Niedziela, 29 listopada 2020 r.   Imieniny: Błażeja, Saturnina
Ostrzeżenie meteorologiczne. W nocy i nad ranem może być ślisko!
Ostrzeżenie meteorologiczne. W nocy i nad ranem może być ślisko!
Ostrzeżenie meteorologiczne. W nocy i nad ranem może być ślisko!
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-01-31, 19:50 Katarzyna Prętkowska

Jubileusz dwudziestolecia pielęgnowania szacunku i empatii. Chorzy to czują

Zakład Pielęgnacyjno - Opiekuńczy im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu. Na zdjęciu pani Józefa./fot. Katarzyna Prętkowska
Zakład Pielęgnacyjno - Opiekuńczy im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu. Na zdjęciu pani Józefa./fot. Katarzyna Prętkowska
Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu świętuje 20 lat istnienia. Placówka, która na początku miała jeden oddział dla 15 pacjentów, teraz przez całą dobę zajmuje się 116 osobami chorymi i starszymi. A będzie jeszcze więcej podopiecznych.
- Nie popadliśmy w rutynę. Nasze relacje z pacjentami wciąż opieramy na szacunku - zapewnia Grażyna Śmiarowska, dyrektor Zakładu i przypomina początki ZOP - u.

- Zaczynaliśmy skromnie, od piętnastołóżkowego oddziału pobytu dziennego. W tej chwili mamy 116 pacjentów, a za chwilę będziemy mieli, po zakończeniu dobudowy, 146 pacjentów w opiece całodobowej i 40 pacjentów w opiece dziennej. W tym zawodzie jest bardzo łatwo o wypalenie zawodowe, ponieważ sukcesów, takich spektakularnych, kiedy na przykład pacjent wstanie i pójdzie do domu, mamy niewiele.

Dlatego dla nas sukcesem jest, gdy pacjent się do nas się uśmiechnie, gdy poprawimy jego niektóre funkcje życiowe, usprawnimy go na tyle, że będzie na przykład mógł samodzielnie jeść. Utrzymanie tej empatii i tej wrażliwości jest niezwykle trudne, i to, że przez tyle lat naprawdę jesteśmy wrażliwi na na potrzeby tych osób, to też jest powód do dumy - mówi Grażyna Śmiarowska.

- Jestem tu już 5 lat. Muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolona z opieki. Mieszkałam sama. Mam syna, który pracuje i nie mógł zapewnić mi opieki całodobowej. Ta instytucja, ten zakład jest naprawdę bardzo pożądany dla ludzi takich właśnie jak ja - mówi pani Józefa, z podopiecznych toruńskiego zakładu.

- Moja mama przebywa w tej placówce od pół roku. Widzę tę fachowość, dbanie o pacjenta, tę czystość dookoła. Wszędzie. Ja po prostu nie ogarnęłabym tego sama. Opieka nad osoba leżącą z całkowitą demencją jest bardzo trudna - podkreśla córka pacjentki.

Oficjalny jubileusz placówki z udziałem władz miasta i regionu odbył się w piątek (31.01.) w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu.

Więcej w relacji Katarzyny Prętkowskiej.
Materiał Katarzyny Prętkowskiej (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2020-11-29, godz. 20:23 Finisz remontu chodników przy ul. Powstańców Wielkopolskich w Bydgoszczy Kończy się przebudowa kolejnych odcinków chodnika wzdłuż ul. Powstańców Wielkopolskich na osiedlu Bielawy. Inwestycja realizowana jest w oparciu o Bydgoski Bu ... » więcej 2020-11-29, godz. 18:23 Wystawy, fontanny, tarasy. Coraz bliżej Parku Kultury Młyn Rothera w Bydgoszczy [zdjęcia] Do finiszu zbliżają się prace budowlane przy rewitalizacji gmachu Młyna Rothera. Z początkiem przyszłego roku ruszą odbiory i rozruchy technologiczne. W odres ... » więcej 2020-11-29, godz. 09:43 Dyrektor szpitala w Grudziądzu nie chce większej liczby łóżek „covidowych” Grudziądzki szpital nie chce zwiększać bazy łóżkowej dla pacjentów chorych na COVID-19, bo chce pomagać również innym mieszkańcom. » więcej 2020-11-28, godz. 19:30 W Toruniu uczczono rocznicę przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce Spacer z okazji 102. rocznicy przyznania praw wyborczych kobietom odbył się w Toruniu. Uczestnicy spotkali się przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, któ ... » więcej 2020-11-28, godz. 16:30 Miasto dołoży do remontów włocławskich kamienic Władze Włocławka chcą w przyszłym roku przeznaczyć 1,5 mln złotych na remonty śródmiejskich kamienic. » więcej 2020-11-28, godz. 13:25 Biskup włocławski Wiesław Mering złożył rezygnację Ordynariusz Diecezji Włocławskiej biskup Wiesław Mering złożył rezygnację z pełnionego przez siebie urzędu w związku z tym, że 10 grudnia skończy 75 lat - poi ... » więcej 2020-11-28, godz. 06:30 NFZ skontrolował przychodnie. W większości jest zapewniony dostęp pacjentów do lekarza Dostępność do lekarza pod lupą kujawsko-pomorskiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Urzędnicy sprawdzali czy w dobie pandemii bez problemu skontaktujemy się z pr ... » więcej 2020-11-27, godz. 20:08 Jabłońska za Moraczewską. Zmiana na stanowisku zastępcy prezydenta Włocławka Prezydent Włocławka w piątek wieczorem poinformował o zakończeniu współpracy z Barbarą Moraczewską - dotychczasowym swoim zastępcą. » więcej 2020-11-27, godz. 17:58 Nie chcą oddać osiedlowych klubów. Protestowali przed siedzibą spółdzielni Kilkadziesiąt osób protestowało przed siedzibą Kujawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Inowrocławiu. Decyzją zarządu spółdzielni kluby osiedlowe „Kopernik”, „P ... » więcej 2020-11-27, godz. 17:10 Kampanię czas zacząć. Konferencja Anny Ośko Anna Ośko wystartowała z kampanią wyborczą na wójta gminy Warlubie. Przedterminowe wybory wójta odbędą się 20 grudnia. » więcej
1234567