Piątek, 18 października 2019 r.   Imieniny: Juliana, Łukasza
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-09-14, 06:04 Tomasz Kaźmierski

25 lat w pigułce czyli jubileuszowy Festyn Archeologiczny w Biskupinie [galeria, wideo]

Festyn potrwa do niedzieli 22 września. Fot. Polskie Radio PiK
Festyn potrwa do niedzieli 22 września. Fot. Polskie Radio PiK
Każdy z dotychczasowych Festynów Archeologicznych poświęcony był innej problematyce. W tym roku będzie inaczej! Z okazji jubileuszu połączymy wątki tematyczne z poprzednich edycji. Fot. Biskupin.pl
Każdy z dotychczasowych Festynów Archeologicznych poświęcony był innej problematyce. W tym roku będzie inaczej! Z okazji jubileuszu połączymy wątki tematyczne z poprzednich edycji. Fot. Biskupin.pl
W sobotę uroczyście otwarty został jubileuszowy 25. Festyn Archeologiczny w Biskupinie. Organizatorzy zdecydowali się podsumować poprzednie festyny podczas tegorocznej edycji.
- W 1995 roku odbyła się pierwsza edycja tej niezwykłej imprezy, a teraz zapraszamy do wspólnego świętowania srebrnego jubileuszu. Rokrocznie prezentowaliśmy Wam wybrane zagadnienia związane z archeologią Polski i Europy, nie zapominając jednak o innych częściach świata i interesujących kulturach. Mogliście zobaczyć Słowian, Wikingów, Celtów, Daków, podziwiać Rzymian czy starożytnych Egipcjan, i dowiedzieć się więcej o bardziej egzotycznych Indianach Ameryki Północnej czy kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni. W dotychczasowych edycjach wzięły udział setki tysięcy turystów nie tylko z Polski i dla wielu z nich Festyn stał się coroczną tradycją oraz obowiązkowym punktem na mapie wrześniowych podróży.

Każdy z dotychczasowych Festynów Archeologicznych poświęcony był innej problematyce. W tym roku jest inaczej! Z okazji jubileuszu łączymy wątki tematyczne z poprzednich edycji.

Na festynowej scenie zaprezentujemy wątki związane ze starożytnym Egiptem, Grecją i Rzymem. Opowiemy nie tylko o życiu, ale również o obrządku pogrzebowym i mumifikacji. Pokażemy, w jaki sposób transportowano blok piaskowca do budowy piramid.
Pole bitwy zamieni się w miejsce zmagań rzymskich legionów z barbarzyńcami, na arenę wkroczą również gladiatorzy. W obozach wojskowych zobaczycie broń i uzbrojenie starożytnych wojowników. Poznacie też barbarzyńskie ludy m.in. Celtów, Gotów i Wandali, którzy niegdyś zamieszkiwali terytorium dzisiejszej Polski.

Odwiedzimy również Daleki Wschód. W pawilonie herbacianym zaprezentujemy ceremonię parzenia herbaty, a na scenie – tradycyjne stroje oraz archeologię Japonii.

Do walki na polu bitwy staną również wojownicy wczesnośredniowieczni. Zaprezentujemy pokaz mody wczesnośredniowiecznych ludów – będziecie mogli przekonać się sami, czym różnił się ubiór Słowianina od Bałta, Wikinga czy Madziara. Będą tańce przy muzyce dawnej, koncerty, gry i zabawy. Zasmakujecie dawnej bałtyjskiej i słowiańskiej kuchni. Będzie również okazja do odbycia rejsu prawdziwą łodzią wikingów!

Zapraszamy również do podróży do Ameryki Północnej i indiańskiej wioski! Odbędą się prezentacje dotyczące życia codziennego Indian, strojów, broni oraz pokazy tańców Pow-wow. Swoje archeologiczne osiągnięcia w badaniach kultury indiańskiej zaprezentują polscy archeolodzy. Będą też koncerty, warsztaty tańca oraz liczne gry i zabawy - napisali organizatorzy.

Festyn potrwa do niedzieli 22 września.
Fragment audycji Na szlaku
25. Festyn Archeologiczny w Biskupinie. Wideo: Tomasz Kaźmierski
25. Festyn Archeologiczny w Biskupinie. Wideo: Tomasz Kaźmierski
Żnin

Wiadomości lokalne

2019-10-17, godz. 21:35 Pierwsze rondo turbinowe powstanie w Inowrocławiu Zakończyły się przygotowania do wybudowania pierwszego w Inowrocławiu turbinowego, 5-wlotowego skrzyżowania. To efekt współpracy miasta, powiatu i samorządu w ... » więcej 2019-10-17, godz. 20:05 System AFIS na bydgoskim lotnisku. Samoloty będą mogły startować i lądować „na okrągło” Od 1 stycznia 2020 r. samoloty na bydgoskim lotnisku będą mogły startować i lądować przez całą dobę. Do tej pory nie było to możliwe. Teraz ma się to zmienić, ... » więcej 2019-10-17, godz. 19:30 Forum mediacyjne podczas „Tygodnia mediacji”. Mediator trochę jak psycholog Muszą być obiektywni i nie opowiadać się po którejkolwiek ze stron, miejsce na emocje uczestników sporu jest, ale tylko na początku, potem powinno się je wyci ... » więcej 2019-10-17, godz. 18:26 Wody Polskie tworzą sieć szkół przyjaznych wodzie W zabytkowej przepompowni w Kończycach koło Nowego zainaugurowany został program 'Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie'. Celem przedsięwzięcia jest nauk ... » więcej 2019-10-17, godz. 17:28 Z roweru widać więcej. We Włocławku podsumowano rowerową rywalizację Włocławek zajął 9. miejsce w rywalizacji o tytuł „Rowerowej Stolicy Polski”. O puchar przez cały wrzesień walczyły 23 miasta. W ratuszu nagrody otrzymali najb ... » więcej 2019-10-17, godz. 16:40 Młodzi do młodych: nie warto marnować życia na narkotyki czy alkohol! Przez toruńską Starówkę przeszedł marsz liderów Towarzystwa Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom. Marsz to jedno z wydarzeń organizowanych w ramach a ... » więcej 2019-10-17, godz. 15:50 Pracownicy DPS „Na skarpie” stoją na krawędzi... wytrzymałości. Za mało zarabiają Opiekunowie z Włocławka na znak protestu odeszli w czwartek, na dwie godziny, od łóżek podopiecznych i przystąpili do strajku ostrzegawczego. Domagają się pod ... » więcej 2019-10-17, godz. 15:04 Łukasz Chojnacki nie żyje. Przez lata związany z lewicą i żużlową Polonią W wieku 39 lat zmarł nagle Łukasz Chojnacki, przez wiele lat działacz Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Bydgoszczy, ostatnio związany z bydgoską Polonią. » więcej 2019-10-17, godz. 14:50 Wieku nie ukrywają! Mastersi biegają, skaczą, kulą pchają i... wygrywają! Wspominamy marcowe Halowe Mistrzostw Świata Masters w lekkiej atletyce Toruń 2019. Reprezentanci województwa zdobyli w nich 34 medale, w tym 14 złotych. Ze sp ... » więcej 2019-10-17, godz. 13:59 Rocznicowe obchody męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki Wydarzenia przypominające postać, nauczanie i męczeństwo błogosławionego kapłana odbywają się do końca tygodnia we Włocławku, w Bydgoszczy, Toruniu i Górsku. » więcej
1234567