Poniedziałek, 27 stycznia 2020 r.   Imieniny: Przybysława, Anieli, Jerzego
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-11-25, 10:58 Marcin Kupczyk/Redakcja

Szef klubu Lewicy: Marszałek nie wolno było powtórzyć głosowania, zbada to prokuratura

Krzysztof Gawkowski/fot. Archiwum
Krzysztof Gawkowski/fot. Archiwum
Lewica zawiadamia prokuraturę ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek, w związku z głosowaniami w Sejmie nad wyborem członków KRS - poinformował szef klubu Lewicy, Krzysztof Gawkowski. Polityk był gościem "Rozmowy dnia" w Polskim Radiu PiK.
W nocy z czwartku na piątek Sejm wybrał cztery osoby do składu Krajowej Rady Sądownictwa. Zdaniem klubu Lewicy doszło do złamania zasad demokracji. Rzeczniczka klubu Anna Maria Żukowska użyła słów: "oszustwo" i "przestępstwo". – Na sali sejmowej naprawdę działy się rzeczy niesłychane. Pani marszałek Witek zdecydowała się powtórzyć głosowanie, które – według jej najbliższych współpracowników, wiceszefa kancelarii Sejmu – zostało zakończone. Pan minister poinformował, że wszystkie głosy są oddane i nie można tego zrobić. Pani marszałek zdecydowała się to zrobić, pomimo braku regulaminowej do tego możliwości i po namowach posłów Prawa i Sprawiedliwości, jak się okazało chwilę później - mówi Krzysztof Gawkowski. – Było to wynikiem przeświadczenia polityków PiS-u, że głosowanie przegrają. Dlatego zdecydowaliśmy się złożyć do prokuratury w Warszawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z artykułu 231, czyli nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. Chcemy sprawdzić i ujawnić wyniki pierwszego głosowania, które zostało zakończone, a których pani marszałek nie ujawniła - dodaje.

Pani marszałek nie znała tych wyników, nie mogła więc działać na korzyść swojego ugrupowania politycznego, nie znając wyników - zauważa Marcin Kupczyk.
– Mogła - dlatego, że podchodzili posłowie PiS-u, którzy informowali, że się mylili, że źle podejmowali decyzje i że przegrają to głosowanie, więc wpływ był taki, że informacja z ław sejmowych Prawa i Sprawiedliwości była jasna: "przegramy to głosowanie, musimy je powtórzyć". Zapraszam wszystkich Słuchaczy, żeby obejrzeli filmiki, kiedy to posłanki Prawa i Sprawiedliwości mówią o tym - "trzeba powtórzyć, bo przegramy" i prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który podszedł do mównicy i powiedział do pani marszałek: "anuluj". To są fakty, to zostało nagrane. Powinna to sprawdzić prokuratura, bo są wyniki głosowania wszystkich posłów. Nie ma miejsca na to, żeby powiedzieć: "jest kompromis, pani marszałek mogła". Nie, nie mogła! Artykuł 231 Kodeksu Karnego, paragraf pierwszy, dokładnie o tym mówi – kto działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech - uważa poseł.

Posłuchaj całej "Rozmowy dnia"

Wiadomości lokalne

2020-01-26, godz. 19:00 Kino Pomorzanin znów chce być kinem. Do szczęścia brakuje dużego ekranu! Po kilkunastu latach do bydgoskiego „Pomorzanina' ma wrócić wielkoformatowy ekran projekcyjny. Jest plan, by jeszcze w tym roku w dawnym kinie przy ul. Gdańsk ... » więcej 2020-01-26, godz. 18:45 Dary z Bydgoszczy dotarły na granicę Białorusi. A tam ważenie, pytanie, cofanie... Drobiazgowa lustracja członków konwoju, ważenie bagażu, wreszcie decyzja o cofnięciu części darów z granicy. Powód? Nadwaga! Bydgoski konwój pomocy Polakom na ... » więcej 2020-01-26, godz. 17:38 Edukacja w 1920 roku to była heroiczna praca. Co się zmieniło sto lat później? Związek Nauczycielstwa Polskiego w Toruniu świętuje jubileusz 100 - lecia działalności. Podczas uroczystej gali na toruńskich Jordankach 95 osób odebrało meda ... » więcej 2020-01-26, godz. 15:45 Maturzyści międzywojnia i wojny - jacy byli, o czym marzyli, jak poukładały się ich losy? [galeria] Bydgoskich maturzystów z lat 1920 - 1939 wspominano w niedzielę (26.01.) w Wyższym Seminarium Duchownym w Bydgoszczy. Konferencja im poświęcona zorganizowana ... » więcej 2020-01-26, godz. 14:30 Pożyczki pogrążyły klientów - sąd pogrąży oszustów. „Skarbiec" na wokandzie Prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy akt oskarżenia dotyczący przestępstw w związku z działalnością Polskiej Korporacji Finansowej „SKARBIEC ... » więcej 2020-01-26, godz. 13:18 Konsorcjum jak farbowany lis. Surowa kara UOKiK za zmowę przetargową Sześciu przedsiębiorców, zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, „dogadało się' w sprawie wspólnego świadczenia usług lotniczych. Chodziło o zrzut s ... » więcej 2020-01-26, godz. 12:00 Fundacja Światło na parkiecie: tego wieczoru liczyła się zabawa, nie choroba! Blisko 250 osób niepełnosprawnych z regionu bawiło się w sobotę (25.01.) na balu w toruńskim Dworze Artusa. Wydarzenie zorganizowała dla swoich podopiecznych ... » więcej 2020-01-26, godz. 10:28 Spotkanie „Bydgoscy maturzyści 1920-1939”. Pod patronatem Polskiego Radia PiK W stulecie powrotu Bydgoszczy do Macierzy „Tygodnik Bydgoski”, Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Bydgoskiej, Polskie Radio PiK oraz Instytut Akcji Katolicki ... » więcej 2020-01-25, godz. 20:15 Masz prawo wiedzieć czym dziecko pojedzie na ferie. Zgłoś autokar do kontroli Policja oraz Inspekcja Transportu Drogowego rozpoczyna kontrole autokarów wiozących dzieci i młodzież na zimowy odpoczynek. » więcej 2020-01-25, godz. 18:30 Remondis zmodernizuje zakład przy ul. Inwalidów Bydgoszczy. Mieszkańcy odetchną Dobiegają końca prace projektowe dotyczące modernizacji instalacji do zagospodarowania odpadów w pobliżu osiedla Siernieczek w Bydgoszczy. Na przełomie styczn ... » więcej
1234567