Wtorek, 10 grudnia 2019 r.   Imieniny: Julii, Danieli, Bogdana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-10-03, 18:55 Marcin Doliński

Czerwony Krzyż założył Henri Dunant. Grudziądz o tym nie zapomniał

Popiersie Henriego Dunanta stanęło w parku botanicznym w Grudziądzu/fot. Marcin Doliński
Popiersie Henriego Dunanta stanęło w parku botanicznym w Grudziądzu/fot. Marcin Doliński
W ten sposób uczczono założyciela organizacji Czerwonego Krzyża na świecie, i setną rocznicę powstania Polskiego Czerwonego Krzyża. To jedyna rzeźba tego wielkiego człowieka w Polsce.
Zarząd Oddziału Rejonowego PCK w Grudziądzu podjął uchwałę, żeby na pamiątkę jubileuszu PCK postawić w mieście rzeźbę założyciela Czerwonego Krzyża, Henriego Dunanta.

- Ta rzeźba jest jedyna w Polsce, nie ma jeszcze w Polsce upamiętnienia tego zacnego człowieka w taki sposób. Żył w XVIII wieku, był w szwajcarskim kupcem, pomagał ludziom biednym, chorym. Miał na uwadze los ludzki. Był bardzo wrażliwym człowiekiem - mówiła Ewa Szymańska, kierownik oddziału rejonowego PCK w Grudziądzu.

Popiersie Henriego Dunanta stanęło w parku botanicznym w Grudziądzu.

Warto wiedzieć: w 1887 roku Dunant osiedlił się w przytułku dla ubogich w szwajcarskim miasteczku Heiden. W 1895 roku odnalazł go tam dziennikarz, którego artykuły o tym, że założyciel Czerwonego Krzyża żyje w ubóstwie i zapomnieniu, poruszyły całą Europę.

Rezultatem było przyznanie przez Norweski Komitet Noblowski w 1901 pierwszej pokojowej nagrody Nobla Henry Dunantowi. Henry Dunant zmarł 30 października 1910 roku w Heiden (Szwajcaria) (źr. Wikipedia)
Materiał Marcina Dolińskiego

Wiadomości lokalne

2019-12-10, godz. 13:25 Pośrednicy między ludźmi i wymiarem sprawiedliwości. Ślubowanie ławników Ich praca jest tak samo odpowiedzialna i trudna, jak praca sędziów. 142 ławników złożyło dziś ślubowanie w bydgoskim Sądzie Okręgowym. » więcej 2019-12-10, godz. 12:45 Dzieciaki kończą rowerową sztafetę dookoła świata. Przystanek w Bydgoszczy [wideo] Rowerowa sztafeta dookoła świata kończy się w sobotę w Gdańsku. Ostatnie etapy prowadzą między innymi przez nasz region, dziś uczestnicy nocowali w Bydgoszczy. » więcej 2019-12-10, godz. 11:51 Prezydent Grudziądza: Robimy wszystko, by ratować szpital i by miasto mogło się rozwijać Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, który był dziś gościem 'Rozmowy dnia' w Polskim Radiu PiK uważa, że oddłużenie szpitala w Grudziądzu jest warunkiem, by ... » więcej 2019-12-10, godz. 11:14 Więzienie w zawieszeniu dla byłego rektora UTP, przewodniczącej samorządu i szefa ochrony Sąd Okręgowy w Bydgoszczy wymierzył we wtorek kary więzienia w zawieszeniu dla trojga oskarżonych w procesie ws. tragicznej śmierci trojga studentów podczas o ... » więcej 2019-12-10, godz. 10:41 Na prostej drodze, podczas wyprzedzania, potrącił rowerzystę. Mężczyzna nie żyje Tragicznie zakończył się poniedziałkowy wypadek drogowy w Szpetalu Górnym (powiat włocławski), w którym potrącony został rowerzysta. Mężczyzna na skutek odnie ... » więcej 2019-12-10, godz. 10:23 Ośrodek "Mateusz" w Toruniu będzie wzorem dla innych, resocjalizujących więźniów Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczyna współpracę z toruńskim Ośrodkiem 'Mateusz' w celu nowelizacji przepisów dotyczących resocjalizacji i readaptacji więźn ... » więcej 2019-12-10, godz. 08:16 Górny taras łączy się z resztą Bydgoszczy, co łączy się ze zmianami w rozkładzie jazdy! Specjalna linia mikołajkowa już 6 grudnia jeździła nową trasą. Od 12 grudnia regularne linie zawiozą pasażerów na Kapuściska, Glinki i Wyżyny. Jest tylko jesz ... » więcej 2019-12-10, godz. 07:05 Na wieki wieków...znicz. Włocławianie dzielą się lampkami, zamiast je wyrzucać Na włocławskich cmentarzach pojawiły się regały na zużyte znicze, które można ponownie wykorzystać. Dwa stanęły na cmentarzu przy Alei Chopina, jeden w Pińcza ... » więcej 2019-12-09, godz. 21:00 Dary zebrane, spakowane i wysłane. Za kilka trafią do naszych rodaków ze Wschodu Ponad 200 paczek dla naszych rodaków na Kresach - wyjechało w poniedziałek (09.12.) z regionu. Polacy ze Wschodu dostaną m.in. żywność, odzież a także zabawki ... » więcej 2019-12-09, godz. 19:45 Plon działalności firmy „Ziarno": około tysiąc rolników nie dostało pieniędzy za zboże Trzy główne tematy zdominowały spotkanie ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego z rolnikami w Przysieku: sprawa firmy „Ziarno' z gminy Zławieś Wielk ... » więcej
1234567