Środa, 29 stycznia 2020 r.   Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-10-06, 20:05 Redakcja

Biskup Tyrawa wydał dekret dotyczący ochrony małoletnich i bezradnych przed pedofilią

Biskup Jan Tyrawa/fot. Krzysztof Mizera, Wikipedia
Biskup Jan Tyrawa/fot. Krzysztof Mizera, Wikipedia
Nowy dekret biskupa Tyrawy, który ma chronić małoletnich i bezradnych, będzie obowiązywał w całej Diecezji Bydgoskiej od 1 listopada.
Dekret to szereg zasad, przeznaczonych do stosowania we wszystkich parafiach, stowarzyszeniach i dziełach Diecezji Bydgoskiej, a także innych organizacjach katolickich, prowadzonych przez osoby duchowne, konsekrowane i świeckie, „podejmujące jakąkolwiek posługę wśród dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych lub chorych”.

– „Zasady” zawierają podstawowe informacje na temat przepisów prawa kanonicznego, dotyczących przestępstw przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu oraz polskiego prawa karnego, procedury postępowania w przypadkach podejrzenia o popełnienie przestępstwa, a także podstawy organizacji bezpiecznej opieki oraz wypoczynku dzieci i młodzieży – tłumaczył ks. Mateusz Nowak, delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży podczas spotkania kapłanów Diecezji Bydgoskiej (na podstawie relacji na stronie internetowej diecezji).

Pełen tekst „Zasad” oraz dane kontaktowe osób odpowiedzialnych za prewencję i ochronę małoletnich i bezradnych w Diecezji Bydgoskiej można znaleźć na stronie: www.diecezja.bydgoszcz.pl (w części „Instytucje”).

Wiadomości lokalne

2020-01-28, godz. 20:15 Co dalej z portem multimodalnym w Emilianowie? Wojewoda odpowiada Trzymamy rękę na pulsie - zapewnia wojewoda kujawsko-pomorski w sprawie powstania portu multimodalnego w Emilianowie pod Bydgoszczą. „Express Bydgoski” napisa ... » więcej 2020-01-28, godz. 18:35 Sądowa batalia o uniewinnienie wójta gminy Warlubie Wójt Warlubia walczy o uniewinnienie. W Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy odbyła się rozprawa apelacyjna. To pokłosie wyroku świeckiego sądu z czerwca 2019 roku, ... » więcej 2020-01-28, godz. 17:20 Naukowcy z UMK, UKW i UTP w komitetach naukowych Polskiej Akademii Nauk Bydgoscy i toruńscy naukowcy członkami nowo wybranych komitetów Polskiej Akademii Nauk. W 77 zespołach naukowych PAN na kadencję 2020-2023 znalazło się 65 ucz ... » więcej 2020-01-28, godz. 16:26 Co jest w pojemnikach przy stawie Kozłówka w Inowrocławiu? W okolice stawu Kozłówka w Inowrocławiu ktoś podrzucił dwa pojemniki z nieznaną zawartością. Prawdopodobnie doszło do skażenia terenu. Dochodzenie w celu ujaw ... » więcej 2020-01-28, godz. 15:12 Nie ma zgody na pochwalanie zabójstwa i zniesławianie w internecie. Wyrok dla „Magicala” Daniel Z., znany w sieci jako „Magical ”, i jego matka zostali skazani przez Sąd Rejonowy w Toruniu na prace społeczne m.in. za pochwalanie zabójstwa Pawła Ad ... » więcej 2020-01-28, godz. 14:10 Długi odpracujesz sam, albo ktoś za ciebie. Miejski program we Włocławku Włocławianie będą mogli odpracować swoje zaległości czynszowe w ramach kolejnego miejskiego programu. Dziś radni zdecydowali o przyjęciu projektu „Wolontariat ... » więcej 2020-01-28, godz. 13:17 Wskoczył do lodowatej wody i uratował kobietę. Honory dla policjanta Sierżant Juliusz Lewandowski z Torunia uratował kobietę, która wskoczyła do Wisły. Młody policjant został we wtorek uhonorowany przez wojewodę. » więcej 2020-01-28, godz. 12:16 Wiadomo, jak nazywa się dwulatek z okna życia. Co dalej z dzieckiem? Dwuletni chłopiec, zostawiony przy oknie życia w Bydgoszczy, ma szansę na adopcję. Policji udało się ustalić jego tożsamość. » więcej 2020-01-28, godz. 11:21 Podejrzenie koronawirusa w regionie. Był w Chinach i zgłosił się do szpitala Na obserwacji w jednym z kujawsko-pomorskich szpitali pozostaje mężczyzna, który wracał z Australii, po drodze zatrzymując się w Chinach. Mieszkaniec naszego ... » więcej 2020-01-28, godz. 10:43 Policja kontroluje jakość spalin i stan pojazdu. Akcja „Smog" na drogach Rozpoczęła się pierwsza w tym roku akcja „Smog', podczas której policjanci prowadzą kontrole emisji spalin. Wyposażone w specjalistyczny sprzęt patrole spotka ... » więcej
1234567