Poniedziałek, 21 września 2020 r.   Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-10-01, 20:25 Polska Agencja Prasowa/Andrzej Krystek

Ośrodek NATO w Bydgoszczy prowadzi szkolenie przed misją w Iraku

To pierwsze szkolenie w pełnym zakresie dla uczestników misji w Iraku zorganizowane w Bydgoszczy. Fot. www.facebook.com/NATO.JFTC
To pierwsze szkolenie w pełnym zakresie dla uczestników misji w Iraku zorganizowane w Bydgoszczy. Fot. www.facebook.com/NATO.JFTC
Szkolenie przygotowawcze do misji NATO w Iraku, w którym biorą udział uczestnicy z 20 państw prowadzone jest w Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) w Bydgoszczy. Żołnierze zapoznają się z przyszłymi obowiązkami i specyfiką pracy w roli doradców.
Kurs rozpoczął się oficjalnie w poniedziałek i potrwa 10 dni. To pierwsze szkolenie w pełnym zakresie dla uczestników misji w Iraku zorganizowane w Bydgoszczy. Wcześniej wiosną przeprowadzono szkolenie pilotażowe, które posłużyło wypracowaniu koncepcji i planu zajęć.

- Rozpoczęcie nowej serii szkoleń przygotowawczych to ważne wydarzenie w tegorocznym kalendarzu Centrum. Powierzenie nowej serii szkoleń potwierdza wyjątkową rolę JFTC jako głównego ośrodka przygotowawczego NATO do misji - powiedział na konferencji prasowej zastępca dowódcy i szef sztabu JFTC, kierownik szkolenia gen. bryg. Jozef Szpisjak z Węgier.

Jak zauważył, JFTC od początku istnienia, czyli od 2004 r., jest aktywne na polu szkoleń przygotowawczych. - Przez pierwsze 10 lat Centrum przygotowywało jednostki do misji w ramach ISAF w Afganistanie, a przez kolejne pięć prowadziliśmy podobne szkolenie na rzecz misji Resolute Support. Organizowaliśmy również zajęcia dla zespołów doradczo-szkoleniowych w Kosowie - podkreślił Szpisjak.

Zaznaczył, że to dlatego, gdy w 2018 r. władze Iraku zwróciły się do NATO o przygotowanie misji szkoleniowej, zdecydowano, że końcowe szkolenie przyszłych uczestników misji zostanie zorganizowane w JFTC.

Obecny dowódca misji w Iraku gen. dyw. Dany Fortin z armii kanadyjskiej podkreślił, że obecna misja w Iraku nie ma charakteru bojowego, ale ma pomóc Irakowi i irackim władzom w rozwoju własnych sił bezpieczeństwa i obrony.

- Misja w Iraku trwa już prawie od roku, jesteśmy w 11. miesiącu pobytu. Zapewniamy irackim władzom i personelowi odpowiednie szkolenie, które ma pokazać w jaki sposób zorganizować własne siły bezpieczeństwa. Szkolenie lokalnych sił irackich opiera się głównie współdziałaniu z naszymi trenerami, co pozwala i zrozumieć w jaki sposób powinni działać w przyszłości i jak powinny działać w pełni wystarczalne, niezależne siły bezpieczeństwa - powiedział Fortin.

Pod koniec roku obowiązki dowódcy misji przejmie kanadyjka, gen. dyw. Jennie Carignan. - Zespół JFTC przygotował dla przyszłych członków misji pełen pakiet szkoleń, przez który będą musieli przejść. Szkolenie wprowadza nas w realia życia w Iraku, ale jest to też bardzo dobra okazja żeby zbudować zespół, który bez większych problemów będzie w stanie przejąć obowiązki od swoich poprzedników - podkreśliła Carignan.

Zaznaczyła, że cały proces przekazywania obowiązków pomiędzy członkami dotychczasowej i kolejnej zmiany misji potrwa około trzech miesięcy, aby zapewnić płynne przejście i zapewnienie ciągłości funkcjonowania. Dowódcy misji pełnią swoje obowiązki przez rok, a pozostali uczestnicy sześć lub dziewięć miesięcy.

Szkolenie w JFTC składa się z zajęć teoretycznych i praktycznych, które zapoznają ze specyfiką misji i przygotowują żołnierzy do pełnienia roli doradców. Żołnierze mają okazję spotykać z uczestnikami obecnej zmiany występującym w roli ekspertów. (PAP)
Ośrodek NATO prowadzi szkolenie przed misją w Iraku (Popołudnie z nami)
NATO, JFTC

Wiadomości lokalne

2020-09-21, godz. 20:44 Trzy ciężarówki zderzyły się na autostradzie. Na drogę wysypały się przesyłki i ubrania Zderzenie trzech ciężarówek na A1 w Dąbrówce (powiat włocławski). Jeden kierowca jest ranny, autostrada jest zablokowana. » więcej 2020-09-21, godz. 19:54 Krytykują „Piątkę dla Zwierząt”, liczą na interwencję prezydenta Andrzeja Dudy Kongres Nowej Prawicy krytykuje tzw. „Piątkę dla Zwierząt'. Według toruńskich działaczy ugrupowania, nowe przepisy  „bardziej zaszkodzą ludziom, niż pomogą zw ... » więcej 2020-09-21, godz. 18:05 Stoją murem za Beatą Morawiec. Protest sędziów w Bydgoszczy Kilkunastu sędziów stanęło w poniedziałek na schodach Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. W rękach trzymali kartki z napisami „Murem za sędzią Beatą Morawiec' i „Dz ... » więcej 2020-09-21, godz. 16:18 Wąpielsk koło Rypina zamyka wszystkie szkoły. Powód? Koronawirus Po stwierdzeniu Covid-19 wśród nauczycieli, wszystkie szkoły w gminie Wąpielsk w powiecie rypińskim zostały zamknięte. » więcej 2020-09-21, godz. 15:32 Pół Włocławka bez wody. Przerwa w dostawie do mieszkań na jedenastu osiedlach W poniedziałek (21 września) od godz. 22.30 nastąpi nocna przerwa w dostawie wody w dużej części Włocławka. Nie popłynie z kranów aż do godz. 6.00 we wtorek ( ... » więcej 2020-09-21, godz. 14:34 Sukces Kujawsko-Pomorskiej E-szkoły: 3 mln odsłon i 100 nauczycieli W Urzędzie Marszałkowskim podsumowano działanie Kujawsko-Pomorskiej E-szkoły. Pedagodzy, którzy zaangażowali się w projekt otrzymali specjalne podziękowania o ... » więcej 2020-09-21, godz. 13:23 Bezpłatne badania w szpitalu w Grudziądzu. Sprawdź, co można zbadać Grudziądzki szpital włączył się w kampanię społeczną - Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. » więcej 2020-09-21, godz. 12:36 Uczyli dzieci, jak być bezpiecznym i widocznym na drodze „Jestem bezpieczny, jestem widoczny” - Caritas Diecezji Toruńskiej po raz 12. jesienią uczy najmłodszych jak zachowywać się na drodze. » więcej 2020-09-21, godz. 08:08 Najpierw remont, a później będzie bezpieczniej. Rozpoczynają się prace na Stawowej w Bydgoszczy W poniedziałek (21 września) rozpoczyna się przebudowa ul. Stawowej na Błoniu. Ulica na odcinku od nowego ronda przy ul. W. Broniewskiego do ul. ks. J. Schulz ... » więcej 2020-09-21, godz. 07:03 Pałacyk w Lesie Gdańskim po remoncie. Były biura, będzie muzeum [zdjęcia] Kończy się rewitalizacja zabytkowego pałacyku znajdującego się na terenie stacji wodociągowej Las Gdański. Budynek adaptowany jest na cele muzealne. Wcześniej ... » więcej
1234567