Wtorek, 10 grudnia 2019 r.   Imieniny: Julii, Danieli, Bogdana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-10-29, 07:49 Maciej Wilkowski

Kształcenie lekarzy i pielęgniarek na UTP w Bydgoszczy? Jest taki pomysł!

Zapleczem medycznym dla wydziału lekarskiego na UTP według profesora Macieja Świątkowskiego mógłby być szpital imienia Jurasza. Fot. Archiwum
Zapleczem medycznym dla wydziału lekarskiego na UTP według profesora Macieja Świątkowskiego mógłby być szpital imienia Jurasza. Fot. Archiwum
Wydział medyczny na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym - taki pomysł chce realizować profesor Maciej Świątkowski.
Bydgoski radny mówił o tym na poniedziałkowym posiedzeniu Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Polityki Zdrowotnej Rady Miasta. Prosił też o wsparcie samorządy lekarzy oraz pielęgniarek i położnych. I takie wsparcie otrzymał.

Uniwersytet Medyczny w Bydgoszczy - jego powstanie jest aktualnie nierealne, m.in. ze względu na to, że władze UMK nie chcą pozbyć się Collegium Medicum, a i bydgoscy politycy nie są w stanie uzyskać odpowiedniego wsparcia dla utworzenia takiej uczelni. Dlatego profesor Maciej Świątkowski jest teraz za utworzeniem wydziału na UTP, który kształciłby lekarzy i pielęgniarki.

- Jest taka możliwość, bo jest taka potrzeba społeczna. Tak jak tutaj mówimy, brakuje lekarzy, brakuje pielęgniarek, są na to pieniądze publiczne, ministerialne, możliwości bazowe, też w Bydgoszczy istnieją, kadrowe również - powiedział prof. Maciej Świątkowski.

Dla utworzenia wydziału medycznego ważne jest - zdaniem profesora Świątkowskiego - wsparcie zawodowych samorządów. Takie wsparcie otrzymał od pielęgniarek i położnych oraz lekarzy.

- Ja się odnoszę do tego pomysłu pozytywnie. Biorąc pod uwagę jak mamy głębokie braki kadrowe, zarówno u lekarzy, jaki u pielęgniarek to myślę, że każdy pomysł, który będzie zwiększał liczbę potencjalnych kandydatów do pracy w opiece zdrowotnej jest dobry - mówi Marek Bronisz prezes Bydgoskiej Izby Lekarskiej.

Zapleczem medycznym dla wydziału lekarskiego na UTP według profesora Macieja Świątkowskiego mógłby być szpital imienia Jurasza.
Materiał Macieja Wilkowskiego (Popołudnie z nami)
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2019-12-10, godz. 13:25 Pośrednicy między ludźmi i wymiarem sprawiedliwości. Ślubowanie ławników Ich praca jest tak samo odpowiedzialna i trudna, jak praca sędziów. 142 ławników złożyło dziś ślubowanie w bydgoskim Sądzie Okręgowym. » więcej 2019-12-10, godz. 12:45 Dzieciaki kończą rowerową sztafetę dookoła świata. Przystanek w Bydgoszczy [wideo] Rowerowa sztafeta dookoła świata kończy się w sobotę w Gdańsku. Ostatnie etapy prowadzą między innymi przez nasz region, dziś uczestnicy nocowali w Bydgoszczy. » więcej 2019-12-10, godz. 11:51 Prezydent Grudziądza: Robimy wszystko, by ratować szpital i by miasto mogło się rozwijać Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, który był dziś gościem 'Rozmowy dnia' w Polskim Radiu PiK uważa, że oddłużenie szpitala w Grudziądzu jest warunkiem, by ... » więcej 2019-12-10, godz. 11:14 Więzienie w zawieszeniu dla byłego rektora UTP, przewodniczącej samorządu i szefa ochrony Sąd Okręgowy w Bydgoszczy wymierzył we wtorek kary więzienia w zawieszeniu dla trojga oskarżonych w procesie ws. tragicznej śmierci trojga studentów podczas o ... » więcej 2019-12-10, godz. 10:41 Na prostej drodze, podczas wyprzedzania, potrącił rowerzystę. Mężczyzna nie żyje Tragicznie zakończył się poniedziałkowy wypadek drogowy w Szpetalu Górnym (powiat włocławski), w którym potrącony został rowerzysta. Mężczyzna na skutek odnie ... » więcej 2019-12-10, godz. 10:23 Ośrodek "Mateusz" w Toruniu będzie wzorem dla innych, resocjalizujących więźniów Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczyna współpracę z toruńskim Ośrodkiem 'Mateusz' w celu nowelizacji przepisów dotyczących resocjalizacji i readaptacji więźn ... » więcej 2019-12-10, godz. 08:16 Górny taras łączy się z resztą Bydgoszczy, co łączy się ze zmianami w rozkładzie jazdy! Specjalna linia mikołajkowa już 6 grudnia jeździła nową trasą. Od 12 grudnia regularne linie zawiozą pasażerów na Kapuściska, Glinki i Wyżyny. Jest tylko jesz ... » więcej 2019-12-10, godz. 07:05 Na wieki wieków...znicz. Włocławianie dzielą się lampkami, zamiast je wyrzucać Na włocławskich cmentarzach pojawiły się regały na zużyte znicze, które można ponownie wykorzystać. Dwa stanęły na cmentarzu przy Alei Chopina, jeden w Pińcza ... » więcej 2019-12-09, godz. 21:00 Dary zebrane, spakowane i wysłane. Za kilka trafią do naszych rodaków ze Wschodu Ponad 200 paczek dla naszych rodaków na Kresach - wyjechało w poniedziałek (09.12.) z regionu. Polacy ze Wschodu dostaną m.in. żywność, odzież a także zabawki ... » więcej 2019-12-09, godz. 19:45 Plon działalności firmy „Ziarno": około tysiąc rolników nie dostało pieniędzy za zboże Trzy główne tematy zdominowały spotkanie ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego z rolnikami w Przysieku: sprawa firmy „Ziarno' z gminy Zławieś Wielk ... » więcej
1234567