Środa, 23 września 2020 r.   Imieniny: Tekli, Bogusława, Linusa
Tramwaj zderzył się z betoniarką przy ul. Tytoniowej w Grudziądzu. Skrzyżowanie zablokowane, ruch na ul. Chełmińskiej na jednym pasie
Tramwaj zderzył się z betoniarką przy ul. Tytoniowej w Grudziądzu. Skrzyżowanie zablokowane, ruch na ul. Chełmińskiej na jednym pasie
Tramwaj zderzył się z betoniarką przy ul. Tytoniowej w Grudziądzu. Skrzyżowanie zablokowane, ruch na ul. Chełmińskiej na jednym pasie
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-09-13, 14:31 Michał Jędryka/IAR/KAI

Biskup Mering o sprawie prof. Nalaskowskiego: - Skandaliczna decyzja uczelni

Biskup włocławski Wiesław Mering./fot. Wikipedia
Biskup włocławski Wiesław Mering./fot. Wikipedia
Bp włocławski Wiesław Mering skomentował zawieszenie w obowiązkach prof. Aleksandra Nalaskowskiego. Jego zdaniem to przedwczesna i skandaliczna decyzja władz uczelni.
Przypomnijmy - felietonista Polskiego Radia PiK, Tygodnika Sieci i pracownik naukowy UMK w Toruniu został zawieszony w obowiązkach nauczyciela akademickiego za felieton, w którym skrytykował Marsz Równości. Wykładowca przekonywał w nim, że LGBT gwałcą jego prawa.

- To, co się stało to jest zwykłym skandalem - uważa bp Mering. - Bo uniwersytet ma jeden cel: szukanie prawdy. Pan prof Nalaskowski inaczej widzi problemy, niż osoby ze środowiska LGBT. Tylko czy to jest powód, żeby nauczyciela akademickiego wycofywać? Nie wolno administracyjnie wpływać na poglądy uczonego - uważa katolicki hierarcha, który napisał w tej sprawie list otwarty.

Biskup Wiesław Mering pisze, że „szaleństwo ideologii LGBT staje się rodzajem terroru intelektualnego, skierowanego przeciw wszystkim, którzy posługują się zdrowym rozsądkiem", a Aleksander Nalaskowski „staje się kolejnym symbolem Uczonego wiernego Prawdzie". Duchowny - jak pisze - nie jest w stanie zrozumieć decyzji władz uczelni. Biskup wyraził także ubolewanie z powodu faktu, że „poprawność polityczna potrafi stać się ważniejsza od normalności". Biskup Mering zapewnił również wykładowcę o swoim szacunku i podziwie wobec niego.

Profesor doktor habilitowany Aleksander Nalaskowski to profesor zwyczajny pedagogiki na Toruńskim uniwersytecie. Dwie kadencje pełnił funkcję dziekana tamtejszego Wydziału Nauk Pedagogicznych. Jest członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, a także Rady Programowej Narodowego Kongresu Nauki.
W uzasadnieniu decyzji o zawieszeniu wykładowcy rektor uczelni, profesor Andrzej Tretyn napisał między innymi: „Nauczyciele akademiccy zatrudnieni na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu zobowiązali się okazywać szacunek wobec każdego człowieka. Na Uniwersytecie nie ma przyzwolenia dla kwestionowania praw człowieka przysługujących wszystkim ludziom niezależnie od orientacji seksualnej".
Mówi biskup włocławski Wiesław Mering

Wiadomości lokalne

2020-09-23, godz. 11:06 Tramwaj zderzył się z betoniarką. Pojazd wykolejony - potrzebny będzie dźwig Zderzenie tramwaju z betoniarką w Grudziądzu. Do wypadku doszło rano przy ul. Tytoniowej. Jedna osoba trafiła do szpitala. » więcej 2020-09-23, godz. 10:31 Covid-19 na UMK w Toruniu, w szpitalu w Żninie, w szkołach w Grudziądzu i w DPS w Tonowie Pierwszy przypadek koronawirusa wykryto na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Covid-19 potwierdzono także u pacjenta oddziału wewnętrznego szpitala w ... » więcej 2020-09-23, godz. 10:00 Poszła na spacer z psem, zwierzę zostawiła na podwórku. Zaginęła 63-latka z Kikoła Policjanci z Lipna poszukują 63-letniej Hanny Podlas. Kobieta wyszła z domu w poniedziałek (21 września) i do tej pory nie wróciła. Funkcjonariusze proszą o k ... » więcej 2020-09-23, godz. 09:15 Bezpłatne badania w szpitalu w Grudziądzu. Co powinno zaniepokoić? Grudziądzki szpital włączył się w kampanię społeczną - Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Bezpłatne badania odbędą się w środę (23 w ... » więcej 2020-09-23, godz. 08:42 Nowe autografy pojawią się na ul. Długiej. Kto zostanie uhonorowany w tym roku? Profesor Aleksander Araszkiewicz, Marek Gotowski oraz - we wspólnym wyróżnieniu - dr hab. Janusz Kutta, dr hab. Marek Romaniuk, Stanisław Błażejewski zostali ... » więcej 2020-09-23, godz. 08:03 Nowe samochody trafiły do komend miejskich i powiatowych w regionie [wideo, zdjęcia] 24 nowe samochody osobowe zostały przekazane kujawsko-pomorskim policjantom. Trafiły one do 19 komend miejskich i powiatowych w regionie. » więcej 2020-09-23, godz. 07:05 Podczas prac w kościele wykopał bombardę z XVI wieku i zabrał do domu Kryminalni z Torunia ustalili, kto w trakcie prowadzenia robót remontowych na terenie parafii w Skotnikach (powiat inowrocławski), odnalazł i przywłaszczył so ... » więcej 2020-09-22, godz. 18:34 Tańsze mieszkania dla inowrocławian? Podpisano porozumienie W Inowrocławiu mogą powstać lokale z rządowego programu rozwoju mieszkalnictwa. Porozumienie w tej sprawie podpisali dziś prezydent Inowrocławia i prezes Kraj ... » więcej 2020-09-22, godz. 16:33 Poseł Robert Kwiatkowski o „Piątce dla zwierząt”: ta ustawa nie doprowadzi do przedterminowych wyborów „Przyszedł czas na zmiany” - tak o przyjętej przez Sejm „Piątce dla zwierząt” mówił w Toruniu poseł Robert Kwiatkowski. » więcej 2020-09-22, godz. 14:35 Wszystko o Pracowniczych Programach Kapitałowych. Konferencja w Bydgoszczy Zatrudnieni na Kujawach i Pomorzu chętniej niż z innych regionów przystępują do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Właśnie o takim oszczędzaniu na emeryturę d ... » więcej
1234567