Piątek, 24 stycznia 2020 r.   Imieniny: Felicji, Franciszka, Rafała
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-09-29, 16:48 Magda Jasińska/PAP

Są pieniądze! W Bydgoszczy powstanie kampus Akademii Muzycznej

Gliński poinformował, że budowa kampusu kosztowała będzie ok. 290 mln zł. Fot. Magda Jasińska
Gliński poinformował, że budowa kampusu kosztowała będzie ok. 290 mln zł. Fot. Magda Jasińska
O tym powiedział w niedzielę w Bydgoszczy wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Dodał, że jest to inwestycja w polską kulturę.
Gliński poinformował, że budowa kampusu kosztowała będzie ok. 290 mln zł. W przyszłym roku rząd ma przeznaczyć na ten cel 52 mln zł, a wicepremier podkreślił, że chce, aby kolejne transze środków były wpisane do wieloletniego planu finansowego.

- Najważniejsze dla tego projektu jest to, że w budżecie na przyszły rok są już na ten cel środki. Akademia Muzyczna w Bydgoszczy jest uważana za jedną z czołowych w Polsce uczelni artystycznych, muzycznych. Znamy wielu wybitnych absolwentów tej szkoły. Rząd wyda tak duże środki, gdyż jest to inwestycja w polską kulturę - mówił wicepremier Gliński, uzasadniając decyzję o przekazaniu rządowych pieniędzy na ten cel.

Dodał, że państwo powinno być odpowiedzialne za stworzenie jak najlepszych warunków pracy dla pedagogów i jak najlepszych warunków pobierania nauki dla uczniów.

- Obowiązkiem polskiego państwa jest wzmacnianie mecenatu nad kulturą, w tym przypadku nad muzyką klasyczną. Dziękuję moim kolegom i koleżankom parlamentarzystom z klubu PiS za bardzo mocne zabieganie o realizację tej inwestycji w Bydgoszczy. Kultura nie może być na końcu, bo w długim okresie to ona decyduje o poziomie i jakości naszego życia, pozwala na pozytywne zmiany społeczne. Kultura jest podstawą wszystkiego - powiedział minister.

Wcześniej rząd wydał na projekt budowy kampusu uczelni blisko 6 mln zł. Projekt jest już gotowy. Prace wykonawcze mają ruszyć w 2020 roku.

- Realizacja tej inwestycji jest możliwa dzięki pracy wielu osób. Zabiegali o nią - w ostatnich miesiącach szczególnie intensywnie - posłowie Tomasz Latos i Łukasz Schreiber. Pracujemy zespołowo i bardzo ciężko. W męskiej rozmowie z ministrem finansów wywalczyłem środki pieniężne na pierwszy rok, bo one dają polityczną możliwość zrealizowania całości - dodał Gliński.

Obecnie Akademia Muzyczna mieści się w siedmiu budynkach rozproszonych po całym mieście. Projekt nowego kampusu uczelni zakłada powstanie budynku - 8-piętrowego (w tym dwóch kondygnacji pod ziemią). Powstaną cztery sale koncertowe, a powierzchnia całości to 31 tys. m kw.

- To olbrzymi budynek, ale skoro takie są ambicje, aby powstała wielka i piękna Akademia Muzyczna w tym mieście, to my to po prostu zrobimy - dodał Gliński.

Rektor uczelni Jerzy Kaszuba podkreślił, że w nowym budynku powstanie duża sala koncertowa, która służyła będzie największym koncertom realizowanym przez uczelnię z orkiestrą symfoniczną czy chórami.

- Ona będzie miała swój odpowiednik w sali prób, która będzie wierną kopią sali koncertowej, żeby próbować i uczyć taniej, ekonomicznej. Warunki akustyczne będą identyczne, ale powierzchnia będzie mniejsza, nie będzie potrzeba tyle ogrzewania i oświetlenia. Na co dzień będziemy imitować warunki z sali dużej w sali prób. Tak dzisiaj robi świat i tak będziemy robili my - powiedział Kaszuba.

W Bydgoszczy powstanie też sala do muzyki dawnej z rozwiązaniami, których nie ma w całej Polsce, a także w tej części Europy.

Absolwentami bydgoskiej Akademii Muzycznej są m.in. zwycięzca XV Konkursu Chopinowskiego Rafał Blechacz i finalista XVI edycji konkursu Paweł Wakarecy.
Mówi Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
Mówi Jerzy Kaszuba, rektor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy
Materiał Magdy Jasińskiej (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2020-01-24, godz. 06:13 Ratownicy medyczni kontra włocławski szpital. Chodzi o 2 zł za godzinę Ratownicy medyczni z Włocławka walczą o wyższe zarobki. Części z nich 31 stycznia kończą się umowy z miejscowym szpitalem. Od 1 lutego chcieliby zarabiać 26 z ... » więcej 2020-01-23, godz. 21:14 Dary trafią niebawem do Polaków na Białorusi Jedzenie, polskie książki i filmy zostaną zawiezione z Bydgoszczy na Białoruś. Spod biura Prawa i Sprawiedliwości z Bydgoszczy wyjedzie samochód z transportem ... » więcej 2020-01-23, godz. 20:15 Robert Biedroń: Miastom takim jak Włocławek potrzebne jest wsparcie rządu Kandydat Lewicy na prezydenta RP Robert Biedroń spotkał się z mieszkańcami Włocławka. Mówił między innymi o tym, że miastom średniej wielkości, które dużo str ... » więcej 2020-01-23, godz. 19:02 Protest przeciwko nowelizacji ustaw sądowych. Pod pomnikiem Kopernika w Toruniu Flagi narodowe, Unii Europejskiej oraz transparenty z napisami „Ręce precz od sędziów” - przynieśli uczestnicy manifestacji „Kneblowanie sądów - rozwód z Euro ... » więcej 2020-01-23, godz. 18:25 Ofiara księdza pedofila domaga się odszkodowania od toruńskiej kurii Miliona złotych odszkodowania od toruńskiej kurii domaga się Mariusz Milewski - ofiara księdza pedofila Jarosława P. Duchowny prawomocnym wyrokiem sądu został ... » więcej 2020-01-23, godz. 18:05 Grudziądz uczcił 100-lecie powrotu do wolnej Polski Błękitny marsz, rekonstrukcja historyczna i uroczystości patriotyczne na rynku - tak Grudziądz świętował 100. rocznicę powrotu do Macierzy. W głównych uroczys ... » więcej 2020-01-23, godz. 17:15 „Warto być bohaterem” zwłaszcza dla małych, chorych dzieci Choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Do wyjazdu na leczenie brakuje jeszcze 2,5 mln zł. 6-miesięczna Julia Rówczyńska może liczyć na pomoc toruńskiej Caritas. » więcej 2020-01-23, godz. 17:12 Bartosz D. bez taryfy ulgowej. Sąd II instancji utrzymywał wyrok za pobicie psa Fijo Sąd Okręgowy utrzymał wyrok 1,5 roku bezwzględnego więzienia wymierzony w marcu 2019 r. Bartoszowi D. za pobicie ze szczególnym okrucieństwem psa Fijo. Orzecz ... » więcej 2020-01-23, godz. 16:45 Pacjenci nie chorują według planu, ale NFZ planować musi Rozpoczęcie budowy nowego modelu opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży, kontynuacja cyfryzacji oraz zapewnienie odpowiedniego finansowania - to cele K ... » więcej 2020-01-23, godz. 15:48 Przedszkole na Kapuściskach będzie przeniesione, a nie likwidowane Z ulicy Techników 4 na bydgoskich Kapuściskach wyprowadza się przedszkole, które pod tym adresem działało 60 lat. » więcej
1234567