Sobota, 18 stycznia 2020 r.   Imieniny: Piotra, Małgorzaty
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2020-01-13, 18:30 Kamila Zroślak

Samochodowy biznes poróżnił wspólników. Na rozprawie padły osobiste oskarżenia

Składanie przysięgi przed przesłuchaniem świadka i oskarżyciela posiłkowego./fot. Kamila Zroślak
Składanie przysięgi przed przesłuchaniem świadka i oskarżyciela posiłkowego./fot. Kamila Zroślak
10 lat więzienia grozi bydgoszczanom, którzy mieli nielegalnie przerabiać instalacje gazowe w samochodach sprowadzanych z Korei Południowej. Proces Marcina W., Marka J. oraz Damiana M. toczy się w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy.
W poniedziałek (13.01.) w tej sprawie zeznawał bydgoski dziennikarz i producent telewizyjny, który jest jednym z kluczowych świadków i oskarżycielem posiłkowym. Miał współpracować z oskarżonym Marcinem W., promował jego działalność i przygotowywał filmy o wprowadzaniu na polski rynek samochodów z Korei Południowej z nowoczesną instalacją gazową. Siedział biurko w biurko z oskarżonym i planował rozwijanie współpracy.

- Wszystko było dobrze, dopóki oskarżony i osoby, których tu nie ma, ukryły fakt, że sposób rejestracji w Polsce tych samochodów wymagał homologacji, a żeby ją uzyskać trzeba było na polskim rynku, co ujawniłem w prywatnym śledztwie, wymienić całą instalację gazową, a nie tylko jakieś jej poszczególne elementy. Proces rejestracji przez firmę X był nielegalny, niezgodny z polskim prawem - mówił świadek.

Dziennikarz sam zakupił takie auto, ale z transakcji się wycofał i zażądał zwrotu pieniędzy. Teraz czuje się oszukany i boi się oskarżonego. Wspomina o próbie zastraszania go przez oskarżonego.

Oskarżony Marcin W. uważa z kolei, że został przez przesłuchiwanego dziennikarza pomówiony, w dodatku w czasie wypowiedzi pod przysięgą. Twierdzi, że pomówienie to można łatwo udowodnić, ponieważ jego telefon był na podsłuchu. Podaje także inne prawdopodobne powody pogorszenia relacji z wcześniejszym wspólnikiem.

- Nasz konflikt o to, że pan stracił w tamtym okresie prawo jazdy. Dostaliśmy zdjęcie z fotoradaru i prosił nas pan o to, żebyśmy nie podawali danych osobowych. Druga kwestia, wycofałem się ze współpracy z panem w kwestii restauracji, którą chciał pan otwierać. A sprawa pana problemów alkoholowych? Czy te trzy powody nie były głównym powodem naszego konfliktu i rozejścia się spółki, w której, jak pan mówi, ja formalnie zarządzałem, a pan siedział obok mnie ?(...).

Oskarżyciel posiłkowy z kolei zarzuca Marcinowi W., że ten po wyjściu z więzienia, gdzie przechodził proces resocjalizacji, nadal oszukiwał ludzi, co znaczy, że owa resocjalizacja nie powiodła się...

Więcej w materiale Kamili Zroślak.
Materiał Kamili Zroślak (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2020-01-18, godz. 17:02 Błękitna Armia generała Hallera wjechała na rynek w Toruniu [zdjęcia] - Zawsze będziemy dbali o wolność i polskość naszego miasta, a także o to, by było miastem pokoju - powiedział w sobotę prezydent Torunia Michał Zaleski w 100 ... » więcej 2020-01-18, godz. 16:04 Bydgoszcz jest polska! Miasto biało-czerwone na stulecie powrotu do Macierzy Bydgoszcz przybrała uroczyste oblicze z okazji 100-lecia powrotu do wolnej Polski. Na bydgoskim ratuszu pojawił się ogromny baner z napisem 'Bydgoszcz jest po ... » więcej 2020-01-18, godz. 14:50 Kidawa-Błońska: 100 lat temu salwy armatnie oznajmiły, że Toruń jest wolny Wicemarszałek Sejmu Małgorzata-Kidawa Błońska (PO) świętowała z Toruniem 100-lecie powrotu miasta do wolnej Polski. Zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy, b ... » więcej 2020-01-18, godz. 12:50 Obchody 100. rocznicy wolnej Bydgoszczy: zmiany w organizacji ruchu w centrum W związku z planowanymi uroczystościami - do wtorku (20 stycznia) trzeba zwracać uwagę na oznakowanie na ulicach przyległych do Starego Rynku. Jeździmy inacze ... » więcej 2020-01-18, godz. 11:40 Premier Morawiecki świętuje z Bydgoszczą 100-lecie powrotu do Polski [wideo, zdjęcia] - Jesteśmy unitarnym państwem polskim i takim państwem pozostaniemy - powiedział w sobotę w Bydgoszczy premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że wszyscy urzę ... » więcej 2020-01-18, godz. 11:11 Burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego nie żyje. Przegrał walkę z ciężką chorobą Zmarł burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego Andrzej Cieśla. Tragiczną informację przekazała na portalu społecznościowym m.in. miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna. » więcej 2020-01-18, godz. 09:26 Weekend radości! 100 lat temu Bydgoszcz i Toruń wróciły do wolnej Polski [program obchodów] Ponad pół tysiąca osób weźmie udział w rekonstrukcji wydarzeń sprzed stu lat na Starym Rynku w Bydgoszczy. W Toruniu odbędzie się rekonstrukcja powitania pols ... » więcej 2020-01-18, godz. 08:02 Setna rocznica powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Jest co czytać! Z okazji setnej rocznicy powrotu Bydgoszczy do wolnej Polski Archiwum Państwowe wydało książkę „Polska Bydgoszcz w dokumencie archiwalnym 1918-1920”. » więcej 2020-01-17, godz. 19:23 Wózek ma pomagać chorym dzieciom. Udoskonalą go na UTP [wideo] Naukowcy i studenci z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy będą udoskonalać prototyp nowatorskiego wózka, który powstał w Niemczech. » więcej 2020-01-17, godz. 18:19 Chłopiec wypadł z wieżowca. Matka ma zarzuty. Jaka kara jej grozi? Do roku więzienia grozi mamie małego Olka z Torunia. 19 września zeszłego roku czterolatek przeżył upadek z 11. piętra wieżowca. » więcej
1234567