Środa, 23 października 2019 r.   Imieniny: Marleny, Seweryna, Igi
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-10-10, 20:00 Katarzyna Prętkowska

Gospodarzom nie chodzi o biznes, tylko o ogródki. A o co chodzi spółce Boryszew?

Protest działkowców w Toruniu./fot. K. Prętkowska
Protest działkowców w Toruniu./fot. K. Prętkowska
Trwa protest działkowców dawnej Elany w Toruniu. Użytkownicy 150 ogrodów przy ul. Bukowej Wierzbowej i Klonowej nie zgadzają się na przejęcie gruntów przez spółkę Boryszew S.A. Zapowiadają, że nie poddadzą się bez walki.
- Mam działkę od roku 1980 - mówi Rafał Pietrykiewicz, przewodniczący Ogrodu Działkowego nr 4 przy ul. Bukowej. - Jestem jednym z pierwszych właścicieli, gospodarzem. Działka to nasze życie. W ogrodzie jesteśmy po godzinach pracy, po południu, w weekendy. Przyjeżdżamy z dziećmi, z wnukami. Mamy tu wszystko świetnie zorganizowane. Boryszew chce zarobić na tym terenie wielkie pieniądze. Tylko o to chodzi. Im nie chodzi o samych działkowców, tylko o biznes. Biznes się liczy - ubolewa działkowiec.

Tymczasem, w nadesłanym do redakcji piśmie, spółka Boryszew S. A. informuje, że nie podejmowała żadnych działań, które byłyby nakierowane na pozyskanie gruntów Skarbu Państwa, na których znajdują się dawne pracownicze ogródki działkowe. Czeka za to na wynik postępowania przed wojewodą kujawsko-pomorskim, w sprawie ustalenia, czy spółka jako następca prawny dawnej Elany, nabyła prawo użytkowania wieczystego spornych gruntów. Postępowanie zostało aktualnie zawieszone, ponieważ na wniosek działkowców toruński sąd rozstrzyga, czy nabyli oni tzw. prawo zasiedzenia gruntów. Rozstrzygnięcie w tej sprawie ma zapaść w poniedziałek.

Przypomnijmy że korzenie działkowych niepokojów sięgają roku 2017...
Materiał Katarzyny Prętkowskiej
Toruń

Wiadomości lokalne

2019-10-23, godz. 21:47 Strajk włoski w Domach Pomocy Społecznej. Przez niskie zarobki opiekunów Solidarność z Domów Pomocy Społecznej w Bydgoszczy będzie prowadzić strajk włoski. Związkowcy przerwali rozmowy z dyrektor placówki. » więcej 2019-10-23, godz. 20:45 Policjant użył paralizatora. Młody inowrocławianin nie żyje. Dlaczego? Niewydolność krążeniowo-oddechowa była przyczyną śmierci młodego inowrocławianina, który zmarł podczas policyjnej interwencji. » więcej 2019-10-23, godz. 19:42 Przyczyny wypadków na drogach? Jest ich kilka, dyskutowano o nich podczas debaty we Włocławku We Włocławku dziś odbyła się społeczna debata na temat poprawy bezpieczeństwa w ruchu. Mieszkańcy zwracali uwagę, że potrzebna jest dobra edukacja. » więcej 2019-10-23, godz. 18:51 Uwaga kierowcy! Zmiany na ul. Grunwaldzkiej w Bydgoszczy! W związku z rozbudową ul. Grunwaldzkiej w Bydgoszczy, kierowcy muszą przygotować się na kolejne zmiany w organizacji ruchu. » więcej 2019-10-23, godz. 18:21 Nauczyciele w szkole po włosku. Uczą? Nie, protestują Trwa protest włoski nauczycieli związkowych w województwie kujawsko-pomorskim. Nauczyciele zgodnie z uchwałą zarządu głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego ... » więcej 2019-10-23, godz. 16:12 Jaki jest problem z dowodem na istnienie Boga? Wyjaśni to filozof Biskup Jan Tyrawa zaprasza w środę (23.10.) na wykład dr. hab. Janusza Sytnika-Czetwertyńskiego, prof. nadzw., pt. „Problem dowodu na istnienie Boga”. » więcej 2019-10-23, godz. 15:00 Wykład: patomorfolog z klinicystą na froncie walki z nowotworem piersi „Rak piersi - raport patomorfologiczny GPS-em klinicysty” to kolejny wykład w ramach cyklu ogólnodostępnych wykładów popularnonaukowych „Medyczna Środa”. Prel ... » więcej 2019-10-23, godz. 14:30 Utrudnienia, zwężenia i ograniczenia czekają kierowców na trasie Białe Błota - Szubin W środę (23.10.) rozpoczyna się cząstkowy remont nawierzchni drogi krajowej nr 5. Prace, które zaplanowano na godziny wieczorno - nocne, mają się zakończyć 29 ... » więcej 2019-10-23, godz. 14:15 Na terenach pozachemowskich wiercą i pobierają próbki wody i gleby Umowa podpisana. Wykonawca, na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, rozpoczął badania wstępne stanu środowiska gruntowo-wodnego na t ... » więcej 2019-10-23, godz. 13:30 Krytyczny stan wód w regionie. Polska wysycha, na Kujawach - dramat W Bydgoszczy odbywają się w środę (23.10.) konsultacje rządowego programu „Stop Suszy'. To kompleksowy plan przeciwdziałania skutkom suszy. Podjęcie kroków w ... » więcej
1234567