Sobota, 22 lutego 2020 r.   Imieniny: Marty, Małgorzaty, Piotra
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2020-02-09, 16:52 Jolanta Fischer

Rocznica wywózek Polaków na Sybir. Uroczystości w Bydgoszczy

W Bydgoszczy uczczono pamięć tych, których grobów już nigdy nie odnajdziemy. Fot. Jolanta Fischer
W Bydgoszczy uczczono pamięć tych, których grobów już nigdy nie odnajdziemy. Fot. Jolanta Fischer
80 lat temu rozpoczęła się pierwsza wywózka Polaków na Sybir. W Bydgoszczy uczczono pamięć tych, których grobów już nigdy nie odnajdziemy.
Jak podkreśla Mirosław Myśliński ze Związku Sybiraków, ofiar masowych deportacji jest na pewno ponad 700 tysięcy. Ludzie umierali z głodu, zimna i wyczerpania.

– To było łomotanie, wejście do domu, że niby broń jest w domu, przeszukiwanie, oznajmili, że będziemy wywiezieni. W większości kołchozów pędzili od razu do pracy, a myśli trafili tak, że oni nas do pracy nie potrzebowali. Musieliśmy sprzedawać swój dobytek, wszystko co mieliśmy, żeby kupić jakąś mąkę, czy ziemniaki, żeby przeżyć – mówi Mirosław Myśliński.

– Jak nas wywozili to wcześniej mój tata poszedł do armii Andersa, dziadek wtedy umarł, a miał się nami opiekować. Lato było wtedy dobre, bo można było coś zielonego zerwać i sobie coś zjeść. Jak NKWD wchodziło to tylko uciekaliśmy, chowaliśmy się. Jak pierwszy raz usłyszałam hymn Polski to cały czas płakałam – wspomina Janina Gabryszak.

We mszy świętej i uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz miasta i województwa, służb mundurowych, kombatanci oraz harcerze.
Materiał Jolanty Fischer

Wiadomości lokalne

2020-02-21, godz. 21:32 Pracowity rok strażaków, jaki będzie kolejny? Mówiono o tym w Bydgoszczy Ponad 25 tys. interwencji odnotowali w zeszłym roku kujawsko-pomorscy strażacy. Ponad 7 tys. razy wyjeżdżali walczyć z pożarami, a 16 tys. razy ruszali z pomo ... » więcej 2020-02-21, godz. 20:35 W Koronowie zniknęła bocznica kolejowa. Da się ją odbudować? Kto i dlaczego rozebrał w październiku ubiegłego roku w Koronowie bocznicę kolejową Gminnej Spółdzielni od dworca PKP do wielkich elewatorów zbożowych? » więcej 2020-02-21, godz. 19:32 Szymon Hołownia w Toruniu: „w tym układzie nie da się już wiele zrobić” Tylko polityka oparta na prawdzie, służbie i prostych wartościach ma sens - mówił w Toruniu Szymon Hołownia - bezpartyjny kandydat na prezydenta RP. » więcej 2020-02-21, godz. 17:29 Matka podejrzana o zabójstwo bliźniaków aresztowana Sąd Rejonowy w Bydgoszczy w piątek aresztował na trzy miesiące 40-letnią kobietę, której wcześniej przedstawiono zarzuty zabójstwa niespełna dwumiesięcznych b ... » więcej 2020-02-21, godz. 15:19 Jak badać kierowców? „Bezpieczna Jedynka” na żywo ze szpitala wojskowego Czy badania psychotechniczne kierowców są wystarczające i czy rzeczywiście weryfikują zdolność do wykonywania tego zawodu? Na te pytania będą szukać odpowiedz ... » więcej 2020-02-21, godz. 13:41 Kampus UMK w rejestrze zabytków! Jak go budowano? [film z lat 70.] Kampus Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu  został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. Od tej pory wszystkie zmiany remonty i modernizacje na ob ... » więcej 2020-02-21, godz. 12:59 Zarzut i wniosek o areszt dla kobiety podejrzanej o zabójstwo bliźniąt Zarzut dwóch zabójstw dla kobiety, która odebrała życie dwumiesięcznym bliźniętom. Został również złożony wniosek o tymczasowy areszt. Śledczy chcą, aby kobie ... » więcej 2020-02-21, godz. 12:54 Milion podpisów dla Andrzeja Dudy. PiS rozpoczyna kampanię wyborczą - Będziemy robić wszystko, by przekonać mieszkańców do ponownego wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta - powiedział w piątek w Bydgoszczy szef Komitetu Stałego R ... » więcej 2020-02-21, godz. 12:10 Stare przedmioty zyskują drugie życie. Kawiarenka Naprawcza w Toruniu Masz zepsuty rower, niepotrzebne zasłony czy filiżanki? Nie wiesz jak naprawić rozklejone krzesło? Odwiedź Kawiarenkę Naprawczą Stajnia, która działa na teren ... » więcej 2020-02-21, godz. 11:19 Poseł Lewicy: Chcemy chronić rodzinę, więc zalegalizujemy związki partnerskie Poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski, który był dziś gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK uważa, że w Polsce powinny być zalegalizowane związki partnerskie ... » więcej
1234567