Środa, 05 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Oswalda, Marii, Mariana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-10-30, 12:41 Katarzyna Prętkowska/Redakcja

Protest pracowników obsługi UMK. „Profesorowie mają podwyżki, u nas nic się nie zmienia”

W budynkach UMK zawisły plakaty z żądaniami protestujących/fot. Katarzyna Prętkowska
W budynkach UMK zawisły plakaty z żądaniami protestujących/fot. Katarzyna Prętkowska
Kadra techniczna, portierzy i woźni Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu domagają się podwyżek i godnego traktowania.
W budynkach UMK zawisły plakaty z żądaniami protestujących. - Obecnie pracuję na pół etatu. Wiadomo, jakie to są pieniądze - mówi jeden z portierów. - Zarabiamy najniższą krajową, od lat nic się nie mienia. Nie jest tak, jak u profesorów, że co jakiś czas są podwyżki. Uważam, że wysokość wypłaty pokazuje szacunek dla pracownika. Człowiek, który nie zarabia godnie, nie jest w stanie utrzymać swojej rodziny, czy utrzymuje, ale na najniższym, możliwym poziomie, nie czuje się szanowany przez pracodawcę - dodaje portier.
 
Protestujący wystosowali w tej sprawie pismo do rektora UMK. Władze uczelni zapowiadają rozmowy.

– Spełnienie postulatów płacowych może być trudne – mówi dr Ewa Walusiak- Bednarek z Biura Prasowego UMK. – Obowiązuje nas dyscyplina finansowa. Uniwersytet przeszedł głęboką reformę finansów, udało nam się wyjść z wielomilionowych strat i musimy pilnować, żeby to się nie powtórzyło. Dostajemy dodatkowe środki z ministerstwa na podwyżki dla nauczycieli akademickich, administracja i obsługa niestety są traktowane trochę gorzej. Musimy sami te pieniądze wypracować, a to zupełnie inna sytuacja, niż w przypadku nauczycieli akademickich – dodaje.  

Akcja plakatowa ma potrwać do 8 listopada. Obsługa UMK to około 500 osób. 
Mówi dr Ewa Walusiak- Bednarek z Biura Prasowego UMK
Materiał Katarzyny Prętkowskiej (Popołudnie z nami)
Toruń

Wiadomości lokalne

2020-08-05, godz. 15:09 Niebezpiecznie w pracy. Dużo wypadków w lipcu Rekordowa liczba 21 wypadków przy pracy miała miejsce w lipcu w naszym regionie. Dwa z nich to wypadki ze skutkiem śmiertelnym. Przyczyny bada Państwowa Inspe ... » więcej 2020-08-05, godz. 14:16 Kula armatnia, monety i dachówki. Trwają prace archeologów na zamku w Świeciu [zdjęcia, wideo] Na zamku krzyżackim w Świeciu pracują archeolodzy. Naukowcy z Bydgoszczy prowadzą tam badania i odkrywają kolejne tajemnice tej XIV-wiecznej twierdzy. Prace w ... » więcej 2020-08-05, godz. 13:12 W Toruniu od września inaczej kursować będą autobusy i tramwaje. Powód? Pandemia Od 1 września 2020 roku planuje się zmiany w rozkładzie jazdy autobusów i tramwajów MZK. Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną trasa niektórych linii ma ... » więcej 2020-08-05, godz. 11:12 Polecaj miejsca w regionie i wygrywaj! Konkurs w Polskim Radiu PiK Pani Hanna z Torunia, to kolejna laureatka naszego wakacyjnego konkursu. Poleciła naszym Słuchaczom wakacje na Pojezierzu Brodnickim i wygrała voucher na base ... » więcej 2020-08-05, godz. 10:38 Wszystkie spotkania odwołane, pracownik bydgoskiego Urzędu Miasta z koronawirusem Koronawirus w bydgoskim Ratuszu. 5 sierpnia zakażenie potwierdzono u jednego z pracowników. » więcej 2020-08-05, godz. 10:14 Jak grillować to polskie mięso! Zorganizowano specjalną akcję by o tym przypomnieć Grillowanie - to niemal sport narodowy Polaków. Jeśli grillować - to polskie mięso o wysokiej jakości- z takiego założenia wyszedł Krajowy Ośrodek Wsparcia Ro ... » więcej 2020-08-05, godz. 08:20 Przedwiośnie apeluje do władz Torunia. Chodzi o edukację seksualną, antydyskryminacyjną i antyprzemocową O wprowadzanie edukacji seksualnej i antyprzemocowej - apelują do władz Torunia młodzi ze Stowarzyszenia Przedwiośnie. Przedstawili wyniki ankiety, którą prze ... » więcej 2020-08-04, godz. 19:45 Pędził ponad 200 na godzinę. I nie była to niemiecka autostrada Policjanci „drogówki” z bydgoskiej grupy „SPEED” namierzyli kierowcę hyundaia, który z prędkością ponad 220 kilometrów na godzinę pędził obwodnicą Bydgoszczy. ... » więcej 2020-08-04, godz. 18:05 Konkrety czy lanie wody? Pierwsze pomysły doraźnej komisji ds. zalanych ulic w Bydgoszczy Mapa miejsc szczególnie narażonych na podtopienia oraz uzyskanie opinii i porad specjalistów - to pomysły doraźnej komisji Rady Miasta w Bydgoszczy do spraw z ... » więcej 2020-08-04, godz. 16:50 „Mogę zawierzyć Matce Bożej to co noszę w sercu”. Z Torunia wyruszyła pielgrzymka na Jasną Górę Z Torunia wyruszyła 42. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W tym roku jest wyjątkowa. Z powodu epidemii koronawirusa jest sztafetowa. » więcej
1234567