Środa, 20 listopada 2019 r.   Imieniny: Anatola, Sedzimira, Rafała
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-10-30, 12:41 Katarzyna Prętkowska/Redakcja

Protest pracowników obsługi UMK. „Profesorowie mają podwyżki, u nas nic się nie zmienia”

W budynkach UMK zawisły plakaty z żądaniami protestujących/fot. Katarzyna Prętkowska
W budynkach UMK zawisły plakaty z żądaniami protestujących/fot. Katarzyna Prętkowska
Kadra techniczna, portierzy i woźni Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu domagają się podwyżek i godnego traktowania.
W budynkach UMK zawisły plakaty z żądaniami protestujących. - Obecnie pracuję na pół etatu. Wiadomo, jakie to są pieniądze - mówi jeden z portierów. - Zarabiamy najniższą krajową, od lat nic się nie mienia. Nie jest tak, jak u profesorów, że co jakiś czas są podwyżki. Uważam, że wysokość wypłaty pokazuje szacunek dla pracownika. Człowiek, który nie zarabia godnie, nie jest w stanie utrzymać swojej rodziny, czy utrzymuje, ale na najniższym, możliwym poziomie, nie czuje się szanowany przez pracodawcę - dodaje portier.
 
Protestujący wystosowali w tej sprawie pismo do rektora UMK. Władze uczelni zapowiadają rozmowy.

– Spełnienie postulatów płacowych może być trudne – mówi dr Ewa Walusiak- Bednarek z Biura Prasowego UMK. – Obowiązuje nas dyscyplina finansowa. Uniwersytet przeszedł głęboką reformę finansów, udało nam się wyjść z wielomilionowych strat i musimy pilnować, żeby to się nie powtórzyło. Dostajemy dodatkowe środki z ministerstwa na podwyżki dla nauczycieli akademickich, administracja i obsługa niestety są traktowane trochę gorzej. Musimy sami te pieniądze wypracować, a to zupełnie inna sytuacja, niż w przypadku nauczycieli akademickich – dodaje.  

Akcja plakatowa ma potrwać do 8 listopada. Obsługa UMK to około 500 osób. 
Mówi dr Ewa Walusiak- Bednarek z Biura Prasowego UMK
Materiał Katarzyny Prętkowskiej (Popołudnie z nami)
Toruń

Wiadomości lokalne

2019-11-20, godz. 12:15 Bezpłatnie, na 2 tygodnie. Włocławska szkoła wypożycza sprzęt rehabilitacyjny Już nie tylko rowery trójkołowe, ale też wózki inwalidzkie, balkoniki rehabilitacyjne i kule ortopedyczne można wypożyczyć w Zespole Szkół nr 3 we Włocławku. ... » więcej 2019-11-20, godz. 11:15 „Środa z Profilaktyką” w oddziale NFZ w Bydgoszczy Ciąży i opiece nad niemowlęciem poświęcona jest kolejna „Środa z Profilaktyką” w Kujawsko-Pomorskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia. Do godz. ... » więcej 2019-11-20, godz. 10:45 Powiat świecki ogranicza plastik. Ma być bardziej ekologicznie Starostwo Powiatowe w Świeciu nad Wisłą rezygnuje z plastiku. Starosta Barbara Studzińska wprowadziła zarządzenie polegające na wyeliminowaniu z codziennej pr ... » więcej 2019-11-20, godz. 09:59 Adam Banaszak: Projekt nie był ani prawicowy ani lewicowy, był niemądry Jedność Zjednoczonej Prawicy nie jest zagrożona dopóki nie będą zachwiane trzy filary: przedsiębiorczość, samorządność i sfera nauki - powiedział w Rozmowie D ... » więcej 2019-11-20, godz. 08:19 W piątek i sobotę we Włocławku żałoba po śmierci biskupa Dembowskiego Prezydent Włocławka ustanowił dni żałoby na terenie miasta w związku ze śmiercią biskupa seniora Diecezji Włocławskiej Bronisława Dembowskiego. Żałoba będzie ... » więcej 2019-11-20, godz. 07:11 Ścieżki rowerowe we Włocławku - plany i oczekiwania Rowerzyści z Włocławka spotkali się z urzędnikami, by rozmawiać o budowie ścieżek dla cyklistów. Na spotkanie przyszło kilkanaście osób. Jedni mówili, że z in ... » więcej 2019-11-20, godz. 06:16 O czym marzy Menedżer Starego Miasta i Śródmieścia w Bydgoszczy? - Jesteśmy za dużym miastem na małe marzenia - mówi Menedżer Starego Miasta i Śródmieścia w Bydgoszczy i przedstawia swoją wizję oraz koncepcję pod nazwą „Ogr ... » więcej 2019-11-19, godz. 20:20 Lądowisko dla dronów kontra samosiejki. UTP ma problem Spór na linii Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy - Urząd Miasta w Bydgoszczy. Chodzi o lądowisko dla dronów. Przeszkodą w powstaniu inwestycji ma być kil ... » więcej 2019-11-19, godz. 19:20 Co zmienia się i zmieni w bydgoskim Starym Fordonie? Spacer z prezydentem miasta Na spacer z prezydentem Bydgoszczy wybrali się we wtorek po południu mieszkańcy Starego Fordonu, radni, przedstawiciele rady osiedla i tamtejszych stowarzysze ... » więcej 2019-11-19, godz. 18:15 Centrum przesiadkowe i akademia przedszkolaka. Kolejne projekty z unijnym dofinansowaniem Nowe miejsca w przedszkolach, modernizacja świetlic wiejskich oraz instalowanie na domach urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii... Takie projekt ... » więcej
1234567