Piątek, 29 maja 2020 r.   Imieniny: Magdaleny, Bogumiły, Urszuli
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Skorzystaj z oferty. Kliknij! (OGŁOSZENIE WŁASNE NADAWCY)
2020-01-30, 10:57 Jolanta Fischer/Redakcja

Czy znaki drogowe na S-5 pod Żninem mogły wprowadzić w błąd kierowców?

Otwarcie odcinka drogi S-5 łączącej Żnin z Wielkopolską. Towarzyszyło mu wystąpienie rodziny mężczyzny, który zginął w tym miejscu w wypadku./fot. Tomasz Gronet
Otwarcie odcinka drogi S-5 łączącej Żnin z Wielkopolską. Towarzyszyło mu wystąpienie rodziny mężczyzny, który zginął w tym miejscu w wypadku./fot. Tomasz Gronet
Biegły z dziedziny organizacji ruchu oceni, czy odcinek drogi S5 pod Żninem jest właściwie oznakowany - zdecydowała żnińska prokuratura. Po zmianie organizacji ruchu, w tym miejscu doszło do wielu kolizji i wypadków, w których życie straciły dwie osoby.
Rodzina jednej z ofiar wypadku twierdzi, że brak odpowiednich znaków i pachołków wprowadza kierowców w błąd, sugerując jezdnię jednokierunkową. Na opinię biegłego będziemy musieli poczekać przynajmniej 2 miesiące.

Przypomnijmy, że wnikliwa analiza oznakowania drogowego w tym miejscu rozpoczęła się od wypadku 3 listopada, w którym zginął 37 - letni kierowca. Rodzina zmarłego uważa, że zawiniły znaki, które wprowadzały kierowców w błąd.

Analiza oznakowania z dnia wypadku opisana została m.in. na portalu moje-gniezno.pl. Czytamy w niej, że w dniach, w których doszło do wypadków, pachołki ustawione na prawym pasie ruchu „spychały” kierowców na lewy pas, chociaż ten odcinek drogi był dwukierunkowy.

(...) Znaki były tam zmieniane co kilka dni. Te widoczne na nagraniach zostały ustawione po pierwszym tragicznym wypadku, w którym zginął właśnie brat pana Marcina. Po drugim zdarzeniu śmiertelnym ponownie dokonano zmian.

Po lewej stronie kierowcy widzą wybudowany odcinek drogi ekspresowej S5, co dodatkowo może ich mylić. Z poziomu jezdni nie widzą, że pasy nie są namalowane na całej długości. Odbierają więc pasy za barierami energochłonnymi jako jezdnię dopuszczoną do ruchu. Na nagraniach widać wiele sytuacji, w których mogło dojść do wypadków. (...)

Na temat sytuacji na tym odcinku wypowiadała się także żnińska policja:

„Od 1 października 2019 roku do 14 listopada 2019 roku na odcinku budowanej drogi S-5 pomiędzy węzłem Gniezno/Żnin/Mielno, a miastem Żnin doszło do 3 wypadków oraz 8 kolizji drogowych.

Po wypadku, do którego doszło w dniu 3.11.2019 r. z inicjatywy Komendy Powiatowej Policji w Żninie w dniu 7.11.2019 r. została przeprowadzona lustracja drogi z udziałem zarządcy drogi, wykonawcą budowy drogi S-5 oraz przedstawicielami Straży Pożarnej. Wszelkie uwagi i spostrzeżenia dotyczące oznakowania i tymczasowej organizacji ruchu funkcjonariusze Policji przekazali zarządy drogi oraz wykonawcy.

Brat kierowcy został przesłuchany w charakterze świadka w prowadzonym postępowaniu w sprawie wypadku, w dniu 8.11, a więc już po naszej lustracji. Kwestie dotyczące prawidłowości oznakowania oraz funkcjonowania tymczasowej organizacji ruchu w rejonie budowanej drogi S-5 są przedmiotem prokuratorskiego śledztwa."

źr. moje - gniezno.pl/KPP Żnin
Żnin

Wiadomości lokalne

2020-05-28, godz. 21:03 Jest kasa, będą komputery. Wszystko w prezencie od firmy gazowniczej Działająca na terenie całej Polski firma Gaz-System przekaże 25 gminom 750 tysięcy złotych na zakup komputerów. » więcej 2020-05-28, godz. 19:05 16 milionów złotych na pomysły mieszkańców. Kolejna edycja Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego Mieszkańcy znów będą mogli zgłaszać swoje propozycje, na co chcą wydać przeznaczone w budżecie pieniądze. 12 milionów z całej puli trafi na projekty osiedlowe ... » więcej 2020-05-28, godz. 17:04 Inwestycja w szpitalu w Grudziądzu. Dla bezpieczeństwa medyków i pacjentów Grudziądzki szpital buduje nową sterylizatornię. Poprzedni obiekt jest za mały, a trzeba zwiększać bezpieczeństwo medyków i pacjentów. » więcej 2020-05-28, godz. 14:28 Jechał pod prąd bez prawa jazdy, w karambolu zginął 28-latek. Jest wyrok Sąd Okręgowy w Toruniu utrzymał karę 10 lat więzienia dla sprawcy karambolu na autostradzie pod Toruniem. Do tragicznego wypadku doszło w lutym zeszłego roku. » więcej 2020-05-28, godz. 13:52 Studenci chcą zdawać egzaminy zdalnie. Jakie decyzje na uczelniach w regionie? [wideo] Jest decyzja  UMK w Toruniu w sprawie sesji egzaminacyjnej - będzie można zdawać ją zdalnie, podobnie jak na UKW w Bydgoszczy. UTP planuje „system mieszany”. » więcej 2020-05-28, godz. 12:57 31-letni motocyklista zginął na miejscu. Policja:18-latka nie ustąpiła pierwszeństwa Policjanci z Nakła pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło w środę wieczorem na obwodnicy miasta. Zginął w nim ... » więcej 2020-05-28, godz. 12:30 Jeden z ostatnich żołnierzy 1. Dywizji Pancernej generała Maczka zmarł w Toruniu [wideo] Kapitan Edmund Semrau, jeden z ostatnich żołnierzy 1. Dywizji Pancernej generała Maczka, nie żyje. Miał 94 lata. » więcej 2020-05-28, godz. 12:10 Tramwaj na Kujawskiej: od soboty duże zmiany. Kierowcy, piesi uważajcie! [grafiki] Będą kolejne zmiany w organizacji ruchu w rejonie ulicy Kujawskiej w Bydgoszczy. Od soboty (30 maja) wykonawca przystępuje do prac na odcinkach, po których ob ... » więcej 2020-05-28, godz. 10:21 Stwierdzili koronawirusa i nadal przyjmowali na oddział? Kontrola sanepidu w szpitalu Sanepid prowadzi już kontrolę w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu -dowiedziało się Polskie Radio PiK. Jej przeprowadzenie - po wykryciu 51 przypadk ... » więcej 2020-05-28, godz. 07:04 Chcą refundacji urządzenia dla osób z usuniętą krtanią. Ministerstwo czeka na opinię Parlamentarzyści z Inowrocławia pytają ministra zdrowia o refundację urządzenia, ułatwiającego życie osobom z usuniętą krtanią. Tacy pacjenci, w czasie epidem ... » więcej
1234567