Piątek, 03 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Ryszarda, Pankracego, Ingi
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-09-10, 14:50 Michał Zaręba/Redakcja

Marszałek: Biskup Suski nie jest oskarżony, nie odbierzemy mu honorowego tytułu

– Ks Biskup Andrzej Suski nie jest osobą oskarżoną, ani skazaną - wyjaśnia marszałek Piotr Całbecki/fot. Archiwum
– Ks Biskup Andrzej Suski nie jest osobą oskarżoną, ani skazaną - wyjaśnia marszałek Piotr Całbecki/fot. Archiwum
– Nie ma żadnych podstaw, żeby komukolwiek odbierać tytuł honorowego obywatela województwa - odpowiada posłowi Pawłowi Olszewskiemu marszałek regionu Piotr Całbecki.
Parlamentarzysta Platformy Obywatelskiej uważa, że tytułu powinien być pozbawiony bp. Andrzej Suski. Sprawa dotyczy pedofilii w diecezji toruńskiej. – Osoba, która kryła przestępców, kryła pedofili, nie zgłaszała do prokuratury czynów, które powinny być radykalnie piętnowane, za co osoba odpowiedzialna powinna siedzieć w więzieniu, nie może szczycić się tak zaszczytnym tytułem, jak honorowy obywatel województwa. Jako mieszkaniec regionu sobie tego nie życzę i nie ma to nic wspólnego z kampanią wyborczą – mówi Paweł Olszewski.

– Ks Biskup Andrzej Suski nie jest osobą oskarżoną, ani skazaną - wyjaśnia marszałek Piotr Całbecki. – Atak na niego to jeden z akcentów nie do końca czystej kampanii wyborczej. Toczy się dyskusja medialna wokół osoby księdza biskupa, ale wokół kogo się nie toczy? Przypomnę wczoraj chociażby ataki na mamę pana posła Brejzy. Zobaczymy, kto jeszcze będzie wplątany w kampanię.

Sprawa powróciła po publikacji materiału "Superwizjera", przedstawiającego historię Mariusza M., który jako dziecko był molestowany i gwałcony przez księdza Jarosława P. na terenie diecezji toruńskiej. ”Zarzuty stawiane byłemu biskupowi diecezji toruńskiej w sprawie tuszowania przestępstw pedofilii są bezpodstawne i naruszają jego dobra osobiste" - można przeczytać w cytowanym przez PAP oświadczeniu Kurii w Toruniu.
Mówi Paweł Olszewski
Mówi Piotr Całbecki

Wiadomości lokalne

2020-04-03, godz. 12:40 W kwietniu urzędy pracy spodziewają się fali zwolnień. Pięć zapowiedzi już jest Kujawsko-pomorskie firmy zgłaszają Powiatowym Urzędom Pracy konieczność redukcji zatrudnienia w związku z epidemią. Wśród firm planujących zwolnienia są zakła ... » więcej 2020-04-03, godz. 11:28 Wielkanoc w regionie: bez święconki, bez procesji. A Pierwsze Komunie? Diecezje Bydgoska i Toruńska opublikowały zalecenia dotyczące celebrowania Triduum Paschalnego. Biskupi mówią też o organizacji Pierwszej Komunii Świętej. » więcej 2020-04-03, godz. 10:50 Już sześćset maseczek ochronnych uszyły więźniarki z Grudziądza. I szyją dalej! Podopieczne Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu zaangażowały się w walkę z pandemią koronawirusa. Kobiety szyją maseczki ochronne. Cel jest nad wyraz szczytny, ... » więcej 2020-04-03, godz. 10:01 Prezydent Torunia Michał Zaleski: Pacjenci musieli być przyjęci. Potem ujawnił się wirus Szpital Miejski w Toruniu przestrzega wszystkich procedur i zaleceń sanitarnych, a pacjenci przed przyjęciem są sprawdzani, ale specyfika koronawirusa nie zaw ... » więcej 2020-04-03, godz. 08:15 Bydgoska Szkoła Wyższa kupiła dwa respiratory dla lokalnych szpitali Bydgoska Szkoła Wyższa wsparła walkę z koronawirusem dołączając do darczyńców. Założyciele uczelni, Bożena i Jan Skotarczakowie ufundowali dwa respiratory o w ... » więcej 2020-04-02, godz. 21:27 Raport Ministerstwa Zdrowia: 254 nowe przypadki koronawirusa - 73 w kujawsko - pomorskim - Mamy 254 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Siedem osób zmarło - podało w czwartek wieczorem ( ... » więcej 2020-04-02, godz. 21:10 Caritas Bydgoszcz wyprzedaje holenderskie meble, by mieć pieniądze na działalność Caritas Diecezji Bydgoskiej zachęca do zapoznania się z ofertą sprzedaży używanych mebli używanych - 'Meble pod Aniołami'. Całkowity dochód z ich sprzedaży pr ... » więcej 2020-04-02, godz. 20:39 Rząd proponuje samorządom zwrot kosztów zakupu sprzętu do nauki online Od 35 do 100 tysięcy złotych - tyle otrzymają poszczególne gminy i powiaty na zakup materiałów niezbędnych do nauki zdalnej. Wszystko w ramach 180 mln złotych ... » więcej 2020-04-02, godz. 19:50 Walka o czyste powietrze trwa także w dobie epidemii koronawirusa Ponad 100 mln złotych przyznanych dotacji i 10 mln złotych z tytułu pożyczek - tak wyglądają najnowsze dane dotyczące realizacji programu Czyste Powietrze prz ... » więcej 2020-04-02, godz. 19:00 Oto rektor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy - prof. Elżbieta Wtorkowska Profesor Elżbieta Wtorkowska wygrała wybory na rektora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W wyborach startowała razem z dr. hab. Mariuszem Klimsiakiem, dziekane ... » więcej
1234567