Poniedziałek, 20 stycznia 2020 r.   Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-09-13, 14:31 Michał Jędryka/IAR/KAI

Biskup Mering o sprawie prof. Nalaskowskiego: - Skandaliczna decyzja uczelni

Biskup włocławski Wiesław Mering./fot. Wikipedia
Biskup włocławski Wiesław Mering./fot. Wikipedia
Bp włocławski Wiesław Mering skomentował zawieszenie w obowiązkach prof. Aleksandra Nalaskowskiego. Jego zdaniem to przedwczesna i skandaliczna decyzja władz uczelni.
Przypomnijmy - felietonista Polskiego Radia PiK, Tygodnika Sieci i pracownik naukowy UMK w Toruniu został zawieszony w obowiązkach nauczyciela akademickiego za felieton, w którym skrytykował Marsz Równości. Wykładowca przekonywał w nim, że LGBT gwałcą jego prawa.

- To, co się stało to jest zwykłym skandalem - uważa bp Mering. - Bo uniwersytet ma jeden cel: szukanie prawdy. Pan prof Nalaskowski inaczej widzi problemy, niż osoby ze środowiska LGBT. Tylko czy to jest powód, żeby nauczyciela akademickiego wycofywać? Nie wolno administracyjnie wpływać na poglądy uczonego - uważa katolicki hierarcha, który napisał w tej sprawie list otwarty.

Biskup Wiesław Mering pisze, że „szaleństwo ideologii LGBT staje się rodzajem terroru intelektualnego, skierowanego przeciw wszystkim, którzy posługują się zdrowym rozsądkiem", a Aleksander Nalaskowski „staje się kolejnym symbolem Uczonego wiernego Prawdzie". Duchowny - jak pisze - nie jest w stanie zrozumieć decyzji władz uczelni. Biskup wyraził także ubolewanie z powodu faktu, że „poprawność polityczna potrafi stać się ważniejsza od normalności". Biskup Mering zapewnił również wykładowcę o swoim szacunku i podziwie wobec niego.

Profesor doktor habilitowany Aleksander Nalaskowski to profesor zwyczajny pedagogiki na Toruńskim uniwersytecie. Dwie kadencje pełnił funkcję dziekana tamtejszego Wydziału Nauk Pedagogicznych. Jest członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, a także Rady Programowej Narodowego Kongresu Nauki.
W uzasadnieniu decyzji o zawieszeniu wykładowcy rektor uczelni, profesor Andrzej Tretyn napisał między innymi: „Nauczyciele akademiccy zatrudnieni na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu zobowiązali się okazywać szacunek wobec każdego człowieka. Na Uniwersytecie nie ma przyzwolenia dla kwestionowania praw człowieka przysługujących wszystkim ludziom niezależnie od orientacji seksualnej".
Mówi biskup włocławski Wiesław Mering

Wiadomości lokalne

2020-01-19, godz. 20:35 Zorganizowali koncert w Żninie by pomóc niepełnosprawnym dzieciom Drugie skrzydło to tytuł koncertu i jednocześnie jego cel. W Żninie zbierano pieniądze na budowę drugiego skrzydła prowadzonego przez siostry Elżbietanki Domu ... » więcej 2020-01-19, godz. 14:42 Świętowanie rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Bito nawet specjalne monety! [zdjęcia, wideo] Powrót do przeszłości w centrum Bydgoszczy. W ramach obchodów 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy, można było m.in. zobaczyć jak wyglądało centrum mi ... » więcej 2020-01-19, godz. 11:16 Jedyny, który poległ podczas powrotu Pomorza do Macierzy. Pamiętają o bohaterze - Jest dla nas wielkim bohaterem - członkowie Stowarzyszenia na rzecz Ocalenia Śladów Przeszłości „Światło' - wspominali w sobotę plutonowego Gerarda Pająkows ... » więcej 2020-01-19, godz. 09:32 Harcerze świętowali przy wieży ciśnień. Uczcili rocznicę powrotu Bydgoszczy do Ojczyzny Biało-czerwona flaga ogromnej długości zawisła wczoraj na wieży ciśnień na Wzgórzu Dąbrowskiego w Bydgoszczy. Zawiesili ją harcerze ze Związku Harcerstwa Rzec ... » więcej 2020-01-19, godz. 07:45 Jadą tramwaje gen. Hallera i płk Skrzyńskiego. Tak 100-lecie świętuje Toruń Tramwaje w Toruniu noszą od soboty imiona twórców niepodległości Polski. Wszystko z okazji setnej rocznicy powrotu Torunia do Macierzy. » więcej 2020-01-18, godz. 20:15 Ale ciekawostka! Przyrodnicy znaleźli rzadką roślinę w Barcinie Pod hasłem „Dolina Noteci. Jest jeszcze w Barcinie co chronić i czym się zachwycać” barcińska biblioteka i Stowarzyszenie Ekologiczne zorganizowały w piątek k ... » więcej 2020-01-18, godz. 18:10 Dąb Stulecia już rośnie. Na uroczystości trzy prawnuczki Jana Maciaszka Jeden z dębów w Alei Ossolińskich w Bydgoszczy nosi od soboty miano Dębu Stulecia Powrotu Bydgoszczy do Polski. » więcej 2020-01-18, godz. 17:02 Błękitna Armia generała Hallera wjechała na rynek w Toruniu [zdjęcia] - Zawsze będziemy dbali o wolność i polskość naszego miasta, a także o to, by było miastem pokoju - powiedział w sobotę prezydent Torunia Michał Zaleski w 100 ... » więcej 2020-01-18, godz. 16:04 Bydgoszcz jest polska! Miasto biało-czerwone na stulecie powrotu do Macierzy [wideo] Bydgoszcz przybrała uroczyste oblicze z okazji 100-lecia powrotu do wolnej Polski. Na bydgoskim ratuszu pojawił się ogromny baner z napisem 'Bydgoszcz jest po ... » więcej 2020-01-18, godz. 14:50 Kidawa-Błońska: 100 lat temu salwy armatnie oznajmiły, że Toruń jest wolny Wicemarszałek Sejmu Małgorzata-Kidawa Błońska (PO) świętowała z Toruniem 100-lecie powrotu miasta do wolnej Polski. Zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy, b ... » więcej
1234567