Środa, 29 stycznia 2020 r.   Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-10-29, 20:45 Michał Zaręba/Redakcja

Tej historii nie można zapomnieć. Pamięci żydowskich mieszkańców podtoruńskiego Lubicza

Uroczystość odbyła się w szkole w Lubiczu Górnym. Fot. Michał Zaręba
Uroczystość odbyła się w szkole w Lubiczu Górnym. Fot. Michał Zaręba
Uroczystość „Sąsiedzi Żydzi – dla upamiętnienia żydowskich mieszkańców Lubicza w 80. rocznicę ich wysiedlenia” odbyła się w szkole w Lubiczu Górnym.
- To bardzo ważna wizyta. Przywieźliśmy całą naszą rodzinę. Sam fakt zobaczenia domu, którym mieszkali nasi rodzice, przodkowie, którzy ocaleli z Holocaustu, to bardzo wiele dla nas znaczy. Przede wszystkim jest to lekcja dla ludzkości, dla przyszłych pokoleń. Wszyscy jesteśmy ludźmi - to najprostsza definicja tego, co się tutaj dzieje i zawsze powinniśmy o tym pamiętać. Dziękuję - powiedział Amir Makower z Izraela.

- Jak prawie 50 proc. mieszkańców praktycznie w ciągu tygodnia zostaje eksmitowanych ze swoich miejsc, w których od pokoleń mieszkali, to jest to duża wyrwa w życiu kulturalnym takiej miejscowości. Cieszę się, że osoby których przodkowie tutaj mieszkali tak dawno temu pamiętają o tym miejscu, chcą wracać do korzeni - dodał wójt gminy Lubicz Marek Nicewicz.

- Tej historii nie wolno zapomnieć. Spotykamy się, wspominamy to, co było wspólnym doświadczeniem obu narodów - podkreślił obecny w Lubiczu minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

W uroczystości uczestniczyli też naczelny rabin Polski Michael Schudrich, marszałek województwa Piotr Całbecki i wicewojewoda Józef Ramlau.

Przed wojną w Lubiczu mieszkało około 500 Żydów (100 rodzin), 40 proc. wszystkich mieszkańców. Zajmowali się przede wszystkim handlem i stanowili zwartą społeczność. Do żydowskiej gminy wyznaniowej (kahału), która była też rodzajem samorządu, należały dom modlitwy, łaźnia rytualna, rzeźnia, dom noclegowy i cmentarz. Dziś nie ma tu po nich ani śladu. W 1939 roku, krótko po wybuchu wojny i zajęciu tej części Polski przez Niemcy, Żydzi zostali wyrzuceni przez okupantów ze swoich domów. Wysiedlono ich najpierw do Lipna i Włocławka, a potem do warszawskiego getta. Ci, którzy przeżyli głód i nieludzkie traktowanie, znaleźli śmierć w Auschwitz lub Treblince. Niemcy zniszczyli też ślady żydowskiej duchowości, zrównując z ziemią m.in. cmentarz i świątynię.
Pamięci żydowskich mieszkańców podtoruńskiego Lubicza
Toruń
historia

Wiadomości lokalne

2020-01-29, godz. 12:45 Ogień w kamienicy w Gniewkowie. Obrażenia, poparzenia, zatrucie dymem Dwie osoby trafiły do szpitala po pożarze mieszkania w kamienicy przy ul. Paderewskiego w Gniewkowie. Z ogniem walczyło 5 zastępów straży pożarnej. » więcej 2020-01-29, godz. 11:46 Koalicyjne roszady w bydgoskiej radzie miasta. Ireneusz Nitkiewicz odchodzi Zmiana w prezydium bydgoskiej Rady Miasta. Ze stanowiska wiceprzewodniczącego zrezygnował Ireneusz Nitkiewicz. Dlaczego to zrobił? » więcej 2020-01-29, godz. 10:26 Anna Gembicka w Radiu PiK: - Turystyka uzdrowiskowa może ożywić region Dawny basen solankowy w Ciechocinku ma szansę znowu przyciągać kuracjuszy. Starania o odnowienie niszczejącego od lat obiektu - zapowiedziała na naszej anteni ... » więcej 2020-01-29, godz. 10:15 Władze szpitala w Świeciu uspokajają: nikt w tej lecznicy nie choruje na koronawirusa 55 - letni mężczyzna mieszkaniec Chełmna, który trafił tam kilka dni temu sam zgłosił się do lecznicy, bo miał objawy grypy. Wcześniej wrócił z Australii, mia ... » więcej 2020-01-29, godz. 09:41 Starówka to nie wszystko. Warto zajrzeć za winkiel, wejść po schódkach - z tą książką! Powstał nowy subiektywny przewodnik po Bydgoszczy zatytułowany „Za winklem, po schódkach”, a w nim miejsca nieoczywiste, nieco ukryte, pierwsza liga miejskieg ... » więcej 2020-01-29, godz. 07:55 „Środa z Profilaktyką”- tym razem wszystko o aktywności fizycznej Przeciwdziałanie chorobom oraz wsparcie w ich leczeniu poprzez aktywność fizyczną dostosowaną do stanu zdrowia będzie głównym tematem kolejnej „Środy z Profil ... » więcej 2020-01-29, godz. 06:30 Poseł Piotr Król szefem podkomisji stałej ds. transportu drogowego Bydgoski poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Król został przewodniczącym podkomisji stałej ds. transportu drogowego, drogownictwa, bezpieczeństwa ruchu drogow ... » więcej 2020-01-28, godz. 20:15 Co dalej z portem multimodalnym w Emilianowie? Wojewoda odpowiada Trzymamy rękę na pulsie - zapewnia wojewoda kujawsko-pomorski w sprawie powstania portu multimodalnego w Emilianowie pod Bydgoszczą. „Express Bydgoski” napisa ... » więcej 2020-01-28, godz. 18:35 Sądowa batalia o uniewinnienie wójta gminy Warlubie Wójt Warlubia walczy o uniewinnienie. W Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy odbyła się rozprawa apelacyjna. To pokłosie wyroku świeckiego sądu z czerwca 2019 roku, ... » więcej 2020-01-28, godz. 17:20 Naukowcy z UMK, UKW i UTP w komitetach naukowych Polskiej Akademii Nauk Bydgoscy i toruńscy naukowcy członkami nowo wybranych komitetów Polskiej Akademii Nauk. W 77 zespołach naukowych PAN na kadencję 2020-2023 znalazło się 65 ucz ... » więcej
1234567