Czwartek, 13 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Diany, Hipolita, Poncjana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Skorzystaj z oferty. Kliknij! (OGŁOSZENIE WŁASNE NADAWCY)
2019-09-17, 19:18 Polska Agencja Prasowa/Michał Zaręba/Redakcja

Schetyna: kto wygrywa wybory w kujawsko-pomorskim, wygrywa w całym kraju

Grzegorz Schetyna w Toruniu podczas konferencji na której prezentowani byli kandydaci Koalicji Obywatelskiej. Fot. Michał Zaręba
Grzegorz Schetyna w Toruniu podczas konferencji na której prezentowani byli kandydaci Koalicji Obywatelskiej. Fot. Michał Zaręba
Kto wygrywa wybory w województwie kujawsko-pomorskim, wygrywa w całym kraju - ocenił w Toruniu lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Dodał, że Koalicja Obywatelska zrobi wszystko, żeby wybory rozstrzygnąć na swoją korzyść.
- Mamy bardzo dobrą drużynę, dobrą listę, jesteśmy zmobilizowani - mówił Schetyna podczas konferencji prasowej, na której prezentowani byli kandydaci KO do Sejmu z okręgu toruńsko-włocławskiego oraz bydgoskiego.

- Kujawsko-pomorskie to bardzo ważny region. Wyniki w województwie kujawsko-pomorskim są decydujące dla wyników wyborów parlamentarnych w całym kraju. Kto wygrywa tutaj, ten wygrywa w całym kraju, tak pokazuje historia w ostatnim czasie - powiedział Schetyna. Dodał, że KO zrobi wszystko, aby wybory parlamentarne 13 października rozstrzygnąć na swoją korzyść.

Zwracając się do „jedynki” na liście KO w Toruniu posła Tomasza Lenza, lider PO stwierdził, że liczy w tym okręgu na 6 mandatów. W poprzedniej kadencji Sejmu PO miała czterech reprezentantów z tego okręgu.

- Te wybory są o wszystko. Ci, którzy tak mówią - mają absolutnie rację. O wszystkim decydować będzie zaangażowanie. Frekwencja wyborcza będzie miała wpływ na wynik - ocenił Schetyna.

Lider PO wyraził także radość, że o mandat senatorski w Toruniu będzie walczył poseł z wieloletnim stażem Antoni Mężydło.

- Wybory senackie są także bardzo, bardzo ważne. Decyzje będą w nich podejmowane dziesiątkami, setkami głosów. Dlatego bardzo proszę o zaangażowanie. Każda aktywność kandydata do Sejmu będzie równoległa z kampanią senacką - podkreślił lider PO. Dodał, że ze stu mandatów w Senacie opozycja chce „wziąć ponad 51, żeby mieć pewność, że izba wyższa parlamentu polskiego da gwarancję i ochronę dla demokracji, praworządności i podmiotowości Polski w Unii Europejskiej”.

Tomasz Lenz zgodził się ze słowami Schetyny, że KO walczy w okręgu toruńsko-włocławskim o 6 mandatów. - Jako szef regionu kujawsko-pomorskiego chcę powiedzieć, że nasze listy w okręgach toruńskim i bydgoskim - to kandydaci także z małych miejscowości, z małych środowisk. Taka konstrukcja list zawsze była gwarancją sukcesu naszego ugrupowania. Także w tej kampanii wyborczej spotykamy się z wyborcami od kilku tygodni na targowiskach, rynkach, w świetlicach wiejskich. Wiele pracy przed nami w kolejnych tygodniach - powiedział Lenz.

„Jedynka” na liście KO w okręgu bydgoskim były europoseł Tadeusz Zwiefka ocenił, że KO walczy w jego okręgu wyborczym o 5 mandatów. W wyborach w 2015 roku PO wywalczyło w nim 4 mandaty, ale później do klubu poselskiego dołączył Michał Stasiński, który do parlamentu dostał się z list Nowoczesnej.

- Jesteśmy lista numer 5, jesteśmy na piątkę i będziemy mieli przynajmniej 5 mandatów. Do tego mam nadzieję dojdą w naszej części województwa dwa mandaty w wyborach do Senatu - Krzysztofa Brejzy oraz Andrzeja Kobiaka - ocenił Zwiefka.

Mówiąc o dotychczasowym przebiegu kampanii, były europoseł podkreślił, że Polacy zwracają uwagę w rozmowach z politykami przede wszystkim na dwie kwestię - służbę zdrowia z jej problemami oraz koszty obietnic wyborczych, które składają poszczególne komitety.

Schetyna podsumowując konferencję prasową powiedział, że dla KO bardzo istotną sprawą będą kwestie związane z onkologią, SOR-ami i kolejkami do lekarzy-specjalistów.

- Dzisiaj rak to największy morderca. Musimy wykorzystać to, że Europa też chce się tym zająć, a dla Komisji Europejskiej będzie to jeden z priorytetów. Jestem w (przyszły) wtorek umówiony z (przyszłą) szefową komisji Ursulą von der Leyen i będziemy także o tym rozmawiać - zapowiedział Schetyna.

Z Torunia lider PO pojechał do Włocławka. Tam zapowiedział też walkę o podmiotowość i suwerenność samorządu.

- W najbliższej kadencji kluczowy będzie samorząd. Będziemy samorząd wspierać i w niego inwestować. Będziemy utrzymywać jego podmiotowość i walczyć o jego suwerenność, bo uważamy, że samorząd - czyli władza wybrana przez mieszkańców i będąca blisko ludzi, skutecznie wydająca środki europejskie i skutecznie zarządzająca najważniejszymi sprawami, to jest przyszłość - podkreślił Schetyna na konferencji prasowej.

Przyznał, że z obawą słucha wypowiedzi posłów PiS i prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego, którzy - jego zdaniem - „podważają integralność samorządu i jego pozycję”. - Uważam, że dobra jakość polskich rządów, współpraca administracji rządowej z samorządem jest kluczem do tego, żeby skutecznie zarządzać województwami, powiatami, miastami i gminami - dodał szef PO.

Schetyna zwrócił uwagę, że bardzo ważnym zadaniem samorządów jest wydawanie środków europejskich, a właśnie teraz - jak zauważył - trwają negocjacje w sprawie budżetu europejskiego.

- Nasza praca, praca naszych eurodeputowanych w poprzedniej kadencji - przede wszystkim Janusza Lewandowskiego i Jana Olbrychta, dzisiaj musi być wzmocniona i spotęgowana pracą całej polskiej delegacji, ale przede wszystkim polskiego rządu, premiera, ministra finansów (...). Kluczowa sprawa to są pieniądze europejskie, musimy walczyć o dobry budżet - mówił szef PO.

Obecny na konferencji prasowej marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki zwrócił uwagę, że samorządy wojewódzkie utraciły na rzecz wojewody, ministerstw, aż sześć obszarów kompetencji. Zaznaczył, że takie decyzje, jak zakończona budowa szpitala dziecięcego w Bydgoszczy, czy bardzo zaawansowana budowa szpitala wojewódzkiego w Toruniu, czy budowa szpitala we Włocławku, byłyby niemożliwe, gdyby opierać się na decyzjach centralnych.

- Potrzebni są nam posłowie, senatorowie, którzy naprawdę będą walczyć o te sprawy, a nie udawać, że popierają samorządność i demokrację lokalną - mówił Całbecki.

Schetyna pytany o kandydatkę KO na premiera Małgorzatę Kidawę-Błońską powiedział, że zawsze będzie podkreślał, że jest to dobry wybór. - To osoba, która pokazuje, że polityka może też łączyć i można używać dobrych emocji, że można i trzeba ze sobą rozmawiać w polskiej polityce. Uważam, że to jest również inwestycja w zmianę polskiej polityki. Kidawa-Błońska jak mało kto w polskim parlamencie daje tego gwarancję - ocenił przewodniczący PO.

Zadeklarował, że Koalicja Obywatelska będzie bardzo twardo stać przy kandydaturze Kidawy-Błońskiej, ponieważ - jak przekonywał - jest ona polskiej polityce potrzebna.

Szef PO odniósł się też do sprawy „Paktu dla Kobiet” proponowanego przez lewicę. -To jest taki pakt, który co do zasady, jeśli ma być podpisany przez partie opozycyjne, bo rozumiem że była taka intencja, to się przygotowuje i rozmawia o nim. Nikt ze mną w tej sprawie nie rozmawiał. Jeżeli partie opozycyjne mają się komunikować za pośrednictwem mediów, to znaczy, że nie chcą porozumienia i jestem pełen najgorszych obaw jak ta współpraca partii opozycyjnych będzie wyglądać w przyszłości - powiedział Schetyna we Włocławku. (PAP i inf. własne)
Schetyna: kto wygrywa wybory w kujawsko-pomorskim, wygrywa w całym kraju
Toruń

Wiadomości lokalne

2020-08-12, godz. 21:22 W Toruniu akcja wsparcia dla protestujących Białorusinów Jesteśmy z wami - mówią torunianie, którzy spontanicznie zebrali się pod pomnikiem Mikołaja Kopernika, w związku z ostatnimi wydarzeniami na Białorusi. » więcej 2020-08-12, godz. 17:56 CBA w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Co sprawdzają służby? Trwa kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Chodzi o przetarg na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego dla ... » więcej 2020-08-12, godz. 15:30 Czy tęczowa flaga zawiśnie nad bydgoskim ratuszem? Prezydent odpowiada Lewica i środowiska LGBT zaapelowały do prezydenta Bydgoszczy, by w geście solidarności i sprzeciwu wobec przemocy, wywiesił tęczowe flagi na budynku Ratusza. ... » więcej 2020-08-12, godz. 13:10 Skazane z więzienia w Grudziądzu napisały listy do dziewczyn z poprawczaka Brak rodzinnego ciepła, brak pieniędzy, albo ich nadmiar, alkohol, narkotyki, złe środowisko - kobiety z wyrokami przeanalizowały swoje życie i proszą dziewcz ... » więcej 2020-08-12, godz. 11:00 Sławomir Mentzen w Rozmowie Dnia: Opozycja białoruska nie ma żadnych szans Sławomir Mentzen, toruński polityk Konfederacji, który był gościem Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK, mówił, że choć wszyscy współczujemy Białorusinom, obaleni ... » więcej 2020-08-12, godz. 09:53 Pracownicy IPN w Areszcie Śledczym w Bydgoszczy. Szukają grobów... Na terenie Aresztu Śledczego w Bydgoszczy rozpoczęły się prace zespołu Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej - Delegatury w Bydgoszczy. ... » więcej 2020-08-12, godz. 08:15 Nocne prace na remontowanym moście w Toruniu. Będą utrudnienia Dwie pracowite noce czekają wykonawcę na rozbudowywanym moście drogowym im. J. Piłsudskiego w Toruniu. » więcej 2020-08-12, godz. 07:20 Z bydgoskiego lotniska na własne. Nowa siedziba lotniczego pogotowia prawie gotowa Prawie 10 milionów złotych kosztowała nowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zlokalizowana w Żołędowie koło Bydgoszczy. Pod koniec roku do nowego obiektu ... » więcej 2020-08-12, godz. 06:13 Przełamują stereotyp bibliotekarza. Fotografie w oknie świeckiej biblioteki Kilkanaście niezwykłych fotografii pojawiło się w oknach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu nad Wisłą. Pozowali do nich pracownicy biblioteki, a inspir ... » więcej 2020-08-11, godz. 21:12 12 litrów osocza od kujawsko-pomorskich dawców posłuży do produkcji leku na Covid-19 Osocze od ozdrowieńców z województwa kujawsko-pomorskiego pomoże w produkcji leku na Covid-19 - ustaliło Polskie Radio PiK. Nad lekiem pracuje lubelska spółka. » więcej
1234567