Środa, 19 lutego 2020 r.   Imieniny: Arnolda, Konrada, Marcelego
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2020-02-13, 13:54 Maciej Wilkowski/Redakcja

Chcą ulicy Bydgoskiej w Warszawie. Apel polityków PiS do prezydenta stolicy

Wniosek został złożony w czwartek w stołecznym ratuszu/fot. Pixabay
Wniosek został złożony w czwartek w stołecznym ratuszu/fot. Pixabay
O nadanie jednej z warszawskich ulic nazwy „Bydgoska" zwrócili się do prezydenta stolicy politycy PiS z Bydgoszczy.
W swoim wniosku - ministrowie Łukasz Schreiber i Jarosław Wenderlich - napisali m.in.: „Bydgoszcz, ósme pod względem liczby mieszkańców miasto w Polsce, w bieżącym roku obchodzi setną rocznicę powrotu do Macierzy. Data ta jest znacząca zarówno dla ponad 350. tysięcy bydgoszczan, jak i dla naszej Ojczyzny".

Politycy uważają, że nazwa ulicy byłaby symbolicznym upamiętnieniem Bydgoszczy w Warszawie. Zauważają też, że w stolicy są nazwy innych miejscowości z dawnego województwa bydgoskiego - ulica Koronowska na Mokotowie, ulica Tucholska na Żoliborzu, czy wreszcie ulica Nakielska na Woli. Ich wniosek został złożony w czwartek w stołecznym ratuszu.

Cały list polityków PiS do Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy

Bydgoszcz, ósme pod względem liczby mieszkańców miasto w Polsce, w bieżącym roku obchodzi setną rocznicę powrotu do Macierzy. W styczniu 1920 roku do Bydgoszczy wkroczyły oddziały Frontu Wielkopolskiego z gen. Józefem Dowborem-Muśnickim na czele, a Bydgoszcz została włączona w granice odrodzonej Rzeczypospolitej. Data ta jest znacząca zarówno dla ponad 350 tysięcy bydgoszczan, jak i dla naszej Ojczyzny.

Chcielibyśmy, w tak ważnym historycznie roku, upamiętnić symbolicznie Bydgoszcz w Warszawie. Najlepszą ku temu okazją byłoby nadanie w stolicy jednej z ulic nazwy „Bydgoska”. Niestety do dziś żadna ulica w Warszawie takiej nazwy nie nosi. Są nazwy innych miejscowości z dawnego województwa bydgoskiego – na Mokotowie ul. Koronowska i Inowrocławska, na Żoliborzu Tucholska, czy wreszcie Nakielska na Woli.

Należy podkreślić, iż bydgoszczanie wspierali odbudowę stolicy – to właśnie z Bydgoszczy przekazywano znaczący wkład na Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy.
Wobec powyższego zwracamy się z wnioskiem o nadanie jednej z ulic w Warszawie nazwy „ulica Bydgoska”.


Jarosław Wenderlich, radny Rady Miasta Bydgoszczy
Łukasz Schreiber, poseł na Sejm

Wiadomości lokalne

2020-02-19, godz. 13:32 Więcej dla stulatków. Nowa stawka świadczenia honorowego od marca Prawie 300 złotych więcej dla stulatków. Honorowe świadczenie z ZUS otrzymuje w naszym województwie 117 osób. » więcej 2020-02-19, godz. 12:36 W tym sezonie mniej chorych na grypę. Dlaczego? Choć przychodnie pełne pacjentów z objawami grypowymi nie ma mowy o wzroście zachorowań. Przeciwnie! Z danym Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego wynika, że o ... » więcej 2020-02-19, godz. 11:34 Kiedy udostępniony zostanie kolejny fragment drogi S5 w naszym regionie? W piątek będzie można jeździć częścią kolejnego odcinka drogi ekspresowej S5 w naszym regionie - poinformował o tym Urząd Miejski w Szubinie. To jednak nie je ... » więcej 2020-02-19, godz. 10:32 O krok od tragedii. Młody kierowca stracił prawo jazdy O dużym szczęściu może mówić 19-letni kierowca mitsubishi oraz jego 20-letni pasażer, których auto w wyniku niedostosowania prędkości, dachowało. Policjanci z ... » więcej 2020-02-19, godz. 09:34 Najlepszy patron dla nowego, polskiego święta: Mikołaj Kopernik Mikołaj Kopernik to badacz, którego wkład w rozwój światowej nauki trudno przecenić, dlatego będzie doskonałym patronem nowego święta - Dnia Nauki Polskiej - ... » więcej 2020-02-19, godz. 08:22 Grudziądzkie Wodociągi pozostaną spółką miasta. Ostateczną decyzję podejmą radni Udziały w grudziądzkich Wodociągach nie trafią w prywatne ręce. Samorząd wycofał się z pomysłu sprzedaży części majątku spółki, aby zdobyć dodatkowe pieniądze ... » więcej 2020-02-19, godz. 07:15 Ul. Bratkowa w Bydgoszczy tonie w ciemnościach. Mieszkańcy zakładnikami negocjacji? Coraz więcej mieszkańców różnych ulic w Bydgoszczy skarży się na nieczynne lampy uliczne, co o tej porze roku bywa niebezpieczne i uciążliwe, zarówno dla pies ... » więcej 2020-02-19, godz. 06:20 Jedyny kandydat na rektora UMK. To prof. Andrzej Sokala Prof. Andrzej Sokala jest jedynym kandydatem na rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. We wtorek w południe minął termin na zgłoszenia kandydatów. » więcej 2020-02-18, godz. 21:05 Połasił się na perfumy. Policja prosi o pomoc w identyfikacji Policjanci z Komisariatu Policji Bydgoszcz-Wyżyny proszą o pomoc w identyfikacji mężczyzny przedstawionego na zdjęciu. » więcej 2020-02-18, godz. 20:18 We Włocławku będą badać próbki pod kątem ASF. Powstanie jedno z najnowocześniejszych laboratoriów We Włocławku powstanie laboratorium do badania próbek pod kątem afrykańskiego pomoru świń ASF. Ma być jednym z najnowocześniejszych w kraju. » więcej
1234567