Środa, 11 grudnia 2019 r.   Imieniny: Damazego, Waldemara, Daniela
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-10-31, 07:00 Redakcja/UTP

Kwiat bydgoskiej uczelni? Chryzantemy! UTP ma na nie patent! Czas na sprzedaż

Chryzantemy z UTP - „Bydgoszczanka”/fot. UTP
Chryzantemy z UTP - „Bydgoszczanka”/fot. UTP
Dr inż. Natalia Miler z Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii UTP.
Dr inż. Natalia Miler z Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii UTP.
Chryzantemy z UTP - „Profesor Jerzy” /fot. UTP
Chryzantemy z UTP - „Profesor Jerzy” /fot. UTP
Chryzantemy z UTP - „Polka” /fot. UTP
Chryzantemy z UTP - „Polka” /fot. UTP
Chryzantemy z UTP - „Wisła” /fot. UTP
Chryzantemy z UTP - „Wisła” /fot. UTP
Chryzantemy z UTP./fot. UTP
Chryzantemy z UTP./fot. UTP
Chryzantemy z UTP./fot. - „Kujawianka” UTP
Chryzantemy z UTP./fot. - „Kujawianka” UTP
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy jest jedynym ośrodkiem w Polsce, który od ponad 30 lat zajmuje się hodowlą chryzantem, i ich patentowaniem!
Do szklarni krótkiego dnia zaprosiła naszego reportera Damiana Klich, doktor inżynier Natalia Miler z Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii UTP.

- Skracamy dzień, żeby rośliny pobudzić do kwitnienia troszkę szybciej, niż w naturalnym terminie. Wśród białych kwiatków widać pojedyncze żółte. To są właśnie mutanty, a tym czynnikiem mutagennym było promieniowanie X, czyli rentgenowskie. Kwiaty nie są niebezpieczne, promieniowanie działa jedynie w momencie aplikacji. Chryzantemy są niezwykle plastycznymi - genetycznie - roślinami. Jesteśmy jedynym w Polsce ośrodkiem, który aktywnie prowadzi ich hodowlę. Wszystkie chryzantemy, które można kupić na rynku, są roślinami hodowli zagranicznej. Nie było u nas tradycji hodowli i sprzedaży naszych polskich odmiany chryzantem. Chcemy to przełamać.

W tym roku, wpis do Księgi Ochrony Wyłącznego Prawa (odpowiednik patentu dla roślin) uzyskały odmiany nazwane „Profesor Zalewska” oraz „Profesor Jerzy” na cześć dwojga bydgoskich naukowców, wielbicieli i hodowców chryzantem, profesorów na UTP.

Badania zapoczątkowane przez prof. Marka Jerzego i kontynuowane przez prof. Małgorzatę Zalewską bazowały na indukowaniu mutacji. Nazwy nowych odmian chryzantem podkreślają ich polskie pochodzenie i przyczyniają się do promocji miasta, regionu i kraju, są to: „Polka”, „Bydgoszczanka”, ”„Kujawianka”, „Łuczniczka„, „Pomorzanka”, „Brda”, „Wda”, ”Tucholanka”, „Wisła„, a także odmiany nazwane na cześć pierwszych bydgoskich hodowców chryzantem „Profesor Zalewska” oraz „Profesor Jerzy”.
Materiał Damiana Klicha (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2019-12-10, godz. 20:25 Chcą pomóc Jarkowi. Koncert i akcja w toruńskich centrach handlowych „Trzy wymazy i do bazy” - to hasło akcji, która ma pomóc 16-letniemu Jarkowi Aleksandrowiczowi z Torunia wrócić do zdrowia. Uczeń I Liceum Ogólnokształcącego ... » więcej 2019-12-10, godz. 19:15 Pisali listy w obronie praw człowieka. Akcja Amnesty International Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu nad Wisłą stanęli w obronie osób, których prawa są łamane. Młodzież włączyła w Międzynarodowy Maraton Pis ... » więcej 2019-12-10, godz. 18:35 Spotkanie wigilijne toruńskiej Caritas. Nagrody Cor Bonum Było wspólne śpiewanie kolęd, dzielenie się opłatkiem, a na stołach świąteczne potrawy - podopieczni Caritas wzięli udział w tradycyjnym spotkaniu wigilijnym ... » więcej 2019-12-10, godz. 17:12 Młodzieżowa Rada Miasta chce zmieniać Inowrocław Na pierwszym posiedzeniu zebrała się nowo wybrana Młodzieżowa Rada Miasta Inowrocławia. 20 radnych, reprezentujących młodzież z 7 szkół średnich, chce zmienia ... » więcej 2019-12-10, godz. 16:05 Niepewny los mieszkańców dwóch bloków w Czernikowie Czy mieszkańcy dwóch bloków przy ul. Kwiatowej w Czernikowie stracą swoje mieszkania mimo, że regularnie opłacają czynsz? Tego na razie nie wiadomo. Wiadomo, ... » więcej 2019-12-10, godz. 14:39 „Przekleństwo cara Iwana” - spotkanie z Maciejem Jastrzębskim Maciej Jastrzębski - dziennikarz Polskiego Radia, autor książek o Rosji spotka się z czytelnikami w Centrum Kultury Browar B we Włocławku » więcej 2019-12-10, godz. 14:10 Młodzi występują dla chorych dzieci. „To dla nich festiwal obdarowania miłością i radością” Wolontariusze  z bydgoskiej  Bursy nr 1 przygotowali przedświąteczne spotkanie w Szpitalu Dziecięcym. Wystąpili dla chorych dzieci już po raz 20. » więcej 2019-12-10, godz. 13:25 Pośrednicy między ludźmi i wymiarem sprawiedliwości. Ślubowanie ławników Ich praca jest tak samo odpowiedzialna i trudna, jak praca sędziów. 142 ławników złożyło dziś ślubowanie w bydgoskim Sądzie Okręgowym. » więcej 2019-12-10, godz. 12:45 Dzieciaki kończą rowerową sztafetę dookoła świata. Przystanek w Bydgoszczy [wideo] Rowerowa sztafeta dookoła świata kończy się w sobotę w Gdańsku. Ostatnie etapy prowadzą między innymi przez nasz region, dziś uczestnicy nocowali w Bydgoszczy. » więcej 2019-12-10, godz. 11:51 Prezydent Grudziądza: Robimy wszystko, by ratować szpital i by miasto mogło się rozwijać Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, który był dziś gościem 'Rozmowy dnia' w Polskim Radiu PiK uważa, że oddłużenie szpitala w Grudziądzu jest warunkiem, by ... » więcej
1234567