Sobota, 18 stycznia 2020 r.   Imieniny: Piotra, Małgorzaty
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2020-01-13, 19:42 Monika Siwak

Debatują i świętują. „Czwórka" w pięknym stylu obchodzi powrót miasta do Macierzy

IV Liceum Ogólnokształcące: debatuje i świętuje!/fot. Facebook/IV LO
IV Liceum Ogólnokształcące: debatuje i świętuje!/fot. Facebook/IV LO
Drużyna z IV Liceum Ogólnokształcącego wygrała miejski turniej debat oksfordzkich. To gospodarze dzisiejszej dyskusji zorganizowanej z okazji wolnościowego jubileuszu naszego miasta. Drugie miejsce zajęli uczniowie III LO, a trzecie Technikum Ekonomicznego nr 1. Do tej właśnie szkoły chodzi najlepszy mówca turnieju - Marcin Kościelecki.
Młodzi ludzie dyskutowali m.in. o tym, czy w Bydgoszczy można się rozwijać - spierali się na argumenty, a nie atakowali osoby o odmiennym zdaniu.

- Głównym założeniem debaty oksfordzkiej jest kształcenie przyszłej elity politycznej i społecznej, ponieważ uczy argumentowania nie ad personam, ale argumentowania logicznego, szacunku dla przeciwnika oraz tolerancji dla głoszonych poglądów - mówi Bogumiła Myszkowska, nauczyciel języka polskiego w IV Liceum Ogólnokształcącym.

- Mam nadzieję, że nasi uczniowie, którzy biorą udział w tej debacie to będzie przyszła elita społeczeństwa. Wiedzą już o tym, że emocje trzeba powściągnąć, mówić o tym, co jest logiczne i mówić o tym co jest zgodne z rozumem. Zbliża się stulecie odzyskania przez Bydgoszcz niepodległości, dlatego Bydgoszcz jest tutaj najważniejszym tematem. Czy Bydgoszcz daje szansę młodym pokoleniom. Jedna drużyna broni, a druga argumentuje przeciwko wybranej tezie. Tego nikt nie wie, kto jest za, a kto jest przeciwko. Teraz dopiero się okaże. Wartość debaty polega na tym, że często uczniowie muszą logicznie argumentować przeciwko własnym poglądom. (...)

Turniej miejski debat oksfordzkich zatytułowany był: „Bydgoszcz nie jest miastem pozbawionym tożsamości” i: „Bydgoszcz daje swoim mieszkańcom możliwość do wszechstronnego rozwoju”. Debatowała młodzież z I,III i IV LO oraz Technikum Ekonomicznego nr 1.

Warto wiedzieć:

- W szkole będzie można obejrzeć ekspozycję „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918 -1920”. Wystawa została przygotowana przez dr Kamilę Churską oraz dr Barbarę Męczykowską z Instytutu Pamięci Narodowej. W szkole znajduje się również wystawa prac uczniów, które zostały wyróżnione w konkursach.

- W ramach projektu: „Czwórka świętuje Stulecie Odzyskania przez Bydgoszcz Niepodległości”, we wtorek (14.01.) w IV LO odbędzie się koncert szlagierów niepodległej Polski, w środę (15.01.) - rekonstrukcje historyczne. W czwartek (16.01.) o godz. 11.00 rozpocznie się konferencja naukowa dotycząca m.in. sporu wokół daty obchodów rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Szkoła zaprasza na wykłady: „Powrót Bydgoszczy do Macierzy w 1920 r." – prof. UKW dr hab. Zdzisław Biegański, „Kultura w niepodległej Bydgoszczy" – prof. WSG dr Marek Chamot, „Bydgoszczanie wobec odzyskania niepodległości w 1920 r." – dr Krzysztof Osiński. W piątek( 17.01) od godz. 10.35 zaplanowany jest pokaz mody – lata 20, lata 30 – konkurs na najlepiej przebraną klasę.
Materiał Moniki Siwak (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2020-01-18, godz. 18:10 Dąb Stulecia już rośnie. Na uroczystości trzy prawnuczki Jana Maciaszka Jeden z dębów w Alei Ossolińskich w Bydgoszczy nosi od soboty miano Dębu Stulecia Powrotu Bydgoszczy do Polski. » więcej 2020-01-18, godz. 17:02 Błękitna Armia generała Hallera wjechała na rynek w Toruniu [zdjęcia] - Zawsze będziemy dbali o wolność i polskość naszego miasta, a także o to, by było miastem pokoju - powiedział w sobotę prezydent Torunia Michał Zaleski w 100 ... » więcej 2020-01-18, godz. 16:04 Bydgoszcz jest polska! Miasto biało-czerwone na stulecie powrotu do Macierzy Bydgoszcz przybrała uroczyste oblicze z okazji 100-lecia powrotu do wolnej Polski. Na bydgoskim ratuszu pojawił się ogromny baner z napisem 'Bydgoszcz jest po ... » więcej 2020-01-18, godz. 14:50 Kidawa-Błońska: 100 lat temu salwy armatnie oznajmiły, że Toruń jest wolny Wicemarszałek Sejmu Małgorzata-Kidawa Błońska (PO) świętowała z Toruniem 100-lecie powrotu miasta do wolnej Polski. Zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy, b ... » więcej 2020-01-18, godz. 12:50 Obchody 100. rocznicy wolnej Bydgoszczy: zmiany w organizacji ruchu w centrum W związku z planowanymi uroczystościami - do wtorku (20 stycznia) trzeba zwracać uwagę na oznakowanie na ulicach przyległych do Starego Rynku. Jeździmy inacze ... » więcej 2020-01-18, godz. 11:40 Premier Morawiecki świętuje z Bydgoszczą 100-lecie powrotu do Polski [wideo, zdjęcia] - Jesteśmy unitarnym państwem polskim i takim państwem pozostaniemy - powiedział w sobotę w Bydgoszczy premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że wszyscy urzę ... » więcej 2020-01-18, godz. 11:11 Burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego nie żyje. Przegrał walkę z ciężką chorobą Zmarł burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego Andrzej Cieśla. Tragiczną informację przekazała na portalu społecznościowym m.in. miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna. » więcej 2020-01-18, godz. 09:26 Weekend radości! 100 lat temu Bydgoszcz i Toruń wróciły do wolnej Polski [program obchodów] Ponad pół tysiąca osób weźmie udział w rekonstrukcji wydarzeń sprzed stu lat na Starym Rynku w Bydgoszczy. W Toruniu odbędzie się rekonstrukcja powitania pols ... » więcej 2020-01-18, godz. 08:02 Setna rocznica powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Jest co czytać! Z okazji setnej rocznicy powrotu Bydgoszczy do wolnej Polski Archiwum Państwowe wydało książkę „Polska Bydgoszcz w dokumencie archiwalnym 1918-1920”. » więcej 2020-01-17, godz. 19:23 Wózek ma pomagać chorym dzieciom. Udoskonalą go na UTP [wideo] Naukowcy i studenci z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy będą udoskonalać prototyp nowatorskiego wózka, który powstał w Niemczech. » więcej
1234567