Czwartek, 13 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Diany, Hipolita, Poncjana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Skorzystaj z oferty. Kliknij! (OGŁOSZENIE WŁASNE NADAWCY)
2019-10-31, 07:00 Redakcja/UTP

Kwiat bydgoskiej uczelni? Chryzantemy! UTP ma na nie patent! Czas na sprzedaż

Chryzantemy z UTP - „Bydgoszczanka”/fot. UTP
Chryzantemy z UTP - „Bydgoszczanka”/fot. UTP
Dr inż. Natalia Miler z Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii UTP.
Dr inż. Natalia Miler z Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii UTP.
Chryzantemy z UTP - „Profesor Jerzy” /fot. UTP
Chryzantemy z UTP - „Profesor Jerzy” /fot. UTP
Chryzantemy z UTP - „Polka” /fot. UTP
Chryzantemy z UTP - „Polka” /fot. UTP
Chryzantemy z UTP - „Wisła” /fot. UTP
Chryzantemy z UTP - „Wisła” /fot. UTP
Chryzantemy z UTP./fot. UTP
Chryzantemy z UTP./fot. UTP
Chryzantemy z UTP./fot. - „Kujawianka” UTP
Chryzantemy z UTP./fot. - „Kujawianka” UTP
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy jest jedynym ośrodkiem w Polsce, który od ponad 30 lat zajmuje się hodowlą chryzantem, i ich patentowaniem!
Do szklarni krótkiego dnia zaprosiła naszego reportera Damiana Klich, doktor inżynier Natalia Miler z Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii UTP.

- Skracamy dzień, żeby rośliny pobudzić do kwitnienia troszkę szybciej, niż w naturalnym terminie. Wśród białych kwiatków widać pojedyncze żółte. To są właśnie mutanty, a tym czynnikiem mutagennym było promieniowanie X, czyli rentgenowskie. Kwiaty nie są niebezpieczne, promieniowanie działa jedynie w momencie aplikacji. Chryzantemy są niezwykle plastycznymi - genetycznie - roślinami. Jesteśmy jedynym w Polsce ośrodkiem, który aktywnie prowadzi ich hodowlę. Wszystkie chryzantemy, które można kupić na rynku, są roślinami hodowli zagranicznej. Nie było u nas tradycji hodowli i sprzedaży naszych polskich odmiany chryzantem. Chcemy to przełamać.

W tym roku, wpis do Księgi Ochrony Wyłącznego Prawa (odpowiednik patentu dla roślin) uzyskały odmiany nazwane „Profesor Zalewska” oraz „Profesor Jerzy” na cześć dwojga bydgoskich naukowców, wielbicieli i hodowców chryzantem, profesorów na UTP.

Badania zapoczątkowane przez prof. Marka Jerzego i kontynuowane przez prof. Małgorzatę Zalewską bazowały na indukowaniu mutacji. Nazwy nowych odmian chryzantem podkreślają ich polskie pochodzenie i przyczyniają się do promocji miasta, regionu i kraju, są to: „Polka”, „Bydgoszczanka”, ”„Kujawianka”, „Łuczniczka„, „Pomorzanka”, „Brda”, „Wda”, ”Tucholanka”, „Wisła„, a także odmiany nazwane na cześć pierwszych bydgoskich hodowców chryzantem „Profesor Zalewska” oraz „Profesor Jerzy”.
Materiał Damiana Klicha (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2020-08-13, godz. 12:25 Maksymiliańska pielgrzymka wyrusza 14 sierpnia z placu Piastowskiego To już 31. raz pątnicy pójdą na Osową Górę, do parafii p.w. św. Maksymiliana Kolbe, by tam wziąć udział w odpustowej mszy w dniu wspomnienia zakonnika, który ... » więcej 2020-08-13, godz. 11:10 O alkoholu w Rozmowie Dnia: Dekalog Odpowiedzialnego Rodzica Po alkoholu za kółkiem? O tym się mówi także na naszej antenie. Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK był Bartłomiej Morzycki, dyrektor Związku Pracodawców ... » więcej 2020-08-12, godz. 21:22 W Toruniu akcja wsparcia dla protestujących Białorusinów Jesteśmy z wami - mówią torunianie, którzy spontanicznie zebrali się pod pomnikiem Mikołaja Kopernika, w związku z ostatnimi wydarzeniami na Białorusi. » więcej 2020-08-12, godz. 17:56 CBA w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Co sprawdzają służby? Trwa kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Chodzi o przetarg na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego dla ... » więcej 2020-08-12, godz. 15:30 Czy tęczowa flaga zawiśnie nad bydgoskim ratuszem? Prezydent odpowiada Lewica i środowiska LGBT zaapelowały do prezydenta Bydgoszczy, by w geście solidarności i sprzeciwu wobec przemocy, wywiesił tęczowe flagi na budynku Ratusza. ... » więcej 2020-08-12, godz. 13:10 Skazane z więzienia w Grudziądzu napisały listy do dziewczyn z poprawczaka Brak rodzinnego ciepła, brak pieniędzy, albo ich nadmiar, alkohol, narkotyki, złe środowisko - kobiety z wyrokami przeanalizowały swoje życie i proszą dziewcz ... » więcej 2020-08-12, godz. 11:00 Sławomir Mentzen w Rozmowie Dnia: Opozycja białoruska nie ma żadnych szans Sławomir Mentzen, toruński polityk Konfederacji, który był gościem Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK, mówił, że choć wszyscy współczujemy Białorusinom, obaleni ... » więcej 2020-08-12, godz. 09:53 Pracownicy IPN w Areszcie Śledczym w Bydgoszczy. Szukają tajnych grobów Na terenie Aresztu Śledczego w Bydgoszczy rozpoczęły się prace zespołu Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej - Delegatury w Bydgoszczy. ... » więcej 2020-08-12, godz. 08:15 Nocne prace na remontowanym moście w Toruniu. Będą utrudnienia Dwie pracowite noce czekają wykonawcę na rozbudowywanym moście drogowym im. J. Piłsudskiego w Toruniu. » więcej 2020-08-12, godz. 07:20 Z bydgoskiego lotniska na własne. Nowa siedziba lotniczego pogotowia prawie gotowa Prawie 10 milionów złotych kosztowała nowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zlokalizowana w Żołędowie koło Bydgoszczy. Pod koniec roku do nowego obiektu ... » więcej
1234567