Środa, 23 października 2019 r.   Imieniny: Marleny, Seweryna, Igi
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-10-10, 18:00 Kamila Zroślak

- Collegium Medicum nie odzyskamy, więc sami stwórzmy uczelnię - radzi kandydat PO

Poseł Michał Stasiński./fot. Archiwum PR PiK
Poseł Michał Stasiński./fot. Archiwum PR PiK
- Bydgoszcz ma potencjał by stworzyć nową uczelnię medyczną - twierdzi poseł PO Michał Stasiński. Kandydat z list KO do sejmu wraz z prof. Maciejem Świątkowskim mają plan, jak do tego doprowadzić. Ich zdaniem, walka o odzyskanie Collegium Medicum z toruńskiego UMK straciła sens.
Starający się o reelekcję kandydat z list Koalicji Obywatelskiej wraz z prof Maciejem Świątkowskim mają konkretny plan, by do powstania nowej uczelni doprowadzić - bez względu na wynik wyborów.

- Dotychczasowe starania o odzyskanie Akademii Medycznej przeniesionej do Torunia są bezcelowe. I ani w układzie zwycięstwa opozycji, ani w układzie kontynuowania władzy przez obecnie rządzących, ta uczelnia do Bydgoszczy po prostu nie wróci. Nasza propozycja jest bardzo prosta: powołanie uniwersytetu, uczelni medycznej w Bydgoszczy. Proponowaliśmy to dotychczas Toruniowi. Mówiliśmy: oddajcie nam akademię, sami macie wszystkie narzędzia, aby sobie powołać swój Wydział Lekarski. Uważamy, wspólnie z profesorem, że Bydgoszcz ma warunki finansowe, kadrowe, tradycje materialne, w kontekście budynków, aby taki wydział powołać. Ma dwie uczelnie, bardzo ważne. Można powołać uczelnię medyczną w oparciu o obydwie uczenie bydgoskie, jeżeli one na mocy obecnej ustawy wejdą w skład federacji, czyli w jakimś stopniu się połączą, i będzie to wzmagać ich prestiż i siłę. Jeżeli nie dojdzie do takiego porozumienia, to w oparciu na przykład o UTP - mówi poseł Michał Stasiński.

Więcej w materiale Kamili Zroślak.
Materiał Kamili Zroślak (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2019-10-23, godz. 21:47 Strajk włoski w Domach Pomocy Społecznej. Przez niskie zarobki opiekunów Solidarność z Domów Pomocy Społecznej w Bydgoszczy będzie prowadzić strajk włoski. Związkowcy przerwali rozmowy z dyrektor placówki. » więcej 2019-10-23, godz. 20:45 Policjant użył paralizatora. Młody inowrocławianin nie żyje. Dlaczego? Niewydolność krążeniowo-oddechowa była przyczyną śmierci młodego inowrocławianina, który zmarł podczas policyjnej interwencji. » więcej 2019-10-23, godz. 19:42 Przyczyny wypadków na drogach? Jest ich kilka, dyskutowano o nich podczas debaty we Włocławku We Włocławku dziś odbyła się społeczna debata na temat poprawy bezpieczeństwa w ruchu. Mieszkańcy zwracali uwagę, że potrzebna jest dobra edukacja. » więcej 2019-10-23, godz. 18:51 Uwaga kierowcy! Zmiany na ul. Grunwaldzkiej w Bydgoszczy! W związku z rozbudową ul. Grunwaldzkiej w Bydgoszczy, kierowcy muszą przygotować się na kolejne zmiany w organizacji ruchu. » więcej 2019-10-23, godz. 18:21 Nauczyciele w szkole po włosku. Uczą? Nie, protestują Trwa protest włoski nauczycieli związkowych w województwie kujawsko-pomorskim. Nauczyciele zgodnie z uchwałą zarządu głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego ... » więcej 2019-10-23, godz. 16:12 Jaki jest problem z dowodem na istnienie Boga? Wyjaśni to filozof Biskup Jan Tyrawa zaprasza w środę (23.10.) na wykład dr. hab. Janusza Sytnika-Czetwertyńskiego, prof. nadzw., pt. „Problem dowodu na istnienie Boga”. » więcej 2019-10-23, godz. 15:00 Wykład: patomorfolog z klinicystą na froncie walki z nowotworem piersi „Rak piersi - raport patomorfologiczny GPS-em klinicysty” to kolejny wykład w ramach cyklu ogólnodostępnych wykładów popularnonaukowych „Medyczna Środa”. Prel ... » więcej 2019-10-23, godz. 14:30 Utrudnienia, zwężenia i ograniczenia czekają kierowców na trasie Białe Błota - Szubin W środę (23.10.) rozpoczyna się cząstkowy remont nawierzchni drogi krajowej nr 5. Prace, które zaplanowano na godziny wieczorno - nocne, mają się zakończyć 29 ... » więcej 2019-10-23, godz. 14:15 Na terenach pozachemowskich wiercą i pobierają próbki wody i gleby Umowa podpisana. Wykonawca, na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, rozpoczął badania wstępne stanu środowiska gruntowo-wodnego na t ... » więcej 2019-10-23, godz. 13:30 Krytyczny stan wód w regionie. Polska wysycha, na Kujawach - dramat W Bydgoszczy odbywają się w środę (23.10.) konsultacje rządowego programu „Stop Suszy'. To kompleksowy plan przeciwdziałania skutkom suszy. Podjęcie kroków w ... » więcej
1234567