Poniedziałek, 27 stycznia 2020 r.   Imieniny: Przybysława, Anieli, Jerzego
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-10-04, 20:00 Andrzej Krystek

- Unijne dotacje leżą odłogiem! - alarmują działacze PSL z regionu

Konferencja kujawsko - pomorskiego PSL./fot. Andrzej Krystek
Konferencja kujawsko - pomorskiego PSL./fot. Andrzej Krystek
Czy Polska utraci niewykorzystane fundusze unijne na rozwój rolnictwa? Tego obawiają się kujawsko-pomorscy działacze PSL. A zaczęło się od wykrycia zaległości w rozpatrywaniu wniosków o dopłaty rolnicze. Interweniował w tej sprawie minister rolnictwa i wsi, Krzysztof Ardanowski...
Nagranie ze wspomnianej interwencji ministra upublicznili dziennikarze. Słychać na nich, jak podczas niedawnej narady z kierownictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, minister wspomina w ostrych słowach o możliwości utraty unijnego dofinansowania z powodu opieszałości urzędników ARiMR.

Lokalni działacze PSL potwierdzają obawy ministra...

- Minister Ardanowski potwierdził to, o czym my już mówiliśmy, czyli że jest bardzo słabe wykorzystanie unijnych pieniędzy, że wnioski nie są obrabiane terminowo, że brak jest fachowców w tych agencjach rządowych, i tak kolokwialnie mówiąc, leży kwestia wykorzystania środków dla rolnictwa - mówi Dariusz Kurzawa, vicemarszałek województwa.

- Minister Ardanowski powiedział, że zagrożone jest w ogóle wydatkowanie środków unijnych przeznaczonych na rolnictwo. Chciałbym przypomnieć, że spadły również za czasów rządów PiS-u wydatki budżetowe na rolnictwo, wobec planowanych przez Polskie Stronnictwo Ludowe i PO, o blisko 17 miliardów złotych.

Z kolei Andrzej Gross wskazuje, że sprawozdań z działalności Agencji Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa wynika, że rolnictwo jest coraz gorzej finansowane.

- Ze sprawozdań z lat 2012, 13, 14 i 15 wynika, że Polska, spośród wszystkich krajów unijnych, była liderem wykorzystania środków w ramach programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W sprawozdaniach z lat 2016, 17 i 18 nie doszukałem się takiej informacji. (...) Zaczyna narastać bardzo poważny kryzys. Zaległości w obrabianiu wniosków wynoszą nawet dwa lata. Występuje realne zagrożenie niewykorzystania środków publicznych i utraty środków unijnych. Nie można już zwalać winy na poprzedników, bo mijają 4 lata...Od przejęcia władzy przez PiS, rząd wymienił już czterech prezesów tak wysoce specjalistycznej instytucji...(...)

Więcej w materiale Andrzeja Krystka
Materiał Andrzeja Krystka (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2020-01-26, godz. 19:00 Kino Pomorzanin znów chce być kinem. Do szczęścia brakuje dużego ekranu! Po kilkunastu latach do bydgoskiego „Pomorzanina' ma wrócić wielkoformatowy ekran projekcyjny. Jest plan, by jeszcze w tym roku w dawnym kinie przy ul. Gdańsk ... » więcej 2020-01-26, godz. 18:45 Dary z Bydgoszczy dotarły na granicę Białorusi. A tam ważenie, pytanie, cofanie... Drobiazgowa lustracja członków konwoju, ważenie bagażu, wreszcie decyzja o cofnięciu części darów z granicy. Powód? Nadwaga! Bydgoski konwój pomocy Polakom na ... » więcej 2020-01-26, godz. 17:38 Edukacja w 1920 roku to była heroiczna praca. Co się zmieniło sto lat później? Związek Nauczycielstwa Polskiego w Toruniu świętuje jubileusz 100 - lecia działalności. Podczas uroczystej gali na toruńskich Jordankach 95 osób odebrało meda ... » więcej 2020-01-26, godz. 15:45 Maturzyści międzywojnia i wojny - jacy byli, o czym marzyli, jak poukładały się ich losy? [galeria] Bydgoskich maturzystów z lat 1920 - 1939 wspominano w niedzielę (26.01.) w Wyższym Seminarium Duchownym w Bydgoszczy. Konferencja im poświęcona zorganizowana ... » więcej 2020-01-26, godz. 14:30 Pożyczki pogrążyły klientów - sąd pogrąży oszustów. „Skarbiec" na wokandzie Prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy akt oskarżenia dotyczący przestępstw w związku z działalnością Polskiej Korporacji Finansowej „SKARBIEC ... » więcej 2020-01-26, godz. 13:18 Konsorcjum jak farbowany lis. Surowa kara UOKiK za zmowę przetargową Sześciu przedsiębiorców, zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, „dogadało się' w sprawie wspólnego świadczenia usług lotniczych. Chodziło o zrzut s ... » więcej 2020-01-26, godz. 12:00 Fundacja Światło na parkiecie: tego wieczoru liczyła się zabawa, nie choroba! Blisko 250 osób niepełnosprawnych z regionu bawiło się w sobotę (25.01.) na balu w toruńskim Dworze Artusa. Wydarzenie zorganizowała dla swoich podopiecznych ... » więcej 2020-01-26, godz. 10:28 Spotkanie „Bydgoscy maturzyści 1920-1939”. Pod patronatem Polskiego Radia PiK W stulecie powrotu Bydgoszczy do Macierzy „Tygodnik Bydgoski”, Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Bydgoskiej, Polskie Radio PiK oraz Instytut Akcji Katolicki ... » więcej 2020-01-25, godz. 20:15 Masz prawo wiedzieć czym dziecko pojedzie na ferie. Zgłoś autokar do kontroli Policja oraz Inspekcja Transportu Drogowego rozpoczyna kontrole autokarów wiozących dzieci i młodzież na zimowy odpoczynek. » więcej 2020-01-25, godz. 18:30 Remondis zmodernizuje zakład przy ul. Inwalidów Bydgoszczy. Mieszkańcy odetchną Dobiegają końca prace projektowe dotyczące modernizacji instalacji do zagospodarowania odpadów w pobliżu osiedla Siernieczek w Bydgoszczy. Na przełomie styczn ... » więcej
1234567