Poniedziałek, 03 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Skorzystaj z oferty. Kliknij! (OGŁOSZENIE WŁASNE NADAWCY)
2019-10-10, 20:00 Katarzyna Prętkowska

Gospodarzom nie chodzi o biznes, tylko o ogródki. A o co chodzi spółce Boryszew?

Protest działkowców w Toruniu./fot. K. Prętkowska
Protest działkowców w Toruniu./fot. K. Prętkowska
Trwa protest działkowców dawnej Elany w Toruniu. Użytkownicy 150 ogrodów przy ul. Bukowej Wierzbowej i Klonowej nie zgadzają się na przejęcie gruntów przez spółkę Boryszew S.A. Zapowiadają, że nie poddadzą się bez walki.
- Mam działkę od roku 1980 - mówi Rafał Pietrykiewicz, przewodniczący Ogrodu Działkowego nr 4 przy ul. Bukowej. - Jestem jednym z pierwszych właścicieli, gospodarzem. Działka to nasze życie. W ogrodzie jesteśmy po godzinach pracy, po południu, w weekendy. Przyjeżdżamy z dziećmi, z wnukami. Mamy tu wszystko świetnie zorganizowane. Boryszew chce zarobić na tym terenie wielkie pieniądze. Tylko o to chodzi. Im nie chodzi o samych działkowców, tylko o biznes. Biznes się liczy - ubolewa działkowiec.

Tymczasem, w nadesłanym do redakcji piśmie, spółka Boryszew S. A. informuje, że nie podejmowała żadnych działań, które byłyby nakierowane na pozyskanie gruntów Skarbu Państwa, na których znajdują się dawne pracownicze ogródki działkowe. Czeka za to na wynik postępowania przed wojewodą kujawsko-pomorskim, w sprawie ustalenia, czy spółka jako następca prawny dawnej Elany, nabyła prawo użytkowania wieczystego spornych gruntów. Postępowanie zostało aktualnie zawieszone, ponieważ na wniosek działkowców toruński sąd rozstrzyga, czy nabyli oni tzw. prawo zasiedzenia gruntów. Rozstrzygnięcie w tej sprawie ma zapaść w poniedziałek.

Przypomnijmy że korzenie działkowych niepokojów sięgają roku 2017...
Materiał Katarzyny Prętkowskiej
Toruń

Wiadomości lokalne

2020-08-03, godz. 18:31 Marszałkowski medal dla rówieśniczki Niepodległej! [zdjęcia] Stuletnia Joanna Ziółkowska, najstarsza podopieczna Domu Pomocy Społecznej w Wielkiej Nieszawce odebrała medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensi ... » więcej 2020-08-03, godz. 16:30 Czy Ryszard Bober jest zagrożony koronawirusem? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że senator Ryszard Bober z Polskiego Stronnictwa Ludowego został zakażony koronawirusem. Wcześniej Covid-19 stwierdzono u in ... » więcej 2020-08-03, godz. 15:02 O której w Grudziądzu przyjedzie tramwaj? Można sprawdzić w aplikacji w telefonie Aplikacja mobilna Kiedyprzyjedzie.pl działa od poniedziałku 3 sierpnia w Grudziądzu. Ma być ułatwieniem dla podróżnych, którzy od teraz mogą śledzić trasę swo ... » więcej 2020-08-03, godz. 13:08 Co przeszkadza pieszym w Bydgoszczy? Powstaje raport, można jeszcze zgłosić uwagi Kilkadziesiąt zgłoszeń przez kilka tygodni. Bydgoszczanie wskazują miejsca nieprzyjazne dla pieszych. Informacje wpływają do Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik ... » więcej 2020-08-03, godz. 11:10 „Zbrodnie vatowskie” w Bydgoszczy, Toruniu i Inowrocławiu. Zatrzymano 21 osób W ramach śledztwa prowadzonego przez CBŚP pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Szczecinie we współpracy z KAS w ostatnim czasie zatrzymano 21 osób, z czego 15 ... » więcej 2020-08-03, godz. 11:07 Dwukrotnie przekroczył dozwoloną prędkość! W dodatku ze skuterem wodnym na przyczepce! [wideo] Kierowca Audi ciągnął przyczepkę, a na niej jeszcze... skuter wodny. Namierzyli go policjanci ruchu drogowego z grupy SPEED. Kierowca ten prawie dwukrotnie pr ... » więcej 2020-08-03, godz. 10:10 Rażące łamanie przepisów i pościg po ulicach Pakości. W samochodzie znaleziono woreczki z marihuaną Nie zatrzymał się do kontroli, uciekał, łamał kolejne przepisy. Tak przez Pakość jechał 27-letni kierujący oplem. Wpadł w ręce inowrocławskiej „drogówki”. Odp ... » więcej 2020-08-03, godz. 07:03 Rozpoczyna się remont ważnej ulicy na bydgoskich Wyżynach. Zmieni się organizacja ruchu Remontowana będzie ul. Magnuszewskiej. To uzupełnienie wcześniej prowadzonych inwestycji. Modernizowane będą również przystanki. Inwestycja pochłonie ponad 2 ... » więcej 2020-08-02, godz. 17:12 Uroczyste wspomnienie gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Bydgoszczy Bydgoszcz uczciła pamięć gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, uczestnika powstania kościuszkowskiego, twórcy Legionów Polskich we Włoszech i inicjatora powstania w ... » więcej 2020-08-02, godz. 10:15 Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego zaprasza! Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego w Ciechocinku, które od początku roku było modernizowane i wzbogacane o nowe eksponaty, w sobotę zostało otwa ... » więcej
1234567