Piątek, 24 stycznia 2020 r.   Imieniny: Felicji, Franciszka, Rafała
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-10-24, 12:25 Kamila Zroślak

Bydgoski biskup Jan Tyrawa w sądzie. Jest świadkiem w sprawie dot. pedofilii

Ordynariusz bydgoski - ks. biskup Jan Tyrawa ostatnim świadkiem w procesie o pedofilię. Fot. Kamila Zroślak
Ordynariusz bydgoski - ks. biskup Jan Tyrawa ostatnim świadkiem w procesie o pedofilię. Fot. Kamila Zroślak
Ordynariusz bydgoski - ks. biskup Jan Tyrawa ostatnim świadkiem w procesie o pedofilię. Zeznaje dziś w bydgoskim sądzie - w sprawie, którą ofiara skazanego za pedofilię ks. Pawła K. wytoczyła archidiecezji wrocławskiej i diecezji bydgoskiej. Za ukrywanie pedofilskich skłonności księdza 21-latek domaga się od nich 300 tys zł.
W sądzie dziennikarze pytali biskupa czy ma sobie coś do zarzucenia?

- Sprawa się toczy, uszanujcie zasadę domniemanej niewinności, to trzeba udowodnić - odpowiedział biskup.

Ten obowiązek ciąży na pozywającym kurię 21-letnim mężczyźnie. Jego pełnomocnik mec. Janusz Mazur nie ma wątpliwości co do winy obu diecezji. Jego zdaniem biskupi świadomie zmieniali księdzu pedofilowi miejsce służby.

- Został przeniesiony z diecezji wrocławskiej do bydgoskiej po to, aby, tak przypuszczam, ukryć jego toczące się w tamtym czasie we Wrocławiu, postępowania karne w związku z zarzutami związanymi z pedofilią. Został przeniesiony tutaj. Zamiast go izolować, skierowano go do pracy, m. in. nauczania religii w jednym z bydgoskich gimnazjów, gdzie poznał kolejne ofiary, w tym mojego klienta, który stał się osobą wykorzystywaną przez tego właśnie księdza - powiedział mec. Janusz Mazur.

Sprawa miała miejsce 11 lat temu, pokrzywdzony miał wtedy 10 lat. Ksiądz K. ostatecznie został skazany za pedofilię na 7 lat więzienia. Bydgoski proces cywilny toczy się z wyłączeniem jawności.
Materiał Kamili Zroślak (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2020-01-24, godz. 21:31 Biedroń w Bydgoszczy: Musimy iść drogą prezydenta Kwaśniewskiego - Bydgoszcz to miasto, w którym w 1995 roku swoją kampanię przed wyborami prezydenckimi rozpoczynał Aleksander Kwaśniewski - mówił dziś na bydgoskim spotkaniu ... » więcej 2020-01-24, godz. 20:23 Minister rolnictwa w Osięcinach o wpływie pogody na uprawy i zbiory - Jeśli pogoda się nie zmieni, w tym roku rolnicy muszą być przygotowani na znacznie szybsze zasiewy - mówił w piątek w Osięcinach (powiat radziejowski) szef ... » więcej 2020-01-24, godz. 18:46 Wszyscy specjaliści od leczenia otyłości odeszli. I przenieśli się do Grudziądza Ze szpitala wojskowego w Bydgoszczy odszedł cały Zespół ds. Leczenia Bariatrycznego, zajmujący się operacyjnym leczeniem otyłości. Ekipa przechodzi do szpital ... » więcej 2020-01-24, godz. 17:51 Podziękowanie dla poległych żołnierzy. „Dzięki nim żyjemy w wolnej Polsce" Samorządowcy, kombatanci, żołnierze, działacze społeczni i młodzież - wszyscy uczestniczyli dziś w uroczystościach związanych z 75. rocznicą wyzwolenia Bydgos ... » więcej 2020-01-24, godz. 16:58 Będzie list gończy za brutalnym zabójcą z ul. Grodzkiej w Bydgoszczy? Bydgoska prokuratura planuje wystawić list gończy za mężczyzną podejrzewanym o brutalne zabójstwo przy ul. Grodzkiej w Bydgoszczy - dowiedziało się Polskie Ra ... » więcej 2020-01-24, godz. 15:49 Toruńska policja poszukuje Karola Olkowskiego. Zaginął trzy dni temu Jest nowy wątek w sprawie poszukiwań osoby, która w środę (22.01.) wpadła do Wisły w Toruniu. - Policjanci odebrali zgłoszenie o zaginionym mieszkańcu osiedla ... » więcej 2020-01-24, godz. 15:31 Komendant wojewódzki straży pożarnej odchodzi. Z powodu choroby dziecka Nadbrygadier Janusz Halak złożył rezygnację z funkcji Komendanta Wojewódzkiego PSP w Toruniu. Oficjalny powód to choroba córki, która wymaga całodobowej opiek ... » więcej 2020-01-24, godz. 14:48 Mieli wyłudzić ponad 100 tys. zł metodą „na wnuczka" Osiem lat więzienia grozi trzem oskarżonym o wyłudzanie pieniędzy od seniorów. Ich proces właśnie się rozpoczął w bydgoskim Sądzie Rejonowym. » więcej 2020-01-24, godz. 12:43 W grupie siła! Za unijne pieniądze garnki lepią, gotują, aktywizują Lokalna Grupa Działania Pałuki - Wspólna Sprawa i Lokalna Grupa Działania Inowrocław otrzymały unijne wsparcie na aktywizację mieszkańców swoich gmin. » więcej 2020-01-24, godz. 11:43 Niepełnosprawni z „Tęczy" przyłożyli rękę do ratowania zwierząt z Australii Worki dla osieroconych i poparzonych kangurów i koali, otulacze dla nietoperzy, zrobione na szydełku gniazda dla ptaków - dar od rękodzielników z Warsztatów T ... » więcej
1234567