Niedziela, 20 października 2019 r.   Imieniny: Ireny, Kleopatry, Jana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-10-01, 20:25 Polska Agencja Prasowa/Andrzej Krystek

Ośrodek NATO w Bydgoszczy prowadzi szkolenie przed misją w Iraku

To pierwsze szkolenie w pełnym zakresie dla uczestników misji w Iraku zorganizowane w Bydgoszczy. Fot. www.facebook.com/NATO.JFTC
To pierwsze szkolenie w pełnym zakresie dla uczestników misji w Iraku zorganizowane w Bydgoszczy. Fot. www.facebook.com/NATO.JFTC
Szkolenie przygotowawcze do misji NATO w Iraku, w którym biorą udział uczestnicy z 20 państw prowadzone jest w Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) w Bydgoszczy. Żołnierze zapoznają się z przyszłymi obowiązkami i specyfiką pracy w roli doradców.
Kurs rozpoczął się oficjalnie w poniedziałek i potrwa 10 dni. To pierwsze szkolenie w pełnym zakresie dla uczestników misji w Iraku zorganizowane w Bydgoszczy. Wcześniej wiosną przeprowadzono szkolenie pilotażowe, które posłużyło wypracowaniu koncepcji i planu zajęć.

- Rozpoczęcie nowej serii szkoleń przygotowawczych to ważne wydarzenie w tegorocznym kalendarzu Centrum. Powierzenie nowej serii szkoleń potwierdza wyjątkową rolę JFTC jako głównego ośrodka przygotowawczego NATO do misji - powiedział na konferencji prasowej zastępca dowódcy i szef sztabu JFTC, kierownik szkolenia gen. bryg. Jozef Szpisjak z Węgier.

Jak zauważył, JFTC od początku istnienia, czyli od 2004 r., jest aktywne na polu szkoleń przygotowawczych. - Przez pierwsze 10 lat Centrum przygotowywało jednostki do misji w ramach ISAF w Afganistanie, a przez kolejne pięć prowadziliśmy podobne szkolenie na rzecz misji Resolute Support. Organizowaliśmy również zajęcia dla zespołów doradczo-szkoleniowych w Kosowie - podkreślił Szpisjak.

Zaznaczył, że to dlatego, gdy w 2018 r. władze Iraku zwróciły się do NATO o przygotowanie misji szkoleniowej, zdecydowano, że końcowe szkolenie przyszłych uczestników misji zostanie zorganizowane w JFTC.

Obecny dowódca misji w Iraku gen. dyw. Dany Fortin z armii kanadyjskiej podkreślił, że obecna misja w Iraku nie ma charakteru bojowego, ale ma pomóc Irakowi i irackim władzom w rozwoju własnych sił bezpieczeństwa i obrony.

- Misja w Iraku trwa już prawie od roku, jesteśmy w 11. miesiącu pobytu. Zapewniamy irackim władzom i personelowi odpowiednie szkolenie, które ma pokazać w jaki sposób zorganizować własne siły bezpieczeństwa. Szkolenie lokalnych sił irackich opiera się głównie współdziałaniu z naszymi trenerami, co pozwala i zrozumieć w jaki sposób powinni działać w przyszłości i jak powinny działać w pełni wystarczalne, niezależne siły bezpieczeństwa - powiedział Fortin.

Pod koniec roku obowiązki dowódcy misji przejmie kanadyjka, gen. dyw. Jennie Carignan. - Zespół JFTC przygotował dla przyszłych członków misji pełen pakiet szkoleń, przez który będą musieli przejść. Szkolenie wprowadza nas w realia życia w Iraku, ale jest to też bardzo dobra okazja żeby zbudować zespół, który bez większych problemów będzie w stanie przejąć obowiązki od swoich poprzedników - podkreśliła Carignan.

Zaznaczyła, że cały proces przekazywania obowiązków pomiędzy członkami dotychczasowej i kolejnej zmiany misji potrwa około trzech miesięcy, aby zapewnić płynne przejście i zapewnienie ciągłości funkcjonowania. Dowódcy misji pełnią swoje obowiązki przez rok, a pozostali uczestnicy sześć lub dziewięć miesięcy.

Szkolenie w JFTC składa się z zajęć teoretycznych i praktycznych, które zapoznają ze specyfiką misji i przygotowują żołnierzy do pełnienia roli doradców. Żołnierze mają okazję spotykać z uczestnikami obecnej zmiany występującym w roli ekspertów. (PAP)
Ośrodek NATO prowadzi szkolenie przed misją w Iraku (Popołudnie z nami)
NATO, JFTC

Wiadomości lokalne

2019-10-20, godz. 21:48 W Toruniu protestowano przeciwko zapisom projektu „Stop pedofilii” „Edukacja seksualna chroni przed przemocą seksualną” - przekonywali uczestnicy manifestacji, która odbyła się w Toruniu. » więcej 2019-10-20, godz. 19:49 35. rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełuszki W kościele w Górsku odbyła się msza święta w rocznicę śmierci kapelana Solidarności. » więcej 2019-10-20, godz. 15:25 Znasz sekrety ogrodu botanicznego w Myślęcinku? Była okazja je poznać To była lekcja biologii i historii w terenie. Grupa mieszkańców poznała dziś tajemnice bydgoskiego Myślęcinka. Spacerując m.in. po ogrodzie botanicznym odkryw ... » więcej 2019-10-20, godz. 14:09 Śmieci nigdy nie zabraknie? Ekospacer w Toruniu Sześć kilometrów wzdłuż Wisły w poszukiwaniu śmieci. Spod mostu drogowego im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu ruszył ekospacer. » więcej 2019-10-20, godz. 12:35 Hej rodziny! Ruszajcie na targi! Czego tam nie ma? Są konkursy, gry i zabawy, fotobudka oraz gry planszowe i zręcznościowe - to dla najmłodszych. Rodzice mogą z kolei wziąć udział w warsztatach ze specjalistam ... » więcej 2019-10-20, godz. 07:20 Syn Iwony Hartwich będzie mógł uczestniczyć w jej zaprzysiężeniu w Sejmie Syn nowo wybranej posłanki Iwony Hartwich będzie mógł uczestniczyć w jej zaprzysiężeniu w Sejmie; Straż Marszałkowska zmieniła decyzję podjętą w 2018 roku i z ... » więcej 2019-10-19, godz. 20:20 Taka historia, że aż chce się biegać! 60 zawodników, w wieku od 4 do 70 lat, wzięło udział w zorganizowanym w Sobiejuchach koło Żnina marszobiegu w 80. rocznicę śmierci działacza społecznego i pat ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:30 To był kosmos! Konferencja Near Space w Młynie Wiedzy Modelarstwo kosmiczne, fotografia astronomiczna czy budowa i testy rakiety suborbitalnej. To część tematów, które poruszane były na konferencji Near Space w C ... » więcej 2019-10-19, godz. 16:16 Ćwierć wieku Kujawskiej Szkoły Wyższej. Największą siłą pasja Po raz 25. rok akademicki zainaugurowała Kujawska Szkoła Wyższa we Włocławku. Z okazji jubileuszu rektor wręczył Medale za zasługi dla rozwoju uczelni oraz dy ... » więcej 2019-10-19, godz. 15:36 Groźny incydent w Bydgoszczy. Autobus wjechał do wykopu Z powodu zasłabnięcia kierowcy autobus miejski w Bydgoszczy wpadł do wykopu. Do zdarzenia doszło na remontowanej al. Wojska Polskiego przy centrum handlowym. » więcej
1234567