Środa, 20 listopada 2019 r.   Imieniny: Anatola, Sedzimira, Rafała
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-10-31, 12:38 Katarzyna Prętkowska

UMK wskoczył na wyższy poziom: więcej badań, pieniędzy i współpracy z zagranicą

UMK znalazło się w elitarnym gronie dziesięciu uczelni badawczych./fot. Katarzyna Prętkowska
UMK znalazło się w elitarnym gronie dziesięciu uczelni badawczych./fot. Katarzyna Prętkowska
- Wsiedliśmy do naukowego ekspresu, którego docelowym przystankiem jest nowoczesny europejski uniwersytet w Toruniu - tak prof. Andrzej Tretyn rektor UMK komentuje przyznanie uczelni tytułu jednostki badawczej.
Przypomnijmy, UMK znalazło się w elitarnym gronie dziesięciu takich uczelni wskazanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- Będziemy wykorzystywać ten czas, aby stawać się uczelnią rozpoznawalną w Europie, uczelnią, która będzie miejscem, do którego chętnie przyjadą młodzi i utalentowani ludzie, a naukowcy z zagranicy będą chcieli współpracować z naszymi naukowcami. Liczymy na to, że z jednej strony tych studentów będzie mniej, w związku z tym pracownicy będą mieli więcej czasu na na badania. Część naszych pracowników w ogóle będzie zatrudniana na etaty badawcze. Osoby najbardziej aktywne, będą w mniejszym wymiarze realizowali obowiązki dydaktyczne - mówi prof. Andrzej Tretyn, rektor UMK.

Uczelnie badawcze przez 7 lat będą otrzymywały większą o 10 procent subwencję na prowadzenie badań. UMK przeznaczy dodatkowe środki przede wszystkim na realizacje projektów w pięciu tak zwanych kluczowych dziedzinach. To między innymi astrofizyka i astrochemia, analiza matematyczna i sztuczna inteligencja czy medycyna spersonalizowana.

W czwartek (31.10.) władze uczelnie odsłoniły w campusie okolicznościową tablicę. W uroczystości udział wzięli oprócz kadry także wiceminister edukacji naukowej poseł Iwona Michałek oraz prezydent Michał Zaleski.
Materiał Katarzyny Prętkowskiej (Popołudnie z nami)
Toruń

Wiadomości lokalne

2019-11-20, godz. 12:15 Bezpłatnie, na 2 tygodnie. Włocławska szkoła wypożycza sprzęt rehabilitacyjny Już nie tylko rowery trójkołowe, ale też wózki inwalidzkie, balkoniki rehabilitacyjne i kule ortopedyczne można wypożyczyć w Zespole Szkół nr 3 we Włocławku. ... » więcej 2019-11-20, godz. 11:15 „Środa z Profilaktyką” w oddziale NFZ w Bydgoszczy Ciąży i opiece nad niemowlęciem poświęcona jest kolejna „Środa z Profilaktyką” w Kujawsko-Pomorskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia. Do godz. ... » więcej 2019-11-20, godz. 10:45 Powiat świecki ogranicza plastik. Ma być bardziej ekologicznie Starostwo Powiatowe w Świeciu nad Wisłą rezygnuje z plastiku. Starosta Barbara Studzińska wprowadziła zarządzenie polegające na wyeliminowaniu z codziennej pr ... » więcej 2019-11-20, godz. 09:59 Adam Banaszak: Projekt nie był ani prawicowy ani lewicowy, był niemądry Jedność Zjednoczonej Prawicy nie jest zagrożona dopóki nie będą zachwiane trzy filary: przedsiębiorczość, samorządność i sfera nauki - powiedział w Rozmowie D ... » więcej 2019-11-20, godz. 08:19 W piątek i sobotę we Włocławku żałoba po śmierci biskupa Dembowskiego Prezydent Włocławka ustanowił dni żałoby na terenie miasta w związku ze śmiercią biskupa seniora Diecezji Włocławskiej Bronisława Dembowskiego. Żałoba będzie ... » więcej 2019-11-20, godz. 07:11 Ścieżki rowerowe we Włocławku - plany i oczekiwania Rowerzyści z Włocławka spotkali się z urzędnikami, by rozmawiać o budowie ścieżek dla cyklistów. Na spotkanie przyszło kilkanaście osób. Jedni mówili, że z in ... » więcej 2019-11-20, godz. 06:16 O czym marzy Menedżer Starego Miasta i Śródmieścia w Bydgoszczy? - Jesteśmy za dużym miastem na małe marzenia - mówi Menedżer Starego Miasta i Śródmieścia w Bydgoszczy i przedstawia swoją wizję oraz koncepcję pod nazwą „Ogr ... » więcej 2019-11-19, godz. 20:20 Lądowisko dla dronów kontra samosiejki. UTP ma problem Spór na linii Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy - Urząd Miasta w Bydgoszczy. Chodzi o lądowisko dla dronów. Przeszkodą w powstaniu inwestycji ma być kil ... » więcej 2019-11-19, godz. 19:20 Co zmienia się i zmieni w bydgoskim Starym Fordonie? Spacer z prezydentem miasta Na spacer z prezydentem Bydgoszczy wybrali się we wtorek po południu mieszkańcy Starego Fordonu, radni, przedstawiciele rady osiedla i tamtejszych stowarzysze ... » więcej 2019-11-19, godz. 18:15 Centrum przesiadkowe i akademia przedszkolaka. Kolejne projekty z unijnym dofinansowaniem Nowe miejsca w przedszkolach, modernizacja świetlic wiejskich oraz instalowanie na domach urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii... Takie projekt ... » więcej
1234567