Sobota, 18 stycznia 2020 r.   Imieniny: Piotra, Małgorzaty
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-10-01, 20:25 Polska Agencja Prasowa/Andrzej Krystek

Ośrodek NATO w Bydgoszczy prowadzi szkolenie przed misją w Iraku

To pierwsze szkolenie w pełnym zakresie dla uczestników misji w Iraku zorganizowane w Bydgoszczy. Fot. www.facebook.com/NATO.JFTC
To pierwsze szkolenie w pełnym zakresie dla uczestników misji w Iraku zorganizowane w Bydgoszczy. Fot. www.facebook.com/NATO.JFTC
Szkolenie przygotowawcze do misji NATO w Iraku, w którym biorą udział uczestnicy z 20 państw prowadzone jest w Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) w Bydgoszczy. Żołnierze zapoznają się z przyszłymi obowiązkami i specyfiką pracy w roli doradców.
Kurs rozpoczął się oficjalnie w poniedziałek i potrwa 10 dni. To pierwsze szkolenie w pełnym zakresie dla uczestników misji w Iraku zorganizowane w Bydgoszczy. Wcześniej wiosną przeprowadzono szkolenie pilotażowe, które posłużyło wypracowaniu koncepcji i planu zajęć.

- Rozpoczęcie nowej serii szkoleń przygotowawczych to ważne wydarzenie w tegorocznym kalendarzu Centrum. Powierzenie nowej serii szkoleń potwierdza wyjątkową rolę JFTC jako głównego ośrodka przygotowawczego NATO do misji - powiedział na konferencji prasowej zastępca dowódcy i szef sztabu JFTC, kierownik szkolenia gen. bryg. Jozef Szpisjak z Węgier.

Jak zauważył, JFTC od początku istnienia, czyli od 2004 r., jest aktywne na polu szkoleń przygotowawczych. - Przez pierwsze 10 lat Centrum przygotowywało jednostki do misji w ramach ISAF w Afganistanie, a przez kolejne pięć prowadziliśmy podobne szkolenie na rzecz misji Resolute Support. Organizowaliśmy również zajęcia dla zespołów doradczo-szkoleniowych w Kosowie - podkreślił Szpisjak.

Zaznaczył, że to dlatego, gdy w 2018 r. władze Iraku zwróciły się do NATO o przygotowanie misji szkoleniowej, zdecydowano, że końcowe szkolenie przyszłych uczestników misji zostanie zorganizowane w JFTC.

Obecny dowódca misji w Iraku gen. dyw. Dany Fortin z armii kanadyjskiej podkreślił, że obecna misja w Iraku nie ma charakteru bojowego, ale ma pomóc Irakowi i irackim władzom w rozwoju własnych sił bezpieczeństwa i obrony.

- Misja w Iraku trwa już prawie od roku, jesteśmy w 11. miesiącu pobytu. Zapewniamy irackim władzom i personelowi odpowiednie szkolenie, które ma pokazać w jaki sposób zorganizować własne siły bezpieczeństwa. Szkolenie lokalnych sił irackich opiera się głównie współdziałaniu z naszymi trenerami, co pozwala i zrozumieć w jaki sposób powinni działać w przyszłości i jak powinny działać w pełni wystarczalne, niezależne siły bezpieczeństwa - powiedział Fortin.

Pod koniec roku obowiązki dowódcy misji przejmie kanadyjka, gen. dyw. Jennie Carignan. - Zespół JFTC przygotował dla przyszłych członków misji pełen pakiet szkoleń, przez który będą musieli przejść. Szkolenie wprowadza nas w realia życia w Iraku, ale jest to też bardzo dobra okazja żeby zbudować zespół, który bez większych problemów będzie w stanie przejąć obowiązki od swoich poprzedników - podkreśliła Carignan.

Zaznaczyła, że cały proces przekazywania obowiązków pomiędzy członkami dotychczasowej i kolejnej zmiany misji potrwa około trzech miesięcy, aby zapewnić płynne przejście i zapewnienie ciągłości funkcjonowania. Dowódcy misji pełnią swoje obowiązki przez rok, a pozostali uczestnicy sześć lub dziewięć miesięcy.

Szkolenie w JFTC składa się z zajęć teoretycznych i praktycznych, które zapoznają ze specyfiką misji i przygotowują żołnierzy do pełnienia roli doradców. Żołnierze mają okazję spotykać z uczestnikami obecnej zmiany występującym w roli ekspertów. (PAP)
Ośrodek NATO prowadzi szkolenie przed misją w Iraku (Popołudnie z nami)
NATO, JFTC

Wiadomości lokalne

2020-01-18, godz. 08:02 Setna rocznica powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Jest co czytać! Z okazji setnej rocznicy powrotu Bydgoszczy do wolnej Polski Archiwum Państwowe wydało książkę „Polska Bydgoszcz w dokumencie archiwalnym 1918-1920”. » więcej 2020-01-17, godz. 19:23 Wózek ma pomagać chorym dzieciom. Udoskonalą go na UTP [wideo] Naukowcy i studenci z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy będą udoskonalać prototyp nowatorskiego wózka, który powstał w Niemczech. » więcej 2020-01-17, godz. 18:19 Chłopiec wypadł z wieżowca. Matka ma zarzuty. Jaka kara jej grozi? Do roku więzienia grozi mamie małego Olka z Torunia. 19 września zeszłego roku czterolatek przeżył upadek z 11. piętra wieżowca. » więcej 2020-01-17, godz. 17:20 Uroczystości powrotu Torunia do Macierzy. Jak sto lat temu wyglądały bramy triumfalne? Także Toruń świętuje setną rocznicę powrotu do Wolnej Polski. Władze miasta złożyły dziś kwiaty pod tablicą upamiętniającą pierwszego prezydenta Torunia Otton ... » więcej 2020-01-17, godz. 16:21 Położne alarmują: za dużo cesarek! Poród naturalny jest lepszy dla matki i dziecka Kujawsko-pomorskie położne będą przekonywać kobiety w całej Polsce do porodu siłami natury. » więcej 2020-01-17, godz. 15:15 Pokaz mody z lat 20. Tak świętują stulecie wolnej Bydgoszczy [zdjęcia] IV Liceum Ogólnokształcące na bydgoskim Błoniu przeniosło się w czasie. W szkole organizowany jest pokaz mody lat 20. Nauczyciele i uczniowie tak obchodzą 100 ... » więcej 2020-01-17, godz. 14:09 „Wciąż jest w nas pasja życia". Harcerze seniorzy zwiedzali Polskie Radio PiK Harcerze seniorzy - wśród nich rówieśnicy naszej rozgłośni - pojawili się w bydgoskiej siedzibie Polskiego Radia PiK. Wycieczkę oprowadzał historyk - realizat ... » więcej 2020-01-17, godz. 12:35 Tu zawsze była i będzie Polska! Stulecie powrotu Golubia-Dobrzynia do Macierzy [zdjęcia i filmy] Golub-Dobrzyń jest dziś biało-czerwony - prawie, jak 100 lat temu. Obchody rozpoczęły się apelem pamięci i złożeniem wieńca pod tablicą pierwszego polskiego b ... » więcej 2020-01-17, godz. 11:18 Prezydent Zaleski: Tabliczki z nazwami ulic w jedną noc wymieniono na polskie - W Toruniu pragnienie Polski było bardzo silne - wspominał Michał Zaleski w 100. rocznicę powrotu tego miasta do wolnej Polski. Prezydent Torunia był gościem ... » więcej 2020-01-17, godz. 10:09 Premier Morawiecki świętuje z Bydgoszczą 100-lecie powrotu do Polski Premier przyjedzie do Bydgoszczy w sobotę (18 stycznia). Będzie na uroczystości pod pomnikiem prezydenta Leona Barciszewskiego na Wełnianym Rynku. » więcej
1234567