Czwartek, 27 lutego 2020 r.   Imieniny: Gabriela, Anastazji
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-09-23, 21:00 PAP/Redakcja

Zanieczyszczenia w gminie Jeziora Wielkie. Skąd pochodzą, kto je przywozi?

Prokuratora i służby zbadają, skąd pochodzą zanieczyszczenia składowana na terenie gminy Jeziora Wielkie. /fot. Pixabay
Prokuratora i służby zbadają, skąd pochodzą zanieczyszczenia składowana na terenie gminy Jeziora Wielkie. /fot. Pixabay
Wójt gminy Jeziora Wielkie chce zbadania miejsca nielegalnego składowania odpadów, obawiając się ewentualnego zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców. Natomiast Ireneusz Stachowiak, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, wnioskuje, by Prokuratura Krajowa nadzorowała śledztwo w tej sprawie, w związku z domniemaniem, że odpady mogą pochodzić z warszawskiej oczyszczalni „Czajka”.
W sprawie problemu gminy Jeziora Wielkie, wojewoda spotkał się poniedziałek (23.09.) na miejscu, z podległymi służbami.

WIOŚ będzie kontynuował kontrolę rozpoczętą 16 września (w jednej z firm w gminie Jeziora Wielkie - PAP). Ustalono, że wójt gminy Jeziora Wielkie skieruje prośbę do starosty mogileńskiego i prokuratury, aby zbadać miejsca nielegalnego składowania odpadów pod kątem ewentualnego zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców - przekazał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

- W większości odpady poszlamowe wyrzucane są w naszej gminie na terenach Skarbu Państwa. Częściowo są to grunty już wykupione, ale w większości dzierżawione od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Dzierżawcą jest prywatna osoba, której syn wywozi na pola odpady - powiedział Dariusz Ciesielczyk, wójt gminy Jeziora Wielkie. Podkreślił, że odpady do gminy Jeziora Wielkie są przywożone od ok. 1,5 roku.

- Zgłaszałem tę sprawę do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, do prokuratury, na policję, do powiatowego weterynarza. Było prowadzone śledztwo, ale zostało umorzone. Przed kilkoma miesiącami znów zostało wznowione - wskazał Ciesielczyk.

Dodał, że na pola trafiają m.in. osady z oczyszczalni ścieków, ale także odpady pozwierzęce.

Według informacji Kingi Dębkowskiej z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Inspekcja Ochrony Środowiska kontroluje składowiska odpadów z oczyszczalni „Czajka" w Warszawie oraz firmy zajmujące się ich utylizacją. (...) Inspektorzy pobiorą próbki osadów ściekowych i przekażą je do zbadania, by ustalić ich skład.

Tymczasem, jak dowiedziało się PR PiK, Ireneusz Stachowiak, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, złożył w prokuraturze krajowej wniosek o objęcie nadzoru nad postępowaniem dotyczącym ścigania przestępstwa, polegającego na nielegalnej utylizacji odpadów z warszawskiej oczyszczalni ścieków „Czajka” na terenie gminy Jeziora Wielkie w województwie kujawsko pomorskim.

Proceder został wykryty — jak powiedział PR PiK, Ireneusz Stachowiak — przez wójta tej gminy dzięki zgłoszeniom mieszkańców i objęty już jest postępowaniem prokuratorskim. Ireneusz Stachowiak podkreślił jednak, że rozmiar katastrofy ekologicznej, którą tam spowodowano jest tak wielki, że pożądane jest, by zajęła się sprawą prokuratura krajowa.

Jak PR PiK dowiedziało się od Ireneusza Stachowiaka, odpady były przewożone na teren gminy Jeziora Wielkie z Warszawy ciężarówkami do miejscowości Wójcin, w gminie Jeziora Wielkie. Firma, która działa na tym terenie, miała podpisaną umowę z przedsiębiorstwem Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie.
Mówi Ireneusz Stachowiak

Wiadomości lokalne

2020-02-26, godz. 21:46 Paweł Frątczak: „na emeryturze będę miał co robić, mam tysiące modeli samochodów pożarniczych” Związany przez wiele lat z Bydgoszczą i Toruniem, rzecznik komendy wojewódzkiej, a potem przez lata KG PSP st. bryg. Paweł Frątczak odchodzi na emeryturę. » więcej 2020-02-26, godz. 21:12 Śmierć na komendzie we Włocławku. Sprawie przygląda się prokuratura 38-letni mężczyzna zmarł na Komendzie Miejskiej Policji we Włocławku. Został zatrzymany w związku ze sprawą narkotykową. Do tragedii doszło minionej nocy. » więcej 2020-02-26, godz. 19:16 Do Ostromecka autobusem miejskim? Tak, od maja! To będzie linia nr „40” Będzie całoroczna linia autobusowa łącząca Bydgoszcz z gminą Dąbrowa Chełmińska. Zgodę na utworzenie takiego połączenia wyrazili bydgoscy radni. » więcej 2020-02-26, godz. 17:46 Pacjenci mogą być spokojni. We włocławskim szpitalu nie będą zamykane oddziały - Nie ma w planach likwidacji oddziałów - zapewnia dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku. Karolina Welka na konferencji prasowej zapr ... » więcej 2020-02-26, godz. 16:46 Powstaje Park Kulturowy w Bydgoszczy. Które tereny miasta wejdą w jego skład? Ma uporządkować miejską przestrzeń, określić zasady dotyczące takich szczegółów jak m.in. elewacje, stolarka okienna, meble w ogródkach czy reklamy. » więcej 2020-02-26, godz. 15:50 Kolejny fragment S5 dla kierowców, ale jedną nitką i dwukierunkowo Dziś (26.02) przełożono ruch z drogi krajowej nr 5 na jedną jezdnię budowanej drogi S5 między węzłami Żnin Północ a Szubin Północ. » więcej 2020-02-26, godz. 13:42 Joanna Scheuring - Wielgus o centrum Camerimage. Co na to miasto? - Władze Torunia powinny mieć świadomość, że polski rząd zawsze może wycofać się z współfinansowania budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage, a zaan ... » więcej 2020-02-26, godz. 12:46 Środa Popielcowa w Kościele katolickim (list biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy) Środa Popielcowa, przypadająca w tym roku w środę, 26 lutego, rozpoczyna w Kościele katolickim trwający 40 dni okres Wielkiego Postu. Dla wiernych jest on wez ... » więcej 2020-02-26, godz. 11:50 Koalicja PO - SLD bydgoskiej Rady Miasta: trzy razy „nie" dla apeli opozycji Jesteśmy oburzeni ! - mówili bydgoscy radni PiS po tym, jak głosami koalicji PO-SLD, do porządku obrad środowej (26.02.) sesji Rady Miasta nie zostały wpisane ... » więcej 2020-02-26, godz. 10:42 Ktoś rozpylił gaz pieprzowy w V LO w Bydgoszczy. Ewakuowano 300 osób Uczniowie V LO w Bydgoszczy wrócili już do szkoły. Alarm - związany z rozpyleniem gazu pieprzowego w jednej z klas - odwołany. Ewakuowani uczniowie, nauczycie ... » więcej
1234567