Poniedziałek, 28 września 2020 r.   Imieniny: Wacława, Tymona, Marka
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-10-24, 21:00 Adriana Andrzejewska -Kuras

Trochę nie widzi, trochę nie słyszy, ale tryska radością. Pani Eulalia ma już sto lat!

Pani Eufemia Bolinowska - stulatka niepodległościowa, z marszałkiem Piotrem Całbeckim/fot. Adriana Andrzejewska - Kuras
Pani Eufemia Bolinowska - stulatka niepodległościowa, z marszałkiem Piotrem Całbeckim/fot. Adriana Andrzejewska - Kuras
- Ciocia dziękuje Bogu za takie długie życie, a później, jak ją palec zaboli, to mówi: - No po co to tak długo żyje, na co mnie tu trzyma...Stulatka Eufemia Bolinowska z Grębocina ze srebrnym medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.
- To najpiękniejsza forma uczczenia niepodległości - uważa marszałek województwa Piotr Całbecki, który wręczył jubilatce odznaczenie.

- Życie tych osób to historia całej naszej współczesnej, trudnej przecież historii, naszego kraju, naszej ojczyzny. Historia każdego narodu składa się z milionów, czasami anonimowych, ale pięknych kart, dni życia zwykłych ludzi - mówił marszałek.

- Ciocia Eufemia była w szpitalu, ale...poszła do szwagra w odwiedziny, żeby zobaczyć jak szpital wygląda, bo nigdy nie była. Cztery lata temu u okulisty ciocia mówi: - Panie doktorze, wszystko byłoby dobrze, tylko ja trochę nie widzę, i trochę nie słyszę. Lekarz zaczął się śmiać: - Ja też bym chciał dożyć takich lat, i trochę nie widzieć, i trochę nie słyszeć - mówi Genowefa Winiarska.

- Ciocia dziękuje Bogu za takie długie życie, a później, jak ją palec zaboli, to mówi: - No po co to tak długo żyje, na co mnie tu trzyma...No to jej tłumaczę: - Po co się modlisz, dziękujesz Panu Bogu, mów, żeby ci skrócił życie, proś o szybką śmierć i koniec. Bo tak to ją nic nie boli! - zapewnia Jerzy Winiarski.

Biogramy wszystkich uhonorowanych medalami można znaleźć na stronie kujawsko-pomorskie.pl w zakładce „Rówieśnicy Niepodległej".
Materiał Adriany Andrzejewskiej - Kuras.

Wiadomości lokalne

2020-09-28, godz. 09:46 Nowa elewacja i dodatkowe stropy. Remont zabytkowego spichlerza w Grudziądzu Ćwierć miliona złotych będzie kosztować remont elewacji grudziądzkiego XIV-wiecznego spichlerza numer 45. Prace zostaną wykonane od strony Wisły. » więcej 2020-09-28, godz. 07:03 Co słychać na budowie trasy S5? Raport z odcinka Bydgoszcz Błonie - Szubin Północ [zdjęcia] Budowa trasy S5 pomiędzy węzłem Bydgoszcz Błonie i Szubin Północ wiąże się z powstaniem nowych mostów wiaduktów i innych obiektów inżynierskich. Jednym z nich ... » więcej 2020-09-27, godz. 20:34 Witrażowy sterowiec? Tylko w Toruniu. Przypomina historię wojsk balonowych To ostatnia okazja, by zobaczyć - prawie na żywo - jak wyglądał jedyny w wojsku polskim sterowiec o imieniu Lech, który przed wojną stacjonował w Toruniu. » więcej 2020-09-27, godz. 18:59 Czołówka niedaleko Łochowa. Auta rozbite, jedno doszczętnie. Dwie osoby w szpitalu Groźny wypadek na trasie między miejscowością Łochowo i Gorzeń. Na wysokości wsi Niedola doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych. » więcej 2020-09-27, godz. 18:50 Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski nie ma koronawirusa. Wraca do pracy Samorządowiec, o czym informowaliśmy w piątek, przebywał na kwarantannie w związku, z tym, że w szkole, do której chodzi jego dziecko, stwierdzono przypadek c ... » więcej 2020-09-27, godz. 12:41 Rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Obchody w regionie Obchody w Bydgoszczy rozpoczęło (o 10.30) nabożeństwo w kościele garnizonowym Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju. Po mszy świętej zebrani złożyli kwiaty ... » więcej 2020-09-27, godz. 08:09 Co gryzie pszczelarzy? O tym mówiło się podczas dorocznego forum w Przysieku Do Przysieka koło Torunia zjechali pszczelarze i konsumenci pszczelich przysmaków. 28. Forum Pszczelarza w Przysieku było okazją do spotkań, dyskusji, wymiany ... » więcej 2020-09-26, godz. 18:00 Czterech poszkodowanych w wypadku drogowym w Przyłubiu [zdjęcia] W sobotę, 26 września przed południem doszło do poważnego wypadku drogowego w Przyłubiu koło Bydgoszczy. » więcej 2020-09-26, godz. 15:02 Grzyby na poligonie to łatwy cel, ale tam równie łatwo można stracić życie Uwaga amatorzy grzybobrania na podtoruńskim poligonie. Policja przypomina o zakazie wstępu na obszar wojskowy i prowadzi w tym rejonie wzmożone kontrole. Spac ... » więcej 2020-09-26, godz. 08:01 Te warsztaty są cenne i dla ludzi, i dla owadów, bo budują relacje [foto] Niecodzienne warsztaty odbyły się w Białych Błotach pod Bydgoszczą. Osoby niepełnosprawne wraz z osobami bezdomnymi tworzyły domki dla owadów. Na miejscu byli ... » więcej
1234567