Sobota, 18 stycznia 2020 r.   Imieniny: Piotra, Małgorzaty
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2020-01-14, 08:07 Elżbieta Rupniewska

Obrońcy dzików: - Ludzie przyczyniają się do zarażania zwierząt w chlewniach!

Protest przeciwko specustawie dotyczącej sanitarnego odstrzału dzików./fot. Elżbieta Rupniewska
Protest przeciwko specustawie dotyczącej sanitarnego odstrzału dzików./fot. Elżbieta Rupniewska
Protest przeciwko specustawie dotyczącej sanitarnego odstrzału dzików./fot. Elżbieta Rupniewska
Protest przeciwko specustawie dotyczącej sanitarnego odstrzału dzików./fot. Elżbieta Rupniewska
Przeciwko projektowi specustawy dotyczącej sanitarnego odstrzałów dzików protestowali w Bydgoszczy działacze Fundacji Viva! Akcja dla Zwierząt.
Specustawa ma ułatwić walkę z afrykańskim pomorem świń. Tymczasem obrońcy zwierząt twierdzą, że dotychczasowe metody walki z ASF się nie sprawdziły, bo nie przestrzegane są zasady związane z bioasekuracją.

- To ludzie przyczyniają się do zarażenia zwierząt w chlewniach. Zmasowane polowania doprowadzają do zwiększenia zasięgu przemieszczania się spłoszonych dzików, które zarażają kolejne osobniki. Ponadto myśliwi nie przestrzegają zasad bioasekuracji. Przynoszą krew zagrożonych zwierząt na ubraniach, butach czy kołach samochodów, i to na duże odległości. Możliwość całkowitej lub prawie całkowitej eliminacji dzika niesie ogromne ryzyko trudnych do przewidzenia skutków przyrodniczych - można było usłyszeć w czasie pikiety.

- Miejsce symboliczne, bo jesteśmy pod biurem Prawa i Sprawiedliwości, partii, która to złe prawo dla lasu dla zwierząt wprowadza i sukcesywnie realizuje od dłuższego czasu - mówi Jakub Mikołajczak z Fundacji Viva Akcja na Rzecz Zwierząt.

- Jesteśmy po rozmowach z senatorami Koalicji Obywatelskiej i uzyskałem informację od senator, z którymi rozmawiałem, że oni będą przeciwko temu prawu. Podają różne argumenty, ale wszyscy się zgadzają, że to nie jest metoda ani walki z ASF, ani walki z populacją dzików w Polsce - dodaje Jakub Mikołajczak.

Młodzi ludzie spod biura posłów Prawa i Sprawiedliwości przy Gdańskiej 10 przeszli na Plac Wolności, gdzie znajduje się biuro Andrzeja Kobiaka, by wręczyć senatorowi PO petycję, w której domagają się zaprzestania masowych odstrzałów dzików.

Projekt specustawy dopuszcza polowania z tłumikiem i nocne odstrzały dzików. We wtorek (14.01.) projektem zajmie się Senat.

Tymczasem bawarskie ministerstwo ochrony środowiska zamierza pięciokrotnie zwiększyć premię za odstrzał dzików, aby zapobiec przeniknięciu afrykańskiego pomoru świń do tego kraju związkowego Niemiec. Myśliwi z obwodów łowieckich graniczących z Czechami oraz Turyngią i Saksonią będą mogli otrzymać nawet 100 euro za odstrzelonego dzika. Dodatkowo do lokalizowania dzików zostaną użyte drony. Zdobyte przez nie informacje będą przekazywane myśliwym, co ma ułatwić skuteczne i szybkie ograniczenie populacji tych zwierząt.

W grudniu w Polsce zarejestrowano 55 przypadków ASF u dzików. Najbliższy - około 30 km od granicy z Niemcami. (PAP)
Materiał Elżbiety Rupniewskiej

Wiadomości lokalne

2020-01-18, godz. 18:10 Dąb Stulecia już rośnie. Na uroczystości trzy prawnuczki Jana Maciaszka Jeden z dębów w Alei Ossolińskich w Bydgoszczy nosi od soboty miano Dębu Stulecia Powrotu Bydgoszczy do Polski. » więcej 2020-01-18, godz. 17:02 Błękitna Armia generała Hallera wjechała na rynek w Toruniu [zdjęcia] - Zawsze będziemy dbali o wolność i polskość naszego miasta, a także o to, by było miastem pokoju - powiedział w sobotę prezydent Torunia Michał Zaleski w 100 ... » więcej 2020-01-18, godz. 16:04 Bydgoszcz jest polska! Miasto biało-czerwone na stulecie powrotu do Macierzy Bydgoszcz przybrała uroczyste oblicze z okazji 100-lecia powrotu do wolnej Polski. Na bydgoskim ratuszu pojawił się ogromny baner z napisem 'Bydgoszcz jest po ... » więcej 2020-01-18, godz. 14:50 Kidawa-Błońska: 100 lat temu salwy armatnie oznajmiły, że Toruń jest wolny Wicemarszałek Sejmu Małgorzata-Kidawa Błońska (PO) świętowała z Toruniem 100-lecie powrotu miasta do wolnej Polski. Zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy, b ... » więcej 2020-01-18, godz. 12:50 Obchody 100. rocznicy wolnej Bydgoszczy: zmiany w organizacji ruchu w centrum W związku z planowanymi uroczystościami - do wtorku (20 stycznia) trzeba zwracać uwagę na oznakowanie na ulicach przyległych do Starego Rynku. Jeździmy inacze ... » więcej 2020-01-18, godz. 11:40 Premier Morawiecki świętuje z Bydgoszczą 100-lecie powrotu do Polski [wideo, zdjęcia] - Jesteśmy unitarnym państwem polskim i takim państwem pozostaniemy - powiedział w sobotę w Bydgoszczy premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że wszyscy urzę ... » więcej 2020-01-18, godz. 11:11 Burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego nie żyje. Przegrał walkę z ciężką chorobą Zmarł burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego Andrzej Cieśla. Tragiczną informację przekazała na portalu społecznościowym m.in. miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna. » więcej 2020-01-18, godz. 09:26 Weekend radości! 100 lat temu Bydgoszcz i Toruń wróciły do wolnej Polski [program obchodów] Ponad pół tysiąca osób weźmie udział w rekonstrukcji wydarzeń sprzed stu lat na Starym Rynku w Bydgoszczy. W Toruniu odbędzie się rekonstrukcja powitania pols ... » więcej 2020-01-18, godz. 08:02 Setna rocznica powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Jest co czytać! Z okazji setnej rocznicy powrotu Bydgoszczy do wolnej Polski Archiwum Państwowe wydało książkę „Polska Bydgoszcz w dokumencie archiwalnym 1918-1920”. » więcej 2020-01-17, godz. 19:23 Wózek ma pomagać chorym dzieciom. Udoskonalą go na UTP [wideo] Naukowcy i studenci z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy będą udoskonalać prototyp nowatorskiego wózka, który powstał w Niemczech. » więcej
1234567