Środa, 18 września 2019 r.   Imieniny: Irmy, Stanisława, Ireny
Ślesin: zderzenie trzech pojazdów. Droga zablokowana - objazd.
Ślesin: zderzenie trzech pojazdów. Droga zablokowana - objazd.
Ślesin: zderzenie trzech pojazdów. Droga zablokowana - objazd.
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-09-10, 14:50 Michał Zaręba/Redakcja

Marszałek: Biskup Suski nie jest oskarżony, nie odbierzemy mu honorowego tytułu

– Ks Biskup Andrzej Suski nie jest osobą oskarżoną, ani skazaną - wyjaśnia marszałek Piotr Całbecki/fot. Archiwum
– Ks Biskup Andrzej Suski nie jest osobą oskarżoną, ani skazaną - wyjaśnia marszałek Piotr Całbecki/fot. Archiwum
– Nie ma żadnych podstaw, żeby komukolwiek odbierać tytuł honorowego obywatela województwa - odpowiada posłowi Pawłowi Olszewskiemu marszałek regionu Piotr Całbecki.
Parlamentarzysta Platformy Obywatelskiej uważa, że tytułu powinien być pozbawiony bp. Andrzej Suski. Sprawa dotyczy pedofilii w diecezji toruńskiej. – Osoba, która kryła przestępców, kryła pedofili, nie zgłaszała do prokuratury czynów, które powinny być radykalnie piętnowane, za co osoba odpowiedzialna powinna siedzieć w więzieniu, nie może szczycić się tak zaszczytnym tytułem, jak honorowy obywatel województwa. Jako mieszkaniec regionu sobie tego nie życzę i nie ma to nic wspólnego z kampanią wyborczą – mówi Paweł Olszewski.

– Ks Biskup Andrzej Suski nie jest osobą oskarżoną, ani skazaną - wyjaśnia marszałek Piotr Całbecki. – Atak na niego to jeden z akcentów nie do końca czystej kampanii wyborczej. Toczy się dyskusja medialna wokół osoby księdza biskupa, ale wokół kogo się nie toczy? Przypomnę wczoraj chociażby ataki na mamę pana posła Brejzy. Zobaczymy, kto jeszcze będzie wplątany w kampanię.

Sprawa powróciła po publikacji materiału "Superwizjera", przedstawiającego historię Mariusza M., który jako dziecko był molestowany i gwałcony przez księdza Jarosława P. na terenie diecezji toruńskiej. ”Zarzuty stawiane byłemu biskupowi diecezji toruńskiej w sprawie tuszowania przestępstw pedofilii są bezpodstawne i naruszają jego dobra osobiste" - można przeczytać w cytowanym przez PAP oświadczeniu Kurii w Toruniu.
Mówi Paweł Olszewski
Mówi Piotr Całbecki

Wiadomości lokalne

2019-09-18, godz. 19:00 Plakat wszystko zniesie? Policja bierze się za przedwyborczych wandali Zniszczone plakaty wyborcze: w naszym regionie wpłynęły dotąd dwa zawiadomienia w tej sprawie, a już wiadomo, że będą następne. W Koronowie „zaatakowany” zost ... » więcej 2019-09-18, godz. 18:10 W gospodarstwie w Dolnej Grupie nie było niewolnictwa, ani przemocy - orzekł sąd Oskarżeni o zmuszanie bezdomnego do niewolniczej pracy w gospodarstwie w Dolnej Grupie - niewinni. Zdaniem bydgoskiego sądu Łukasz J., Łukasz T. i Wojciech J. ... » więcej 2019-09-18, godz. 17:35 Rektor UMK odwołuje zawieszenie prof. Aleksandra Nalaskowskiego w obowiązkach Przypomnijmy, że decyzję o zawieszeniu pedagoga za publikację felietonu krytykującego LGBT w tygodniku „Sieci” podjął przed tygodniem rektor Uniwersytetu Miko ... » więcej 2019-09-18, godz. 17:15 Szpital Jurasza kupi nowy cytometr, czyli broń do walki z białaczką dzieci Do Szpitala Uniwersyteckiego im. Jurasza w Bydgoszczy, jeszcze w tym roku trafi sprzęt, który pozwoli precyzyjniej i szybciej diagnozować chorobę nowotworową ... » więcej 2019-09-18, godz. 15:29 Robert Kwiatkowski zapowiada budowę trzeciego mostu dla Torunia Lider Lewicy w okręgu toruńsko-włocławskim Robert Kwiatkowski, do swojego programu wpisał między innymi budowę stopnia wodnego w Siarzewie, węzła autostradowe ... » więcej 2019-09-18, godz. 14:40 Czekają na ludzi, którzy chcą pomagać. ”Szlachetna Paczka” szuka wolontariuszy Wolontariusze do „Szlachetnej Paczki” poszukiwani. To świąteczna akcja, podczas której potrzebujący mieszkańcy otrzymują paczki od darczyńców. » więcej 2019-09-18, godz. 13:58 Debata o zdrowiu. Kandydaci do Parlamentu dyskutują w Polskim Radiu PiK Trwa cykl Debat Parlamentarnych w Polskim Radiu PiK. Druga - w czwartek (19 września) - będzie dotyczyła zdrowia. » więcej 2019-09-18, godz. 13:42 Posłanka Michałek o muzeum im. Elżbiety Zawackiej i liniach kolejowych Toruńska poseł Iwona Michałek zdradziła swoje plany na następną kadencje sejmu. Jeżeli ponownie zostanie wybrana, chce wspierać szkolnictwo wyższe oraz inwest ... » więcej 2019-09-18, godz. 12:14 12 nowych karetek dla regionu. Za 400 tys. zł z rządowego programu Poprawi się bezpieczeństwo i komfort pracy zespołów ratowniczych. W szpitalu Błażka w Inowrocławiu podpisano umowę na zakup nowego specjalistycznego ambulansu ... » więcej 2019-09-18, godz. 11:26 Senator Kobiak: Obawiam się, że sytuacja polskich firm mocno się pogorszy Senator Andrzej Kobiak z Koalicji Obywatelskiej obawia się bankructw, związanych z koniecznością podwyżek płac w przedsiębiorstwach. Mówił o tym dziś w 'Rozmo ... » więcej
1234567