Piątek, 13 grudnia 2019 r.   Imieniny: Lucji, Otylii
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-09-27, 18:25 Jolanta Fischer

Kurator przyjrzał się planom lekcji z zegarkiem w ręku

Kurator Marek Gralik z uczniami na zakończeniu roku szkolnego./fot. archiwum
Kurator Marek Gralik z uczniami na zakończeniu roku szkolnego./fot. archiwum
Kujawsko-pomorski kurator oświaty sprawdził czas pracy szkół w województwie: na dwie zmiany działa w regionie tylko jedna szkoła: Zespół Szkół Budowlanych, natomiast cztery placówki mają zajęcia do godziny 19.
Kurator Marek Gralik poprosił dyrektorów szkół samorządowych ponadpodstawowych o przedstawienie rzeczywistych godzin pracy i nauki w szkołach.

- Pozytywnie odpowiedziało na moją prośbę 150 dyrektorów, czyli wszyscy. Z ich raportów wyłania się następujący obraz pracy szkół. Łączna liczba wakatów i zastępstw wynosi we wszystkich placówkach 9, w tym w technikum 7, w liceum ogólnokształcącym 2 - to odpowiedź na zarzut, że szkoły borykają się z brakami kadrowymi. W 16 szkołach jest więcej oddziałów, niż pomieszczeń. Jest jedna szkoła w województwie kujawsko-pomorskim, o której możemy powiedzieć że tam obowiązuje dwuzmianowość, a jest to Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy. Tam jest 2 razy więcej oddziałów, niż liczby pomieszczeń, aczkolwiek ten współczynnik w tej konkretnej szkole może ulec zmianie, ponieważ w Zespole Szkół Mechanicznych są zarezerwowane trzy sale na potrzeby właśnie Zespołu Szkół Budowlanych. Na razie z tych pomieszczeń ta szkoła nie korzysta.

W zeszłym roku, po godzinie 19 kończyły się zajęcia w dwóch szkołach, w tym roku doszły jeszcze dwie szkoły, które mają lekcje o tej porze, ale są to z reguły zajęcia w pracowniach zawodowych, nikt się nie uczy o tej porze języka polskiego, czy fizyki. (...)

Marek Gralik podkreślił też, że tylko w czterech szkołach dokonano skrócenia przerw.

Więcej w materiale Jolanty Fischer
Materiał Jolanty Fischer (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2019-12-13, godz. 08:29 Przybliżają świat dziennikarskim piórem, okiem i uchem. Marszałek rozdał „medialne” nagrody Dziennikarze z regionu docenieni w dwóch konkursach Urzędu Marszałkowskiego: „Fundusze europejskie dla Kujawsko-Pomorskiego' oraz „Lubię tu być...na zielonym' ... » więcej 2019-12-12, godz. 21:40 Amerykańska ustawa o zwrocie pożydowskich majątków. Kto za, kto przeciw? Na Starym Rynku w Bydgoszczy zbierane były podpisy pod projektem polskiej ustawy „Stop 447'. Dokument ten sprzeciwia się założeniom amerykańskiej ustawy 447 p ... » więcej 2019-12-12, godz. 20:35 102 - letnia pani Aurelia poleciała do stolicy. Bilet dostała od bydgoskiego portu lotniczego Seniorka jest w znakomitej formie. Na początku roku odebrała od marszałka województwa medal dla stulatków - rówieśników Niepodległej - z okazji setnej rocznic ... » więcej 2019-12-12, godz. 19:28 Cep, chałupa, łódź, skorupa - Muzeum Etnograficzne w Toruniu ma 60 lat! [zdjęcia] Wspomniany cep był pierwszym obiektem muzealnym pozyskanym do zbiorów toruńskiego Muzeum Etnograficznego. Dziś bogatą kolekcję placówki tworzą i meble, i stro ... » więcej 2019-12-12, godz. 18:50 Śladami ojca Rydzyka. Bydgoska katedra niedostępna dla toruńskiego zakonnika? Mapa dojazdu do bydgoskiej katedry i propozycja pracy - to oferta dla założyciela Radia Maryja, którą złożyli w bydgoscy Młodzi Demokraci. Chodzi o jubileuszo ... » więcej 2019-12-12, godz. 17:20 Zima, poligon, namioty, tortury psychicznie - tak władze PRL internowały w Chełmnie W Chełmnie uczczono 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Na spotkanie przybyli związkowcy Solidarności, którzy w 1982 roku trafili do zlokalizowanego wł ... » więcej 2019-12-12, godz. 16:19 Jak rozmawiać z młodymi o narkotykach? O tym dyskutowano na konferencji w Bydgoszczy [wideo] Dialog motywujący w pracy z młodzieżą wykazującą zachowania problemowe. O tym rozmawiają w Bydgoszczy osoby przeciwdziałające narkomanii. » więcej 2019-12-12, godz. 14:18 Jest kasa na drogi gminne i powiatowe w ramach Funduszu Dróg samorządowych. Ile? Prawie 182 mln zł - taka kwota ma przyszłym roku trafić na Kujawy i Pomorze na wsparcie rozbudowy dróg gminnych i powiatowych w ramach Funduszu Dróg Samorządo ... » więcej 2019-12-12, godz. 13:18 Wysoko postawiony wojskowy na ławie oskarżonych toruńskiego sądu Rozpoczął się proces apelacyjny pułkownika Roberta O. Były już szef sztabu Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu został skazany przez sąd pierwszej i ... » więcej 2019-12-12, godz. 12:14 Tramwaje znów na Górnym Tarasie Bydgoszczy. Co na to mieszkańcy? Tramwaje wróciły na górny taras Bydgoszczy, remont i przebudowa były bardzo uciążliwe dla mieszkańców. » więcej
1234567