Wtorek, 19 listopada 2019 r.   Imieniny: Seweryny, Maksyma, Salomei
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-09-23, 21:00 PAP/Redakcja

Zanieczyszczenia w gminie Jeziora Wielkie. Skąd pochodzą, kto je przywozi?

Prokuratora i służby zbadają, skąd pochodzą zanieczyszczenia składowana na terenie gminy Jeziora Wielkie. /fot. Pixabay
Prokuratora i służby zbadają, skąd pochodzą zanieczyszczenia składowana na terenie gminy Jeziora Wielkie. /fot. Pixabay
Wójt gminy Jeziora Wielkie chce zbadania miejsca nielegalnego składowania odpadów, obawiając się ewentualnego zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców. Natomiast Ireneusz Stachowiak, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, wnioskuje, by Prokuratura Krajowa nadzorowała śledztwo w tej sprawie, w związku z domniemaniem, że odpady mogą pochodzić z warszawskiej oczyszczalni „Czajka”.
W sprawie problemu gminy Jeziora Wielkie, wojewoda spotkał się poniedziałek (23.09.) na miejscu, z podległymi służbami.

WIOŚ będzie kontynuował kontrolę rozpoczętą 16 września (w jednej z firm w gminie Jeziora Wielkie - PAP). Ustalono, że wójt gminy Jeziora Wielkie skieruje prośbę do starosty mogileńskiego i prokuratury, aby zbadać miejsca nielegalnego składowania odpadów pod kątem ewentualnego zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców - przekazał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

- W większości odpady poszlamowe wyrzucane są w naszej gminie na terenach Skarbu Państwa. Częściowo są to grunty już wykupione, ale w większości dzierżawione od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Dzierżawcą jest prywatna osoba, której syn wywozi na pola odpady - powiedział Dariusz Ciesielczyk, wójt gminy Jeziora Wielkie. Podkreślił, że odpady do gminy Jeziora Wielkie są przywożone od ok. 1,5 roku.

- Zgłaszałem tę sprawę do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, do prokuratury, na policję, do powiatowego weterynarza. Było prowadzone śledztwo, ale zostało umorzone. Przed kilkoma miesiącami znów zostało wznowione - wskazał Ciesielczyk.

Dodał, że na pola trafiają m.in. osady z oczyszczalni ścieków, ale także odpady pozwierzęce.

Według informacji Kingi Dębkowskiej z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Inspekcja Ochrony Środowiska kontroluje składowiska odpadów z oczyszczalni „Czajka" w Warszawie oraz firmy zajmujące się ich utylizacją. (...) Inspektorzy pobiorą próbki osadów ściekowych i przekażą je do zbadania, by ustalić ich skład.

Tymczasem, jak dowiedziało się PR PiK, Ireneusz Stachowiak, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, złożył w prokuraturze krajowej wniosek o objęcie nadzoru nad postępowaniem dotyczącym ścigania przestępstwa, polegającego na nielegalnej utylizacji odpadów z warszawskiej oczyszczalni ścieków „Czajka” na terenie gminy Jeziora Wielkie w województwie kujawsko pomorskim.

Proceder został wykryty — jak powiedział PR PiK, Ireneusz Stachowiak — przez wójta tej gminy dzięki zgłoszeniom mieszkańców i objęty już jest postępowaniem prokuratorskim. Ireneusz Stachowiak podkreślił jednak, że rozmiar katastrofy ekologicznej, którą tam spowodowano jest tak wielki, że pożądane jest, by zajęła się sprawą prokuratura krajowa.

Jak PR PiK dowiedziało się od Ireneusza Stachowiaka, odpady były przewożone na teren gminy Jeziora Wielkie z Warszawy ciężarówkami do miejscowości Wójcin, w gminie Jeziora Wielkie. Firma, która działa na tym terenie, miała podpisaną umowę z przedsiębiorstwem Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie.
Mówi Ireneusz Stachowiak

Wiadomości lokalne

2019-11-19, godz. 07:03 Dziura w toruńskim budżecie. Które inwestycje trzeba było przełożyć? Z powodu mniejszych wpływów z podatku PIT Toruń ograniczy wydatki na inwestycje. Prezydent Michał Zaleski zaprezentował projekt przyszłorocznego budżetu. » więcej 2019-11-18, godz. 21:34 Przed laty sprzeciwiali się komunistycznemu reżimowi. Teraz odebrali odznaczenia Krzyże Wolności i Solidarności wręczone. Uroczystość podczas, której dawni opozycjoniści z Kujaw i Pomorza odebrali wyróżnienia odbyła się w Bydgoszczy. » więcej 2019-11-18, godz. 20:46 Elektrośmieci i baterie w zwykłym śmietniku? Tak nie można! Stare komputery, sprzęt AGD i zużyte baterie wymieniają torunianie na zdrowe owoce. To kolejna akcja studentów Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwe ... » więcej 2019-11-18, godz. 18:56 Mniej pieniędzy w kasie Inowrocławia. Na czym będzie trzeba zaoszczędzić? W miejskiej kasie Inowrocławia w przyszłym roku będzie o 12 mln złotych mniej w stosunku do roku bieżącego. Miasto zmuszone jest szukać oszczędności, zrezygnu ... » więcej 2019-11-18, godz. 17:52 Fotografie pod gołym niebem. O czym ta wystawa? O sukcesach, a nie porażkach Chcą uczyć młodych ludzi o zwycięstwach, a nie klęskach narodowych. Na bydgoskim Placu Wolności otwarta została wystawa fotograficzna Jarosława Goliszewskiego ... » więcej 2019-11-18, godz. 15:34 Napadł na dwie stacje benzynowe i sterroryzował pracowników. Policja już go ma 32-letni mężczyzna trafił na trzy miesiące do aresztu za dwa rozboje, których dokonał na stacjach benzynowych. Podejrzanemu grozi do 12 lat więzienia. » więcej 2019-11-18, godz. 14:31 Jak hodować gęsi? Kto się zdecyduje, może liczyć na szkolenia w Urzędzie Marszałkowskim Do zakładania niewielkich, przydomowych hodowli gęsi zachęca rolników z naszego regionu Urząd Marszałkowski. I organizuje szkolenia dla chętnych. » więcej 2019-11-18, godz. 13:32 Kurtki, bluzy, spodnie a zwłaszcza buty pilnie potrzebne. Zbiórka dla bezdomnych Zimowa odzież i buty potrzebne są dla bezdomnych trafiających na oddział ratunkowy Szpitala Wojskowego w Bydgoszczy. Na przeciw tym potrzebom wychodzi parafia ... » więcej 2019-11-18, godz. 12:46 Stypendia Ministra Nauki dla naukowców z bydgoskiego UTP. Ponad 5 tys. miesięcznie Dr inż. Weronika Kruszelnicka z wydziału inżynierii mechanicznej i dr Dariusz Kulus z wydziału rolnictwa i biotechnologii znaleźli się wśród 211 naukowców z c ... » więcej 2019-11-18, godz. 11:57 Szlam z resztkami zwierząt rozrzucony na łące we Wdeckim Parku Krajobrazowym Polskie Radio PiK, po apelach okolicznych mieszkańców, interweniuje w sprawie niebezpiecznego składowiska odpadów we Wdeckim Parku Krajobrazowym. Dochodzenie ... » więcej
1234567