Środa, 11 grudnia 2019 r.   Imieniny: Damazego, Waldemara, Daniela
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-10-27, 07:20 Jolanta Fischer

Polskie cmentarze na Kresach - nikt za nas o nie nie zadba...

Krystian Koczkodaj z Grupy Rekonstrukcyjnej 58 Pułku Piechoty z Poznania./fot. nadesłane
Krystian Koczkodaj z Grupy Rekonstrukcyjnej 58 Pułku Piechoty z Poznania./fot. nadesłane
Kwestę na remont nagrobków żołnierzy, spoczywających na polskim cmentarzu wojskowym w Prużanie, na Białorusi, organizuje 1 listopada w Bydgoszczy Grupy Rekonstrukcyjnej 58 Pułku Piechoty z Poznania.
W Bydgoszczy, wolontariuszy kwestujących w historycznym umundurowaniu żołnierza polskiego, spotkać będzie można na cmentarzu przy ul. Artyleryjskiej.

- Zbieramy pieniądze już od trzech lat, ale po raz pierwszy na cmentarze kresowe - tłumaczy Krystian Koczkodaj z Grupy Rekonstrukcyjnej 58 Pułku Piechoty z Poznania, która zapoczątkowała akcję.

- Kresy są zaniedbanym obszarem, jeśli chodzi o polskie cmentarze wojskowe. Cmentarze to są miejsca, które po nas tam pozostały, którymi powinniśmy się opiekować. Jeśli nie zrobimy tego my, i w Polsce nie zbierzemy środków, obawiamy się, że strona białoruska może nie mieć interesu w kultywowaniu pamięci o polskich żołnierzach. Większość ludzi, która przychodzi składać wieńce czy zapalać znicze, jest zainteresowana historią, rozmawia ze mną, pyta się o tamte czasy. Dzieci także wrzucają pieniądze, proszą o możliwość zrobienia zdjęcia...

Jak przyznaje Krystian Koczkodaj, z roku na rok, Polacy coraz chętniej przekazują datki na zapomniane groby żołnierzy. Z zebranych ostatnio środków udało się m.in. odnowić grób płk. Waleriana Tewzadze, gruzińskiego oficera, broniącego Warszawy w 1939 roku.
Materiał Jolanty Fischer

Wiadomości lokalne

2019-12-11, godz. 19:34 Tramwaje wracają na Kapuściska, Glinki i Wyżyny w Bydgoszczy. Zmiany w rozkładach Specjalna linia mikołajkowa już 6 grudnia jeździła nową trasą. Od 12 grudnia regularne linie zawiozą pasażerów na Kapuściska, Glinki i Wyżyny. Jest tylko jesz ... » więcej 2019-12-11, godz. 18:45 Jeden uderzał ludzi siekierą, drugi ich rozjeżdżał. Wyroki po krwawej ustawce Od roku więzienia w zawieszeniu do 12 lat dla uczestników krwawej 'ustawki' w Jordanowie - takie kary orzekł dziś bydgoski Sąd Okręgowy. - Są rażąco łagodne - ... » więcej 2019-12-11, godz. 18:06 O kreatywnej Bydgoszczy w oksfordzkim stylu. To była dyskusja na wysokim poziomie Znani bydgoszczanie toczyli w środę (11.12.) walkę na argumenty - spierali się czy Bydgoszcz jest kreatywna. W bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zo ... » więcej 2019-12-11, godz. 16:26 "Zła reakcja na molestowanie". Pracowniczki Biblioteki Głównej w sądzie przeciw UMK W Sądzie Pracy w Toruniu rozpoczął się proces trzech kobiet, które domagają się od Uniwersytetu Mikołaja Kopernika łącznie 150 tys. zł odszkodowania za łamani ... » więcej 2019-12-11, godz. 14:52 Po zmarłym panu Zbysławie został piękny ślad. Patronuje konkursowi historycznemu W Świeciu pamiętają o Zbysławie Budzyńskim, zasłużonym przewodniku PTTK, który rok temu zginął tragicznie na przejściu dla pieszych. W ośrodku kultury zorgani ... » więcej 2019-12-11, godz. 13:50 Krok po kroku, każdego roku Toruń ułatwia życie niepełnosprawnym mieszkańcom Aż 1300 osób korzysta z Karty Osoby Niepełnosprawnej, a nieco mniej z programu „Pomagamy' wspierającego rodziny chorych dzieci - wynika z podsumowania działań ... » więcej 2019-12-11, godz. 13:09 Wypadek busa z dziećmi z domu dziecka. Zderzyło się z nim pięć samochodów Groźny wypadek w Grzybnie, na trasie Chełmno-Toruń. Pięć samochodów osobowych zderzyło się z busem, wiozącym dzieci z domu dziecka w Chełmnie. » więcej 2019-12-11, godz. 12:50 Grudziądz: pojawiła się nadzieja na wyjście z ogromnego zadłużenia Plan naprawczy przygotowany przez Grudziądz został pozytywnie oceniony przez Regionalna Izbę Obrachunkową z Bydgoszczy. Dokument budzi zastrzeżenia komisji, a ... » więcej 2019-12-11, godz. 11:40 O odwecie Mariana Banasia, prezesa NIK, mówił toruński politolog na antenie PR PiK Dr Patryk Tomaszewski, politolog z UMK w Toruniu, który był gościem środowej (11.12.) Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK, uważa, że sytuacja w Najwyższej Izbie ... » więcej 2019-12-11, godz. 08:07 Utrudnienia w Toruniu. Od czwartku zalecany objazd przez most gen. Zawackiej Utrudnienia w ruchu czekają na toruńskich kierowców w al. św. Jana Pawła II. W czwartek (12 grudnia) zamknięta zostanie jej jedna nitka (od strony Bydgoskiego ... » więcej
1234567