Sobota, 08 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Cypriana, Emiliana, Dominika
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Skorzystaj z oferty. Kliknij! (OGŁOSZENIE WŁASNE NADAWCY)
2020-01-14, 12:30 Marcin Doliński/Redakcja

Grudziądz w 100-lecie powrotu miasta do Macierzy

Konferencja w Urzędzie Miasta w Grudziądzu. Fot. grudziadz.pl
Konferencja w Urzędzie Miasta w Grudziądzu. Fot. grudziadz.pl
Plan uroczystości. Fot. grudziadz.p
Plan uroczystości. Fot. grudziadz.p
Pokazy grup rekonstrukcyjnych, koncerty, wystawy i uliczne happeningi, tak w telegraficznym skrócie wygląda tygodniowy program grudziądzkich obchodów w 100. rocznicę powrotu miasta do Wolnej Polski.
Tydzień obchodów rozpocznie się 19 stycznia wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych z udziałem grudziądzkich chórów pt. „Wolność zapisana w nutach”.

Główne wydarzenia będą miały miejsce 23 stycznia. Rozpocznie je msza św. z asystą honorową Wojska Polskiego w Bazylice pw. Św. Mikołaja. Następnie zebrani goście wezmą udział w błękitnym przemarszu, który ruszy spod pomnika hallerczyków pod Starostwem Powiatowym aż do Rynku Głównego. Tam odbędzie się inscenizacja wydarzeń z 23 stycznia 1920 roku.

– W rekonstrukcji historycznej oraz w uroczystym błękitnym przemarszu weźmie udział 50 rekonstruktorów, z takich miast jak Chełmno, Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz, Gdańsk i Iłża koło Radomia. – powiedział Łukasz Piasecki, pełnomocnik prezydenta ds. organizacji imprez patriotycznych .

Po inscenizacji odbędzie się uroczystość patriotyczna z ceremoniałem wojskowym pod pomnikiem Żołnierza Polskiego, podczas której podpisana zostanie deklaracja wdzięczności za odzyskanie niepodległości, którą podpisze prezydent Grudziądza, starosta powiatu grudziądzkiego, burmistrzowie Łasina i Radzynia Chełmińskiego, a także wójtowie gmin Grudziądz, Gruta, Rogóźno i Świecie nad Osą.

– Podjąłem inicjatywę, wraz ze starostą oraz burmistrzami i wójtami naszego starostwa, aby włączyć miasta, miasteczka i wsie do wspólnego świętowania setnej rocznicy powrotu regionu grudziądzkiego w granice Rzeczypospolitej. – powiedział prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

Obchodom towarzyszyć będą także wystawy – między innymi w Bibliotece Miejskiej i w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi.

Rok 2020 w Grudziądzu został nazwany Rokiem Błękitnej Pamięci.
Materiał Marcina Dolińskiego (Popołudnie z nami)
Grudziądz

Wiadomości lokalne

2020-08-07, godz. 20:32 Co uprawiasz, co hodujesz czyli Powszechny Spis Rolny Co generalnie uprawiają rolnicy, jakie zwierzęta hodują, jakie mają gospodarstwa i czego potrzebują, jakiego wsparcia, pomocy w polityce państwa oraz Unii Eur ... » więcej 2020-08-07, godz. 19:43 W Inowrocławiu gzyms spadł tuż obok chłopca. Kto jest za to odpowiedzialny? Stan kamienic w centrum Inowrocławia budzi wiele zastrzeżeń? Sprawą zajął się radny Marcin Wroński i wysyła kolejną interpelację do prezydenta Ryszarda Brejzy. » więcej 2020-08-07, godz. 16:01 Damski bokser z Kapuścisk do aresztu. Wcześniej uderzył ekspedientkę, gdy zwróciła uwagę, że nie ma maseczki Najbliższe dwa miesiące w areszcie spędzi mieszkaniec bydgoskich Kapuścisk. Taką decyzję podjął sąd po zapoznaniu się z materiałami sprawy. Mężczyzna będzie o ... » więcej 2020-08-07, godz. 14:45 Kilku pracowników bydgoskiego ratusza trafiło na kwarantannę Ośmiu pracowników Urzędu Miasta w Bydgoszczy przebywa na kwarantannie. Decyzja zapadła po wykryciu zakażenia koronawirusem u innego pracownika ratusza. » więcej 2020-08-07, godz. 13:30 Wystarczy spacer i już można pomóc! Walkathon NEUCA dla Zdrowia Koronawirus nie zatrzymał marszu NEUCA dla zdrowia. Toruńska impreza odbędzie się w nowej formie, ale nadal będzie promować aktywność fizyczną i pomaganie. » więcej 2020-08-07, godz. 12:15 Zamiast znaków drogowych kwiaty, a zamiast dróg niekoszone trawniki Pracownicy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy chcą, by ich siedziba przyciągała pszczoły. Wspólnie przystąpili do międzynarodowej ak ... » więcej 2020-08-07, godz. 10:12 Niebezpieczne zachowania kierowców na przejazdach kolejowych. Lista jest długa „Bezpieczny piątek”- to akcja przeprowadzana na setkach przejazdów kolejowych w całym kraju. Jej celem jest wyeliminowanie niebezpiecznych zachowań kierowców. » więcej 2020-08-07, godz. 09:06 Protest mieszkańców Płużnicy. Nie chcą zakładu przetwarzania odpadów gumowych Obawiamy się o środowisko i nasze zdrowie - mówią mieszkańcy gminy Płużnica. Kilkaset metrów od zabudowań i niedaleko ośrodka wypoczynkowego nad jeziorem ma p ... » więcej 2020-08-07, godz. 08:21 Pożar w garażu bloku przy Żmudzkiej w Bydgoszczy Cztery jednostki Państwowej Straży Pożarnej walczyły z pożarem w parkingu podziemnym w bloku przy ul. Żmudzkiej w Bydgoszczy. Nikt nie ucierpiał, a działania ... » więcej 2020-08-06, godz. 20:32 Jest ich mniej niż zazwyczaj, ale bawią się równie dobrze! Kto? Harcerze na obozie 40 harcerzy i zuchów odpoczywa obecnie w bazie Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi ZHP w Smerzynie koło Łabiszyna. To 5-ciokrotnie mniej niż zwykle o tej porze. » więcej
1234567