Środa, 22 stycznia 2020 r.   Imieniny: Anastazego, Wincentego / Dzień Dziadka
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-11-28, 16:23 Maciej Wilkowski

Opłaty za deszczówkę od przyszłego roku. Ile zapłacą bydgoszczanie?

Bydgoscy radni ustalili wysokość opłat za deszczówkę na najbliższe trzy lata. Fot. Pixabay
Bydgoscy radni ustalili wysokość opłat za deszczówkę na najbliższe trzy lata. Fot. Pixabay
Od przyszłego roku w Bydgoszczy będą obowiązywały opłaty za odprowadzenie wody z opadów lub topniejącego śniegu. Wczoraj (środa 27.11) Rada Miasta zdecydowała, że w 2020. roku będzie to 4 złote 36 groszy za metr sześcienny. Nie wszyscy będą jednak płacić. A jeśli już będą, to opłata nie będzie taka sama dla wszystkich.
Przez trzy lata bydgoszczanie nie płacili za deszczówkę. Dopłacało miasto. Opłatę wprowadziło nowe prawo wodne. Nie obowiązuje ona jednak wszystkich. Kto zapłaci a kto nie? Wyjaśnia prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski:

– Zapłacą tylko ci, których wody deszczowe są odprowadzane do systemu deszczówkowego czyli do jakiejś rury i zbiornika. Jeżeli zostawiają opady deszczowe u siebie na działce nie płacą nic i dalej nie będą płacić. Ci, którzy mieszkają w blokach, dla odmiany, od każdego metra sześciennego wody, która gdzieś się zbierze, czy to na dachu czy na placach utwardzonych, wody która nie wsiąknie, to za tą część wody, która zostanie odprowadzona do systemu, a za pośrednictwem systemu trafi do Brdy czy Wisły, to będzie trzeba zapłacić.

– A kto policzy ile tej wody spadło?

– A to są już wskaźniki, specjalny sposoby przeliczania, bo można się rozliczać albo z licznika, są takie możliwości, albo korzysta się z dziesięcioletnich średnich danych IMGW o ilości opadów i na podstawie tej średniej z 10 lat oblicza się opłaty – powiedział Rafał Bruski.

Radny Prawa i Sprawiedliwości Paweł Bokiej ma wątpliwości związane z wprowadzeniem tej opłaty. Chciałby wiedzieć, na co przeznaczone będą pochodzące z niej pieniądze.

– Mówimy ciągle o remoncie kanalizacji, a cały czas widzimy w mieście zapchane studzienki, miejsca pełne wody, nieprzejezdne, problem z usytuowaniem zbiorników retencyjnych itd – powiedział radny Bokiej.

Opłatą za deszczówkę zaskoczeni są spółdzielcy.

– Uchwała Rady Miasta jest dla nas zaskakująca. Jeszcze parę miesięcy temu byliśmy optymistami i zakładaliśmy, iż w roku przyszłym, a może i dalszych nie będzie opłat za deszczówkę dla nieruchomości mieszkaniowych. Natomiast były sygnały, że budżet miasta ma problemy i te decyzje wpisują się trochę w te sygnały dotyczące budżetu – powiedział prezes Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Tadeusz Stańczak.

Bydgoscy radni ustalili wysokość opłat za deszczówkę na najbliższe trzy lata - w przyszłym roku wyniesie ona 4,36 zł brutto, w 2021 - 4,80 a w 2022 - 5,27 zł.
Materiał Macieja Wilkowskiego (Popołudnie z nami)
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2020-01-22, godz. 09:10 Matematyka bez tajemnic i zwiedzanie wydziałów. UTP otwiera drzwi Topnienie gwoździ, prymitywne zboża czy wiatrak holograficzny - o tym m.in. młodzi ludzie dowiedzą się w środę (22 stycznia) na Uniwersytecie Technologiczno-P ... » więcej 2020-01-22, godz. 08:06 Jakiej pracy chcą młodzi, a jaką oferuje rynek? Oto jest pytanie! W Zespole Szkół Handlowych w Bydgoszczy odbyła się dyskusja i warsztaty dotyczące funkcjonowania na dzisiejszym rynku pracy. Jakie wnioski? Młodzi chcą robić ... » więcej 2020-01-22, godz. 07:03 Szkoła istnieje od 120 lat i ma zostać zlikwidowana. Będą walczyć, by tak się nie stało Burmistrz Lubrańca Stanisław Budzyński chce zlikwidować Zespół Szkół w Kłobi. Pismo w tej sprawie wysłał do Związku Nauczycielstwa Polskiego. » więcej 2020-01-21, godz. 21:26 Nie podoba się im pomysł przebudowy linii tramwajowej w Grudziądzu. Co na to mieszkańcy? Projekt przebudowy linii tramwajowej w Grudziądzu zawiera błędy i nie był konsultowany z mieszkańcami mówili dzisiaj na konferencji prasowej politycy Nowoczes ... » więcej 2020-01-21, godz. 20:48 Awans Jarosława Wenderlicha. Został wiceprzewodniczącym Stałego Komitetu Rady Ministrów Przewodniczący Klubu Radnych PiS w Bydgoszczy, Jarosław Wenderlich został powołany przez premiera na wiceprzewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów. Akt ... » więcej 2020-01-21, godz. 20:23 Dlaczego na niektórych przystankach wiaty są, a na innych nie ma? My wiemy! Przejechać trasę szybko i w miarę wygodnie - to podstawowy cel pasażera komunikacji zbiorowej. Często trzeba też na tramwaj lub autobus poczekać. Nie zawsze j ... » więcej 2020-01-21, godz. 19:16 Ciąg dalszy sporu o organizację ruchu wokół Katedry w Bydgoszczy Droga wokół Katedry w Bydgoszczy od dziś jest „drogą pożarową”. Stanął tam znak, który do wjazdu uprawnia jedynie straż pożarną. » więcej 2020-01-21, godz. 18:17 Apelacja w sprawie wyroku dotyczącego tragedii na UTP w Bydgoszczy Bydgoska prokuratura odwołuje się od wyroku w sprawie tragedii na UTP w Bydgoszczy, której pokłosiem była śmierć trojga studentów. Nie zgadza się Sądem Okręgo ... » więcej 2020-01-21, godz. 17:19 Pomoc dla doktora Pawła Drojeckiego. Wkrótce pobranie komórek macierzystych Około 100 tysięcy złotych udało się zebrać podczas koncertu charytatywnego „Moc dla Pawła” w Arenie Toruń. Na rzecz chirurga ze stwardnieniem zanikowym boczny ... » więcej 2020-01-21, godz. 15:21 Tu 100 lat temu stało Wojsko Polskie. Chełmża też świętuje powrót do Macierzy - Powróciły twoje dzieci do domu - mówił w Chełmży marszałek województwa Piotr Całbecki, podczas uroczystości powrotu miasta do wolnej Polski. » więcej
1234567