Piątek, 21 lutego 2020 r.   Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2020-01-27, 17:09 Kamila Zroślak

Mieszkaniec naszego regionu opisuje, co się dzieje w Chinach po ataku koronawirusa

Chiny walczą z koronowirusem. Na ulicach większość ludzi nosi maski ochronne./fot. Pixabay
Chiny walczą z koronowirusem. Na ulicach większość ludzi nosi maski ochronne./fot. Pixabay
Pozamykane kawiarnie, poodwoływane imprezy, a na ulicach ludzie w maskach. - W mieście na południu Chin oddalonym o około 1000 km od wybuchu epidemii koronawirusa, ludzie są bardzo ostrożni - relacjonuje pan Patryk, który aktualnie przebywa w Chinach.
- Jestem w mieście oddalonym o 1000 km od centrum wybuchu epidemii nowego koronawirusa. To nie jest daleko. Pociągiem w Chinach można się przemieścić na taką odległość w ciągu kilku godzin zaledwie. Niestety, wybuch epidemii zbiegł się z obchodem chińskiego nowego roku. Około 350 milionów Chińczyków przemieszcza się w tym czasie. Proszę sobie wyobrazić, jakie to jest duże zagrożenie, i duże niebezpieczeństwo rozprzestrzenienia się wirusa.

Jaka jest sytuacja w mieście?

- Do odwołania zostały zawieszone wszystkie imprezy publiczne, wszelkie miejsca publiczne zostały zamknięte: parki, teatry, kina, niektóre restauracje są otwarte. Centra handlowe - pozamykane, szkoły - pozamykane. Osoby na zewnątrz, w większości, noszą na twarzach maskę. Ja również zakładam maskę. To są specjalne maski, które można jeszcze kupić, aczkolwiek w Wuhanie, z tego co słyszałem, tych masek brakuje.

Nie ma tutaj paniki, cały czas otrzymuję sms-y z China Mobile z informacją od władz miasta, od władz państwa, jak się zachowywać, co robić. No jest tutaj nacisk na to, żeby tego wirusa zdławić jak najszybciej. Jeżeli to jest możliwe...
Materiał Kamili Zroślak

Wiadomości lokalne

2020-02-20, godz. 20:47 Od kwietnia opłaty za deszczówkę w Grudziądzu. Na razie zapłacą przedsiębiorcy i zarządcy dróg Grudziądzcy przedsiębiorcy i zarządcy dróg zapłacą od kwietnia za deszczówkę. Na razie z opłat zwolnieni będą mieszkańcy bloków, kamienic i domów jednorodzinn ... » więcej 2020-02-20, godz. 19:47 Czym jest edukacja globalna? Tego można było dowiedzieć się we Włocławku O edukacji globalnej rozmawiali dziś we Włocławku nauczyciele i eksperci. Seminarium miało pokazać, jak pracować w szkole, by uczniowie lepiej rozumieli świat ... » więcej 2020-02-20, godz. 18:36 W Toruniu rozpoczęło się zbieranie podpisów poparcia kandydatury Roberta Biedronia Społeczny Komitet Poparcia Roberta Biedronia rozpoczął zbieranie podpisów dla swojego kandydata w wyborach prezydenckich. W skład Komitetu weszli członkowie i ... » więcej 2020-02-20, godz. 17:32 Jest wyrok ws. wyprowadzenia majątku z Domaru. Kary w zawieszeniu Kary od 14 miesięcy do 2 lat więzienia w zawieszeniu, grzywny i dozór kuratora dla 7 oskarżonych o wyprowadzanie majątku z bydgoskiego Domaru. Bydgoski sąd uz ... » więcej 2020-02-20, godz. 16:37 Lewica Razem chce wzrostu opłat za parkowanie w Bydgoszczy Mniejsze dofinansowanie miasta dla transportu publicznego w Bydgoszczy to wina Prawa i Sprawiedliwości, a lekarstwem na to mają być wyższe opłaty za parkowani ... » więcej 2020-02-20, godz. 15:45 Medale dla bohaterów. Także tych współczesnych Za walkę o niepodległość, działalność charytatywną, ale również sumienne wykonywanie obowiązków zawodowych. Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz wrę ... » więcej 2020-02-20, godz. 14:33 Chcesz lepiej poznać region? Jest do tego świetna okazja! „Poznaj Region z Przewodnikiem” - władze województwa po raz szósty zapraszają do wspólnego poznawania bardziej i mniej znanych zakątków Kujaw i Pomorza. » więcej 2020-02-20, godz. 13:36 Większy komfort dla pacjentów i lekarzy. Klinika w szpitalu wojskowym po modernizacji Klinika Ortopedii i Chirurgii Narządu Ruchu w szpitalu wojskowym w Bydgoszczy już po modernizacji. Od dziś ma też patrona - wybitnego ortopedę Wiesława Romani ... » więcej 2020-02-20, godz. 12:11 Rokowania są dobre! Mała Julka już po operacji w Bostonie! 5 miesięczna Julka z Bydgoszczy już po operacji. Z jej serca lekarze z Bostonu wycięli około 5 cm włókniaka. Jak stwierdzili - guz był dwa razy większy niż sa ... » więcej 2020-02-20, godz. 11:06 Gowin: reformy sądownictwa są niezbędne, ale jest pole do kompromisu Jarosław Gowin gościł w Toruniu przy okazji pierwszy raz obchodzonego Dnia Nauki Polskiej i święta UMK. » więcej
1234567