Czwartek, 02 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Władysława, Franciszka, Teodozji
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2020-01-16, 20:50 Michał Zaręba

Niepodległościowa sesja w Toruniu. Medale, wspomnienia, radość z wolnej Polski

Uroczysta sesja niepodległościowa w Toruniu./fot. Michał Zaręba
Uroczysta sesja niepodległościowa w Toruniu./fot. Michał Zaręba
Uroczysta sesja niepodległościowa w Toruniu./fot. Michał Zaręba
Uroczysta sesja niepodległościowa w Toruniu./fot. Michał Zaręba
- Możemy czuć się jak u siebie w domu, wolni, niepodlegli, decydujący o swoich losach - powiedział prezydent Michał Zaleski. Uroczystą sesją rady miasta w Ratuszu Staromiejskim, zainaugurowano obchody 100-lecia rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.
Z tej okazji, okolicznościowym medalem został uhonorowany Marek Skrzyński - wnuk dowódcy Dywizji Pomorskiej płk. Stanisława Skrzyńskiego, której oddziały weszły do Torunia 18 stycznia 1920. Uhonorowano też Uniwersytet Mikołaja Kopernika i marszałka województwa Piotra Całbeckiego.

- Myślę, że dla każdego torunianina to jest bardzo ważny dzień - mówi Marcin Czyżniewski, przewodniczący Rady Miasta. - Wspominamy nie tylko stulecie powrotu Torunia do Polski, ale także niezwykłe emocje wszystkich ludzi, którzy walczyli o polski Toruń, wolny Toruń, bogaty Toruń.

- Warto wspominać te czasy, kiedy po wielu latach zniewolenia, w Toruniu otworzyły się wszystkie drzwi i okna na powitanie Wojska Polskiego - przypomina Michał Zaleski, prezydent Torunia. - Armia generała Józefa Hallera wkroczyła do naszego miasta. Wszędzie brzmiało jedno wielkie, piękne słowo: Polska. Jesteśmy krajem, w który my, torunianie, możemy czuć się, jak u siebie w domu.

- Bardzo jesteśmy zawsze wzruszeni, gdy tutaj jesteśmy. Staramy się być co roku - mówi Marek Skrzyński. - To jest jedna z tych niewielu triumfalnych rocznic obchodzonych w Polsce. Nie martyrologiczna, a pełna triumfu.

W uroczystości uczestniczyli też wicewojewoda Józef Ramlau i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz

W piątek (17.01.) w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się konferencja naukowa zatytułowana „Powrót Torunia do Polski". W sobotę (18.01.) na Rynku Staromiejskim odbędzie się piknik historyczny „Halleriada". Będzie też rekonstrukcja powitania polskich żołnierzy przy Dworcu Miasto. Program obchodów dostępny jest na stronie torun.pl
Materiał Michała Zaręby

Wiadomości lokalne

2020-04-01, godz. 22:35 Przysięgą Hipokratesa w doktora Tomasza Latosa. Prezydent Bruski pisze do posła Prezydent Bydgoszczy pisze list otwarty do posła Tomasza Latosa. Temat to organizacja wyborów prezydenckich. Zarzutów jest sporo. Główny to data głosowania. T ... » więcej 2020-04-01, godz. 21:42 Koronawirus: osiem nowych przypadków w regionie. Jeden stan ciężki, ale stabilny Wojewoda kujawsko - pomorski zawiadamia o kolejnych ośmiu osobach zakażonych koronawirusem w naszym regionie. Łącznie chorują 84 osoby. » więcej 2020-04-01, godz. 21:00 Janikowo: zaczęli od masek, teraz dezynfekują całe miasto. I tak do skutku! Ten samorząd jako bodajże pierwszy w kraju (i jedyny?) rozdawał mieszkańcom pakiety ochronne, teraz zainicjował dezynfekcję ulic, parkingów i wejść do klatek ... » więcej 2020-04-01, godz. 20:21 Pamiętajmy o lokalnych wytwórcach. Kupując od nich pomagamy im przetrwać trudny czas „poMOCNY KOSZYK WIELKANOCNY” to akcja Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej, pod patronatem marszałka województwa. » więcej 2020-04-01, godz. 19:22 Ten prezent osłodzi życie tym, którzy ryzykują życie. Szczególnie teraz - dla nas [zdjęcia] Nie tylko sprzętem ochronnym, maseczkami i rękawiczkami można wspierać w trudnych czasach pandemii służby medyczne, w tym ratowników pogotowia ratunkowego. Os ... » więcej 2020-04-01, godz. 18:04 12 miesięcy dla szpitala w Grudziądzu. Co dalej? Nie wiadomo Nowe otwarcie dla grudziądzkiej lecznicy. Wszystko dzięki specustawie i uchwale grudziądzkiej Rady Miasta. » więcej 2020-04-01, godz. 17:10 Pięć osób nad trumną - rodziny z bólem serca znoszą rygory kwarantanny Jak zorganizować pogrzeb bliskiej osoby w czasie epidemii i kwarantanny, gdy przy trumnie może się spotkać maksymalnie pięć osób? Część rodzin dzieli się na g ... » więcej 2020-04-01, godz. 16:08 Prof. Bogusław Buszewski członkiem Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki Związany z marszałkowską administracją naszego województwa wybitny polski chemik profesor Bogusław Buszewski, jako pierwszy w historii naukowiec Uniwersytetu ... » więcej 2020-04-01, godz. 15:00 Pub wpuszczał klientów tylnymi drzwiami. To się nazywa: nawarzyć sobie piwa! Klienci jednego z pubów w Toruniu wpuszczani byli przez pracującą tam osobę tylnymi drzwiami. Sprawa znajdzie swój finał w sądzie, a osoby, które nie respekto ... » więcej 2020-04-01, godz. 14:28 Na UMK będą badania nad koronawirusem. Jak chcą go powstrzymać? Jest zgoda Komisji Bioetycznej na projekt naukowców z Collegium Medicum UMK, którego celem jest zahamowanie rozwoju koronawirusa. Badania mają objąć zarówno o ... » więcej
1234567