Poniedziałek, 21 września 2020 r.   Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-01-13, 19:42 Monika Siwak

Debatują i świętują. „Czwórka" w pięknym stylu obchodzi powrót miasta do Macierzy

IV Liceum Ogólnokształcące: debatuje i świętuje!/fot. Facebook/IV LO
IV Liceum Ogólnokształcące: debatuje i świętuje!/fot. Facebook/IV LO
Drużyna z IV Liceum Ogólnokształcącego wygrała miejski turniej debat oksfordzkich. To gospodarze dzisiejszej dyskusji zorganizowanej z okazji wolnościowego jubileuszu naszego miasta. Drugie miejsce zajęli uczniowie III LO, a trzecie Technikum Ekonomicznego nr 1. Do tej właśnie szkoły chodzi najlepszy mówca turnieju - Marcin Kościelecki.
Młodzi ludzie dyskutowali m.in. o tym, czy w Bydgoszczy można się rozwijać - spierali się na argumenty, a nie atakowali osoby o odmiennym zdaniu.

- Głównym założeniem debaty oksfordzkiej jest kształcenie przyszłej elity politycznej i społecznej, ponieważ uczy argumentowania nie ad personam, ale argumentowania logicznego, szacunku dla przeciwnika oraz tolerancji dla głoszonych poglądów - mówi Bogumiła Myszkowska, nauczyciel języka polskiego w IV Liceum Ogólnokształcącym.

- Mam nadzieję, że nasi uczniowie, którzy biorą udział w tej debacie to będzie przyszła elita społeczeństwa. Wiedzą już o tym, że emocje trzeba powściągnąć, mówić o tym, co jest logiczne i mówić o tym co jest zgodne z rozumem. Zbliża się stulecie odzyskania przez Bydgoszcz niepodległości, dlatego Bydgoszcz jest tutaj najważniejszym tematem. Czy Bydgoszcz daje szansę młodym pokoleniom. Jedna drużyna broni, a druga argumentuje przeciwko wybranej tezie. Tego nikt nie wie, kto jest za, a kto jest przeciwko. Teraz dopiero się okaże. Wartość debaty polega na tym, że często uczniowie muszą logicznie argumentować przeciwko własnym poglądom. (...)

Turniej miejski debat oksfordzkich zatytułowany był: „Bydgoszcz nie jest miastem pozbawionym tożsamości” i: „Bydgoszcz daje swoim mieszkańcom możliwość do wszechstronnego rozwoju”. Debatowała młodzież z I,III i IV LO oraz Technikum Ekonomicznego nr 1.

Warto wiedzieć:

- W szkole będzie można obejrzeć ekspozycję „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918 -1920”. Wystawa została przygotowana przez dr Kamilę Churską oraz dr Barbarę Męczykowską z Instytutu Pamięci Narodowej. W szkole znajduje się również wystawa prac uczniów, które zostały wyróżnione w konkursach.

- W ramach projektu: „Czwórka świętuje Stulecie Odzyskania przez Bydgoszcz Niepodległości”, we wtorek (14.01.) w IV LO odbędzie się koncert szlagierów niepodległej Polski, w środę (15.01.) - rekonstrukcje historyczne. W czwartek (16.01.) o godz. 11.00 rozpocznie się konferencja naukowa dotycząca m.in. sporu wokół daty obchodów rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Szkoła zaprasza na wykłady: „Powrót Bydgoszczy do Macierzy w 1920 r." – prof. UKW dr hab. Zdzisław Biegański, „Kultura w niepodległej Bydgoszczy" – prof. WSG dr Marek Chamot, „Bydgoszczanie wobec odzyskania niepodległości w 1920 r." – dr Krzysztof Osiński. W piątek( 17.01) od godz. 10.35 zaplanowany jest pokaz mody – lata 20, lata 30 – konkurs na najlepiej przebraną klasę.
Materiał Moniki Siwak (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2020-09-21, godz. 18:05 Stoją murem za Beatą Morawiec. Protest sędziów w Bydgoszczy Kilkunastu sędziów stanęło w poniedziałek na schodach Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. W rękach trzymali kartki z napisami „Murem za sędzią Beatą Morawiec' i „Dz ... » więcej 2020-09-21, godz. 16:18 Wąpielsk koło Rypina zamyka wszystkie szkoły. Powód? Koronawirus Po stwierdzeniu Covid-19 wśród nauczycieli, wszystkie szkoły w gminie Wąpielsk w powiecie rypińskim zostały zamknięte. » więcej 2020-09-21, godz. 15:32 Pół Włocławka bez wody. Przerwa w dostawie do mieszkań na jedenastu osiedlach W poniedziałek (21 września) od godz. 22.30 nastąpi nocna przerwa w dostawie wody w dużej części Włocławka. Nie popłynie z kranów aż do godz. 6.00 we wtorek ( ... » więcej 2020-09-21, godz. 14:34 Sukces Kujawsko-Pomorskiej E-szkoły: 3 mln odsłon i 100 nauczycieli W Urzędzie Marszałkowskim podsumowano działanie Kujawsko-Pomorskiej E-szkoły. Pedagodzy, którzy zaangażowali się w projekt otrzymali specjalne podziękowania o ... » więcej 2020-09-21, godz. 13:23 Bezpłatne badania w szpitalu w Grudziądzu. Sprawdź, co można zbadać Grudziądzki szpital włączył się w kampanię społeczną - Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. » więcej 2020-09-21, godz. 12:36 Uczyli dzieci, jak być bezpiecznym i widocznym na drodze „Jestem bezpieczny, jestem widoczny” - Caritas Diecezji Toruńskiej po raz 12. jesienią uczy najmłodszych jak zachowywać się na drodze. » więcej 2020-09-21, godz. 08:08 Najpierw remont, a później będzie bezpieczniej. Rozpoczynają się prace na Stawowej w Bydgoszczy W poniedziałek (21 września) rozpoczyna się przebudowa ul. Stawowej na Błoniu. Ulica na odcinku od nowego ronda przy ul. W. Broniewskiego do ul. ks. J. Schulz ... » więcej 2020-09-21, godz. 07:03 Pałacyk w Lesie Gdańskim po remoncie. Były biura, będzie muzeum [zdjęcia] Kończy się rewitalizacja zabytkowego pałacyku znajdującego się na terenie stacji wodociągowej Las Gdański. Budynek adaptowany jest na cele muzealne. Wcześniej ... » więcej 2020-09-20, godz. 21:30 Orka jak od linijki. By wygrać konkurs trzeba to robić perfekcyjnie Rolnicy - przedstawiciele wszystkich kujawsko-pomorskich powiatów spotkali się dzisiaj w Podgórzynie koło Żnina aby rywalizować w 7. Wojewódzkim Konkursie Ork ... » więcej 2020-09-20, godz. 20:33 Hałas na rykowisku czyli jesienne amory jeleni rozpoczęte W lasach Kujaw i Pomorza rozpoczęło się rykowisko, czyli okres godowy jeleni. Tu liczy się przede wszystkim głos byka i jego siła. » więcej
1234567