Czwartek, 03 grudnia 2020 r.   Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-02-13, 13:54 Maciej Wilkowski/Redakcja

Chcą ulicy Bydgoskiej w Warszawie. Apel polityków PiS do prezydenta stolicy

Wniosek został złożony w czwartek w stołecznym ratuszu/fot. Pixabay
Wniosek został złożony w czwartek w stołecznym ratuszu/fot. Pixabay
O nadanie jednej z warszawskich ulic nazwy „Bydgoska" zwrócili się do prezydenta stolicy politycy PiS z Bydgoszczy.
W swoim wniosku - ministrowie Łukasz Schreiber i Jarosław Wenderlich - napisali m.in.: „Bydgoszcz, ósme pod względem liczby mieszkańców miasto w Polsce, w bieżącym roku obchodzi setną rocznicę powrotu do Macierzy. Data ta jest znacząca zarówno dla ponad 350. tysięcy bydgoszczan, jak i dla naszej Ojczyzny".

Politycy uważają, że nazwa ulicy byłaby symbolicznym upamiętnieniem Bydgoszczy w Warszawie. Zauważają też, że w stolicy są nazwy innych miejscowości z dawnego województwa bydgoskiego - ulica Koronowska na Mokotowie, ulica Tucholska na Żoliborzu, czy wreszcie ulica Nakielska na Woli. Ich wniosek został złożony w czwartek w stołecznym ratuszu.

Cały list polityków PiS do Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy

Bydgoszcz, ósme pod względem liczby mieszkańców miasto w Polsce, w bieżącym roku obchodzi setną rocznicę powrotu do Macierzy. W styczniu 1920 roku do Bydgoszczy wkroczyły oddziały Frontu Wielkopolskiego z gen. Józefem Dowborem-Muśnickim na czele, a Bydgoszcz została włączona w granice odrodzonej Rzeczypospolitej. Data ta jest znacząca zarówno dla ponad 350 tysięcy bydgoszczan, jak i dla naszej Ojczyzny.

Chcielibyśmy, w tak ważnym historycznie roku, upamiętnić symbolicznie Bydgoszcz w Warszawie. Najlepszą ku temu okazją byłoby nadanie w stolicy jednej z ulic nazwy „Bydgoska”. Niestety do dziś żadna ulica w Warszawie takiej nazwy nie nosi. Są nazwy innych miejscowości z dawnego województwa bydgoskiego – na Mokotowie ul. Koronowska i Inowrocławska, na Żoliborzu Tucholska, czy wreszcie Nakielska na Woli.

Należy podkreślić, iż bydgoszczanie wspierali odbudowę stolicy – to właśnie z Bydgoszczy przekazywano znaczący wkład na Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy.
Wobec powyższego zwracamy się z wnioskiem o nadanie jednej z ulic w Warszawie nazwy „ulica Bydgoska”.


Jarosław Wenderlich, radny Rady Miasta Bydgoszczy
Łukasz Schreiber, poseł na Sejm

Wiadomości lokalne

2020-12-03, godz. 07:04 Kolejne zmiany na budowanej ekspresówce. Tym razem koło Szubina Uwaga kierowcy jeżdżący na trasie z Bydgoszczy do Poznania! Od czwartku zmiany na budowanej drodze ekspresowej nr 5. » więcej 2020-12-02, godz. 20:08 W naszym regionie wolnych jest 847 łóżek covidowych i 62 respiratory W woj. kujawsko-pomorskim wolnych jest 847 łóżek covidowych i 62 respiratory - poinformował w środę urząd wojewódzki w Bydgoszczy. Ostatniej doby w regionie p ... » więcej 2020-12-02, godz. 18:35 Dr Rajewski: musimy nauczyć się żyć z wirusem, on nie zniknie, nawet jak będzie szczepionka [rozmowa] W „Popołudniu z nami” rozmawialiśmy z dr. Pawłem Rajewskim, wojewódzkim konsultantem w dziedzinie chorób zakaźnych. » więcej 2020-12-02, godz. 17:29 Inwestycja robi wrażenie. Oddano część nowego szpitala w Toruniu [dużo zdjęć] Pierwszy obiekt nowo budowanego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu gotowy. Wykonawca przekazał klucze do nowoczesnego gmachu lecznicy zakaźnej. » więcej 2020-12-02, godz. 15:20 Wysuwane trybuny, nowe oświetlenie i parkiet. Hala w Jeżewie do remontu Hala sportowo-widowiskowa w Jeżewie w powiecie świeckim doczeka się generalnego remontu. Inwestycja została dofinansowana z rządowego programu. » więcej 2020-12-02, godz. 14:28 Testy antygenowe nie w każdej przychodni. „Lekarz decyduje, komu je wykonać” Testy antygenowe na obecność koronawirusa wkrótce trafią do POZ-ów w naszym regionie. Placówki mogą już zgłaszać zapotrzebowanie. Testy nie pojawią się jednak ... » więcej 2020-12-02, godz. 13:14 Jego przyjaciel zmarł na COVID-19. Ufundował aparat do tlenoterapii dla szpitala [wideo] Aparat do wysokoprzepływowej tlenoterapii donosowej trafił dziś do 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy. Sprzęt pomaga w leczeniu niewydolności od ... » więcej 2020-12-02, godz. 11:39 Samochód zderzył się z szynobusem, kierowca nie żyje. Ruch kolejowy był wstrzymany Około 60-letni mężczyzna zginął w zderzeniu z pociągiem w podtoruńskich Łysomicach. Na oznakowanym przejeździe bez zapór osobowe auto wjechało pod szynobus. » więcej 2020-12-02, godz. 09:30 Haszysz i kokaina w puszkach z farbą. Znaleźli też broń, maczety i pieniądze [zdjęcia] 17 kilogramów narkotyków, a także broń maszynową, maczety i inne niebezpieczne narzędzia przechwycili funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego. W Bydgoszcz ... » więcej 2020-12-02, godz. 07:26 Uwaga kierowcy! Zmiana organizacji ruchu na obwodnicy Bydgoszczy W środę 2 grudnia na budowie drogi ekspresowej S5 na 13,5-kilometrowym odcinku Bydgoszcz Opławiec - Bydgoszcz Błonie zmieniona zostanie organizacja ruchu na w ... » więcej
1234567