Środa, 23 października 2019 r.   Imieniny: Marleny, Seweryna, Igi
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-09-13, 14:31 Michał Jędryka/IAR/KAI

Biskup Mering o sprawie prof. Nalaskowskiego: - Skandaliczna decyzja uczelni

Biskup włocławski Wiesław Mering./fot. Wikipedia
Biskup włocławski Wiesław Mering./fot. Wikipedia
Bp włocławski Wiesław Mering skomentował zawieszenie w obowiązkach prof. Aleksandra Nalaskowskiego. Jego zdaniem to przedwczesna i skandaliczna decyzja władz uczelni.
Przypomnijmy - felietonista Polskiego Radia PiK, Tygodnika Sieci i pracownik naukowy UMK w Toruniu został zawieszony w obowiązkach nauczyciela akademickiego za felieton, w którym skrytykował Marsz Równości. Wykładowca przekonywał w nim, że LGBT gwałcą jego prawa.

- To, co się stało to jest zwykłym skandalem - uważa bp Mering. - Bo uniwersytet ma jeden cel: szukanie prawdy. Pan prof Nalaskowski inaczej widzi problemy, niż osoby ze środowiska LGBT. Tylko czy to jest powód, żeby nauczyciela akademickiego wycofywać? Nie wolno administracyjnie wpływać na poglądy uczonego - uważa katolicki hierarcha, który napisał w tej sprawie list otwarty.

Biskup Wiesław Mering pisze, że „szaleństwo ideologii LGBT staje się rodzajem terroru intelektualnego, skierowanego przeciw wszystkim, którzy posługują się zdrowym rozsądkiem", a Aleksander Nalaskowski „staje się kolejnym symbolem Uczonego wiernego Prawdzie". Duchowny - jak pisze - nie jest w stanie zrozumieć decyzji władz uczelni. Biskup wyraził także ubolewanie z powodu faktu, że „poprawność polityczna potrafi stać się ważniejsza od normalności". Biskup Mering zapewnił również wykładowcę o swoim szacunku i podziwie wobec niego.

Profesor doktor habilitowany Aleksander Nalaskowski to profesor zwyczajny pedagogiki na Toruńskim uniwersytecie. Dwie kadencje pełnił funkcję dziekana tamtejszego Wydziału Nauk Pedagogicznych. Jest członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, a także Rady Programowej Narodowego Kongresu Nauki.
W uzasadnieniu decyzji o zawieszeniu wykładowcy rektor uczelni, profesor Andrzej Tretyn napisał między innymi: „Nauczyciele akademiccy zatrudnieni na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu zobowiązali się okazywać szacunek wobec każdego człowieka. Na Uniwersytecie nie ma przyzwolenia dla kwestionowania praw człowieka przysługujących wszystkim ludziom niezależnie od orientacji seksualnej".
Mówi biskup włocławski Wiesław Mering

Wiadomości lokalne

2019-10-23, godz. 21:47 Strajk włoski w Domach Pomocy Społecznej. Przez niskie zarobki opiekunów Solidarność z Domów Pomocy Społecznej w Bydgoszczy będzie prowadzić strajk włoski. Związkowcy przerwali rozmowy z dyrektor placówki. » więcej 2019-10-23, godz. 20:45 Policjant użył paralizatora. Młody inowrocławianin nie żyje. Dlaczego? Niewydolność krążeniowo-oddechowa była przyczyną śmierci młodego inowrocławianina, który zmarł podczas policyjnej interwencji. » więcej 2019-10-23, godz. 19:42 Przyczyny wypadków na drogach? Jest ich kilka, dyskutowano o nich podczas debaty we Włocławku We Włocławku dziś odbyła się społeczna debata na temat poprawy bezpieczeństwa w ruchu. Mieszkańcy zwracali uwagę, że potrzebna jest dobra edukacja. » więcej 2019-10-23, godz. 18:51 Uwaga kierowcy! Zmiany na ul. Grunwaldzkiej w Bydgoszczy! W związku z rozbudową ul. Grunwaldzkiej w Bydgoszczy, kierowcy muszą przygotować się na kolejne zmiany w organizacji ruchu. » więcej 2019-10-23, godz. 18:21 Nauczyciele w szkole po włosku. Uczą? Nie, protestują Trwa protest włoski nauczycieli związkowych w województwie kujawsko-pomorskim. Nauczyciele zgodnie z uchwałą zarządu głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego ... » więcej 2019-10-23, godz. 16:12 Jaki jest problem z dowodem na istnienie Boga? Wyjaśni to filozof Biskup Jan Tyrawa zaprasza w środę (23.10.) na wykład dr. hab. Janusza Sytnika-Czetwertyńskiego, prof. nadzw., pt. „Problem dowodu na istnienie Boga”. » więcej 2019-10-23, godz. 15:00 Wykład: patomorfolog z klinicystą na froncie walki z nowotworem piersi „Rak piersi - raport patomorfologiczny GPS-em klinicysty” to kolejny wykład w ramach cyklu ogólnodostępnych wykładów popularnonaukowych „Medyczna Środa”. Prel ... » więcej 2019-10-23, godz. 14:30 Utrudnienia, zwężenia i ograniczenia czekają kierowców na trasie Białe Błota - Szubin W środę (23.10.) rozpoczyna się cząstkowy remont nawierzchni drogi krajowej nr 5. Prace, które zaplanowano na godziny wieczorno - nocne, mają się zakończyć 29 ... » więcej 2019-10-23, godz. 14:15 Na terenach pozachemowskich wiercą i pobierają próbki wody i gleby Umowa podpisana. Wykonawca, na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, rozpoczął badania wstępne stanu środowiska gruntowo-wodnego na t ... » więcej 2019-10-23, godz. 13:30 Krytyczny stan wód w regionie. Polska wysycha, na Kujawach - dramat W Bydgoszczy odbywają się w środę (23.10.) konsultacje rządowego programu „Stop Suszy'. To kompleksowy plan przeciwdziałania skutkom suszy. Podjęcie kroków w ... » więcej
1234567