Poniedziałek, 28 września 2020 r.   Imieniny: Wacława, Tymona, Marka
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-02-14, 13:38 Elżbieta Rupniewska/Redakcja

W leczeniu nowotworów ważna również dieta. Chodzi o zmianę przyzwyczajeń

Grafika: www.co.bydgoszcz.pl
Grafika: www.co.bydgoszcz.pl
Odpowiednie żywienie chorego onkologicznie może tanio, szybko i trwale poprawić jakość jego życia. Dotyczy to zarówno pacjentów przed operacją, po operacji czy pacjentów paliatywnych. W Centrum Onkologii w Bydgoszczy trwa VI sympozjum naukowe „Terapia Żywieniowa w Onkologii”. Obecni są specjaliści z całej Polski.
Jak mówi dr Michał Jankowski - przewodniczący komitetu naukowego sympozjum, rola diety w leczeniu onkologicznym jest wciąż jeszcze niedoceniana.

- W świadomości społecznej dietetyk jest po to, aby chorego odchudzić, a nie po to, aby utrzymać masę ciała bądź wzmocnić jego masę mięśniową czy też żeby chory po prostu przybrał na wadze. Ogromnym problemem jest brak odpowiedniego wsparcia dietetycznego, ale problemem jest również brak odpowiednich procedur czy też odpowiednich możliwości terapeutycznych pod kątem leczenia żywieniowego chorych onkologicznych - powiedział dr Michał Jankowski.

- Zaprosiliśmy najwspanialszych profesorów i lekarzy zajmujących się chirurgią onkologiczną, chirurgia laryngologiczną, gdyż ich pacjenci są tymi, dla których ta terapia żywieniowa jest najbardziej potrzebna. Ogólne wyniszczenie organizmu w trakcie terapii powoduje to, że to żywienie - właściwy dobór żywienia, czasami właściwa metoda żywienia, gdyż pacjent czasami nie może przełykać - jest niezwykle istotne dla tego pacjenta - powiedziała Katarzyna Klawińska-Knach dyrektor do spraw organizacyjnych i rozwoju Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

- Tylko dobrze odżywionego, przygotowanego chorego można leczyć radykalnie z powodzeniem i mieć nadzieję, że uniknie powikłań. Chodzi o zmianę przyzwyczajeń, o zmianę podejścia do chorego onkologicznego. Chodzi o zmianę pryncypiów. Chcemy, aby żywienie chorego z nowotworem było jednym z podstawowych elementów terapii tych chorych - dodał dr Michał Jankowski.
Relacja Elżbiety Rupniewskiej

Wiadomości lokalne

2020-09-28, godz. 15:32 Koronawirus w regionie i szczegółowy raport wojewody: 152 przypadki W raporcie Ministerstwa Zdrowia z 28 września czytamy, że minionej doby w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 152 pozytywne wyniki testów na obecność ... » więcej 2020-09-28, godz. 13:02 W szpitalu brak miejsc dla chorych z Covidem, wojsko pomaga w DPS-ach Miejsc dla pacjentów z koronawirusem zaczyna brakować w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu. Tymczasem „terytorialsi” z regionu od dwóch dni pomagają w ... » więcej 2020-09-28, godz. 11:26 Senator PSL po przejściu Covid-19: Apeluję o słuchanie sanepidu i empatię dla chorych - Gospodarka, szkoły - wszystko wróciło do normalności i w tej chwili trudno by było Polaków zmobilizować, aby nałożyli sami na siebie rygory i ograniczenia, ... » więcej 2020-09-28, godz. 09:46 Nowa elewacja i dodatkowe stropy. Remont zabytkowego spichlerza w Grudziądzu Ćwierć miliona złotych będzie kosztować remont elewacji grudziądzkiego XIV-wiecznego spichlerza numer 45. Prace zostaną wykonane od strony Wisły. » więcej 2020-09-28, godz. 07:03 Co słychać na budowie trasy S5? Raport z odcinka Bydgoszcz Błonie - Szubin Północ [zdjęcia] Budowa trasy S5 pomiędzy węzłem Bydgoszcz Błonie i Szubin Północ wiąże się z powstaniem nowych mostów wiaduktów i innych obiektów inżynierskich. Jednym z nich ... » więcej 2020-09-27, godz. 20:34 Witrażowy sterowiec? Tylko w Toruniu. Przypomina historię wojsk balonowych To ostatnia okazja, by zobaczyć - prawie na żywo - jak wyglądał jedyny w wojsku polskim sterowiec o imieniu Lech, który przed wojną stacjonował w Toruniu. » więcej 2020-09-27, godz. 18:59 Czołówka niedaleko Łochowa. Auta rozbite, jedno doszczętnie. Dwie osoby w szpitalu Groźny wypadek na trasie między miejscowością Łochowo i Gorzeń. Na wysokości wsi Niedola doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych. » więcej 2020-09-27, godz. 18:50 Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski nie ma koronawirusa. Wraca do pracy Samorządowiec, o czym informowaliśmy w piątek, przebywał na kwarantannie w związku, z tym, że w szkole, do której chodzi jego dziecko, stwierdzono przypadek c ... » więcej 2020-09-27, godz. 12:41 Rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Obchody w regionie Obchody w Bydgoszczy rozpoczęło (o 10.30) nabożeństwo w kościele garnizonowym Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju. Po mszy świętej zebrani złożyli kwiaty ... » więcej 2020-09-27, godz. 08:09 Co gryzie pszczelarzy? O tym mówiło się podczas dorocznego forum w Przysieku Do Przysieka koło Torunia zjechali pszczelarze i konsumenci pszczelich przysmaków. 28. Forum Pszczelarza w Przysieku było okazją do spotkań, dyskusji, wymiany ... » więcej
1234567