Środa, 22 stycznia 2020 r.   Imieniny: Anastazego, Wincentego / Dzień Dziadka
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-11-20, 06:16 Tatiana Adonis/Redakcja

O czym marzy Menedżer Starego Miasta i Śródmieścia w Bydgoszczy?

Prezentacja koncepcji pod nazwą „Ogrody Historii na Starym Rynku”. Fot. Tatiana Adonis
Prezentacja koncepcji pod nazwą „Ogrody Historii na Starym Rynku”. Fot. Tatiana Adonis
- Jesteśmy za dużym miastem na małe marzenia - mówi Menedżer Starego Miasta i Śródmieścia w Bydgoszczy i przedstawia swoją wizję oraz koncepcję pod nazwą „Ogrody Historii na Starym Rynku”.
Maciej Bakalarczyk marzy o replice fasady kościoła jezuickiego, turystycznych podziemiach z wyeksponowanym złotem i ogrodzie zimowym, czyli szklanej, transparentnej konstrukcji za fasadą kościoła.

- Mielibyśmy dwie wieże, także portal. Za taką zabudową pojawiłaby się transparentna konstrukcja ogrodu zimowego. A co miałoby być w podziemiach? Coś, z czego powinniśmy być powoli coraz bardziej dumni, czyli złoto. Mamy przynajmniej trzy mocne historie złota w Bydgoszczy, czyli Skarb Bydgoski, najdroższą złotą monetę, i złotą podkowę Ossolińskiego. Jest jeszcze czwarta historia - to jest autorski pomysł profesora Markowskiego - nie chciałbym jej jeszcze ujawniać, ale promocja w złoto jest tym, na co powinniśmy postawić w najbliższej przyszłości. Formą tej promocji powinna być prezentacja Skarbu Bydgoskiego w podziemiach dawnego kościoła - powiedział Maciej Bakalarczyk.

Dzięki temu na bydgoskim Starym Rynku byłaby wielka atrakcja turystyczna. Koszt takiego przedsięwzięcia to kilkadziesiąt milionów złotych. Jakie są więc szanse na jego realizację? Było już dużo rozmów na ten temat

- Kluczowe są dwie kwestie: jak bardzo jesteśmy w stanie przenieść koszty inwestycji na inwestorów prywatnych, jakiej technologii użyjemy i jak bardzo będzie to rozbudowany projekt. To, co przedstawiłem to tak naprawdę koncepcja funkcjonalna, to nie jest jeszcze projekt, do niego jest jeszcze daleko. (...) Przez pół roku udało mi się zbudować bardzo silny kompromis. Nigdy nie będzie tak, że wszyscy mieszkańcy będą za jakimś rozwiązaniem, ale jestem w stanie nakłonić ludzi z krańca prawicy jak i lewicy do tego rozwiązania. Ta koncepcja szanuje nasze wydarzenia historyczne i naszą historię, jednocześnie pokazuje pewne nowe rzeczy, które mogłyby się wydarzyć - podkreśla Menedżer Starego Miasta i Śródmieścia.

Maciej Bakalarczyk nie ukrywa, że boi się przedstawionego projektu, ale gdyby się go nie bał, to byłby to projekt słaby. Jego zdaniem czas rozpocząć dyskusję na temat tej koncepcji.
Mówi Maciej Bakalarczyk
Mówi Maciej Bakalarczyk

Wiadomości lokalne

2020-01-22, godz. 10:08 Mieszkańcy żegnają swojego burmistrza. We wtorek pogrzeb Andrzeja Cieśli Aleksandrów Kujawski pożegna dziś zmarłego burmistrza Andrzeja Cieślę. Uroczystości pogrzebowe rozpoczynają się o godz. 11. » więcej 2020-01-22, godz. 09:10 Matematyka bez tajemnic i zwiedzanie wydziałów. UTP otwiera drzwi Topnienie gwoździ, prymitywne zboża czy wiatrak holograficzny - o tym m.in. młodzi ludzie dowiedzą się w środę (22 stycznia) na Uniwersytecie Technologiczno-P ... » więcej 2020-01-22, godz. 08:06 Jakiej pracy chcą młodzi, a jaką oferuje rynek? Oto jest pytanie! W Zespole Szkół Handlowych w Bydgoszczy odbyła się dyskusja i warsztaty dotyczące funkcjonowania na dzisiejszym rynku pracy. Jakie wnioski? Młodzi chcą robić ... » więcej 2020-01-22, godz. 07:03 Szkoła istnieje od 120 lat i ma zostać zlikwidowana. Będą walczyć, by tak się nie stało Burmistrz Lubrańca Stanisław Budzyński chce zlikwidować Zespół Szkół w Kłobi. Pismo w tej sprawie wysłał do Związku Nauczycielstwa Polskiego. » więcej 2020-01-21, godz. 21:26 Nie podoba się im pomysł przebudowy linii tramwajowej w Grudziądzu. Co na to mieszkańcy? Projekt przebudowy linii tramwajowej w Grudziądzu zawiera błędy i nie był konsultowany z mieszkańcami mówili dzisiaj na konferencji prasowej politycy Nowoczes ... » więcej 2020-01-21, godz. 20:48 Awans Jarosława Wenderlicha. Został wiceprzewodniczącym Stałego Komitetu Rady Ministrów Przewodniczący Klubu Radnych PiS w Bydgoszczy, Jarosław Wenderlich został powołany przez premiera na wiceprzewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów. Akt ... » więcej 2020-01-21, godz. 20:23 Dlaczego na niektórych przystankach wiaty są, a na innych nie ma? My wiemy! Przejechać trasę szybko i w miarę wygodnie - to podstawowy cel pasażera komunikacji zbiorowej. Często trzeba też na tramwaj lub autobus poczekać. Nie zawsze j ... » więcej 2020-01-21, godz. 19:16 Ciąg dalszy sporu o organizację ruchu wokół Katedry w Bydgoszczy Droga wokół Katedry w Bydgoszczy od dziś jest „drogą pożarową”. Stanął tam znak, który do wjazdu uprawnia jedynie straż pożarną. » więcej 2020-01-21, godz. 18:17 Apelacja w sprawie wyroku dotyczącego tragedii na UTP w Bydgoszczy Bydgoska prokuratura odwołuje się od wyroku w sprawie tragedii na UTP w Bydgoszczy, której pokłosiem była śmierć trojga studentów. Nie zgadza się Sądem Okręgo ... » więcej 2020-01-21, godz. 17:19 Pomoc dla doktora Pawła Drojeckiego. Wkrótce pobranie komórek macierzystych Około 100 tysięcy złotych udało się zebrać podczas koncertu charytatywnego „Moc dla Pawła” w Arenie Toruń. Na rzecz chirurga ze stwardnieniem zanikowym boczny ... » więcej
1234567