Środa, 05 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Oswalda, Marii, Mariana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-10-31, 12:38 Katarzyna Prętkowska

UMK wskoczył na wyższy poziom: więcej badań, pieniędzy i współpracy z zagranicą

UMK znalazło się w elitarnym gronie dziesięciu uczelni badawczych./fot. Katarzyna Prętkowska
UMK znalazło się w elitarnym gronie dziesięciu uczelni badawczych./fot. Katarzyna Prętkowska
- Wsiedliśmy do naukowego ekspresu, którego docelowym przystankiem jest nowoczesny europejski uniwersytet w Toruniu - tak prof. Andrzej Tretyn rektor UMK komentuje przyznanie uczelni tytułu jednostki badawczej.
Przypomnijmy, UMK znalazło się w elitarnym gronie dziesięciu takich uczelni wskazanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- Będziemy wykorzystywać ten czas, aby stawać się uczelnią rozpoznawalną w Europie, uczelnią, która będzie miejscem, do którego chętnie przyjadą młodzi i utalentowani ludzie, a naukowcy z zagranicy będą chcieli współpracować z naszymi naukowcami. Liczymy na to, że z jednej strony tych studentów będzie mniej, w związku z tym pracownicy będą mieli więcej czasu na na badania. Część naszych pracowników w ogóle będzie zatrudniana na etaty badawcze. Osoby najbardziej aktywne, będą w mniejszym wymiarze realizowali obowiązki dydaktyczne - mówi prof. Andrzej Tretyn, rektor UMK.

Uczelnie badawcze przez 7 lat będą otrzymywały większą o 10 procent subwencję na prowadzenie badań. UMK przeznaczy dodatkowe środki przede wszystkim na realizacje projektów w pięciu tak zwanych kluczowych dziedzinach. To między innymi astrofizyka i astrochemia, analiza matematyczna i sztuczna inteligencja czy medycyna spersonalizowana.

W czwartek (31.10.) władze uczelnie odsłoniły w campusie okolicznościową tablicę. W uroczystości udział wzięli oprócz kadry także wiceminister edukacji naukowej poseł Iwona Michałek oraz prezydent Michał Zaleski.
Materiał Katarzyny Prętkowskiej (Popołudnie z nami)
Toruń

Wiadomości lokalne

2020-08-05, godz. 15:09 Niebezpiecznie w pracy. Dużo wypadków w lipcu Rekordowa liczba 21 wypadków przy pracy miała miejsce w lipcu w naszym regionie. Dwa z nich to wypadki ze skutkiem śmiertelnym. Przyczyny bada Państwowa Inspe ... » więcej 2020-08-05, godz. 14:16 Kula armatnia, monety i dachówki. Trwają prace archeologów na zamku w Świeciu [zdjęcia, wideo] Na zamku krzyżackim w Świeciu pracują archeolodzy. Naukowcy z Bydgoszczy prowadzą tam badania i odkrywają kolejne tajemnice tej XIV-wiecznej twierdzy. Prace w ... » więcej 2020-08-05, godz. 13:12 W Toruniu od września inaczej kursować będą autobusy i tramwaje. Powód? Pandemia Od 1 września 2020 roku planuje się zmiany w rozkładzie jazdy autobusów i tramwajów MZK. Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną trasa niektórych linii ma ... » więcej 2020-08-05, godz. 11:12 Polecaj miejsca w regionie i wygrywaj! Konkurs w Polskim Radiu PiK Pani Hanna z Torunia, to kolejna laureatka naszego wakacyjnego konkursu. Poleciła naszym Słuchaczom wakacje na Pojezierzu Brodnickim i wygrała voucher na base ... » więcej 2020-08-05, godz. 10:38 Wszystkie spotkania odwołane, pracownik bydgoskiego Urzędu Miasta z koronawirusem Koronawirus w bydgoskim Ratuszu. 5 sierpnia zakażenie potwierdzono u jednego z pracowników. » więcej 2020-08-05, godz. 10:14 Jak grillować to polskie mięso! Zorganizowano specjalną akcję by o tym przypomnieć Grillowanie - to niemal sport narodowy Polaków. Jeśli grillować - to polskie mięso o wysokiej jakości- z takiego założenia wyszedł Krajowy Ośrodek Wsparcia Ro ... » więcej 2020-08-05, godz. 08:20 Przedwiośnie apeluje do władz Torunia. Chodzi o edukację seksualną, antydyskryminacyjną i antyprzemocową O wprowadzanie edukacji seksualnej i antyprzemocowej - apelują do władz Torunia młodzi ze Stowarzyszenia Przedwiośnie. Przedstawili wyniki ankiety, którą prze ... » więcej 2020-08-04, godz. 19:45 Pędził ponad 200 na godzinę. I nie była to niemiecka autostrada Policjanci „drogówki” z bydgoskiej grupy „SPEED” namierzyli kierowcę hyundaia, który z prędkością ponad 220 kilometrów na godzinę pędził obwodnicą Bydgoszczy. ... » więcej 2020-08-04, godz. 18:05 Konkrety czy lanie wody? Pierwsze pomysły doraźnej komisji ds. zalanych ulic w Bydgoszczy Mapa miejsc szczególnie narażonych na podtopienia oraz uzyskanie opinii i porad specjalistów - to pomysły doraźnej komisji Rady Miasta w Bydgoszczy do spraw z ... » więcej 2020-08-04, godz. 16:50 „Mogę zawierzyć Matce Bożej to co noszę w sercu”. Z Torunia wyruszyła pielgrzymka na Jasną Górę Z Torunia wyruszyła 42. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W tym roku jest wyjątkowa. Z powodu epidemii koronawirusa jest sztafetowa. » więcej
1234567