Sobota, 23 listopada 2019 r.   Imieniny: Adelii, Klemensa, Felicyty
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-09-26, 06:12 Magda Jasińska

Czwarta debata Polskiego Radia PiK o edukacji i nauce. Słuchajcie! Oglądajcie! [wideo]

Czwarta z ośmiu parlamentarnych debat PR PiK dotyczyć będzie edukacji i nauki./fot. Tomasz Kaźmierski
Czwarta z ośmiu parlamentarnych debat PR PiK dotyczyć będzie edukacji i nauki./fot. Tomasz Kaźmierski
Czwarta z ośmiu parlamentarnych debat PR PiK dotyczyć będzie edukacji i nauki./fot. Tomasz Kaźmierski
Czwarta z ośmiu parlamentarnych debat PR PiK dotyczyć będzie edukacji i nauki./fot. Tomasz Kaźmierski
Trwa cykl Debat Parlamentarnych w Polskim Radiu PiK. W studiu im. Jeremiego Przybory, dwa razy w tygodniu dyskutują kandydaci do parlamentu. Rozmawialiśmy już o polityce historycznej, o zdrowiu, o gospodarce. Czwarta debata była poświęcona edukacji i nauce.
W trzech rundach wytypowani przez komitety wyborcze kandydaci do parlamentu dyskutowali na trzy tematy:

1. Czy i jak należy zmieniać polską szkołę? Czy potrzebna jest ustawowa standaryzacja
szkolnictwa? Jak ją finansować i jak usytuować nauczyciela w systemie?

2. Czego powinna uczyć polska szkoła, na co należy kłaść nacisk? Czy powinna uczyć efektywnego komunikowania się, kreatywności, pracy w zespole czy szybkiej adaptacji do zmieniającego się otoczenia, a może powinna dostarczać uczniom jedynie wiedzy? Czy ma uczyć czy również wychowywać?

3. Jak wzmocnić kujawsko-pomorskie uczelnie? Co można zrobić, by uczelnie z naszego regionu były pierwszym wyborem przyszłego studenta? Czy jednym z pomysłów może być postawienie na łączenie uczelni poprzez tworzenie federacji? Jaki wpływ na poziom polskiej nauki i uczelni mogą mieć parlamentarzyści?

Uczestnicy debaty: Krzysztof Sikora (lista nr 1 - Komitet wyborczy PSL), Wojciech Jaranowski (lista nr 2 - Komitet wyborczy Prawo i Sprawiedliwość), Krzysztof Gawkowski (lista nr 3 - Komitet wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej), Cyprian Sajna (lista nr 4 - Komitet wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość), Barbara Zalewska (Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska - Platforma Obywatelska, .N, iPL Zieloni) oraz Marek Kuszyński (Komitet Wyborczy Wyborców Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy).

Wiadomości lokalne

2019-11-22, godz. 19:07 Pokój modlitw na UMK w Toruniu? Proszą o to muzułmańscy studenci - To sytuacja, z którą uczelnia będzie musiała się zmierzyć, bo studentów zagranicznych przybywa - tak przedstawiciele Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Torun ... » więcej 2019-11-22, godz. 17:08 1500 paczek pełnych nie tylko miłości dla rodaków na wschodzie Od 1300 do 1500 paczek świątecznych chce w tym roku wysłać do Polaków mieszkających na Litwie, Białorusi i - po raz pierwszy także na Łotwie - szczecińska Fun ... » więcej 2019-11-22, godz. 16:09 Mówili młodzieży o zbrodni pomorskiej z 1939 roku. To był terror - Prawdopodobnie nigdy nie poznamy już dokładnej liczby ofiar tak zwanej zbrodni pomorskiej, ale naszym obowiązkiem jest informowanie o ludobójstwie, jakiego ... » więcej 2019-11-22, godz. 13:48 100-lecie Polskiego Czerwonego Krzyża. Medal dla Polskiego Radia PiK Oddać cząstkę siebie drugiej osobie - to główna myśl konferencji „Prawo humanitarne w 100-lecie Polskiego Czerwonego Krzyża” zorganizowanej na UMK w Toruniu. ... » więcej 2019-11-22, godz. 12:55 Narkotyki poszły z dymem. W sumie 77 kilogramów [wideo] Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zniszczyli 77 kg różnych narkotyków, zabezpieczonych i skonfiskowanych podczas różnych akcji. W piecu s ... » więcej 2019-11-22, godz. 12:15 Rolniczy protest na drodze 91. Są utrudnienia w ruchu Z powodu protestu rolników występują utrudnienia na drodze krajowej nr 91 w okolicach miejscowości Żygląd pomiędzy Grudziądzem a Toruniem - poinformował dyżur ... » więcej 2019-11-22, godz. 12:05 We Włocławku żałoba po śmierci biskupa Dembowskiego We Włocławku dziś i w sobotę obowiązuje żałoba w związku ze śmiercią biskupa seniora Bronisława Dembowskiego. Flagi na budynkach Urzędu Miasta jednostek organ ... » więcej 2019-11-22, godz. 11:30 Biwakowanie w środku lasu dozwolone. W wyznaczonych obszarach Lasy Państwowe rozpoczęły pilotażowy program udostępniania specjalnie wyznaczonych obszarów leśnych, gdzie miłośnicy survivalu i bushcraftu będą mogli uprawia ... » więcej 2019-11-22, godz. 10:33 Tomasz Latos: Kolejki do specjalistów nie znikną, ważne by były krótkie Czy za cztery lata będziemy wolni od kolejek do specjalistów w publicznej służbie zdrowia? Aż tak dobrze nie będzie - odpowiada poseł Tomasz Latos, przewodnic ... » więcej 2019-11-22, godz. 08:45 Sensacja! Dwie olbrzymie konstrukcje sprzed 7 tys. lat odkryto pod Łysomicami Kręgi w zbożu dostrzeżone pod Łysomicami to kontury olbrzymich konstrukcji sprzed prawie 7 tys. lat. Chronił je system rowów. Tego typu budowle nie były do te ... » więcej
1234567