Niedziela, 29 listopada 2020 r.   Imieniny: Błażeja, Saturnina
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-10-29, 07:49 Maciej Wilkowski

Kształcenie lekarzy i pielęgniarek na UTP w Bydgoszczy? Jest taki pomysł!

Zapleczem medycznym dla wydziału lekarskiego na UTP według profesora Macieja Świątkowskiego mógłby być szpital imienia Jurasza. Fot. Archiwum
Zapleczem medycznym dla wydziału lekarskiego na UTP według profesora Macieja Świątkowskiego mógłby być szpital imienia Jurasza. Fot. Archiwum
Wydział medyczny na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym - taki pomysł chce realizować profesor Maciej Świątkowski.
Bydgoski radny mówił o tym na poniedziałkowym posiedzeniu Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Polityki Zdrowotnej Rady Miasta. Prosił też o wsparcie samorządy lekarzy oraz pielęgniarek i położnych. I takie wsparcie otrzymał.

Uniwersytet Medyczny w Bydgoszczy - jego powstanie jest aktualnie nierealne, m.in. ze względu na to, że władze UMK nie chcą pozbyć się Collegium Medicum, a i bydgoscy politycy nie są w stanie uzyskać odpowiedniego wsparcia dla utworzenia takiej uczelni. Dlatego profesor Maciej Świątkowski jest teraz za utworzeniem wydziału na UTP, który kształciłby lekarzy i pielęgniarki.

- Jest taka możliwość, bo jest taka potrzeba społeczna. Tak jak tutaj mówimy, brakuje lekarzy, brakuje pielęgniarek, są na to pieniądze publiczne, ministerialne, możliwości bazowe, też w Bydgoszczy istnieją, kadrowe również - powiedział prof. Maciej Świątkowski.

Dla utworzenia wydziału medycznego ważne jest - zdaniem profesora Świątkowskiego - wsparcie zawodowych samorządów. Takie wsparcie otrzymał od pielęgniarek i położnych oraz lekarzy.

- Ja się odnoszę do tego pomysłu pozytywnie. Biorąc pod uwagę jak mamy głębokie braki kadrowe, zarówno u lekarzy, jaki u pielęgniarek to myślę, że każdy pomysł, który będzie zwiększał liczbę potencjalnych kandydatów do pracy w opiece zdrowotnej jest dobry - mówi Marek Bronisz prezes Bydgoskiej Izby Lekarskiej.

Zapleczem medycznym dla wydziału lekarskiego na UTP według profesora Macieja Świątkowskiego mógłby być szpital imienia Jurasza.
Materiał Macieja Wilkowskiego (Popołudnie z nami)
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2020-11-28, godz. 19:30 W Toruniu uczczono rocznicę przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce Spacer z okazji 102. rocznicy przyznania praw wyborczych kobietom odbył się w Toruniu. Uczestnicy spotkali się przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, któ ... » więcej 2020-11-28, godz. 16:30 Miasto dołoży do remontów włocławskich kamienic Władze Włocławka chcą w przyszłym roku przeznaczyć 1,5 mln złotych na remonty śródmiejskich kamienic. » więcej 2020-11-28, godz. 13:25 Biskup włocławski Wiesław Mering złożył rezygnację Ordynariusz Diecezji Włocławskiej biskup Wiesław Mering złożył rezygnację z pełnionego przez siebie urzędu w związku z tym, że 10 grudnia skończy 75 lat - poi ... » więcej 2020-11-28, godz. 06:30 NFZ skontrolował przychodnie. W większości jest zapewniony dostęp pacjentów do lekarza Dostępność do lekarza pod lupą kujawsko-pomorskiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Urzędnicy sprawdzali czy w dobie pandemii bez problemu skontaktujemy się z pr ... » więcej 2020-11-27, godz. 20:08 Jabłońska za Moraczewską. Zmiana na stanowisku zastępcy prezydenta Włocławka Prezydent Włocławka w piątek wieczorem poinformował o zakończeniu współpracy z Barbarą Moraczewską - dotychczasowym swoim zastępcą. » więcej 2020-11-27, godz. 17:58 Nie chcą oddać osiedlowych klubów. Protestowali przed siedzibą spółdzielni Kilkadziesiąt osób protestowało przed siedzibą Kujawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Inowrocławiu. Decyzją zarządu spółdzielni kluby osiedlowe „Kopernik”, „P ... » więcej 2020-11-27, godz. 17:10 Kampanię czas zacząć. Konferencja Anny Ośko Anna Ośko wystartowała z kampanią wyborczą na wójta gminy Warlubie. Przedterminowe wybory wójta odbędą się 20 grudnia. » więcej 2020-11-27, godz. 15:07 Co się dzieje z mostami i wiaduktami w Bydgoszczy? Badania na Trasie Uniwersyteckiej [wideo] Przez most na trasie uniwersyteckiej w Bydgoszczy samochody osobowe mogą przejeżdżać bezpiecznie - poinformował Tomasz Okoński z Zarządu Dróg Miejskich i Komu ... » więcej 2020-11-27, godz. 13:05 Możliwość wykonywania szybkich testów antygenowych także w karetce - Testy antygenowe na obecność koronawirusa trafią do ratowników medycznych w najbliższych dniach - powiedział Polskiemu Radiu PiK Krzysztof Wiśniewski - rzec ... » więcej 2020-11-27, godz. 12:07 Inwestycja w Grudziądzu. Remont drogi oraz mostu na Trynce W ramach inwestycji wybudowano most przez rzekę Trynkę, ścieżkę rowerową i zatokę autobusową, droga zyskała również nowe oświetlenie. » więcej
1234567