyk jest po to, aby chorego odchudzić, a nie po to, aby utrzymać masę ciała bądź wzmocnić jego masę mięśniową czy też żeby chory po prostu przybrał na wadze. Ogromnym problemem jest brak odpowiedniego wsparcia dietetycznego, ale problemem jest również brak odpowiednich procedur czy też odpowiednich możliwości terapeutycznych pod kątem leczenia żywieniowego chorych onkologicznych - powiedział dr Michał Jankowski.

- Zaprosiliśmy najwspanialszych profesorów i lekarzy zajmujących się chirurgią onkologiczną, chirurgia laryngologiczną, gdyż ich pacjenci są tymi, dla których ta terapia żywieniowa jest najbardziej potrzebna. Ogólne wyniszczenie organizmu w trakcie terapii powoduje to, że to żywienie - właściwy dobór żywienia, czasami właściwa metoda żywienia, gdyż pacjent czasami nie może przełykać - jest niezwykle istotne dla tego pacjenta - powiedziała Katarzyna Klawińska-Knach dyrektor do spraw organizacyjnych i rozwoju Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

- Tylko dobrze odżywionego, przygotowanego chorego można leczyć radykalnie z powodzeniem i mieć nadzieję, że uniknie powikłań. Chodzi o zmianę przyzwyczajeń, o zmianę podejścia do chorego onkologicznego. Chodzi o zmianę pryncypiów. Chcemy, aby żywienie chorego z nowotworem było jednym z podstawowych elementów terapii tych chorych - dodał dr Michał Jankowski.
Relacja Elżbiety Rupniewskiej

Wiadomości lokalne

2020-02-21, godz. 21:32 Pracowity rok strażaków, jaki będzie kolejny? Mówiono o tym w Bydgoszczy Ponad 25 tys. interwencji odnotowali w zeszłym roku kujawsko-pomorscy strażacy. Ponad 7 tys. razy wyjeżdżali walczyć z pożarami, a 16 tys. razy ruszali z pomo ... » więcej 2020-02-21, godz. 20:35 W Koronowie zniknęła bocznica kolejowa. Da się ją odbudować? Kto i dlaczego rozebrał w październiku ubiegłego roku w Koronowie bocznicę kolejową Gminnej Spółdzielni od dworca PKP do wielkich elewatorów zbożowych? » więcej 2020-02-21, godz. 19:32 Szymon Hołownia w Toruniu: „w tym układzie nie da się już wiele zrobić” Tylko polityka oparta na prawdzie, służbie i prostych wartościach ma sens - mówił w Toruniu Szymon Hołownia - bezpartyjny kandydat na prezydenta RP. » więcej 2020-02-21, godz. 17:29 Matka podejrzana o zabójstwo bliźniaków aresztowana Sąd Rejonowy w Bydgoszczy w piątek aresztował na trzy miesiące 40-letnią kobietę, której wcześniej przedstawiono zarzuty zabójstwa niespełna dwumiesięcznych b ... » więcej 2020-02-21, godz. 15:19 Jak badać kierowców? „Bezpieczna Jedynka” na żywo ze szpitala wojskowego Czy badania psychotechniczne kierowców są wystarczające i czy rzeczywiście weryfikują zdolność do wykonywania tego zawodu? Na te pytania będą szukać odpowiedz ... » więcej 2020-02-21, godz. 13:41 Kampus UMK w rejestrze zabytków! Jak go budowano? [film z lat 70.] Kampus Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu  został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. Od tej pory wszystkie zmiany remonty i modernizacje na ob ... » więcej 2020-02-21, godz. 12:59 Zarzut i wniosek o areszt dla kobiety podejrzanej o zabójstwo bliźniąt Zarzut dwóch zabójstw dla kobiety, która odebrała życie dwumiesięcznym bliźniętom. Został również złożony wniosek o tymczasowy areszt. Śledczy chcą, aby kobie ... » więcej 2020-02-21, godz. 12:54 Milion podpisów dla Andrzeja Dudy. PiS rozpoczyna kampanię wyborczą - Będziemy robić wszystko, by przekonać mieszkańców do ponownego wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta - powiedział w piątek w Bydgoszczy szef Komitetu Stałego R ... » więcej 2020-02-21, godz. 12:10 Stare przedmioty zyskują drugie życie. Kawiarenka Naprawcza w Toruniu Masz zepsuty rower, niepotrzebne zasłony czy filiżanki? Nie wiesz jak naprawić rozklejone krzesło? Odwiedź Kawiarenkę Naprawczą Stajnia, która działa na teren ... » więcej 2020-02-21, godz. 11:19 Poseł Lewicy: Chcemy chronić rodzinę, więc zalegalizujemy związki partnerskie Poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski, który był dziś gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK uważa, że w Polsce powinny być zalegalizowane związki partnerskie ... » więcej
1234567