Niedziela, 15 grudnia 2019 r.   Imieniny: Niny, Celiny, Waleriana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-10-31, 11:30 Redakcja/Monika Siwak/Marcin Doliński/Katarzyna Prętkowska

Nasz przewodnik: jak dojechać na cmentarze sprawnie i - oby - bez nerwów

Sposobem na uniknięcie drogowych zatorów jest m.in. korzystanie z komunikacji publicznej./fot. Tatiana Adonis/archiwum
Sposobem na uniknięcie drogowych zatorów jest m.in. korzystanie z komunikacji publicznej./fot. Tatiana Adonis/archiwum
Przedstawiamy skrót informacji dotyczących komunikacji i parkowania wokół nekropolii w większych miastach regionu, a także linki do stron z kompletem drogowych wiadomości.
Bydgoszcz

W Bydgoszczy powstały specjalne linie zapewniające lepszy dojazd do największych cmentarzy. Linia nr 108 połączy osiedle Kapuściska, przez Trasę Uniwersytecką, z osiedlem Leśnym. Linia nr 109 zapewniać ma bezpośrednie połączenie Fordonu przez trasę WZ z Osową Górą. Natomiast specjalna linia nr 110 ma zapewnić dojazd z Błonia na cmentarze znajdujące się w sąsiedztwie ul. Pileckiego i Artyleryjskiej. Te linie kursować będą do (2 listopada). W piątek (1 listopada) funkcjonować będzie dodatkowo linia nr 107 zapewniająca dojazd na Wiślaną z pętli Przylesie oraz Wyścigowa.

Włocławek

Pasażerowie włocławskiego MPK przez trzy najbliższe dni nie muszą kasować biletów. We Włocławku dziś, w dniu Wszystkich Świętych i w sobotę - 2 listopada - autobusami miejskim można jeździć za darmo. Przewoźnik uruchamia także dodatkowe linie. 31 października na cmentarz komunalny przy al. Chopina i na cmentarz w Pińczacie można dojechać autobusami oznaczonymi literami G, H, I, J. Pierwszego listopada na ulice Włocławka wyjedzie jeszcze 6 dodatkowych linii. Te specjalne linie oznaczone literami będą kursować także 2 i 3 listopada.

Miejski Zarząd Usług Komunalnych i Dróg informuje, że 1 listopada od godziny 6.00 rano nastąpi czasowa zmiana organizacji ruchu w rejonie włocławskiego cmentarza. Zmiana będzie obejmować aleję Chopina na odcinku od ul. Komunalnej do Alei Kazimierza Wielkiego, ul. Komunalną wraz z łącznikiem do ul. Cmentarnej, ul. Cmentarną, ul. Kazimierza Górskiego. W tych rejonach pojawi się odpowiednie oznakowanie pionowe i poziome.

Grudziądz

Od piątku 25 października, od godz. 20:00 wprowadzona została tymczasowa organizacja ruchu w obrębie grudziądzkich nekropoli. Od 31 października zaczną kursować dodatkowe linie autobusowe oznaczone literą C i numerem w zależności od trasy przejazdu.

Warto wiedzieć:

Jeśli ktoś ma problem ze znalezieniem grobu, może znaleźć miejsce pochówku w internecie. Na specjalnych stronach internetowych i mobilnych aplikacjach znajdują się wyszukiwarki grobów, gdzie można znaleźć mapkę dojścia. Na http://www.cmentarze.bydgoszcz.pl/ znajdziemy mapy 5 bydgoskich cmentarzy komunalnych.

Trafić do nagrobków bliskich nam osób można także dzięki stronie http://torunskiecmentarze.pl/ . Po wpisaniu nazwiska zobaczymy numer sektora i zdjęcie.

Jeśli mamy kłopoty z przypomnieniem sobie dokładnej lokalizacji mogił na włocławskich nekropoliach, możemy skorzystać z interaktywnego planu cmentarza oraz z wirtualnego spaceru po cmentarzach komunalnych przy al. Chopina i w Pinczacie. Pod adresem: http://grobonet.spolkabaza.pl/ można też zapalić „wirtualny” znicz.

Do inowrocławskich grobów można dotrzeć dzięki stronie www.polskie-cmentarze.pl, a do grudziądzkich dzięki zakładce: http://grudziadz.polski-cmentarz.com/grobonet/start.php

Linki komunikacyjne:

Cmentarze Toruń

Cmentarze Bydgoszcz

Cmentarze Włocławek

Cmentarze Inowrocław

Cmentarze Grudziądz
Marcin Doliński: cmentarze Grudziądz
Katarzyna Prętkowska: cmentarz Toruń cz.1
Katarzyna Prętkowska: parkingi - cmentarze Toruń

Wiadomości lokalne

2019-12-15, godz. 11:30 Finansowa panorama Torunia jest tak przejrzysta, że widać już na niej rok 2050 Na sesji 19 grudnia toruńscy radni zatwierdzą przyszłoroczny budżet. Na inwestycje zarezerwowano 319 mln zł. Zadłużenie na koniec 2020 roku miasto szacuje na ... » więcej 2019-12-15, godz. 08:05 „Wielki Jarmark Bożonarodzeniowy” w Strzelnie. Po raz pierwszy w mieście Wyroby artystów ludowych i rękodzielników, wigilijne potrawy i pyszne ciasta, a przede wszystkim świąteczną atmosferę można odnaleźć na zorganizowanym po raz ... » więcej 2019-12-14, godz. 20:00 Emocje i dobra energia w tańcu. Finał Grand Prix Polski w Ciechocinku Najlepsze krajowe pary taneczne rywalizują w Ciechocinku w turnieju finałowym Grand Prix Polski. Najmłodsi zawodnicy mają 12-13 lat. » więcej 2019-12-14, godz. 18:30 Cudne szopki i smakołyki na Jarmarku Adwentowym w Przysieku Szopki, na ogół tradycyjne w treści i kształtach, ale często wykonane z bardzo nietypowych, oryginalnych materiałów, nadesłano na 13. Konkurs Szopek Bożonarod ... » więcej 2019-12-14, godz. 18:18 Kto wie gdzie jest Mariusz Wruck? Policja i rodzina poszukuje 23-letniego Mariusza Wrucka. Mężczyzna zaginął 6 grudnia. Ostatni raz widziany był w Bydgoszczy, na ulicy Warszawskiej. Pochodzi z ... » więcej 2019-12-14, godz. 14:45 Terytorialsi z Inowrocławia złożyli przysięgę 100 nowych żołnierzy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło, po raz pierwszy w Inowrocławiu, przysięgę wojskową. » więcej 2019-12-14, godz. 13:06 Jarek potrzebuje szpiku. Akcja rejestracji potencjalnych dawców Rejestrację potencjalnych dawców szpiku zorganizowano w toruńskich centrach handlowych. Akcję z Fundacją DKMS zorganizowali koledzy 16-letniego Jarka Aleksand ... » więcej 2019-12-14, godz. 11:30 Na czerwonym świetle na rondo? Nie ryzykuj. Mogą to wyłapać kamery Ośmiu kierowców wjechało na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Zostali za to ukarani przez policjantów obserwujących bydgoskie rondo Toruńskie za pomocą Mobil ... » więcej 2019-12-14, godz. 10:00 „Sobota z paszportami” w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki zorganizował „Sobotę z paszportami”. Mieszkańcy mogą złożyć wnioski paszportowe w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Grudziąd ... » więcej 2019-12-14, godz. 09:11 Choinka z płyt CD? Dla UTP studentów to nic trudnego! Ma 3,5 metra wysokości i składa się z 1200 płyt CD. Choinka z recyklingu. Oryginalne drzewko stanęło w holu kampusu głównego Uniwersytetu Technologiczno-Przyr ... » więcej
1234567