Sobota, 14 grudnia 2019 r.   Imieniny: Alfreda, Izydora, Jana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-09-25, 18:06 Kamil Zroślak

Konfederacja pyta rząd o konkretne działania na terenach pozachemowskich

Konfederacja złożyła w sejmie poselską interpelację w sprawie pozachemowskich zanieczyszczeń./fot. Kamila Zrośla
Konfederacja złożyła w sejmie poselską interpelację w sprawie pozachemowskich zanieczyszczeń./fot. Kamila Zrośla
Co polski rząd robi, by rozbroić ekologiczną bombę, i czy zamierza przebadać mieszkańców Łęgnowa? Między innymi takie pytania znalazły się w poselskiej interpelacji, którą lokalni kandydaci Konfederacji zapisali w interpelacji poselskiej. Dokument już został złożony w sejmie.
Mówi Grzegorz Kluczyński, kandydat Konfederacjo do sejmu z miejsca numer 8.

- Najpierw krótki rys historyczny. W 1960 roku pojawiły się pierwsze badania, które wskazywały na to, że na terenie Zachemu istnieje spore skażenie. Ludziom mieszkającym na obszarze Łęgnowa dostarczono za darmo wodę pitną. W 2017 roku, zespół naukowców przedstawił raport na temat skażenia wód podziemnych na terenie Zachemu oraz okolicznych terenów, który wskazywał na katastrofalne zanieczyszczenia wód. W związku z tym odbyła się burza medialna, ale nie skończyła się ona żadnymi działaniami ze strony rządu czy samorządu. Obecnie realizowany projekt współfinansowany przez Unię Europejską jest właściwie nierealizowany, utknął na etapie przetargów.

Grzegorz Kluczyński i Konfederacja uważają, że największą odpowiedzialność w tej sprawie ponosi rząd.

- Państwo polskie jest spadkobiercą Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, która była właścicielem tamtych zakładów, więc to państwo powinno się w szczególności zająć remediacją wody i tamtych terenów. Razem z panią Renatą Włazik napisaliśmy projekt interpelacji poselskiej, którą tydzień temu poseł Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego, a także jeden z liderów Konfederacji, złożył w sejmie. Interpelacja ta zawiera 16 pytań, które zadajemy poszczególnym ministrom, a także całemu rządowi...(...)

Więcej w materiale Kamili Zroślak.
Materiał Kamili Zroślak (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2019-12-13, godz. 21:45 Kolejna afera obyczajowa we włocławskiej policji Policjant z Włocławka robił sobie roznegliżowane zdjęcia w mundurze i wysyłał je w wiadomościach do kobiety. Zapadła już decyzja o jego zwolnieniu ze służby - ... » więcej 2019-12-13, godz. 20:59 Uroczystości w Krzywogońcu. Oddano cześć ofiarom z 1944 roku Zginęli w lesie, posądzeni o kontakty z partyzantami. Dziś uczczono pamięć trzech robotników leśnych, których 13 grudnia 1944 r zabił niemiecki patrol policji. » więcej 2019-12-13, godz. 20:02 W Tucholi zorganizowano wojewódzkie obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego [wideo] Region pamięta, pamięta i Tuchola. W stolicy Borów Tucholskich odbyły się dzisiaj wojewódzkie obchody związane z 38. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. » więcej 2019-12-13, godz. 19:13 Koniec z węglem w Bydgoszczy? Jest taki pomysł. Czy uda się go zrealizować? Całkowity zakaz spalania węgla w Bydgoszczy od 2024 roku. Tego domaga się Bydgoski Alarm Smogowy. » więcej 2019-12-13, godz. 17:08 Afrykański Pomór Świń już w Wielkopolsce i Lubuskiem! O wspólnym, zintegrowanym działaniu wszystkich szczebli administracji, służb weterynaryjnych, a także mundurowych w zapobieganiu, bioasekuracji przed ASF afry ... » więcej 2019-12-13, godz. 16:02 „Sobota z paszportami” z Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy W najbliższą sobotę, 14 grudnia, Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki organizuje „Sobotę z paszportami”. Mieszkańcy mogą w tym dniu złożyć wnioski paszportowe w ... » więcej 2019-12-13, godz. 15:00 Stanisław Mątewski o śp. Józefie Bońku: - Podziwiałem go. Obrońca nie do przejścia -Był bardzo dobrym zawodnikiem i człowiekiem - tak o zmarłym w czwartek (12.12.) Józefie Bońku - ojcu Zbigniewa (prezesa Polskiego Zwiazku Piłki Nożnej) mówi ... » więcej 2019-12-13, godz. 14:00 Toruń z niepokojem i z nadzieją czeka na ostateczną kwotę podwyżek za wywóz śmieci - O co najmniej 17 procent wzrosną w Toruniu opłaty za wywóz śmieci od mieszkańców - potwierdził prezydent Michał Zaleski. Miasto właśnie rozstrzygało przetar ... » więcej 2019-12-13, godz. 12:50 Młodzieżowa Rada Miasta samorządową szkoła życia Siódmą kadencję rozpoczęła w piątek (13.12.) bydgoska Młodzieżowa Rada Miasta. Młodzi radni reprezentują uczniów wielu bydgoskich szkół, przedstawiają swoje p ... » więcej 2019-12-13, godz. 11:48 Józef Boniek nie żyje. Zbigniew Boniek, prezes PZPN, w żałobie... Józef Boniek zmarł w czwartek, 12 grudnia, w szpitalu w Bydgoszczy. Pochodził z Nakła. Grał w Czarnych Nakło, Zawiszy Bydgoszcz i Polonii Bydgoszcz na pozycji ... » więcej
1234567