Niedziela, 15 grudnia 2019 r.   Imieniny: Niny, Celiny, Waleriana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-12-03, 18:05 Kamila Zroślak/ Redakcja

Nieumyślni paserzy? Sprawę rozstrzygnie sąd

Jeden z oskarżonych i obrońca - mecenas Edmund Dobecki. Fot. Kamila Zroślak
Jeden z oskarżonych i obrońca - mecenas Edmund Dobecki. Fot. Kamila Zroślak
Koniec procesu w sprawie kilkudziesięciu oskarżonych o nieumyślne paserstwo. Na portalu aukcyjnym Allegro kupili płyty z nielegalnie skopiowanym oprogramowaniem. Teraz grozi im do 2 lat więzienia.
Na rozprawie pojawił się tylko jeden oskarżony, ale sprawa dotyczy ponad 30 osób. Wszystkie miały zakupić oprogramowanie do komputerowej diagnostyki pojazdów. Wcześniej zostało ono wykradzione z serwera i nielegalnie rozprowadzone w internecie, w cenie kilkanaście razy niższej niż oryginalna.

Strony wygłosiły mowy końcowe. Przedstawiciel producenta oprogramowania oraz reprezentujący go adwokat domagają się skazania oskarżonych. Obrońca wniósł o uniewinnienie.

- Jeśli ktoś nabywa oprogramowanie o wartości kilku tysięcy złotych za 100 zł, to musi mieć świadomość, że dochodzi tutaj do naruszenia prawa - argumentował mecenas Mateusz Grzechowiak, pełnomocnik producenta.

- Kupujący nie otrzymali od sprzedawcy płyt z odpowiednim logo i hologramami, tylko najzwyklejsze płyty DVD. Gdyby oskarżeni działali w dobrej wierze mogliby złożyć negat do tej transakcji, reklamację na portalu bądź też powiadomić organy ścigania o fakcie oszustwa - mówił Andrzej Lipski, przedstawiciel producenta programowania w Polsce.

Żaden z oskarżonych nie przyznał się do winy. Wielu twierdziło, że nie spodziewało się oszustwa na renomowanym i profesjonalnym portalu aukcyjnym. Nie zastanawiało się też nad ceną płyty, bo w internecie są różne promocje.

Sprawa jest precedensowa, a jej rozstrzygnięcie będzie miało duże znaczenie dla kupujących przez portale aukcyjne - twierdzi mecenas Edmund Dobecki. Prosił sąd o uniewinnienie oskarżonych, bo nie przypuszczali, że kupione płyty pochodzą z przestępstwa.

- Przy ewentualnym wyroku skazującym portal Allegro powinien zniknąć, bo może powodować, że będę się czuł przestępcą kupując tam cokolwiek - argumentował obrońca.

Bydgoski proces jest jednym z wielu prowadzonych w tej sprawie. Niektórzy oskarżeni przyznali się do winy i dobrowolnie poddali karze. Wyrok w Bydgoszczy zapadnie za 2 tygodnie.
Nieumyślni paserzy? Sprawę rozstrzygnie sąd (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2019-12-15, godz. 15:15 Te zawody są po to, żeby chore dzieci nie zostały na lodzie! [wideo] Toruńscy radni, żużlowcy, koledzy z firmy i urzędnicy spotkali się na lodowisku Mentor w Toruniu, na charytatywnym turnieju curlingowym - X Świąteczna Bitwa G ... » więcej 2019-12-15, godz. 13:49 Biegają dla zdrowia, dla satysfakcji i dla towarzystwa. Pora roku nie gra roli! [wideo] Około 400 osób brało udział w Zimowej Zadymce w Bydgoszczy. To ostatnia w tym roku impreza rekreacyjna z cyklu Biegowe Pory Roku. W biegach na 5 i 10 kilometr ... » więcej 2019-12-15, godz. 11:30 Finansowa panorama Torunia jest tak przejrzysta, że widać już na niej rok 2050 Na sesji 19 grudnia toruńscy radni zatwierdzą przyszłoroczny budżet. Na inwestycje zarezerwowano 319 mln zł. Zadłużenie na koniec 2020 roku miasto szacuje na ... » więcej 2019-12-15, godz. 08:05 „Wielki Jarmark Bożonarodzeniowy” w Strzelnie. Po raz pierwszy w mieście Wyroby artystów ludowych i rękodzielników, wigilijne potrawy i pyszne ciasta, a przede wszystkim świąteczną atmosferę można odnaleźć na zorganizowanym po raz ... » więcej 2019-12-14, godz. 20:00 Emocje i dobra energia w tańcu. Finał Grand Prix Polski w Ciechocinku Najlepsze krajowe pary taneczne rywalizują w Ciechocinku w turnieju finałowym Grand Prix Polski. Najmłodsi zawodnicy mają 12-13 lat. » więcej 2019-12-14, godz. 18:30 Cudne szopki i smakołyki na Jarmarku Adwentowym w Przysieku Szopki, na ogół tradycyjne w treści i kształtach, ale często wykonane z bardzo nietypowych, oryginalnych materiałów, nadesłano na 13. Konkurs Szopek Bożonarod ... » więcej 2019-12-14, godz. 14:45 Terytorialsi z Inowrocławia złożyli przysięgę 100 nowych żołnierzy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło, po raz pierwszy w Inowrocławiu, przysięgę wojskową. » więcej 2019-12-14, godz. 13:06 Jarek potrzebuje szpiku. Akcja rejestracji potencjalnych dawców Rejestrację potencjalnych dawców szpiku zorganizowano w toruńskich centrach handlowych. Akcję z Fundacją DKMS zorganizowali koledzy 16-letniego Jarka Aleksand ... » więcej 2019-12-14, godz. 11:30 Na czerwonym świetle na rondo? Nie ryzykuj. Mogą to wyłapać kamery Ośmiu kierowców wjechało na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Zostali za to ukarani przez policjantów obserwujących bydgoskie rondo Toruńskie za pomocą Mobil ... » więcej 2019-12-14, godz. 10:00 „Sobota z paszportami” w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki zorganizował „Sobotę z paszportami”. Mieszkańcy mogą złożyć wnioski paszportowe w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Grudziąd ... » więcej
1234567