Niedziela, 20 października 2019 r.   Imieniny: Ireny, Kleopatry, Jana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-10-08, 09:42 Magda Jasińska

Szymon Nehring na inauguracji. 40-lecie usamodzielnienia Akademii Muzycznej

Inauguracja na bydgoskiej Akademii Muzycznej/fot. Facebook
Inauguracja na bydgoskiej Akademii Muzycznej/fot. Facebook
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy uroczyście zainaugurowała nowy rok akademicki. Na czterech wydziałach uczelnia kształci instrumentalistów, kompozytorów, dyrygentów, wokalistów czy reżyserów dźwięku. W Akademii prężnie też działa katedra jazzu czy muzyki kościelnej.
Bydgoska Akademia Muzyczna słynie na świecie ze znakomitej katedry fortepianu, którą kieruje profesor Ewa Pobłocka. Absolwentami jej są m.in. Rafał Blechacz, Paweł Wakarecy, Szymon Nehring czy Krzysztof Herdzin. Znana jest także katedra klawesynu, organów i muzyki dawnej – kierowana przez prof. Urszulę Bartkiewicz.

W tym roku minie 40. lat od momentu usamodzielnienia uczelni. Nastąpiło to 27 listopada 1979 roku. Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Bydgoszczy nadano wówczas imię wybitnego polskiego kompozytora i patrioty Feliksa Nowowiejskiego. Kolejną ważną datą był dzień 1 stycznia 1982 roku, kiedy to uczelnię przemianowano na Akademię Muzyczną. Przed tygodniem oficjalnie ogłoszono, że w Bydgoszczy powstanie kampus Akademii Muzycznej sfinansowany ze środków rządowych. Stosowną umowę podpisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński i rektor akademii prof. Jerzy Kaszuba.

Podczas poniedziałkowej inauguracji zebrani goście wysłuchali przemówienia inauguracyjnego rektora, oraz wykładu prof. Anny Nowak "Z kart historii Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy". Wystąpił także Szymon Nehring - absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz pierwszy Polak, który zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Mistrzowskim im. Arthura Rubinsteina w Tel Awiwie. Wykonał kompozycje Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego.

Wiadomości lokalne

2019-10-20, godz. 19:49 35. rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełuszki W kościele w Górsku odbyła się msza święta w rocznicę śmierci kapelana Solidarności. » więcej 2019-10-20, godz. 15:25 Znasz sekrety ogrodu botanicznego w Myślęcinku? Była okazja je poznać To była lekcja biologii i historii w terenie. Grupa mieszkańców poznała dziś tajemnice bydgoskiego Myślęcinka. Spacerując m.in. po ogrodzie botanicznym odkryw ... » więcej 2019-10-20, godz. 14:09 Śmieci nigdy nie zabraknie? Ekospacer w Toruniu Sześć kilometrów wzdłuż Wisły w poszukiwaniu śmieci. Spod mostu drogowego im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu ruszył ekospacer. » więcej 2019-10-20, godz. 12:35 Hej rodziny! Ruszajcie na targi! Czego tam nie ma? Są konkursy, gry i zabawy, fotobudka oraz gry planszowe i zręcznościowe - to dla najmłodszych. Rodzice mogą z kolei wziąć udział w warsztatach ze specjalistam ... » więcej 2019-10-20, godz. 07:20 Syn Iwony Hartwich będzie mógł uczestniczyć w jej zaprzysiężeniu w Sejmie Syn nowo wybranej posłanki Iwony Hartwich będzie mógł uczestniczyć w jej zaprzysiężeniu w Sejmie; Straż Marszałkowska zmieniła decyzję podjętą w 2018 roku i z ... » więcej 2019-10-19, godz. 20:20 Taka historia, że aż chce się biegać! 60 zawodników, w wieku od 4 do 70 lat, wzięło udział w zorganizowanym w Sobiejuchach koło Żnina marszobiegu w 80. rocznicę śmierci działacza społecznego i pat ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:30 To był kosmos! Konferencja Near Space w Młynie Wiedzy Modelarstwo kosmiczne, fotografia astronomiczna czy budowa i testy rakiety suborbitalnej. To część tematów, które poruszane były na konferencji Near Space w C ... » więcej 2019-10-19, godz. 16:16 Ćwierć wieku Kujawskiej Szkoły Wyższej. Największą siłą pasja Po raz 25. rok akademicki zainaugurowała Kujawska Szkoła Wyższa we Włocławku. Z okazji jubileuszu rektor wręczył Medale za zasługi dla rozwoju uczelni oraz dy ... » więcej 2019-10-19, godz. 15:36 Groźny incydent w Bydgoszczy. Autobus wjechał do wykopu Z powodu zasłabnięcia kierowcy autobus miejski w Bydgoszczy wpadł do wykopu. Do zdarzenia doszło na remontowanej al. Wojska Polskiego przy centrum handlowym. » więcej 2019-10-19, godz. 15:06 Zabójstwo pracowniczki policji. Bydgoski garnizon w żałobie Pracowniczka cywilna bydgoskiej policji została zamordowana. Zarzut zabójstwa usłyszał jej były mąż. Agnieszka S. pracowała w zespole ds. nieletnich w Komendz ... » więcej
1234567