Poniedziałek, 21 września 2020 r.   Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2020-01-14, 08:07 Elżbieta Rupniewska

Obrońcy dzików: - Ludzie przyczyniają się do zarażania zwierząt w chlewniach!

Protest przeciwko specustawie dotyczącej sanitarnego odstrzału dzików./fot. Elżbieta Rupniewska
Protest przeciwko specustawie dotyczącej sanitarnego odstrzału dzików./fot. Elżbieta Rupniewska
Protest przeciwko specustawie dotyczącej sanitarnego odstrzału dzików./fot. Elżbieta Rupniewska
Protest przeciwko specustawie dotyczącej sanitarnego odstrzału dzików./fot. Elżbieta Rupniewska
Przeciwko projektowi specustawy dotyczącej sanitarnego odstrzałów dzików protestowali w Bydgoszczy działacze Fundacji Viva! Akcja dla Zwierząt.
Specustawa ma ułatwić walkę z afrykańskim pomorem świń. Tymczasem obrońcy zwierząt twierdzą, że dotychczasowe metody walki z ASF się nie sprawdziły, bo nie przestrzegane są zasady związane z bioasekuracją.

- To ludzie przyczyniają się do zarażenia zwierząt w chlewniach. Zmasowane polowania doprowadzają do zwiększenia zasięgu przemieszczania się spłoszonych dzików, które zarażają kolejne osobniki. Ponadto myśliwi nie przestrzegają zasad bioasekuracji. Przynoszą krew zagrożonych zwierząt na ubraniach, butach czy kołach samochodów, i to na duże odległości. Możliwość całkowitej lub prawie całkowitej eliminacji dzika niesie ogromne ryzyko trudnych do przewidzenia skutków przyrodniczych - można było usłyszeć w czasie pikiety.

- Miejsce symboliczne, bo jesteśmy pod biurem Prawa i Sprawiedliwości, partii, która to złe prawo dla lasu dla zwierząt wprowadza i sukcesywnie realizuje od dłuższego czasu - mówi Jakub Mikołajczak z Fundacji Viva Akcja na Rzecz Zwierząt.

- Jesteśmy po rozmowach z senatorami Koalicji Obywatelskiej i uzyskałem informację od senator, z którymi rozmawiałem, że oni będą przeciwko temu prawu. Podają różne argumenty, ale wszyscy się zgadzają, że to nie jest metoda ani walki z ASF, ani walki z populacją dzików w Polsce - dodaje Jakub Mikołajczak.

Młodzi ludzie spod biura posłów Prawa i Sprawiedliwości przy Gdańskiej 10 przeszli na Plac Wolności, gdzie znajduje się biuro Andrzeja Kobiaka, by wręczyć senatorowi PO petycję, w której domagają się zaprzestania masowych odstrzałów dzików.

Projekt specustawy dopuszcza polowania z tłumikiem i nocne odstrzały dzików. We wtorek (14.01.) projektem zajmie się Senat.

Tymczasem bawarskie ministerstwo ochrony środowiska zamierza pięciokrotnie zwiększyć premię za odstrzał dzików, aby zapobiec przeniknięciu afrykańskiego pomoru świń do tego kraju związkowego Niemiec. Myśliwi z obwodów łowieckich graniczących z Czechami oraz Turyngią i Saksonią będą mogli otrzymać nawet 100 euro za odstrzelonego dzika. Dodatkowo do lokalizowania dzików zostaną użyte drony. Zdobyte przez nie informacje będą przekazywane myśliwym, co ma ułatwić skuteczne i szybkie ograniczenie populacji tych zwierząt.

W grudniu w Polsce zarejestrowano 55 przypadków ASF u dzików. Najbliższy - około 30 km od granicy z Niemcami. (PAP)
Materiał Elżbiety Rupniewskiej

Wiadomości lokalne

2020-09-21, godz. 18:05 Stoją murem za Beatą Morawiec. Protest sędziów w Bydgoszczy Kilkunastu sędziów stanęło w poniedziałek na schodach Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. W rękach trzymali kartki z napisami „Murem za sędzią Beatą Morawiec' i „Dz ... » więcej 2020-09-21, godz. 16:18 Wąpielsk koło Rypina zamyka wszystkie szkoły. Powód? Koronawirus Po stwierdzeniu Covid-19 wśród nauczycieli, wszystkie szkoły w gminie Wąpielsk w powiecie rypińskim zostały zamknięte. » więcej 2020-09-21, godz. 15:32 Pół Włocławka bez wody. Przerwa w dostawie do mieszkań na jedenastu osiedlach W poniedziałek (21 września) od godz. 22.30 nastąpi nocna przerwa w dostawie wody w dużej części Włocławka. Nie popłynie z kranów aż do godz. 6.00 we wtorek ( ... » więcej 2020-09-21, godz. 14:34 Sukces Kujawsko-Pomorskiej E-szkoły: 3 mln odsłon i 100 nauczycieli W Urzędzie Marszałkowskim podsumowano działanie Kujawsko-Pomorskiej E-szkoły. Pedagodzy, którzy zaangażowali się w projekt otrzymali specjalne podziękowania o ... » więcej 2020-09-21, godz. 13:23 Bezpłatne badania w szpitalu w Grudziądzu. Sprawdź, co można zbadać Grudziądzki szpital włączył się w kampanię społeczną - Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. » więcej 2020-09-21, godz. 12:36 Uczyli dzieci, jak być bezpiecznym i widocznym na drodze „Jestem bezpieczny, jestem widoczny” - Caritas Diecezji Toruńskiej po raz 12. jesienią uczy najmłodszych jak zachowywać się na drodze. » więcej 2020-09-21, godz. 08:08 Najpierw remont, a później będzie bezpieczniej. Rozpoczynają się prace na Stawowej w Bydgoszczy W poniedziałek (21 września) rozpoczyna się przebudowa ul. Stawowej na Błoniu. Ulica na odcinku od nowego ronda przy ul. W. Broniewskiego do ul. ks. J. Schulz ... » więcej 2020-09-21, godz. 07:03 Pałacyk w Lesie Gdańskim po remoncie. Były biura, będzie muzeum [zdjęcia] Kończy się rewitalizacja zabytkowego pałacyku znajdującego się na terenie stacji wodociągowej Las Gdański. Budynek adaptowany jest na cele muzealne. Wcześniej ... » więcej 2020-09-20, godz. 21:30 Orka jak od linijki. By wygrać konkurs trzeba to robić perfekcyjnie Rolnicy - przedstawiciele wszystkich kujawsko-pomorskich powiatów spotkali się dzisiaj w Podgórzynie koło Żnina aby rywalizować w 7. Wojewódzkim Konkursie Ork ... » więcej 2020-09-20, godz. 20:33 Hałas na rykowisku czyli jesienne amory jeleni rozpoczęte W lasach Kujaw i Pomorza rozpoczęło się rykowisko, czyli okres godowy jeleni. Tu liczy się przede wszystkim głos byka i jego siła. » więcej
1234567