Czwartek, 02 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Władysława, Franciszka, Teodozji
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2020-01-03, 18:51 Tatiana Adonis

Tego projektu nie wolno traktować jak powietrze! Chodzi o oczyszczenie atmosfery

Jakość powietrza to temat projektu, w którym wziąć mogą udział mieszkańcy./fot. Pixabay
Jakość powietrza to temat projektu, w którym wziąć mogą udział mieszkańcy./fot. Pixabay
Czy wiesz czym oddychasz? - to pytanie do mieszkańców Kujaw i Pomorza. Naukowcy i urzędnicy zachęcają do wypełnienia ankiety na temat jakości powietrza. Ankieta on-line dostępna jest m.in. na stronie bydgoskiego ratusza.
Liderem projektu „Czy wiesz czym oddychasz?" jest Uniwersytet Wrocławski. Uczelnia przeprowadza badania ankietowe dotyczące świadomości ekologicznej mieszkańców województw kujawsko-pomorskiego i dolnośląskiego.

- W ankiecie znajduje się kilkanaście pytań - mówi Aleksandra Kowalska, zastępca dyrektora Wydziału Zintegrowanego Rozwoju bydgoskiego ratusza. - Jakość powietrza jest dobra, zła? Czy ma na nią wpływ sezon grzewczy? I prosimy o wskazówki dla władz samorządowych: co jeszcze powinno się zrobić, żeby jakość powietrza poprawić.

Anonimową ankietę można wypełnić do 15 stycznia. Później przyjdzie czas na sondaż telefoniczny i wywiad osobisty, a na koniec powstanie raport. Badania będą powtarzane.

Partnerem projektu jest między innymi Bydgoszcz, dlatego w mieście rozmieszczone zostaną dodatkowe czujniki jakości powietrza. Zaplanowano także kampanię informacyjną, konkursy, a także ekologiczne rozwiązania budowlane w postaci chociażby zielonych ścian na budynkach użyteczności publicznej.

Wszystkie te działania odbywają się w ramach unijnego programu LIFE i Kampanii na rzecz czystszego powietrza.
Materiał Tatiany Adonis

Wiadomości lokalne

2020-04-01, godz. 22:35 Przysięgą Hipokratesa w doktora Tomasza Latosa. Prezydent Bruski pisze do posła Prezydent Bydgoszczy pisze list otwarty do posła Tomasza Latosa. Temat to organizacja wyborów prezydenckich. Zarzutów jest sporo. Główny to data głosowania. T ... » więcej 2020-04-01, godz. 21:42 Koronawirus: osiem nowych przypadków w regionie. Jeden stan ciężki, ale stabilny Wojewoda kujawsko - pomorski zawiadamia o kolejnych ośmiu osobach zakażonych koronawirusem w naszym regionie. Łącznie chorują 84 osoby. » więcej 2020-04-01, godz. 21:00 Janikowo: zaczęli od masek, teraz dezynfekują całe miasto. I tak do skutku! Ten samorząd jako bodajże pierwszy w kraju (i jedyny?) rozdawał mieszkańcom pakiety ochronne, teraz zainicjował dezynfekcję ulic, parkingów i wejść do klatek ... » więcej 2020-04-01, godz. 20:21 Pamiętajmy o lokalnych wytwórcach. Kupując od nich pomagamy im przetrwać trudny czas „poMOCNY KOSZYK WIELKANOCNY” to akcja Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej, pod patronatem marszałka województwa. » więcej 2020-04-01, godz. 19:22 Ten prezent osłodzi życie tym, którzy ryzykują życie. Szczególnie teraz - dla nas [zdjęcia] Nie tylko sprzętem ochronnym, maseczkami i rękawiczkami można wspierać w trudnych czasach pandemii służby medyczne, w tym ratowników pogotowia ratunkowego. Os ... » więcej 2020-04-01, godz. 18:04 12 miesięcy dla szpitala w Grudziądzu. Co dalej? Nie wiadomo Nowe otwarcie dla grudziądzkiej lecznicy. Wszystko dzięki specustawie i uchwale grudziądzkiej Rady Miasta. » więcej 2020-04-01, godz. 17:10 Pięć osób nad trumną - rodziny z bólem serca znoszą rygory kwarantanny Jak zorganizować pogrzeb bliskiej osoby w czasie epidemii i kwarantanny, gdy przy trumnie może się spotkać maksymalnie pięć osób? Część rodzin dzieli się na g ... » więcej 2020-04-01, godz. 16:08 Prof. Bogusław Buszewski członkiem Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki Związany z marszałkowską administracją naszego województwa wybitny polski chemik profesor Bogusław Buszewski, jako pierwszy w historii naukowiec Uniwersytetu ... » więcej 2020-04-01, godz. 15:00 Pub wpuszczał klientów tylnymi drzwiami. To się nazywa: nawarzyć sobie piwa! Klienci jednego z pubów w Toruniu wpuszczani byli przez pracującą tam osobę tylnymi drzwiami. Sprawa znajdzie swój finał w sądzie, a osoby, które nie respekto ... » więcej 2020-04-01, godz. 14:28 Na UMK będą badania nad koronawirusem. Jak chcą go powstrzymać? Jest zgoda Komisji Bioetycznej na projekt naukowców z Collegium Medicum UMK, którego celem jest zahamowanie rozwoju koronawirusa. Badania mają objąć zarówno o ... » więcej
1234567