Środa, 08 lipca 2020 r.   Imieniny: Edgara, Elżbiety, Eugeniusza
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Małyssak
2019-12-18, 08:12 Michał Zaręba/Redakcja

Region przygotowuje się do obchodów 100. rocznicy powrotu do Macierzy

Marszałek Piotr Całbecki, starosta, burmistrz i wójt gminy Golub-Dobrzyń podpisali list intencyjny w sprawie organizacji obchodów. Fot. Mikołaj Kuras
Marszałek Piotr Całbecki, starosta, burmistrz i wójt gminy Golub-Dobrzyń podpisali list intencyjny w sprawie organizacji obchodów. Fot. Mikołaj Kuras
Błękitna Armia gen. Józefa Hallera wkroczy do Golubia w 100. rocznicę powrotu Pomorza do Macierzy. W inscenizacji historycznej weźmie udział 100 osób. Wojewódzkie uroczystości odbędą się 17 stycznia w Golubiu-Dobrzyniu, gdzie we wtorek marszałek Piotr Całbecki, starosta, burmistrz i wójt gminy Golub-Dobrzyń podpisali list intencyjny w sprawie organizacji obchodów.
Złożą się na nie konferencja naukowa, manifestacja patriotyczna połączona z przemarszem przez miasto, uroczystość wojskowa i piknik patriotyczny na Zamku Golubskim, a także rekonstrukcja wkroczenia hallerczyków do Golubia.

Golub, wówczas samodzielnie miasto na granicy mocarstw zaborczych (po stronie niemieckiej), był pierwszym, które powróciło do Macierzy w ramach przejmowania przez Rzeczpospolitą Pomorza i Kujaw Zachodnich.

Obchody stulecia powrotu Pomorza do Macierzy zaplanowane zostały na cały przyszły rok. Złożą się na nie wydarzenia kulturalne, realizacje wydawnicze (m.in. komiks i księga stulecia), imprezy sportowe i kampania edukacyjno-historyczna w szkołach. Trwają też prace nad pomnikiem stacjonujących w Toruniu wojsk balonowych (odsłonięcie planowane jest w sierpniu) i tablic pamiątkowych poświęconych ojcom Niepodległej.

Pieczę nad przygotowaniami sprawuje powołany przez marszałka województwa komitet programowy, którym zasiadają historycy, szefowie instytucji kulturalnych i działacze społeczni.
Golub-Dobrzyń

Wiadomości lokalne

2020-07-08, godz. 07:00 Wyłysiała największa z atrakcji Ciechocinka. Najbliższe czynne tężnie w Inowrocławiu! Trwa remont najdłuższych w Europie tężni. Rewitalizacja symbolu Ciechocinka pochłonie 22 mln zł, z czego 15 mln do środki unijne z Regionalnego Programu Opera ... » więcej 2020-07-07, godz. 21:33 Kandydat na prezydenta odwiedził Kujawy i Pomorze Rafał Trzaskowski, kandydat na prezydenta RP spotkał się dziś ze swoimi zwolennikami w jednym z gospodarstw w gminie Sadki. » więcej 2020-07-07, godz. 19:27 Dyskutowano i uchwalono! Włocławscy radni udają się na wakacje! Ostatni raz przed wakacyjną przerwą obradowali we Włocławku miejscy radni. Sesja okazała się krótka i spokojna. » więcej 2020-07-07, godz. 19:08 Czy Twoje nazwisko widnieje w spisie wyborców? Sprawdź! Dopisz się! Jeszcze tylko dziś, 7 lipca osoby, które chcą wziąć udział w II turze wyborów i zagłosować poza miejscem swojego zamieszkania, mogą dopisać się do spisu wybor ... » więcej 2020-07-07, godz. 18:17 Czy rolnikom będzie żyło się łatwiej? O podniesienie dopłat dla rolników oraz o utworzenie europejskiego unijnego funduszu klęskowego chce zabiegać kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski - zapow ... » więcej 2020-07-07, godz. 17:36 Medale zawisły na piersiach zasłużonych, także znanych z radiowej anteny W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych. Przyznane one zastały mi.in. osobom zasłużonym ... » więcej 2020-07-07, godz. 15:37 Bydgoscy działacze PiS piszą list do Donalda Tuska Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i kandydat na prezydenta Polski, nie odpowiedział na pytania bydgoskich działaczy Prawa i Sprawiedliwości dostarczone do ... » więcej 2020-07-07, godz. 15:33 „Chcemy, by nasza praca godna pozostała”. Protest pracowników oświaty Pracownicy administracji i obsługi w toruńskiej oświacie obawiają się obniżenia wynagrodzeń. Ubrani na czarno spotkali się przed Urzędem Miasta. » więcej 2020-07-07, godz. 14:00 Rozpoznajesz tych mężczyzn? Szuka ich bydgoska policja [zdjęcia] Policjanci z komisariatu Bydgoszcz-Śródmieście proszą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach. Wszyscy, którzy rozpoznają mężczyzn, proszeni ... » więcej 2020-07-07, godz. 10:26 Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Niektórzy piszą w dodatkowym terminie Prawie 175 uczniów z 94 szkół w województwie kujawsko-pomorskim pisze we wtorek egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. » więcej
1234567